Vlada Crne Gore
Vijeće za nacionalnu bezbjednost (VNB) definisalo je hitne korake u odgovoru na bezbjednosne izazove usljed pojačanih aktivnosti kriminalnih klanova i jasno postavilo odgovornost nadležnim institucijama i pojedincima, saopšteno je iz Vlade.
VNB je u četvrtak održalo vanrednu sjednicu nakon najnovijih dešavanja povezanih sa sukobom između “škaljarskog” i “kavačkog” klana, uključujući nedavna ubistva Petra Lipovine i Željka Pejakovića.
U saopštenju se navodi da je, u posljednjih deset godina, sukob između organizovanih kriminalnih grupa izazvao opravdanu zabrinutost javnosti.
Vijeće je, kako se dodaje, usvojilo ciljeve kako bi unaprijedilo bezbjednosnu situaciju i efikasnost institucija u borbi protiv organizovanog kriminala.
Na sjednici su analizirani dosadašnji pristupi i potrebna pojačanja u strategijama i operativnim kapacitetima i prepoznate ključne tačke gdje saradnju između Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za nacionalnu bezbjednost i pravosuđa/pravosudnih organa treba ojačati.
“Definisani su prioriteti i odgovornosti svakog sektora za efikasniju borbu protiv kriminala i zaštitu građana”, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da su predstavnici službi bezbjednosti predstavili najnoviji izvještaj o aktivnostima kriminalnih klanova u Crnoj Gori i inostranstvu.
“Takođe, prikazano je trenutno stanje bezbjednosnih mjera u najugroženijim područjima i potencijalnim žarištima, kao i potrebne resurse za realizaciju budućih prioritetnih aktivnosti na suzbijanju organizovanog kriminala”, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da su predstavnici Ministarstva pravde, Vrhovnog državnog tužilaštva, Vrhovnog i Višeg suda izvijestili o procesuiranju članova organizovanih kriminalnih grupa, kao i o proceduralnim preprekama koje usporavaju proces donošenja pravosudnih odluka.
“Identifikovane su ključne tačke gdje se očekuju promjene i pojačanja u zakonodavnom okviru, kako bi se poboljšala efikasnost pravosudnog sistema”, kaže se u saopštenju.
Na kraju sjednice je, kako je saopšteno, VNB odredilo hitne operativne mjere i jasno postavilo odgovornost nadležnim institucijama i pojedincima.
Dodaje se da je VNB definisalo prioritete u alokaciji neophodnih resursa za unapređenje bezbjednosnog i pravosudnog sistema i utvrdilo neophodne inicijative prema zakonodavnoj grani vlasti.
Vijeće je donijelo i odluku o jačanju saradnje sa međunarodnim partnerima, kako bi se poboljšala razmjena obavještajnih podataka.
Navodi se da je VNB uvelo i redovne izvještaje o napretku u implementaciji mjera za suzbijanje kriminalnih aktivnosti, uz redovne sastanke za praćenje rezultata.
U saopštenju se navodi da Vijeće ostaje posvećeno odlučnom djelovanju u borbi protiv organizovanog kriminala, jačanju bezbjednosnih kapaciteta i saradnje sa međunarodnim partnerima, kako bi svaki građanin Crne Gore osjetio sigurnost i povjerenje u institucije.
“Kroz unapređenje saradnje svih nadležnih organa, sprječavaćemo eskalaciju kriminalnih aktivnosti i osigurati stabilnost i mir u državi”, dodaje se u saopštenju.
Osim članova Vijeća, sjednici su prisustvovali po pozivu vrhovni državni tužilac Milorad Marković, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković i predsjednik Višeg suda Podgorica Zoran Radović.
Sjednici je prisustvovao i direktor Uprave policije Zoran Brđanin, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala, Lazar Šćepanović, načelnik Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković i savjetnik predsjednika Vlade za odbranu i bezbjednost, Todor Goranović.
Izvor: MINA
Edvin Kuč je u reprezentaciji Crne Gore nešto više od godinu, a već je postao jedan od važnijih igrača u igri našeg tima. U tom periodu postigao je tri gola. Pred posljednje utakmice u ovom izdanju Lige nacija protiv Islanda i Turske igrač Nefčija istakao je da stanje na tabeli nije najbolje, ali da vjeruje u bolja izdanja u preostala dva meča.
Svjesni smo situacije u kojoj se nalazimo, nakon četiri utakmice nismo osvojili bod. Sigurno da nam nije drago, nismo ovo očekivali, ne bih da tražim alibi, ali bilo je i dosta problema sa povredama i to kod važnih igrača – kazao je Kuč i dodao:
Svi koji smo tu pokušaćemo da popravimo utisak, idemo protiv Islanda na pobjedu, to nam je glavna utakmica i ako ih pobijedimo možemo da se nadamao nečemu protiv Turske i da izborimo ostanak u B diviziji. Island je kvalitetna ekipa, postigli su samo gol manje od Turske, ako želimo da ih pobijedimo moramo da igramo mnogo bolje nego što smo u Rejkjaviku – kazao je.
Crna Gora će u ovom ciklusu pokušati da dođe do prviih bodova u Ligi nacija i to pod vođstvom selektora Roberta Prosinečkog.
Mi idemo u svaku utakmicu na pobjedu, uvijek se spremamo na taj način. Mnogo bi bolja atmosfera bila da smo svi tu, kao što je bilo na debiju selektora Prosinečkog u Antaliji kada smo bili pravi na terenu. Nemamo vremena za žaljenje, moramo popraviti utisak kako znamo i umijemo – rekao je Kuč.
Kuč je dugo imao problema sa povredom, ali sada potpuno spreman stiže da pomogne reprezentaciji.
Dugo sam se mučio sa povredom, sada dolazim totalno spreman i nadam se da će svi biti zdarvi da ćemo odigrati najbolje što možemo. Svaki igrač koji je ovdje ima kvalitet i vjerujem da će nas u budućnosti zaobići povrede i da ćemo nekada napraviti veliki rezultat i odvesti Crnu Goru na neko veliko takmičenje – zaključio je Kuč.
Prvi meč naša reprezentacija odigraće u subotu protiv Islanda, dok je okršaj sa Turskom u utorak, oba u Nikšiću.
Izvor: RTCG
Crnogorsko narodno pozorište u saradnji s Kraljevskim pozorištem Zetski dom uskoro započinje rad na obnovi kiltne predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore – Izgnanička tugovanka doma Petrovića”, prema tekstu i u režiji Radmile Vojvodić.
Predstava će premijerno biti izvedena u Podgorici i na Cetinju u februaru naredne godine – saopštio je danas direktor CNP-a Ilija Subotić.
Otvarajući predavanje “Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas”, povodom 13. novembra – Njegoševog dana, crnogorskog praznika kulture, Subotić je istakao da će obnova predstave “Princeza Ksenija od Crne Gore” osnažiti pozorišnu scenu Crne Gore i regiona, simbolizujući jedinstvo i zajedničke ciljeve jedina dva narodna pozorišta u državi.
Naslov predavanja: „Petrovići Njegoši i razvoj pozorišta u Crnoj Gori – legitimacija do danas“, kako je istakao Subotić, obavezuje da se navedena relaciju sagleda kao proces koji se odvijao u dva smjera – jednom koji pokazuje svijest ovih vladara o značaju pozorišne umjetnosti u procesu kulturne emancipacije Crne Gore i onom drugom koji otkriva kako su, ne samo po značaju već i po intrigantnosti, biografije predstavnika ove dinastije vremenom postajale tema same pozorišne umjetnosti.
Tokom sedam decenija rada Crnogorsko narodno pozorište bilježi više inscenacija i adaptacija Njegoševih djela, kao što su izvedeni i projekti koji su se bavili ili bili inspirisani životom i radom nekih od predstavnika dinastije Petrović. Rađene različitim rediteljskim rukopisima, kako onim bližim klasičnim pozorišnim konvencijama tako i onim istraživačkim, te predstave i danas čine nezaobilaznu zaostavštinu ne samo u crnogorskoj već i u regionalnoj pozorišnoj umjetnosti – istakao je Subotić.
O ulozi dinastije Petrović Njegoš u institucionalizaciji i profesionalizaciji pozorišne umjetnosti u Crnoj Gori, govorio je istoričar i teatrolog Luka I. Milunović.
Na samoj razmeđi 15. i 16. stoljeća, sa početkom novoga vijeka, u Crnoj Gori sa političke i državne scene silazi dinastija Crnojevića. Počinje naglo zamirati osjetni renesansni zamah. To je ambijent u kojem, krajem 17. stoljeća, na čelo slobodne Crne Gore dolazi vladika Danilo, osnivač dinastije Petrović Njegoš, čiji će članovi, vodeći jasno usmjerenu stalnu borbu za jačanje unutrašnje kohezije i afirmaciju državne ideje, ostaviti i zanačajne spomenike crnogorske kulture – kazao je Milunović.
Podsjeća da će dva dinasta Petrović zadužiti crnogorsku književnost kao autori značajnih dramskih djela, te će svaki od Petrovića svojim izuzetnim životnim putem snažno inspirisati umjetnike, tako da će kao likovi bili obrađeni u značajnim djelima: književnosti (drami), muzici, likovnoj umjetnosti i filmu.
Kako je dodao, kao što je kraj 17. i početak 18. stoljeća sa vladikom Danilom i dinastijom Petrović donio značajano unapređenje državnog, društvenog i kulturnog ambijenta u Crnoj Gori, tako će od kraja 18. stoljeća sa vladikom Pertrom I Petrovićem biti učinjeni krupni pomaci u snaženju unutrašnje kohezije i formiranju države Crne Gore u punom značenju te riječi.
Prilike u naredne tri decenije od početka 19. stoljeća neće dozvoliti vladici Petru I da ostvari svoje želje i naume na prosvjetnom i kulturnom planu. Vrlo uočljivi iskorak u ovim oblastima ostvariće njegov nasljednik na duhovnom i državnom tronu Petar II Petrović – Njegoš. Tragati za saznanjima o zbivanjima vezanima za pozorište tokom 19. stoljeća u Crnoj Gori ustvari znači pomno pratiti ulaganje velikih napora jedne male, siromašne i ratnim naporima izmučene zemlje u nastojanju da u godinama mira premosti prohujala stoljeća kako bi se što prije približila aktuelnim razinama dešavanja u glumištima i kulturnom životu uopšte širom razvijene Evrope – dodao je Milunović.
Druga polovina 19. stoljeća na čelo Crne Gore dovodi prvog svjetovnog vladaoca, knjaza Danila I Petrovića, podsjeća Milunović.
Pored neposrednih aktivnosti koje je pokretao i sproveo na uređenju države i ubrzanom približavanju Evropi, knjaz Danilo I je sa suprugom Darikom intenzivno unosio evropske kulturne manire i atmosferu u crnogorsku svakodnevicu. Poslije knjaza Danila I Petrovića, na čelo Crne Gore dolazi mladi knjaz Nikola I. Tada su se odigrali krupni kulturni događaji: počeo je organizovani i kontinuirani pozorišni život; sagrađeno je, useljeno i svečano otvoreno pozorišno zdanje Zetski dom i konačno osnovano i počelo s radom državno profesionalno pozorište (1884, 1888, 1896. i 1910) – rekao je Milunović.
Članovi dinastije Petrović Njegoš, kao dramski autori i junaci savremenih drama predstavljaju osoben i nezaobilazan segment repertoara unutar crnogorskog pozorišnog sistema, rekao je mr Janko Ljumović, profesor FDU Cetinje u okviru predavanja „Crnogorski metaistorijski dramski pejzaž“.
Ljumović je podsjetio da su pet vladara dinastije Petrović Njegoš, od ukupno sedam, dramski akteri, odnosno autori dramskih djela i junaci u djelima savremenih autora.
To su Petar I Petrović Njegoš, Petar II Petrović Njegoš, knjaz Danilo I Petrović Njegoš i knjaz i kralj Nikola I Petrović Njegoš. U Gorskom vijencu, najizvođenijem djelu Petra II Petrovića Njegoša, glavni lik je vladika Danilo, rodonačelnik dinastije Petrović-Njegoš. Osim njih, crnogorski dramski pisci u fokus stavljaju knjeginju Darinku, suprugu knjaza Danila i crnogorske princeze Kseniju, Zorku i Jelenu, kao glavne likove savremenih dramskih tekstova. Takođe, imamo čitavu galeriju i drugih ličnosti dinastije – istakao je Ljumović.
Kada se to tako postavi, prema Ljumovićevim riječima, članove dinastije Petrović Njegoš čitamo kao dramatis personae, termin koji Patris Pavis zaključno definiše kao najširi generički pojam kojima se označava osoba (karakter, lik, tip, uloga, junak).
Dodajmo da je i još jedan vladar iz dinastije ostavio iza sebe književna djela, Petar I Petrović Njegoš, preko tri stotine sačuvanih Poslanica i sedam junačkih pjesama. S druge strane njihovo “pojavljivanje” uz druge likove iz djela dramske baštine i savremenih drama kreira galeriju antologijskih likova crnogorske dramske književnosti i pozorišta, bilo da su to fikcionalni likovi u književnim djelima, prije svega dramskim ili su to istorijske ličnosti – rekao je Ljumović.
Izvor: Portal Analitika
Narodni muzej Crne Gore uspješno je završio sanacione radove na Njegoševom mauzoleju na Lovćenu.
Kako navode iz Narodnog muzeja Crne Gore, u okviru radova izvršena je sanacija krova koji je pravio veliki problem tokom obilnijih padavina, izvršeni su restauratorski radovi u unutrašnjosti objekta, sanacija atrijuma, popravka svoda kapele sa pozlaćenim mozaikom i restauracija mermera i karijatida.
Izvršeni su sanacioni radovi u kripti i na grobnici, a restaurirana su i bakarna vrata kod skulpture i kripte.
Takođe, zamijenjena je unutrašnja rasvjeta. Radovi su trajali tri mjeseca – zaključuje se u saopštenju.
Atletičarka Novog Pazara, Teodora Simović i njen klupski kolega Nikola Miajilović pobjednici su tradicionalne, 22. Međunarodne atletske ulične trke “Oslobođenje Cetinja”.
Otvarajući događaj sekretarka Sekretarijata za obrazovanje, sport i mlade Jelena Milić, poručila da je svaki korak ka cilju važan bez obzira na to koju poziciju zauzmu na stazi, uz nadu da će takmičari sa Cetinja ponijeti lijepe uspomene.
Međunaroda atletska trka “Oslobođenje Cetinja” je rezultat truda generacija sportista, sportskih organizacija i volontera koji su radili zajedno kako bi nastavili tradiciju organizacije ove nezaboravne manifestacije. Danas, ona je jedna od najprestižnijih atletskih događaja u Crnoj Gori koja se nalazi i u mađunarodnom kalendaru Atletskog saveza u Evropske atletske federacije i događaj je kojim na najbolji način promovišemo naš grad, kao i sve ono što nas čini posebnim: naše prirodne potencijale, kulturnu baštinu i gostoprimstvo naših sugrađana – kazala je Milić.
I ove godine, na događaju je nastupilo oko dvije stotine takmičara, počev od najmlađih sugrađana, sve do atletičarki i atletičara iz zemlje i regiona.
Proglašeni su najbolji u više kategorija.
Drugo mjesto u konkurenciji seniorki zauzela je Dijana Stanišić iz Ateltskog kluba “Sparta” iz Podgorice, dok je trećeplasirana bila Ana Krivokapić iz AK “Mornar” iz Bara.
Na drugom mjestu, kod seniora, završio je prošlogodišnji pobjednik – Uroš Gutić iz banjalučkog Borca, dok je trećeplasirani bio Ivan Bubnov iz AK “Mielnijum” iz Podgorice.
Stazu dugo dva kilometra u konkurenciji juniorki najbrže je istčala Sara Vuletić iz AK “Nikšić” i to ispred Hane Rozko iz podgoričkog Milenijuma i Mare Jablan iz AK “Lovćen”.
Stazu iste dionice kod juniora najbrže je istrčao Arsenij Majerov iz “Milenijuma”, ispred klupskog kolege Ognjena Sekulića i Nemanje Madžgalja iz ulcinjskog Oriona.
Najbrži u trci srednjoškolaca, baš kao i prošle godine, bio je Dejan Marković.
Na trci su nastupili učenici osnovnih škola pri atletskim klubovima. Stazu dužine jedan kilometar najbrže su pretrčale učenice Valentina Perović (AK “Sparta), Laura Gazivoda (AK “Orion”) i Anđela Vučetić (AK “Nikšić).
Najbrži mladi atletičari bili su Vasilije Mušikić (AK “Nikšić”), Jelisej Kosjakov (AK “Mornar”) i Uroš Camović (AK “Milenijum”).
Osnovci su se takmičili u više kategorija i to:
od I do II razreda (300m): Anja Milošević, Anja Aleksić, Mija Đurović, Bogdan Radović, Maksim Sjekloća, Simon Glendža.
od IV do VI razreda (800m): Đorđa Perović, Ivana Jovović, Ružica Sekulić, Demir Maljević, Petar Otašević, Krsto Stanojević.
od VII do IX razreda (1000m): Anđela Perović, Teodora Borozan, Vjera Perišić, Sergej Martinović, Matija Sjekloća, Luka Vujović.
U trci na 50 metara učestvovala su i djeca iz JPU “Zagorka Ivanović.
U kategoriji veterana u muškoj konkurenciji najbolji su bili Nenad Ivanović i Spaso Paloski, a u ženskoj konkurenciji pobjedu je odnijela Rada Čabarkapa, ispred Svetlane Useinović i Radmile Vojinović.
Kod rekreativki, trku od dva kilometra najbrže je završila Milena Ilić.
U konkurenciji članova Vojske Crne Gore najbrži je bio Bojan Đokić, član Mornarice VCG.
Među pripadnicima Uprave policije najbrži je bio Dejan Popović, dok je u ženskoj konkurenciji slavila Biljana Radunović.
Prizanje za najbolju juniorku iz Crne Gore pripalo je Sari Vučetić iz AK “Nikšić”, dok je najbolji junior član podgoričkog Milenijuma Arsenij Maerov.
Za najbolju crnogorsku seniorku proglašena je Dijana Stanišić iz AK “Sparte”, dok je najbolji senior Ivan Bubnov iz AK “Milenijum”.
U umjetničkom dijelu programa nastupio je KUD „Njegoš“, djeca iz vrtića „Zagorka Ivanović“, kao i ŠOMO „Savo Popović“.
Međunarodnu atletsku trku Prijestonica Cetinje tradicionalno organizuje u saradnji sa Atletskim savezom Crne Gore, Atletskim klubom „Lovćen”, Vojskom Crne Gore, JPU „Zagorka Ivanović” i Kulturno umjetničkim društvom „Njegoš”.
Kadeti Lovćena, u ranije odloženoj utakmici 4. kola crnogorskog šampionata savladali su pljevaljski Rudar sa 35:30 (17:17).
Duel, do danas, neporaženih ekipa opravdao je epitet derbija, a tim Miloš Vulićevića zasluženo je stigao do pobjede.
Nakon neizvjesnih 30 minuta i rezultata 17:17, gosti su početkom nastavka imali rezultatsku prednost. Rudar je na isteku 39. minuta imao i plus tri (23:20), ali je nakon toga Lovćen zaigrao mnogo bolje.
U narednih 15 minuta Cetinjani su primili samo tri gola, postigli su 12 i time prelomili meč u svoju korist.
Najefikasniji u petoj pobjedi lidera crnogorskog kadetskog šampionata bili su Mihailo Jovićević sa devet, te Marko Kašćelan i Matija Kapičić sa po šest golova.
U Crnu Goru stiže naoblačenje, a tokom prazničnih dana nije isključena ni kiša.
Naoblačenje se očekuje sjutra u drugom dijelu dana.
Sjutra veče je, otud, u Podgorici i na jugu moguća kiša.
Količinski veće padavine očekuju se u centralnom dijelu države,a nešto manje na jugu.
Stabilizacija vremenskih prilika u tom dijelu države slijedi u petak, dok će vikend, prema prognozi, biti sunčan, uz temperature do 15 stepeni.
Izvor: Portal Analitika