Zanimljivosti

Dobre vijesti za sve koji vole da čitaju – kako knjige smanjuju stres i jačaju san

Prednosti čitanja uključuju uspješniju borbu protiv stresa, bolji san, pa čak i duži životni vijek. Ako ste strastveni čitalac, vjerovatno ste već iskusili mnoge prednosti svakodnevnog provođenja vremena uz odabrano štivo. Studija koja je obuhvatila više od 3.600 učesnika pokazala je da čitanje knjiga može produžiti životni vijek. Čitaoci knjiga imali su 20 posto smanjenje
Dobre vijesti za sve koji vole da čitaju – kako knjige smanjuju stres i jačaju san

Foto: Pixabay

Prednosti čitanja uključuju uspješniju borbu protiv stresa, bolji san, pa čak i duži životni vijek. Ako ste strastveni čitalac, vjerovatno ste već iskusili mnoge prednosti svakodnevnog provođenja vremena uz odabrano štivo.

Studija koja je obuhvatila više od 3.600 učesnika pokazala je da čitanje knjiga može produžiti životni vijek. Čitaoci knjiga imali su 20 posto smanjenje rizika od smrtnosti tokom 12 godina praćenja, u poređenju sa onima koji ne čitaju knjige.

Čitanje je toliko važno jer stimuliše mentalno, emocionalno, pa čak i fizičko zdravlje. Umiruje i podstiče mozak u isto vrijeme.

Osim toga, kada čitate sa djetetom, to pomaže u izgradnji snažne veze, a to nijesu jedine zdravstvene prednosti čitanja.

Borba protiv stresa

Jedna od najvećih prednosti čitanja je sposobnost da smanji stres i promoviše umirujuće okruženje. Poput meditacije, joge i šetnje na otvorenom, čitanje je snažan način upravljanja stresom i jedan je od najboljih načina da budete srećni.

Nekoliko studija dokazuje da je to tačno, uključujući i onu koja pokazuje da zajedničko čitanje roditelja i malog djeteta smanjuje stres roditelja i pozitivno utiče na odnos roditelj-dijete.

Jedna studija sa Univerziteta u Saseksu čak je objavila da samo šest minuta čitanja dnevno može smanjiti stres za 68 procenata.

Foto: Freepik.com
Empatija i razumijevanje

Čitanje vas može učiniti razumnijim i empatičnim. Omogućava vam da „hodate u tuđim cipelama“ i proširuje znanje o svijetu.

Ekran ili papir

Postoje neke studije koje analiziraju efekte čitanja knjiga u odnosu na čitanje sa ekrana raznih uređaja prije spavanja.

Iako neki podaci ne pokazuju razliku između njih u obrascima spavanja, studija objavljena u Sleep Medicine pokazala je da čitanje sa ekrana smanjuje subjektivnu pospanost.

Istraživači su takođe zaključili da večernje čitanje sa ekrana umjesto sa papira može imati posljedice u smislu budnosti, cirkadijalne fiziologije i sna, tako da bi moglo biti korisno držati se čitanja klasičnih knjiga ili papira prije spavanja.

Istraživanje koje je uključivalo 213 studenata u profesionalnim programima zdravstvenih nauka pokazalo je da čitanje u slobodno vrijeme pomaže u profesionalnom razvoju i povećava empatiju učesnika.

Učesnici su takođe primjetili da je čitanje u slobodno vrijeme smanjilo stres, poboljšalo mišljenje i komunikacijske vještine i poboljšalo razumijevanje manjinskih grupa.

Bolji kvalitet sna

Istraživanja takođe sugerišu da je čitanje prije spavanja povezano s dužim noćnim snom.

Roditelji 62 djece, starosti četiri godine, popunili su upitnik o učestalosti čitanja prije spavanja i drugim varijablama spavanja. Podaci ukazuju na to da je čitanje prije spavanja značajno povezano sa dužim ukupnim trajanjem noćnog sna. Čitanje takođe poboljšava kvalitet sna kod predškolaca.

Druga studija je pokazala i da zamjena 50 odsto vremena provedenog ispred ekrana čitanjem knjiga, poboljšava kvalitet sna kod djece.

Kognitivno zdravlje

Čitanje pomaže da vaš um bude angažovan, može da poboljša funkciju mozga i pomaže u spriječavanju kognitivnog pada u vezi sa godinama.

Studija objavljena u časopisu Age sugeriše da svakodnevni „mentalni trening“ može poboljšati funkcije mozga kod odraslih osoba. Podaci pokazuju i da čitanje rečenica naglas može pomoći u poboljšanju memorije.

Druga studija je pokazala da čitanje jača regione mozga zadužene za obradu jezika i takođe može pozitivno uticati na senzorne i motoričke funkcije.

Pitanje dugovječnosti

Istraživanja naglašavaju vezu između čitanja i dugovječnosti. Prema studiji objavljenoj u časopisu Social Science and Medicine, čitanje knjiga je doprinijelo prednosti preživljavanja i smanjenju smrtnosti u određenim rizičnim životnim situacijama.

Naravno, smanjenje stresa, poboljšanje sna i jačanje funkcije mozga su važne prednosti čitanja koje mogu poboljšati životni vijek i opšte zdravlje.

Šire znanje

Knjige su bogat izvor informacija o bezbroj tema, pružajući čitaocima znanje koje se može primijeniti u različitim aspektima života. Studije pokazuju da čitanje proširuje nečiju bazu znanja, doprinoseći većoj opštoj inteligenciji i boljem razumijevanju svijeta.

Istraživanje objavljeno u časopisu Progress o razvoju i ponašanju djeteta pokazuje da je čitanje ili izloženost knjigama povezana sa većim rječnikom, opštim znanjem i verbalnim vještinama. Takođe doprinosi povećanju opšteg znanja i vještini apstraktnog zaključivanja.

Socijalni kontekst

Čitanje raznovrsne literature izlaže čitaoce različitim perspektivama, idejama i rječniku, poboljšavajući njihovu sposobnost da se uključe u smislene razgovore.

Kreiranje rutine

Bilo koja vrsta čitanja je korisna za vaše emocionalno, mentalno i fizičko zdravlje. Možete da čitate romane, časopise, novine i digitalne članke sa svog telefona ili tableta.

Takođe možete odabrati žanr književnosti koji vam se najviše sviđa — od istorijske do biografske, duhovne, samopomoći ili fikcije. Izaberite ono što vam donosi radost i omogućava vam da se opustite.

Pokušajte da kreirate rutinu čitanja koje se pridržavate svakog dana. Možda to znači 30 minuta čitanja ujutru dok uživate u šoljici kafe ili čaja ili čitate tokom pauze za ručak ili prije spavanja kao dio popodnevne rutine.

Studija objavljena u časopisu Science otkrila je da čitanje književne fikcije poboljšava sposobnost razumijevanja mentalnih stanja drugih, što je ključna vještina u razgovoru i društvenim interakcijama.

Knjige, posebno one sa bogatim razvojem karaktera likova, mogu naučiti čitaoce o društvenim znacima, empatiji i razumijevanju različitih društvenih konteksta.

Studija u Reading Research Kuarterli otkrila je da je znanje čitanja direktno povezano sa poboljšanim sposobnostima pisanja i govora, poboljšavajući ukupne komunikacijske vještine. Istraživanja pokazuju da angažovanje priča pomaže u razvoju empatije i društvene vještine, dok čitaoci uče da vide svijet iz ugla drugih.

Kritičko čitanje, posebno nefikcija i složena literatura, podstiče kritičko mišljenje ohrabrujući čitaoce da analiziraju, procjenjuju i sintetizuju informacije.

Redovno čitanje tako poboljšava vještine kritičkog mišljenja, omogućavajući pojedincima da bolje obrade i preispituju informacije.

Kreativnost i mašta

Čitanje, posebno beletristika, podstiče maštu i podstiče kreativno razmišljanje.

Prema istraživanju objavljenom u časopisu Creativiti Research Journal, vjerovatnije je da će se čitaoci fikcije baviti kreativnim razmišljanjem i riješavanjem problema u odnosu na druge ljude.

Poboljšanje koncentracije i mentalnog zdravlja

Čitanje zahtijeva stalnu pažnju, što pomaže u poboljšanju koncentracije i fokusa. Redovni čitaoci pokazuju bolju koncentraciju i kognitivnu izdržljivost u poređenju sa onima koji ne čitaju.

Čitanje može biti i oblik mentalnog bjekstva i opuštanja, smanjujući stres i anksioznost.

Pokazalo se da biblioterapija, ili upotreba knjiga u terapeutske svrhe, poboljšava ishode mentalnog zdravlja pružajući osjećaj udobnosti i razumijevanja.

Izvor: RTS