
Foto: RTV Cetinje
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković i direktor hercegnovske kompanije za promet i usluge “Talija Company” Nikola Milić potpisali su danas prvi Ugovor o javno-privatnom partnerstvu u Crnoj Gori – ugovor za izgradnju hotela Lokanda.
Riječ je o projektu vrijednom 13,78 miliona eura koji, pored izgradnje hotela, obuhvata rekonstrukciju Trga umjetnika i izgradnju dvoetažne podzemne garaže.
Lokanda, prvi hotel u Crnoj Gori, jedan od najvažnijih simbola grada duboko ukorijenjenog u istoriji i tradiciji, prema riječima gradonačelnika Cetinja, bila je nijemi svjedok vremena, generacija i promjena koje su oblikovale Crnu Goru.
Lokanda je bila mjesto gdje su se stvarale legende, gdje je duh Prijestonice živio u svom najoriginalnijem obliku, gdje su se vodili razgovori koji su oblikovali istoriju i rađale ideje koje su mijenjale tokove crnogorskog društva – podsjetio je Đurašković.
Preuzimanjem upravljanja Prijestonicom od strane nove gradske uprave pokrenuto je ono što se, kako je istakao Đurašković, decenijama smatralo nedostižnim – pokrenut je jedan od najvažnijih razvojnih projekata Prijestonice – izgradnja hotela Lokanda sa podzemnom garažom i parternim uređenjem Trga umjetnika.
Prijestonica Cetinje ostaje dosljedna svojoj viziji unapređenja lokalne privrede i poboljšanja kvaliteta života svojih građana, kroz strateške projekte koji doprinose otvaranju novih radnih mjesta, jačanju turističke ponude i očuvanju naše kulturno-istorijske baštine. Vjerujemo da će Lokanda, u svom novom ruhu, postati snažan simbol ekonomskog prosperiteta i turističke prepoznatljivosti, kroz stvaranje novih poslovnih prilika i novih radnih mjesta, ali i podsticanje preduzetništva i privlačenje posjetioca iz zemlje i inostranstva. Paralelno sa obnovom Lokande, nastavak izgradnje žičare od Lovćena do Cetinja, kao jedan od ključnih budućih projekata, generisaće snažan turistički i ekonomski rast, dodatno osnažujući privredu i stvarajući nove razvojne mogućnosti za Cetinje – kazao je Đurašković.
Lokanda je, prema riječima Nikole Milića, oličenje delikatne ravnoteže izmedu starog i novog, istorije i budućnosti, onoga što nikad ne smijemo da zaboravimo i onoga što tek treba da stvorimo.
Obnovom Lokande šaljemo važnu poruku – da Crna Gora gleda naprijed, da poštuje svoju istoriju, ali ne stoji u mjestu. Da je ovo zemlja u kojoj se prošlost pamti i cijeni, ali u kojoj se, sa jednakim žarom, gradi i stvara budućnost – poručio je Milić.
Ugovorom o JPP predviđeno je 30 mjeseci za realizaciju projekta, šest mjeseci je predviđeno za izradu projektne i tehničke dokumentacije, a nakon pribavljanja svih saglasnosti na projektnu i tehničku dokumentaciju predviđena su 24 mjeseca za izgradnju hotela i podzemne garaže.
Podjećamo, izgrađen 1864. godine, srušen je usljed oštećenja nakon zemljotresa 1979. godine. Kako je objekat i dalje imao status zaštićenog spomenika kulture, rušenje je bilo uslovljeno rekonstrukcijom u skladu sa važećim konzervatorskim principima. Ovaj pristup je bio sadržan u svim relevantnim planskim i finansijskim projektima iz perioda obnove nakon zemljotresa.
U talijanskom malom gradu Gorici, na granici sa Slovenijom, zabilježen je neobičan događaj u ulici Corso Giuseppe Verdi, gdje su se na prozorima jednog objekta pojavile zastave bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.
Riječ o inicijativi udruženja za podsticanje društvenih aktivnosti “Agorè”, koja djeluje upravo u toj zgradi i organizuje izložbe i događaje.
Odgovor opštinske uprave bio je brz: Ko god da su provokatori, oni će biti identifikovani.
Portal napominje da Italijani često ističu zastave SFRJ kao vid otpora rastućem fašizmu i prekrajanju istorije za koji krive aktuelnu ultradesničćarsku vladu premijerke Meloni.
Na primjer u februaru 2023. godine na studentskim demonstracijama zbog napada neofašista na mlade ljude iz klasične srednje škole Mikelanđelo, demonstranti u Firenci nosili su zastave SFRJ.
Italijanska Gorica i slovenačka Nova Gorica su nekada bile dio istog urbanog područja, ali su podijeljene nakon Drugog svjetskog rata.
Nakon kapitulacije Italije u septembru 1943. godine, u grad su ušli slovenački partizani ali je ubrzo pao pod okupaciju nacističke Njemačke. Grad su 1945. godine ponovo oslobodili partizani. Međutim, sporazumima između Saveznika i Jugoslavije, Gorica je ostala pod italijanskom kontrolom.
Tokom 1947. godine, Pariskim mirovnim ugovorom, granica između Italije i Jugoslavije postavljena je tako da je stari centar Gorice ostao u Italiji, dok je Jugoslavija dobila okolna sela i teritoriju koja je obuhvatala današnju Novu Goricu.
Izvor: novidani.com
Izložba mlade umjetnice Marije Radusinović, pod nazivom „Izvan granice”, biće otvorena u srijedu, 2. aprila 2025. godine, u Galeriji Centra za kulturu na Cetinju, sa početkom u 19 časova.
Publici će biti predstavljeni najnoviji radovi talentovane slikarke koja je svoj umjetnički put započela u Crnoj Gori, a nastavila na međunarodnoj sceni.
Marija Radusinović rođena je 1997. godine u Podgorici. 2020. godine završila je Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju, gdje je studirala u slikarskoj klasi profesora Ratka Odalovića. Trenutno je na magistarskim studijama pod mentorstvom istog profesora. Članica je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 2020. godine.
Njena umjetnička karijera bogata je nagradama, a ističe se osvojenim prvim nagradama za slike i grafike na međunarodnim izložbama u Poljskoj, Mađarskoj, Češkoj, Bosni i Hercegovini, kao i Crnoj Gori.
Imala je nekoliko samostalnih izložbi, među kojima se izdvajaju izložbe u Podgorici, Tivtu i Budvi 2020. godine, kao i brojne kolektivne izložbe širom Crne Gore i Evrope.
Crnogorska rukometašica Jovanka Radičević, poslije 21 uzastopne Lige šampiona, u nedjelju veče se, u dresu Krima, oprostila od elitnog rukometnog takmičenja.
U osmini finala Krim je pobijedio Ludwigsburg rezultatom 26:23, ali nije uspio proći dalje.
Nakon posljednjeg meča, Radičević se oprostila emotivnom objavom na Instagramu: “Ova djevojčica je jednom sanjala… danas se s ponosom oprašta, znajući da je živjela svoj san.”
Radičević, jedna od najtrofejnijih crnogorskih rukometašica, u bogatoj karijeri osvojila je titulu prvaka Evrope sa Gyorijem 2013. godine i bila najbolji strijelac Lige šampiona u sezoni 2019/2020.
Nastupala je za Budućnost, Vardar, CSM Bucuresti, Kastamonu i Krim, a s reprezentacijom Crne Gore osvojila je zlato na Evropskom prvenstvu i srebro na Olimpijskim igrama 2012. godine.
Radičević se zvanično povlači iz profesionalnog rukometa.
Izvor: CG sport
Od 2006. godine vojne akademije završilo je 26 kadetkinja, a trenutno se osam školuje, saopšteno nam je iz Vojske Crne Gore. Potporučnica Andrea Dašić diplomirala je na najstarijoj svjetskoj vojnoj akademiji u Beču, koja je ujedno i muzej.
Andrea Dašić, prva je crnogorska državljanka koja je diplomirala na uglednoj Terezijanskoj vojnoj akademiji, najstarijoj u svijetu, osnovanoj 1751. godine.
Za vojni poziv i oficirsku karijeru odlučila se 2019. godine, kada je Ministarstvo odbrane raspisalo konkurs za školovanje na Akademiji u Beču.
To je način da čovjek pokaže ljubav prema svojoj zemlji i narodu, a istovremeno doprinosi opštem dobru. S jedne strane željela sam da postanem samostalna, sposobna, kompletna ličnost, a opet s druge strane da budem ambasador svoje zemlje u inostranstvu – kazala je Andrea.
Andrea kaže da je za nju čast služiti svojoj zemlji i narodu, a pritom se pridržavati i čuvati moralne vrijednosti.
Izvor: RTCG
Na jugu promjenljivo, povremeno i pretežno oblačno, uz ređu pojavu kiše ili kratkotrajnog pljuska.
Na sjeveru umjereno do potpuno oblačno, povremeno sa slabim padavinama, kiša, a u višim planinskim predjelima i susnježica ili snijeg.
Vjetar povremeno umjeren do pojačan, na udare ponegdje jak do veoma jak, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od 0 do 12, najviša dnevna od 2 do 20 stepeni.
Policija u Tivtu pronašla je i oduzela pištolj marke “Beretta” u okviru istrage pokrenute nakon prijave direktora Srednje likovne škole “Petar Lubarda”. Prijava se odnosila na potencijalnu prijetnju koju je jedan učenik uputio drugim učenicima putem poruke na aplikaciji.
Kako se navodi u saopštenju policije, službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat, u saradnji s kolegama iz Podgorice i Cetinja, preduzeli su niz koordinisanih aktivnosti uz nadzor Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru.
Tokom istrage, kako navode, došli su do saznanja da je jedno maloljetno lice omogućilo prijavljenom učeniku da fotografiše vatreno oružje u svom domu.
“Nakon prikupljenih informacija, policija je odmah dobila nalog Osnovnog suda u Kotoru i izvršila pretrese na više lokacija u Tivtu. Tom prilikom su u stanu koji koristi M.C. pronašli i oduzeli: pištolj marke “Beretta”, koji je bio u ilegalnom posjedu, sa dva okvira i 43 komada municije. Postoji sumnja da je upravo taj pištolj prikazan na fotografiji poslatoj putem aplikacije”, ističe se u saopštenju policije.
U saopštenju dodaju da su policijski službenici, u odvojenim aktivnotima, pretresom na drugoj lokaciji, pronašli i oduzeli startni pištolj marke “Blow”, cal. 9 mm.
Iz policije su saopštili da će se Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru izjasniti o pravnoj kvalifikaciji krivičnog djela u vezi sa vatrenim oružjem, dok je za startni pištolj licu V.J. izdat prekršajni nalog prema Zakonu o oružju.
“Učenik, koji se u prijavi pominje kao osoba koja je poslala prijeteću poruku, vanredno pohađa školu. U koordinaciji s nadležnim tužilaštvom, privremeno je smješten na sigurnu lokaciju gdje mu se pruža adekvatna pomoć, s obzirom na njegov uzrast i adolescenciju”, navodi se u saopštenju.
Dodaju da će svi predmeti i tragovi povezani s ovim slučajem biti poslati u Forenzički centar na dalje vještačenje.
Uprava policije zahvaljuje direktoru škole “Petar Lubarda” na odgovornom postupanju i ističe važnost zajedničkog djelovanja u ovakvim situacijama kako bi se spriječile moguće teže posljedice.
Policija nastavlja intenzivnu saradnju s Državnim tužilaštvom, Ministarstvom zdravlja, stručnim službama i upravom škole, s ciljem zaštite bezbjednosti učenika i građana.
“Pozivamo roditelje i građane da obrate posebnu pažnju na aktivnosti svoje djece u digitalnom prostoru i svakodnevnom okruženju, kako bi se prevenirale situacije koje mogu izazvati uznemirenost ili ugroziti bezbjednost drugih”, piše u saopštenju.
U ovom slučaju, policija je preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti. Kako navode, dalje postupanje sada je u nadležnosti drugih državnih organa i službi, koji će pružiti neophodnu podršku u rješavanju ovog problema.
“Posebno naglašavamo važnost ranog prepoznavanja i prevencije antisocijalnog ponašanja kod adolescenata. Kao odgovorni profesionalci, dužni smo zaštititi integritet svih učenika uključenih u ovaj slučaj – i onih kojima je upućena prijetnja i učenika koji je prijavljen. Cilj je da se svima obezbijedi adekvatna pomoć i podrška, kako bi se spriječile eventualne posljedice”, zaključuju u saopštenju.