Društvo

Đurašković: Lokanda će postati snažan simbol ekonomskog prosperiteta i turističke prepoznatljivosti Cetinja (VIDEO)

Projekat vrijedan 13,78 miliona eura, pored izgradnje hotela, obuhvata rekonstrukciju Trga umjetnika i izgradnju dvoetažne podzemne garaže
Đurašković: Lokanda će postati snažan simbol ekonomskog prosperiteta i turističke prepoznatljivosti Cetinja (VIDEO)

Foto: RTV Cetinje

Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković i direktor hercegnovske kompanije za promet i usluge “Talija Company” Nikola Milić potpisali su danas prvi Ugovor o javno-privatnom partnerstvu u Crnoj Gori – ugovor za izgradnju hotela Lokanda.

Riječ je o projektu vrijednom 13,78 miliona eura koji, pored izgradnje hotela, obuhvata rekonstrukciju Trga umjetnika i izgradnju dvoetažne podzemne garaže.

Lokanda, prvi hotel u Crnoj Gori, jedan od najvažnijih simbola grada duboko ukorijenjenog u istoriji i tradiciji, prema riječima gradonačelnika Cetinja, bila je nijemi svjedok vremena, generacija i promjena koje su oblikovale Crnu Goru.

Lokanda je bila mjesto gdje su se stvarale legende, gdje je duh Prijestonice živio u svom najoriginalnijem obliku, gdje su se vodili razgovori koji su oblikovali istoriju i rađale ideje koje su mijenjale tokove crnogorskog društva – podsjetio je Đurašković.

Preuzimanjem upravljanja Prijestonicom od strane nove gradske uprave pokrenuto je ono što se, kako je istakao Đurašković, decenijama smatralo nedostižnim – pokrenut je jedan od najvažnijih razvojnih projekata Prijestonice – izgradnja hotela Lokanda sa podzemnom garažom i parternim uređenjem Trga umjetnika.

Prijestonica Cetinje ostaje dosljedna svojoj viziji unapređenja lokalne privrede i poboljšanja kvaliteta života svojih građana, kroz strateške projekte koji doprinose otvaranju novih radnih mjesta, jačanju turističke ponude i očuvanju naše kulturno-istorijske baštine. Vjerujemo da će Lokanda, u svom novom ruhu, postati snažan simbol ekonomskog prosperiteta i turističke prepoznatljivosti, kroz stvaranje novih poslovnih prilika i novih radnih mjesta, ali i podsticanje preduzetništva i privlačenje posjetioca iz zemlje i inostranstva. Paralelno sa obnovom Lokande, nastavak izgradnje žičare od Lovćena do Cetinja, kao jedan od ključnih budućih projekata, generisaće snažan turistički i ekonomski rast, dodatno osnažujući privredu i stvarajući nove razvojne mogućnosti za Cetinje – kazao je Đurašković.

Lokanda  je, prema riječima Nikole Milića, oličenje delikatne ravnoteže izmedu starog i novog, istorije i budućnosti, onoga što nikad ne smijemo da zaboravimo i onoga što tek treba da stvorimo.

Obnovom Lokande šaljemo važnu poruku – da Crna Gora gleda naprijed, da poštuje svoju istoriju, ali ne stoji u mjestu. Da je ovo zemlja u kojoj se prošlost pamti i cijeni, ali u kojoj se, sa jednakim žarom, gradi i stvara budućnost – poručio je Milić.

Ugovorom o JPP predviđeno je 30 mjeseci za realizaciju projekta, šest mjeseci je predviđeno za izradu projektne i tehničke dokumentacije, a nakon pribavljanja svih saglasnosti na projektnu i tehničku dokumentaciju predviđena su 24 mjeseca za izgradnju hotela i podzemne garaže.

Podjećamo, izgrađen 1864. godine, srušen je usljed oštećenja nakon zemljotresa 1979. godine. Kako je objekat i dalje imao status zaštićenog spomenika kulture, rušenje je bilo uslovljeno rekonstrukcijom u skladu sa važećim konzervatorskim principima. Ovaj pristup je bio sadržan u svim relevantnim planskim i finansijskim projektima iz perioda obnove nakon zemljotresa.