Foto Prijestonica Cetinje
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje Nikola Đurašković obišao je večeras povrijeđene građane koji se nalaze na liječenju u Kliničkom centru Crne Gore, nakon tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju.
Tokom posjete, gradonačelnik je razgovarao sa direktorom Kliničkog centra Crne Gore Aleksandrom Radovićem i medicinskim osobljem koje ulaže maksimalne napore da pruži najbolju moguću njegu povrijeđenima.
Takođe, Đurašković je razgovarao i sa porodicama povrijeđenih ispred Kliničkog centra i prenio im riječi ohrabrenja i podrške, u ime svih građana Cetinja. Istakao je da će Prijestonica Cetinje pružiti svu potrebnu pomoć porodicama nastradalih i povrijeđenima kako bi im olakšala period oporavka i povratak svakodnevnom životu.
Vrijeme u Crnoj Gori sjutra biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru, kako navode, prijepodne umjeren do jak mraz, a po kotlinama magla ili niska oblačnost.
Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera, u višim planinskim predjelima na sjeveru ponegdje umjeren do pojačan, južni.
Jutarnja temperatura vazduha od -13 do 5, najviša dnevna od 1 do 14 stepeni.
Kada se, nažalost, upotrijebi oružje, na potezu su ljekari, uvijek spremni, čak i da napuste svoje porodice i domove kako bi spasili živote. Kritične situacije upravo najbolje oslikavaju važnost njihovog poziva. U prilogu TVCG priča o hrabroj borbi za život 18-godišnjeg Darisa Mujića, koji je 7. oktobra prošle godine teško povrijeđen u napadu u školskom dvorištu. U trenutku kada se činilo da su sve nade izgubljene, tim ljekara Kliničkog centra, od kojih su mnogi bili u operacionoj sali i nakon tragedije na Cetinju, učinio je nemoguće – nakon višesatne operacije, Daris je preživio.
Za porodicu Mujić 7. oktobar bio je sve osim običan dan. Njihov 18-godišnji sin Daris više puta je proboden nožem u školskom dvorištu, nakon čega ljekari počinju borbu za njegov život. U barskoj bolnici učinili su sve prije nego su dječaka poslali u Klinički centar.
To je bio šok, znači šok. Mi smo stigli za nekih 17-18 minuta do Podgorice, tunel je bio blokiran, saobraćaj kroz Podgoricu isto bio blokiran da bismo što prije stigli. Kada smo stigli u Podgoricu, doktori su u startu odmah prihvatili njega, to je bilo normalno baš hitno. I mi smo išli sve za njim do sale, operacione sale u Kliničkom centru – prisjeća se Ceno Mujić, Darisov otac.
O planiranom transportu teško povrijeđenog Darisa Mujića prva je obaviještena anesteziološkinja u Centralno-intenzivnoj terapiji Kliničkog centra.
Nakon prijema, opservacije, adekvatne i prevremeno sprovedene radiografske, odnosno radiološke dijagnostike, shvatam da se radi o povredi koja je potencijalno smrtonosna, odnosno o povredi aorte, koje su praćene masivnim, odnosno obilnim krvarenjem i krećem sa okupljanjem tima hirurga – priča Alma Ećo-Kalač, načelnica Centralne intezivne terapije KCCG.
Tim hirurga Kliničkog centra, među kojim je bio i doktor Perica Maraš, odmah je započeo pripreme pacijenta za veoma tešku operaciju. Bez hrabrosti i spremnosti čitavog medicinskog tima Daris, kaže Maraš, ne bi preživio. Borba s vremenom, životom i smrću trajala je satima.
Više od četiri, četiri i po sata trajala je jedna neprekidna borba za život ovog mladića, gdje je urađena jedna izuzetno teška i komplikovana procedura koja je u tom trenutku bila skopčana sa mnogim izazovima. Ona ekipa koja je radila u tom trenutku na spašavanju tog momka, u ovom trenutku da završimo naše karijere, mi smo opravdali našu profesiju – kaže Maraš, načelnik Centra za vaskularnu hirurgiju.
Mi ne možemo riječima danas opisati ono što smo osjećali tog prvog dana, kada smo u stvari shvatili da će Daris da se probudi. Morate da znate da Daris nije imao ni jednu postoperativnu komplikaciju, iako smo se mi Darisu tokom operativnog zbrinjavanja tri puta borili za život. Znači, tri puta je Daris, po znacima navoda, umirao i tri puta smo mi Darisa vraćali u život – priča načelnica Centralne intezivne terapije KCCG.
I dok je medicinski tim funkcionisao kao švajcarski sat, porodica Mujić čekala je ispred sale da se vrata otvore i donesu tračak nade.
Bilo je strašno, masu jedinica krvi je primljeno, mi sve slušamo, slušamo kako negdje oko jedan i po izjutra, oko dva sata doktori se raduju i prilaze nama i kažu kako je situacija pod kontrolom, kako su uspjeli da ga spase. Međutim, sestra iz operacione sale, ona doziva doktora i kaže, hitno, hitno, gubimo Darisa u tom momentu. I mi smo bili tu. I oni su trkom se vratili ponovo. I onda je to trajalo nekih sat i po, dva, tišine – priča Mujić.
…Tišine koju prekida slavlje ljekara.
Mi smo se dopisivali porukama, to su bili noćni sati, to je bilo dežurstvo, svi smo znali da je dobro, da je otvorio oči. Sjutradan smo onako svi između sebe čestitali jedni drugima, sa jednim osmijehom, jednim osjećajem sreće i ličnog zadovoljstva zbog svega onoga što smo svi mi postigli – kaže Alma Ećo-Kalać.
Ova vrsta operacije i ova vrsta događaja je nešto gdje vam stvarno ne možemo reći kako smo se mi osjećali. Nama je to bilo zadnje u tom trenutku. Ali osjećaj, već sjutra, kada smo već znali da smo pobijedili ovu traumu, bio je strašan – kaže Maraš.
Ispod rukavica, mantila i borbe, ljekari su, zapravo, bili heroji. U godinama koje dolaze, možda će ljudi zaboraviti njihova imena, ali za Darisa Mujića i njegovu porodicu, ti ljudi, doktori, anesteziolozi i tehničari, nikada neće biti zaboravljeni.
Izvor: RTCG
Nakon što je predsjednik Vlade Milojko Spajić sinoć najavio Zakon o oružju, ministar pravde Bojan Božović za Televiziju Crne Gore kaže da će predložiti izmjene i dopune Krivičnog zakonika kojim će se pooštriti minimalne zatvorske kazne za neovlašćeno držanje i nošenje oružja od godinu do tri. Kako bi te mjere dale željene rezultate, ministar poručuje da će predložiti da sudovi ne mogu ublažavati ove minimalne kazne.
Svi koji u roku od dva mjeseca ne vrate nelegalno oružje rizikuju da budu strogo kažnjeni. U najkraćem roku, ministar pravde Bojan Božović predložiće izmjene Krivičnog zakonika kojima će biti predviđeno pooštravanje sankcija za nelegalno držanje ali i nošenje oružja.
Trenutno zakon propisuje da ko neovlašćeno drži, akcenat je na ‘drži’, vatreno oružje, njegove djelove, municiju ili eksplozivne materije, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine. Smatramo da sad moramo to podići za držanje oružja na makar godinu dana i više. Dok opet, sa druge strane, ko neovlašćeno nosi predmete, gdje je trenutno kazna zatvora od godinu do pet godina smatramo da treba makar tri godine za neovlašćeno nošenje oružja -istakao je on.
Kako bi ove mjere dale željene rezultate ministar će, kaže, predložiti i još nešto.
Mislimo da je jako važno, da za ove i slične oblike uvedemo model da nema ublažavanje kazne. Nema ublažavanje kazne jer ne želimo da na taj način obesmislimo ovaj zakonski minimum – navodi Božović.
Osim toga pooštriće se, kako navodi, uslovi za izdavanje oružanih listova, odnosno dozvola za držanje i korišćenje oružja.
Plan je i da se sa sadašnjih 18 godina podigne starosna granica za posjedovanje oružja. Kontrolisaće se proizvodnja oružja, eksploziva i municije, ali i streljane kako bi se uvjerili da li se oružje tamo koristi isključivo u sportsko rekreativne svrhe.
Postoje naravno i određena lica koja imaju se izriču određene mjere, kao što su i psihijatrijsko liječenje, ja ću u narednom periodu inicirati još veći stepen kontrole i budnosti i pažnje u odnosu na ta lica. Tako da ćemo voditi jako, jako budnu i veliku pažnju u odnosu na rad buduće specijalizovane bolnice u okviru zatvoru Spužu, ali isto tako vidjećemo na koji način i u kojoj mjeri su efekti liječenja i u drugim specijalizovanim ustanovama ovog tipa – naveo je Božović.
Da bi sve predložene mjere dale rezultate u praksi, potrebno je, kaže Božović, zajedničko djelovanje više ministarstva i institucija koje je uvjeren da neće izostati jer je to, kako poručuje, jedini način da preduprijedimo tragedije kakve su se desile na Cetinju.
Izvor: RTCG
Rukometaši Crne Gore okupili su se večeras u dvorani “Verde” uoči predstojećih prijateljskih susreta protiv Grčke.
Počelo je minutom ćutanja, u znak odavanja počasti žrtvama masakra koji se dogodio u ponedjeljak na Cetinju, a u kojem je ubijeno 12 građana prijestonice, pri čemu je četvoro teško ranjeno.
Zajedno sa rukometašima, selektorom Didijeom Dinarom i članovima stručnog štaba bio je i predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda.
Želim da iskažem saučešće svim porodicama nakon ove strašne tragedije koja se dogodila na Cetinju – kazao je Dinar na početku okupljanja.
Podsjetimo, Crna Gora će protiv Grčke odigrati dva duela u Solunu, i to 10. i 11. januara.
Izvor: Portal Analitika
Broj registrovanog i neregistrovanog oružja u Crnoj Gori gotovo da je ekvivalentan, pokazuju podaci istraživanja koje je objavio Small Arms Survey. Objavljeni podaci pokazuju da u Crnoj Gori postoji oko 80. 000 licenciranog oružja, a neke procjene govore da neregistrovanog oružja ima između 40.000 i 80.000 komada.
Većina ovog oružja je u posjedu muškaraca, pokazuju podaci. Prema ovoj anketi većinu vatrenog oružja u Crnoj Gori čine pištolji i puške sa zatvaračem.
Vlada Crne Gore usvojiće novi zakon o oružju, po kojem će svi koji žele da drže oružje morati da prođu rigorozne kontrole prije dobijanja dozvole.
Do inicijative je došlo nakon teškog zločina na Cetinju, u kojem je 1. januara ubijeno 12 ljudi, među kojima je i dvoje djece. Teško su ranjene četiri osobe.
Osumnjičeni za teški zločin na Cetinju, Aco Martinović (45), iste noći je podlegao povredama nakon što je sebi pucao u glavu, opkoljen policijom koja je za njim tragala nekoliko sati. Danas je treći dan žalosti u Crnoj Gori. Najmlađe žrtve Vukan i Jovan imali su devet, odnosno 14 godina.
Ubica je privođen 2022. godine zbog nelegalnog držanja oružja. Tada je kod njega pronađena vazdušna puška, veća količina eksploziva, i određena količina neispravnog oružja. Za ovo krivično djelo osuđen je prvostepeno na tri godine, i to u novembru prošle godine, ali zbog ulaganja žalbe odluka o zatvoru nije postala pravosnažna.
Premijer Spajić najavio je striktne mjere protiv nelegalnih držaoca oružja.
“Kampanja ‘Poštuj život, vrati oružje’ već je dala rezultate. Ona će biti oročena na dva mjeseca. Ukoliko ljudi u tom roku vrate nelegalno oružje, biće bez zakonskih posljedica. Ali, ko ga ne vrati poslije tog roka, biće drakonski kažnjen. Prema tim ljudima neće biti milosti”, najavio je Spajić.
Pojasnio je da poslije tog roka novi Zakon o oružju stupa na snagu, i svako nošenje ili posjedovanje oružja biće kažnjeno najvećim kaznama, te da će zakon biti izričit i neće ostavljati prostor za pritiske na sudije, već će predviđati drastične minimalne kazne.
Oni koji već imaju dozvole, do 1. januara 2026. godine moraće da ih obnove uz prethodne psihološke i bezbjednosne provjere. Ukoliko te provjere ne prođu, dozvole će im biti poništene, a oružje zaplijenjeno, najavio je premijer Milojko Spajić.
Crna Gora je 2015.godine donijela Zakon o oružju, koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine traje akcija “Poštuj život vrati oružje”.
Prema podacima objavljenim sredinom prošle godine, od početka ove akcije 2015.godine, građani su vratili oko 3.000 komada vatrenog oružja i oko 550 komada minsko eksplozivnih sredstava, a najviše ručnih bombi.
Izvor: RTCG
U sklopu kampanje koju Uprava policije (UP) sprovodi već duži niz godina – „Poštuj život, vrati oružje“, u posljednja tri dana u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 19 pištolja, 14 pušaka, 496 komada municije, kao i više djelova od oružja, saopštili su iz Uprave policije.
Kako su naveli u saopštenju, policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ u Podgorici su građani dobrovoljno predali osam pištolja, dvije puške i 197 komada municije, u Danilovgradu je dobrovoljno predato šest pištolja, četiri puške i 25 komada municije, a na Cetinju četiri puške, dva pištolja, 242 komada municije, kao i tri okvira i rezervna cijev od pištolja.
Takođe, službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su se u Bijelom Polju i Beranama obratili građani i u sklopu pomenute akcije predali dva pištolja, dva rezervna okvira i ukupno 32 komada municije – dodaju u saopštenju.
Na nivou Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ građani su dobrovoljno vratili dvije puške, pištolj i jedan dio od oružja, dok su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ vraćene dvije puške.
Apelujemo na sve sugrađane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ileaglnom ili legalnom vlasništvu. To mogu učiniti na način što će pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da želi da vrati oružje, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mjestu gdje se lice odnosno oružje nalazi i izdati potvrdu o preuzimanju – rekli su iz policije.
Važno je, ističu, napomenuti da građani ne treba sami da donose oružje u stanice policije, prije svega zbog bezbjednosti.