Reportažna emisija „Zapis“ koja se prikazuje na Javnom servisu, proslavila je 20 godina postojanja. „Zapis“ je ušao u mnoge domove, opisao različite kulture, podneblja, približio brojne događaje i običaje gledaocima koji su na taj način mogli „putovati“ širom Crne Gore.
Prva epizoda zabilježena je na Cetinju 14. januara 2002. godine, pa se i jubilej emitovanja proslavlja snimanjem novog „Zapisa“ upravo u našem gadu, tim povodom gost na talasima Radio Cetinja bio je urednik emisije dr Miomir Maroš.
Sasvim neočekivano snimljena je prva reportaža pod nazivom „Cetinje pod snijegom“, koja je trajala oko 15 minuta i prikazana je u poluvremenu jedne košarkaške utakmice, kazao je Maroš prisjećajući se dana kada je dobio zadatak koji mu je promijenio novinarski i životni put.
Kada sam od tadašnjeg urednika RTCG Milorada Duga Đurkovića dobio zadatak da za četiri sata odem na Cetinje koje je pod snijegom, vratim se i snimim reportažu nijesam bio siguran da ću u tome uspjeti. Tih godina sam radio informativu i nijesam poznavao Crnu Goru kao što je poznajem sada, ali kako kažu „na novinaru je da ako nešto ne zna, zna (nekoga) ko zna“ – kazao je dr Maroš.
Smatrao je da će prilike u gradu najbolje znati kolege iz Radio Cetinja, pa mu je to bila i polazna tačka za reportažu. Dobio je informacije o gradu, ali i pomoć od, tada našeg saradnika, danas direktora Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“, Ilije Subotića, koji mu je svesrdno pomogao i predložio da za tu reportažu snime našeg poznatog književnika i publicistu Pavla Đonovića. Pošli su, prisjeća se Maroš, u kafanu „Katunjanka“ gdje ih je čekao Đonović koji je bio iznenađen kada je vidio kameru,jerje mislio da će izjavu dati za radio.
„Ja sam mislio da je to radio, ali ajd kad ste već došli“ kazao nam je Đonović. Mi smo naravno snimili i situaciju po Cetinju, i anketu i neke druge ljude, ali je srž priče bila sa Pavlom u dva navrata, i on, mogu reći da je osim te neke naše želje da prezentiramo Cetinje pod snijegom, iznio emisiju. Posle tog emitovanja krenulo je i sa ostalim emisijama, prvenstveno vezanim za Kotorske fešte, a posle su došle i neke životne priče. Ustalila su se emitovanja, tako da „Zapis“ u zadnjih dvadeset godina, maltene, ide skoro svake sedmice i vjerovatno smo ih napravili oko 1000 – kazao je dr Maroš.
Nakon te prve, on je i kasnije radio emisije „Cetinje pod snijegom“, ove godine to je „Cetinje zimi“, jubilarno izdanje kojim želi podsjetiti gledaoce „Zapisa“ na njihove početke, na neke vrlo relevantne ljude u gradu, te približiti duh Prijestonice zimi.
Prenijeti taj duh sredine jeste cilj emisije „Zapis“, a gledaoci znaju to da prokomentarišu „Kako je dobro što se ti svuda ponašaš, odnosno adapriraš, kao da je tvoje mjesto“ i mislim da u tome i jeste poenta. To ne mogu sam, naravno, uraditi nego ipak preko ljudi koji isijavaju izvornost tog mjesta – ukazao je autor emisije.
Svoj posao je uvjek ozbiljno shvatao, ali je u njemu i uživao što se pozitivno odražavalo na njegov rad, gdje kretivnost i spontanost nijesu izostale. Kako se mijenjao i nadograđivao svoje znanje, tako se i emisija mijenjala i dobijala jedan ozbiljniji format.
Težio sam da sačuvam ono što je iskonsko, što je moje, ali emisija se razvijala pa taj „Zapis“ sa početka ili prije deset godina ili danas, nije isti. On je vremenom dobio aktuelno dokumentarni žanr, sad je i formalno dio dokumentarnog programa televizije, a počeo je sa drugog kanala gdje je bio jedna od tih nekih aktuelnih formi, pa možemo reći čak i zabavnih. Dakle, prešao je ipak jedan dug put i možemo reći da upravo zato što smo se mijenjali, zato smo i opstali – objasnio je Maroš.
Zahvaljujući reportažnoj emisiji „Zapis“ nastale su dvije knjige koje je Maroš napisao, to su: “Zapisana Crna Gora – reportaže” (Cetinje, 2019), koja je doživjela reizdanje povodom 50 godina crnogorskog novinarstva 2021. i “Zapisana Crna Gora 2 – etno reportaže” (Podgorica, 2020). Iz „Zapisa“ su proizašla i dva serijala: „Gradovi“ i karavan kroz Crnu Goru „Jutro iz gradova“.
S.Lagator
U južnim i centralnim predjelima Crne Gore sjutra će biti malo do umjereno oblačno uz duže sunčane periode, a na sjeveru umjereno do pretežno oblačno i suvo.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar će biti mjestimično umjeren do jak, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od minus tri do devet, a najviša dnevna od 0 do 17 stepeni.
Koncert popularnog benda ”Teška industrija” održan je večeras na Dvorskom trgu.
Atmosfera je bila izvanredna, a zvuk odličan, zahvaljujući uigranom bendu i dvije talentovane pjevačice. Tokom nastupa, izveli su svoje kompozicije kao i obrade hitova iz bivše Jugoslavije, oduševivši publiku.
Sastav ”Teška industrija”, osnovan 1981. godine, poznat je po svom jedinstvenom spoju rok i pop muzike, a njihovi hitovi su ostavili snažan trag na muzičkoj sceni.
Bend je tokom svoje karijere objavio nekoliko uspješnih albuma, a njihovi koncerti privlače veliki broj fanova. Njihova energična izvođenja i prepoznatljive melodije doprinose njihovoj popularnosti, a večerašnji nastup nije bio izuzetak.
Ovaj koncert još jedan je u nizu događaja u okviru manifestacije ”Novogodišnja priča u prijestonici” koju organizuje gradska uprava u saradnji sa Turističkom organizacijom Prijestonice Cetinje.
Promocija knjige “Lijepa slova”, Tatjane Zeković, održana je u prostorijama biblioteke “Njegoš”.
Autorkino djelo je predstavljeno u razgovoru sa magistrom kulturne politike, Barbarom Simović, prozno i poetsko stvaralaštvo je čitala glumica FDU Iskra Zeković kao i autorka.
Recezentkinja Barbara Simović je pokrenula razgovor o strukturi djela, inspiraciji za kreiranje likova, koji fuguriraju u “Galeriji”, zatim je postavila pitanje vezano za interesovanje autorke za aktuelna zbivanja, koja su dio osvrta i eseja.
Posebni akcenat kritičarka je stavila i na poeziju autorke, kojom se eksperimentiše formom i sadržinom, a kao primjer je navela pjesmu “Baraba”, koja je satirična obrada pjesme Žaka Prevera “Barbara”.
Takođe je podsjetila autorku na program Metalpoetike, u saradnji sa kreatorkom koncepcije, Sonjom Šaković.
Ta sinergija muzike i poezije podstiče interesovanje za popularizaciju umjetničkog blaga, konstatovala je autorka.
Promocija je završena potpisivanjem knjiga i razgovorom sa čitaocima.
Košarkaški savez Crne Gore i ovu godinu zaključiće organizacijom turnira za najveće crnogorske talente.
Turnir će biti odigran u podgoričkoj “Bemax areni” – u petak i subotu.
Djevojčice će se nadmetati u uzrastima mini basketa, kadetkinja i juniorki.
Dječaci će na parket 28. decembra i nastupaće u konkurenciji mini basketa, pionira, a predstaviće se i kadeti i juniori. Na utakmicama će nastupiti ekipe pod nazivom Mtel i Eko.
Na ovoj dvodnevnoj manifestaciji će se pojaviti oko 300 najtalentovanije djece različitih uzrasta.
Cetinjski klub predstavljaće Pavle Vujović u konkurenciji do 16 godina i Blažo Mudreša u konkurenciji do 18 godina.
U14 ekipu sa klupe će predvoditi Ivana Vujović, a pomagaće joj Kristijan Ivanović.
Djevojčice – Planirani raspored utakmica i satnica za 27/12/2024:
12.00 – Mini Basket djevojčice 2014. godište i mlađe
14.00 – U14 djevojčice 2011.godište i mlađe
16.00 – U16 djevojčice 2009.godište i mlađe
18.00 – U18 djevojčice 2007.godište i mlađe
Dječaci – Planirani raspored utakmica i satnica za 28/12/2024:
10.00 – Mini Basket dječaci 2015. godište i mlađi
12.00 – Mini Basket dječaci 2014. godište
14.00 – U14 dječaci 2011.godište i mlađi
16.00 – U16 dječaci 2009.godište i mlađi
18.00 – U18 dječaci 2007.godište i mlađi
Na svečanosti Atletskog saveza Crne Gore na kojoj su proglašeni najbolji u godini za nama cetinjskom treneru Ivanu Popoviću uručena je specijalno priznanje Evropske atletske federacije.
U pitanju je “srebrna značka” koju je Popović zaslužio ostvarenim rezultatima u trenerskom poslu.
Nagradu treneru Lovćena uručio je prvi čovjek Saveza Milorad Vuletić.
Vlada je danas usvojila Nacionalnu strategiju razvoja digitalnog zdravlja za naredne četiri godine koja, kako je saopšteno, predviđa niz mjera i inicijativa koje će zdravstveni sistem učiniti modernijim, efikasnijim i dostupnijim građaninu.
Iz Ministarstva zdravlja su kazali da je Strategijom, koja je usvojena na predlog tog resora, planirano ostvarenje ciljeva Vlade postavljenih u programu rada a kroz sprovodjenje digitalne transformacije u zdravstvenom sistemu.
Kako su naveli, poseban akcenat u Strategiji je stavljen na uvođenje naprednih tehnologija kao što su telemedicina, mZdravlje i primjena vještačke inteligencije.
„Ove tehnologije će omogućiti da zdravstvena zaštita postane dostupnija i efikasnija, naročito u udaljenim i manje dostupnim dijelovima Crne Gore“, rekli su iz Ministarstva.
Prema njihovim riječima, Strategija se fokusira na jačanje sistema prikupljanja, čuvanja, obrade i korišćenja podataka u zdravstvene svrhe.
Iz Ministarstva su kazali da je taj segment ključan za donošenje politika zasnovanih na dokazima, što je od presudne važnosti za izgradnju modernog i odgovornog zdravstvenog sistema.
„Tu se posebno ističu mjere koje će omogućiti da se kroz bolje praćenje potrošnje ljekova obezbijedi efikasnije planiranje i obezbjeđivannje esencijalnih ljekova i smanjenje mogućnosti nestašica“, kaže se u saopštenju.
Strategija podržava i Reformu primarne zdravstvene zaštite gdje će se, kako su rekli iz Ministarstva, kroz uvođenje savremenog integrisanog informacionog sistema omogućiti veća pristupačnost zdravstvenih usluga, smanjenje administrativnih opterećenja i poboljšanje kvaliteta usluga.
„Ova reforma je direktno usklađena s ciljem Vlade da građanima obezbijedi lakši pristup zdravstvenoj zaštiti i holistički pristup njihovom zdravlju“, navodi se u saopštenju.
Iz Ministarstva su kazali da je Strategijom predviđeno i veće uključivanje privatnog sektora, koji, kako se navodi, treba da bude jak partner državi u pružanju i obezbjeđivanju zdravstvene zaštite kako bi bila omogućena razmjena podataka o liječenju bez obzira da li se pacijenti liječe u privatnom ili javnom sektoru.
Vlada je, osim Strategije, usvojila i Nacrt akcionog plana za narednu godinu.
Izvor: MINA