Intervju

Emisija Zapis proslavila 20 godina postojanja

Reportažna emisija „Zapis“ koja se prikazuje na Javnom servisu, proslavila je 20 godina postojanja. „Zapis“ je ušao u mnoge domove, opisao različite kulture, podneblja, približio brojne događaje i običaje gledaocima koji su na taj način mogli „putovati“ širom Crne Gore. Prva epizoda zabilježena je na Cetinju 14. januara 2002. godine, pa se i jubilej emitovanja
Emisija Zapis proslavila 20 godina postojanja

Reportažna emisija „Zapis“ koja se prikazuje na Javnom servisu, proslavila je 20 godina postojanja. „Zapis“ je ušao u mnoge domove, opisao različite kulture, podneblja, približio brojne događaje i običaje gledaocima koji su na taj način mogli „putovati“ širom Crne Gore.

Prva epizoda zabilježena je na Cetinju 14. januara 2002. godine, pa se i jubilej emitovanja proslavlja snimanjem novog „Zapisa“ upravo u našem gadu, tim povodom gost na talasima Radio Cetinja bio je urednik emisije dr Miomir Maroš.

Sasvim neočekivano snimljena je prva reportaža pod nazivom „Cetinje pod snijegom“, koja je trajala oko 15 minuta i prikazana je u poluvremenu jedne košarkaške utakmice, kazao je Maroš prisjećajući se dana kada je dobio zadatak koji mu je promijenio novinarski i životni put.

Kada sam od tadašnjeg urednika RTCG Milorada Duga Đurkovića dobio zadatak da za četiri sata odem na Cetinje koje je pod snijegom, vratim se i snimim reportažu nijesam bio siguran da ću u tome uspjeti. Tih godina sam radio informativu i nijesam poznavao Crnu Goru kao što je poznajem sada, ali kako kažu „na novinaru je da ako nešto ne zna, zna (nekoga) ko zna“ – kazao je dr Maroš.

Foto: screenshot

Smatrao je da će prilike u gradu najbolje znati kolege iz Radio Cetinja, pa mu je to bila i polazna tačka za reportažu. Dobio je informacije o gradu, ali i pomoć od, tada našeg saradnika, danas direktora Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“, Ilije Subotića, koji mu je svesrdno pomogao i predložio da za tu reportažu snime našeg poznatog književnika i publicistu Pavla Đonovića. Pošli su, prisjeća se Maroš, u kafanu „Katunjanka“ gdje ih je čekao Đonović koji je bio iznenađen kada je vidio kameru,jerje mislio da će izjavu dati za radio.

„Ja sam mislio da je to radio, ali ajd kad ste već došli“ kazao nam je Đonović. Mi smo naravno snimili i situaciju po Cetinju, i anketu i neke druge ljude, ali je srž priče bila sa Pavlom u dva navrata, i on, mogu reći da je osim te neke naše želje da prezentiramo Cetinje pod snijegom, iznio emisiju. Posle tog emitovanja krenulo je i sa ostalim emisijama, prvenstveno vezanim za Kotorske fešte, a posle su došle i neke životne priče. Ustalila su se emitovanja, tako da „Zapis“ u zadnjih dvadeset godina, maltene, ide skoro svake sedmice i vjerovatno smo ih napravili oko 1000 – kazao je dr Maroš.

Foto: screenshot

Nakon te prve, on je i kasnije radio emisije „Cetinje pod snijegom“, ove godine to je „Cetinje zimi“, jubilarno izdanje kojim želi podsjetiti gledaoce „Zapisa“ na njihove početke, na neke vrlo relevantne ljude u gradu, te približiti duh Prijestonice zimi.

Prenijeti taj duh sredine jeste cilj emisije „Zapis“, a gledaoci znaju to da prokomentarišu „Kako je dobro što se ti svuda ponašaš, odnosno adapriraš, kao da je tvoje mjesto“ i mislim da u tome i jeste poenta. To ne mogu sam, naravno, uraditi nego ipak preko ljudi koji isijavaju izvornost tog mjesta – ukazao je autor emisije.

Svoj posao je uvjek ozbiljno shvatao, ali je u njemu i uživao što se pozitivno odražavalo na njegov rad, gdje kretivnost i spontanost nijesu izostale. Kako se mijenjao i nadograđivao svoje znanje, tako se i emisija mijenjala i dobijala jedan ozbiljniji format.

Težio sam da sačuvam ono što je iskonsko, što je moje, ali emisija se razvijala pa taj „Zapis“ sa početka ili prije deset godina ili danas, nije isti. On je vremenom dobio aktuelno dokumentarni žanr, sad je i formalno dio dokumentarnog programa televizije, a počeo je sa drugog kanala gdje je bio jedna od tih nekih aktuelnih formi, pa možemo reći čak i zabavnih. Dakle, prešao je ipak jedan dug put i možemo reći da upravo zato što smo se mijenjali, zato smo i opstali – objasnio je Maroš.

Zahvaljujući reportažnoj emisiji „Zapis“ nastale su dvije knjige koje je Maroš napisao, to su: “Zapisana Crna Gora – reportaže” (Cetinje, 2019), koja je doživjela reizdanje povodom 50 godina crnogorskog novinarstva 2021. i “Zapisana Crna Gora 2 – etno reportaže” (Podgorica, 2020). Iz „Zapisa“ su proizašla i dva serijala: „Gradovi“ i karavan kroz Crnu Goru „Jutro iz gradova“.

S.Lagator