RTV Cetinje
Promocija knjige “Lijepa slova”, Tatjane Zeković, održana je u prostorijama biblioteke “Njegoš”.
Autorkino djelo je predstavljeno u razgovoru sa magistrom kulturne politike, Barbarom Simović, prozno i poetsko stvaralaštvo je čitala glumica FDU Iskra Zeković kao i autorka.
Recezentkinja Barbara Simović je pokrenula razgovor o strukturi djela, inspiraciji za kreiranje likova, koji fuguriraju u “Galeriji”, zatim je postavila pitanje vezano za interesovanje autorke za aktuelna zbivanja, koja su dio osvrta i eseja.
Posebni akcenat kritičarka je stavila i na poeziju autorke, kojom se eksperimentiše formom i sadržinom, a kao primjer je navela pjesmu “Baraba”, koja je satirična obrada pjesme Žaka Prevera “Barbara”.
Takođe je podsjetila autorku na program Metalpoetike, u saradnji sa kreatorkom koncepcije, Sonjom Šaković.
Ta sinergija muzike i poezije podstiče interesovanje za popularizaciju umjetničkog blaga, konstatovala je autorka.
Promocija je završena potpisivanjem knjiga i razgovorom sa čitaocima.
Ministar pravde Bojan Božović potpisao je rješenje kojim se nalaže izručenje Do Kvona Sjedinjenim Američkim Državama (SAD).
Vrhovni sud Crne Gore je prethodno donio presudu kojom se utvrđuje da su ispunjeni uslovi propisani zakonom za izručenje Do Kvona po molbi za izručenje nadležnih organa Republike Koreje i molbi za izručenje nadležnih organa SAD-a.
“Imajući u vidu presudu Vrhovnog suda, Ministarstvo pravde je razmotrilo sve činjenice i okolnosti i cijenilo kriterijume kao što su težina krivičnih djela, mjesto izvršenja, redosljed podnošenja zahtjeva, državljanstvo traženog lica, mogućnost daljeg izručenja drugoj državi, kao i druge okolnosti. Imajući u vidu navedeno, zaključeno je da većina kriterijuma predviđenih zakonom ide u prilog zahtjevu za izručenje nadležnih organa Sjedinjenih Američkih Država, te je ministar pravde donio rješenje kojim se dozvoljava izručenje Kvon Do Hyeong-a Sjedinjenim Američkim Državama, a istovremeno odbija izručenje Republici Koreji”, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde.
Američke i južnokorejske vlasti istraživale su Do Kvona zbog njegove uloge u jednoj od najvećih katastrofa u istoriji kripto valuta. U maju 2022. godine, potonula je vrijednost dvije kripto valute koje je stvorio, TerraUSD i Luna, što je, prema pisanju američkih medija, izbrisalo 40 milijardi dolara sa tržišta kripto valuta i pokrenula lančanu reakciju koja je gurnula druge digitalne kripto kompanije u bankrot. Investitori širom svijeta izgubili su svoje ušteđevine. Istragom je zaključeno da je Do Kvon lagao investitore i sumnjalo se da krije bogatstvo.
Do Kvon i njegov poslovni partner Han Čeng Džun uhapšeni su 23. marta prošle godine na aerodromu u Podgorici kada su prilikom pasoške kontrole, na letu za Dubai, upotrijebili falsifikovane pasoše.
Do Kvon je u Crnoj Gori osuđen na četiri mjeseca zatvora – dok su SAD i Južna Koreja počele da insistiraju na njegovom izručenju. Nakon puštanja iz zatvora u Spužu 23. marta, policajci su Do Kvona sproveli kod inspektora za strance, a potom, nakon petosatnog saslušanja, odveli u Prihvatilište za strance. U tom objektu on će boraviti do donošenja rješenja o izručenju.
Izvor: Vijesti
Američki pjevač i filmski glumac italijanskog porijekla Frensis Albert Sinatra, poznat kao Frenk Sinatra, svjetsku slavu stekao je nizom muzičkih hitova poput pjesama “Strangers in the Night” i “New York, New York”.
Sinatra je bio otjelovljenje američkog šoumena, ali i kontroverzna ličnost van pozornice, jedan od najuspješnijih muzičara i jedan od muzičara s najvećom prodajom albuma ikada. Tokom karijere, koja je trajala više od pedeset godina, Sinatra je snimio 59 studijskih albuma i 297 singlova. Debi album nazvan “The Voice of Frank Sinatra” objavio je 1946. godine, a među ostalim studijskim ostvarenjima značajni su i albumi “A Jolly Christmas from Frank Sinatra”, “Come Dance with Me!”, “Come Swing with Me!”, “All Alone”, “September of My Yars”, “Stranglers in the Night”, “Moonlight Sinatra”, “That’s Life” i drugi.
Sinatra je bio originalna pop zvijezda, čovjek koji je započeo stvaranje koncept albuma, bio je ikona stila, sa srcem u rukavima, spreman da u svakom trenu na svoj način ispusti emocije i dijeli ih s publikom.
Uspon roka zadao je ozbiljan udarac njegovoj karijeri s obzirom na to da je pjevao klasične šlagere, ali nije toliko uticao na buduću popularnost, što je vidljivo i danas jer je, uprkos drugačijim vremenima i generacijama, on i dalje inspiracija mnogima i bunar neistraženih motiva i muzike.
Sinatra je tada krenuo u filmske vode i dobio ulogu u filmu “Odavde do vječnosti”, za koju je osvojio “Oskara” za najbolju sporednu ulogu.
Od tada se paralelno bavio glumačkim i pjevačkim poslom. Glumio je u više od 50 filmova, među kojima su najpoznatiji “Noći Las Vegasa”, “Ne kao stranac”, “Neki su dotrčali”, “Riječi i muzika”, “Čovjek sa zlatnom rukom”, “Odavde do vječnosti”, “Tri narednika”, “Četvorica iz Teksasa”, “Detektiv” i “Goli trkač”.
Slušaoci Radio Cetinja večeras od 23 sata mogu uživati u koncertu održanom 3. juna 1991. godine u Nacionalnom teniskom centru u Flinders parku u Melburnu. Riječ je o završnom koncertu svjetske turneje kojom je obilježen Sinatrin dijamantski jubilej.
Fond za aktivno građanstvo (fAKT) objavio je imena dobitnika godišnjih nagrada i priznanja za filantropiju „Iskra“. Žiri za dodjelu nagrada i priznanja odlučio je da za 2024. godinu dodijeli četiri nagrade i osam specijalnih priznanja.
Nagrade:
Nagrada za dopinos dijaspore:
Porodica Hajdari
Nagrada za doprinos opštem dobru (posthumno): Petar Sinanović Nagib
Nagrada za doprinos na nacionalnom nivou: One Crna Gora d.o.o.
Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici: NLB Banka a.d. Podgorica
Specijalna priznanja za građanski doprinos opštem dobru:
Vuk Vujisić
Pavle Pajo Pepđonović
Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“
Centar za prava djeteta Crne Gore
Specijalno priznanje za mlade filantrope:
Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje
Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru: Dnevni centar za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić
Specijalno priznanje za medijski doprinos:
Željka Mirković (TV Nova)
Tijana Perović (TV7)
Porodica Hajdari, porijeklom iz Ulcinja, dobitnik je nagrade za doprinos dijaspore. Već dugi niz godina, ova porodica doprinosi razvoju ruralnih područja Opštine Ulcinj. Jedan od najvećih projekata je javni park koji se nalazi u blizini Vladimira, čija je izgradnja završena 2019. godine, a za koji je porodica Hajdari donirala oko 300,000 dolara. Na prostoru od preko 6500 m2, pored zelene površine, džoging i biciklističke staze, nalaze se i sportski tereni za tenis, košarku i fudbal. U kontinuitetu pomažu ugroženim porodicama, starim osobama, studentima, kao i organizaciju raznih aktivnosti za djecu i mlade. Preko humanitarnog fonda „Trojet tona“, ova porodica je od 2020. godine među glavnim donatorima odbojkaškog kluba za djevojčice, karate kluba u Anamalskom području, kao i redovna podrška edukativnom centru za djecu „Bright Minds“. Samo u godini za nama, porodica Hajdari je donirala 50,000 eura. Iako odavno žive i rade u Americi, nikada nijesu zaboravili svoj zavičaj i svoju domovinu.
Iskra za doprinos opštem dobru posthumno se dodjeljuje Petru Sinanoviću Nagibu. Prvoborac koji je odbio da primi „Patrizansku spomenicu“ smatrajući da je njegovo učešće u Trinaestojulskom ustanku bilo obična patriotska dužnost, takav je bio i kao privredni genije ondašnje Crne Gore i Jugoslavije. Razvoj privrede zemlje i Cetinja bili su za njega novi „ustanak“ i obična patriotska dužnost. O tome svjedoče fabrika na Rijeci Crnojevića, „Obod“, „Radoje Dakić“ i brojne druge fabrike i postrojenja širom zemlje pa i svijeta. Iako je socijalizam bio sinonim za čovjekoljublje, malo je bilo ljudi koji su poput Petra Sinanovića razumjeli suštinski značaj tog zahtjeva. On je, kao istinski filantrop i društveno odgovoran privrednik, podržavao školovanje radnika u zemlji i inostranstvu. Pomagao im je da steknu, i da poboljšaju svoje živote. Uveo je zdravstvenu zaštitu radnika, kupio zemljište na crnogorskoj obali i omogućio radnicima obavezno ljetovanje. Razvijao je ideju proizvodnje organske hrane i podržavao sportske i kulturne aktivnosti, sve jednako za žene i muškarce. Iako su mu radnici podigli bistu u krugu „Radoja Dakića“, socijalističke vođe su ga isključivale iz Saveza komunista jer nije podržavao ideju samoupravljanja. Iako su radnici i stranci bili inspirisani njegovom harizmom i bezuslovno mu vjerovali, Petar je morao da bude sklonjen iz „Oboda“. Iako su završni udarac ovom crnogorskom ekonomskom geniju dali ratovi i tranzicija, on ostaje iskra nadahnuća potrebna u svim vremenima.
Kompanija One Crna Gora je dobila nagradu za doprinos na nacionalnom nivou. Društvena odgovornost je ugrađena u temelje korporativne kulture i identitet ove kompanije, koja je u toku 2024. godine realizovala niz sopstvenih društveno-odgovornih projekata i kampanja, kao što su „Jedan mijenja svijet” i „Djevojčice u ICT-ju”, istovremeno podržavajući pažljivo odabrane projekta u oblastima kulture, sporta, edukacije i zaštite životne sredine, u vrijednosti od preko 200.000 eura.
Nagrada za doprinos lokalnoj zajednici je pripala NLB Banci, čija se korporativna filantropija ogledala u brojnim pokroviteljstvima i donacijama, prvenstveno ustanovama od društvenog značaja – obrazovnim, zdravstvenim, domovima za stare, dnevnim centrima za djecu i omladinu sa smetnjama u razvoju, ali i organizacijama koje pružaju pomoć zajednici ili se neposredno bave humanitarnim radom. Vrijednost podrške lokalnim zajednicama u Crnoj Gori je iznosila više od 200.000 eura, a pomoć je upućena i Crvenom krstu Bosne i Hercegovine u iznosu od 50.000 eura za saniranje posljedica izazvanih poplavama u BiH.
Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je Vuk Vujisić. Novinar i građanski aktivista od svoje 15. godine. Svojim pričama i aktivizmom pokrenuo je osvjetljavanje i rješavanje nekoliko izuzetno važnih pitanja i problema za crnogorsko društvo poput ilegalne eksploatacije šljunka u koritu Morače, krivolova na Skadarskom jezeru, uništavanja šuma Crne Gore. Neumorno radi na ozelenjavanju Crne Gore, okupljajući sve veći broj pojedinaca i institucija. Sanja o ekološkoj Crnoj Gori, zemlji socijalne pravde i za ostvarenje vizije jedne takve održive zajednice, spreman je da da sve.Vuk je svojim djelovanjem postao paradigma mladima u borbi za zdraviju i zeleniju Crnu Goru.
Dobitnik specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru je i Pavle Pajo Pepđonović, idejni tvorac i glavni organizator Mundijala prijateljstva u Ulcinju. Ugledni ulcinjski privrednik, bivši košarkaš i sportski radnik uz svesrdnu pomoć svih građana Ulcinja, ove godine je po treći put organizovao Mundijal prijateljstva, koji je okupio brojne sportske legende iz svih krajeva bivše Jugoslavije. Na ovoj jedinstvenoj regionalnoj manifestaciji okupili su se i družili osvajači više od stotinu medalja na svjetskim, olimpijskim i evropskim takmičenjima. Snažna poruka prijateljstva i zajedništva, poslata je sa Mundijala prijateljstva koji je Ulcinj i Crnu Goru predstavio u najljepšem svijetlu, a sa kojeg je izvještavalo oko 100 novinara.
Dobrovoljni davaoci krvi „Fap Mašina“ su takođe dobitnici specijalnog priznanja za građanski doprinos opštem dobru.Udruženje koje je formirala grupa mladih humanista entuzijasta iz Nikšića. U vrijeme pandemije korona virusa iskoristili su mogućnosti društvenih mreža da organizuju akcije dobrovoljnog davanja krvi i postali su jedno od najaktivnijih udruženja u Crnoj Gori. Od 2020. godine organizuju akcije više puta godišnje, a poznati su i po humanitarnim akcijama prikupljanja sredstava za socijalno ugrožene porodice ili poklona za djecu koja se nalaze na bolničkom liječenju. Naziv udruženja potiče od imena navijačke grupe fudbalskog kluba „Čelik“ koji je bio duže vremena ugašen.Ovi mladi entuzijasti su svoj omiljeni klub obnovili isključivo svojim zalaganjem i prikupljenim sredstvima, tako da se FK „Čelik“ ponovo takmiči u trećoj crnogorsko ligi.
Isto priznanje dobio je i Centar za prava djeteta Crne Gore. Za gotovo dvije i po decenije djelovanja, ostvario je značajan napredak u unapređenju kvaliteta života djece i mladih, naročito ranjivih grupa kao što su djeca i mladi sa problemima u ponašanju, i djeca i mladi kojima je usljed posebnih okolnosti i socijalnog rizika potreban odgovarajući oblik socijalne zaštite. Dobrom saradnjom sa institucijama sistema, lokalnom zajednicom, lokalnim i međunarodnim organizacijama i posebno kroz direktan rad sa djecom, Centar je postao prepoznatljiv kao kredibilna organizacija kako na lokalnom, tako i na nacionalnom nivou.Istovremeno, nizom humanitarnih akcija, posebno tokom kriznih situacija i elementarnih nepogoda, Centar je uvijek nalazio načine da hitno interveniše i pruži pomoć onima kojima je to najpotrebnije.
Klub mladih volontera Crvenog krsta Cetinje, dobitnik je specijalnog priznanja za mlade filantrope. Klub je formiran je prije dvije godine, u cilju postizanja što većeg društvenog angažmana mladih, naročito u radu sa najranjivijim grupama. U zajednici su prepoznati po aktivnostima koje realizuju u saradnji sa Domom zdravlja, Dnevnim boravkom za stare, vaspitno-obrazovnim ustanovama, Centrom za dnevni boravak djece sa smetnjama u razvoju i sportskim kolektivima. Redovne aktivnosti Kluba, koji u svom sastavu ima 35 članova, su održavanje predavanja, treninga, radionica sa vršnjacima, rad s djecom iz socijalno ugroženih porodica i romske zajednice, pohađanje obuka i učešće na međunarodnim kampovima. Kako sami ističu, posebno su ponosni na činjenicu da u današnjem svijetu u kojem vrijednosti nameću društvene mreže, Crveni krst Prijestonice uspijeva da okupi mlade ljude koji su spremni da svoje slobodno vrijeme ispune pomaganjem drugima i radom za dobrobit čitave zajednice.
Specijalno priznanje za doprinos opštem dobru pripalo je Dnevnom centru za djecu sa smetnjama u razvoju i osobe sa invaliditetom, Nikšić. Kao koncept podrške životu u zajednici, djelatnost Dnevnog centra predstavlja sveobuhvatan servis socijalne brige i zaštite djece sa smetnjama u razvoju i osobama sa invaliditetom. Predani rad ovog kolektiva, čija se posvećenost ogleda u mnogobrojnim aktivnostima van redovnog posla u samom Centru, svakim danom iznova pokazuje da osobe sa smetnjama u razvoju mogu mnogo ukoliko im pružite ljubav, empatiju, ukoliko radite s njima, vjerujete u njih i doživljavate ih kao ravnopravne članove zajednice, što oni i jesu. Brojni su sadržaji koje organizuju uz podršku zajednice: predstave, izložbe, proslave, modne revije, kampovi, snimanje spotova. Nedavno su u saradnji sa Radio-televizijom Nikšić pokrenuli i emisiju „Iskorak“ – prvu TV emisiju u regionu gdje su se u ulozi novinara/voditelja našli i mladi sa smetnjama u razvoju, sa ciljem da doprinesu promjeni pristupa društvene zajednice u načinu razmišljanja, naročito u shvatanju, “šta je to što djeca i mladi sa smetnjama u razvoju mogu, a ne šta je to što ne mogu“.
Željka Mirković, novinarka TV Nova, dobitnica je specijalnog priznanja za medijski doprinos. Sa osjećajem za potrebe drugih, prepoznajući značaj tema koje se tiču „običnog čovjeka“, Željka Mirković svojim prilozima redovno uspijeva da osvijetli male/velike ljude na poseban način: da skrene pažnju na osobe sa invaliditetom, predstavljajući njihove talente, da nam približi kulturu Romske zajednice, da iz Doma za stare prenese priču o ljubavi i prijateljstvu koje se rađa u poznim godinama. Mnogo je i priloga kojima je Željka inicirala pomoć drugima, ali jedna akcija je posebna. Radi se o njenoj borbi, zajedno sa pacijentima koji su na dijalizi, da država odobri transplantaciju u Bjelorusiji o svom trošku. Željka je dala sve od sebe da u toj namjeri uspije – njene priče dirnule su mnoge, a onda je pozvala kolege iz drugih medija da svi zajedno pokušaju da se izbore da pacijenti iz „čekaonice za život“ uđu u život. Uslijedili su mnogi prilozi, tekstovi, i stigla je i pobjeda – trošak transplantacije bubrega je sada o trošku Fonda za zdravstveno osiguranje.
Isto priznanje pripalo je i Tijani Perović, novinarki televizije TV7. Kroz desetine intervjua i emisija koje je realizovala, Tijana kontinuirano i posvećeno radi na podizanju svijesti o temama od društvenog značaja, poput vršnjačkog i nasilja nad ženama, potrebama i položaju starijih, romske populacije i onih koji žive u siromaštvu. Sa temeljnim i empatičnim pristupom, posebnu pažnju posvećuje podizanju svijesti zajednice o vrijednostima starijih kao ravnopravnih članova društva i pozivanju donosioca odluka na kreiranje politika koje će unaprijediti položaj starijih. Aktivna je učesnica brojnih humanitarnih akcija, o kojima je i izvještavala. Istovremeno, otvarajući medijski prostor za organizacije i projekte koji su za cilj imali pomaganje ugroženim i ranjivim grupama građana, ukazuje na značaj humanosti i solidarnosti.
Nagrade i priznanja biće dodijeljene 24. januara, na svečanosti u Kraljevskom pozorištu „Zetski dom“, na Cetinju.
Dodjelu nagrade „Iskra” organizuje Fond za aktivno građanstvo fAKT, u saradnji i uz podršku Privredne komore i Fondacije „Ćano Koprivica“.
U pravcu unapređenja uslova boravka, ugodnosti svakodnevnog života učenika i studenata u Domu na Cetinju, od strane Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija na čelu sa ministarkom prof.dr Andjelom Jakšić Stojanović obezbijedjena su sredstva u iznosu od 7.264,80 eura za nabavku i instaliranje 40 smart tv uređaja, koji su postavljeni u svim sobama u Domu, saopšteno je iz te ustanove.
Kako navode, instaliranje smart tv aparata u 40 soba u Domu, izazvalo je oduševljenje svih stanara, jer do sada su studenti i učenici imali mogućnost gledanja TV-a, samo u prostorijama za druženje, a sada svi oni imaju tu mogućnost u svojim sobama, pa je ovim itekako unapređenja dimenzija komfora i prijatnosti boravka u Domu, ali i sistem alata za podršku učenju studentima i učenicima.
Osim televizora, kako dodaju, resorno Ministarstvo je finansijski podržalo i inicijativu zamjene fasadne stolarije u potkrovlju objekta, vrijednosti 9.317 eura.
Sve do sada realizovane i planirane aktivnosti su u cilju poboljšanja opštih uslova i standarda kvaliteta života i boravka učenika i studenata u Domu na Cetinju, koje se odvijaju u kontinuitetu, ističući važnost skorašnjih investicija, poput ugradnje sistema ventilacije vrijednosti 40.000 eura, kao i adaptacije i opremanja sale za vježbanje vrijednosti oko 8.000 eura – zaključuje se u saopštenju.
Univerzitet Crne Gore od naredne akademske godine nudi novi studijski program „Hemija“ na osnovnim studijama.
Program je, kako su saopštili iz UCG, rezultat saradnje Prirodno-matematičkog fakulteta i Metalurško-tehnološkog fakulteta.
Prema evidenciji Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, na biroima rada nema diplomiranih hemičara ili profesora hemije.
Program pruža teorijska i praktična znanja neophodna za rad u osnovnim i srednjim školama (kao nastavnici hemije), ali i za angažman u istraživačkim laboratorijama i laboratorijama za kontrolu kvaliteta i zagađuvača u životnoj sredini kao i u državnoj upravi – piše u saopštenju UCG.
U saopštenju se navodi da je novi studijski program otvoren za kandidate sa završenom gimnazijom, hemijskom ili medicinskom školom, uz obavezni prijemni ispit iz hemije i bodovanje predmeta hemija i fizika.
Procesi upisa biće usklađeni sa pravilnicima Univerziteta Crne Gore.
Takmičenje Turneje četiri skakonice se uskoro vraća na male ekrane, pa ćemo uživati u takmičenju najboljih ski skakača na planeti u Njemačkoj i Austriji.
Kao i svake godine, turneja će obuhvatiti takmičenja u Oberstdorfu, Garmiš-Partenkirhenu, Insbruku i Bišofshofenu i ono što će sve da obraduje, takmičenje počinje predstojećeg vikenda!
Prvo takmičenje na programu je već od subote u njemačkom Oberstdorfu, gdje će prvobitno biti održane kvalifikacije 28. decembra, da bi dan kasnije u nedjelju 29. decembra bio održan glavni dio takmičenja sa početkom od 16.30 časova.
Na prelazu iz stare u novu godinu ćemo takmičare gledati u Garmiš-Partenkirhenu, gdje je 31. decembra zakazan kvalifikacioni dio takmičenja od 14.00 časova, a dan kasnije, 1. januara od 14.00 časova i glavni dio takmičenja.
Zatim ćemo do susjedne Austrije, u Insbruk, gdje je umjelo da bude problema sa vjetrom u posljednjim godinama, ali se svi nadaju da ovoga puta neće biti tako. Tamo su kvalifikacije predviđene za 3. januar od 13.30 časova, da bi dan kasnije u isto vrijeme bio održan glavni dio programa.
I za kraj, tu je čuveni Bišofshofen, gdje će 5. januara biti održane kvalifikacije od 16.30 časova, a na Badnji dan u isto vrijeme ćemo saznati ko će ponijeti čuveni trofej namenjen pobjedniku Turneje Četiri skakaonice.
Izvor: Telegraf.rs