Kultura

Izložba ”Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ otvorena na Cetinju (VIDEO)

Izložba je dio novembarskog programa Prijestonice Cetinje kojim se obilježava 80 godina od oslobođenja Cetinja.
Izložba ”Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ otvorena na Cetinju (VIDEO)

Izložba Matice crnogorske ”Crnogorsko ćirilsko štamparstvo XV i XVI vijeka“ otvorena je večeras u Centru za kulturu Prijestonice na Cetinju.  

Kroz 24 panoa i katalog na crnogorskom i engleskom jeziku predstavljen je rad Crnojevića štamparije i štamparije Božidara Vukovića Podgoričanina.

Autorski tim izložbe čine prof. dr Božidar Šekularac, prof. mr Suzana Pajović i generalni sekretar Matice crnogorske Ivan Ivanović. 

Govoreći na izložbi gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković kazao je da je u srcu crnogorske države, prije više od pola milenijuma, osnovana prva državna štamparija u cijelom svijetu — slavna štamparija Crnojevića u kojoj je štampana prva knjiga na slovenskom jeziku i prva u nizu mnogih koje će vjekovima pronositi snagu naše kulture.

Oktoih prvoglasnik bio je svjedočanstvo duhovne snage Crne Gore, snage koja se opire vremenu, nepravdi, nasilju i uništenju, dok je naše Cetinje postalo mjesto gdje su knjige značile slobodu, dostojanstvo i identitet – kazao je Đurašković.

Gradonačelnik je podsjetio i na riječi knjaza Danila: ”Ako bude Crne Gore biće i slova”, ističući da kroz 530 godina našeg štamparstva odjekuju kao vječna istina, a naročito danas imaju poseban značaj, naglasio je Đurašković.

Zato, neka ovaj jubilej bude naše obećanje da nikada nećemo zaboraviti njegove riječi, a ova izložba podstrek da nastavimo da pišemo, čitamo i njegujemo naš jezik, jer kroz svako napisano slovo čuvamo duh Crne Gore, identitet i trajnost naših vrijednosti za generacije koje dolaze – istakao je gradonačelnik Cetinja.

Štamparska djelatnost na prostoru Crne Gore krajem 15 i početkom 16 vijeka predstavlja bogatu zaostavštinu koja je trajno oplemenila crnogorsku kulturnu riznicu, kazao je predsjednik Matice crnogorske Ivan Jovović.

Predmetna izložba odvija se u jednom od najvažnijih datuma u ukupnoj kulturnoj tradiciji crnogorskog naroda, a koji se odnosi na jubilaj 530 godina štampanja Oktoiha prvoglasnika iz 1494. godine, prve štampane knjige na slovenskom Jugu, kako je taj istorijski događaj, inače, označila relevantna literatura. Obnovljena fototipska izdanja ”Psaltira s posljedovanjem” iz 1494. godine štamparije dinastije Crnojevića i ”Prazničnog mineja” iz 1538. godine Božidara Vukovića Podgoričanina, u saradnji sa institucijama nauke i kulture Republike Bugarske, pokazuju da čitava djelatnost štampe nije izolovani incident kulture koji se pojavio na tlu srednjevjekovne Zete, odnosno Crne Gore, već njen nastanak isključivo treba povezati sa bogatom prepisivačkom tradicijom koja je naslijeđena iz prethodnih istorijskih epoha – kazao je Jovović.

Izložba je dio novembarskog programa Prijestonice Cetinje kojim se obilježava 80 godina od oslobođenja Cetinja.