Aktuelno

Krunić: Očekujemo da vodovodni sistem nakon rekonstrukcije bude kakav Prijestonica i zaslužuje

Zbog učestalog nestanka vode i kvarova na vodovodnoj mreži tokom minula dva mjeseca, razgovarali smo sa direktorom cetinjskog Vodovoda Radovanom Krunićem koji je između ostalog govorio o dotrajalom cjevovodu, rekonstrukciji vodovodne mreže, aktuelnoj cijeni vode i višemilionskom dugu tog preduzeća prema Elektroprivredi. RTV Cetinje: Grad je u minulom periodu nekoliko puta bio gotovo pola dana
Krunić: Očekujemo da vodovodni sistem nakon rekonstrukcije bude kakav Prijestonica i zaslužuje

Zbog učestalog nestanka vode i kvarova na vodovodnoj mreži tokom minula dva mjeseca, razgovarali smo sa direktorom cetinjskog Vodovoda Radovanom Krunićem koji je između ostalog govorio o dotrajalom cjevovodu, rekonstrukciji vodovodne mreže, aktuelnoj cijeni vode i višemilionskom dugu tog preduzeća prema Elektroprivredi.

RTV Cetinje: Grad je u minulom periodu nekoliko puta bio gotovo pola dana bez vode, a svejdoci smo da se često dešavaju kvarovi za čiju sanaciju je potrebno više sati. Zašto se to dešava i šta preduzimate da poboljšate vodovodnu mrežu na Cetinju?

Krunić: Uzroci zbog kojih se dešavaju pomenuti kvarovi i nepredviđene obustave u vodosnabdijevanju su posljedica dotrajalosti cjevovoda i neophodnost rekonstrukcije sistema. Cijevi su postavljene 80-tih godina prošlog vijeka i starost od preko 40 godina uzrokuje da imamo učestalije kvarove.

Rekonstrukcija vodovodne mreže na terioriji Prijestonice Cetinje počela je izradom projekta koji predviđa 5 faza/zona izvođenja i terenski je započeta krajem prošle godine iz Bajica.

Ono što je važno istaći, a vezano je za finansijski aspekt projekta – obaviješteni smo od strane Nacionalne jedinice za implementaciju projekata u oblasti komunalnih djelatnosti i zaštite životne sredine – Procona, da je aplikacija za projekat “Unaprjeđenje sistema snabdijevanja vodom u Prijestonici Cetinje” prihvaćena i usvojena na strateškom odboru Investicionog okvira za Zapadni Balkan (WBIF) održanom 2.07.2024.godine. Time je dobijeno 12,6 miliona eura bespovratnih sredstava za realizaciju projekta.

Nakon stvaranja preduslova za zaključivanje ugovora o grantu i obezbjeđivanja ostatka sredstava preko EIB-a i Prijestonice, očekujemo da sistem bude kakav Prijestonica i zaslužuje.

RTV Cetinje: Građani Cetinja na društvenim mrežama često komentarišu da se voda ustupa opštini Budva, sumnjajući u navode iz obavještenja Vodovoda putem kojih informišete javnost o razlozima nestanka vode. Kako vi to komentarišete?

Krunić: Vodoizvorište u Podgoru sa kojega pumpamo vodu tokom cijele godine za potrebe građana Cetinja radi maksimalnim kapacitetom, tako da je posljednjih godina situacija sa vodosnabdijevanjem grada značajno bolja i apsolutno nema mjesta bilo kakvim sumnjama, sem ako se ne radi o kvarovima na mreži koji su mogući iz gore navedenih razloga dotrajalosti sistema.

RTV Cetinje: Građani često negoduju i zbog povećanja cijene vode, smatrajući da treba da bude niža jer se često dešavaju kvarovi i obustava vode. Da li je prema vašem mišljenju visoka cijena vode u ovakvoj situaciji?

Krunić: Od 2020.godine cijena usluga određuje se Metodologijom za utvrđivanje cijena za obavljanje regulisanih komunalnih djelatnosti. Do 30. aprila tekuće godine, dužni smo u tarifni model, koji dostavlja Agencija, unijeti parametre poslovanja, na osnovu kojih excel model sam računa cijenu usluge. Tu cijenu, nakon procedure i usvajanja i od strane Skupštine Prijestonice smo u obavezi da primjenjujemo za cijelu narednu kalendarsku godinu.

Ono što je evidentno jeste i izražena inflacija i skok cijena repromaterijala i do 300%, tako da na iznos cijene koja se dobija iz modela nemamo uticaja, već smo iste dužni da u skladu sa Zakonom, primjenjujemo na cijeloj teritoriji pružanja usluge.

RTV Cetinje: Dug Vodovoda prema Elektroprivredi se iz mjeseca u mjesec uvećava. Koliki je dug za struju i kako planirate da riješite ovaj problem?

Krunić: Specifičnost sistema vodosnabdijevanja Cetinja je često komentarisana, znajući da se voda pumpa iz barske opštine, iz Podgora, sa 175 metara nadmorske visine i preko Pumpne stanice “Višnjica”, Prekidne komore “Velja Gora” koja je na 821 metar nadmorske visine, ide do Prekidne komore “Lašor” i dalje ka gradskim rezervoarima.

Pumpe rade neprekidno tokom cijele godine i iznos mjesečnog računa za utrošenu električnu energiju je oko 100.000 eura, bez pripadajućih kamata. Dug ka EPCG je prešao iznos od 12,5 miliona eura, a sa cijenama koje su prethodnih godina bile izuzetno niske, zbog neprimjenjivanja cijena po Metodologiji i korišćenja privremenih cijena (po Zakonu o komunalnim djelatnostima) umanjenih za po 10% u odnosu na predtohdne godine i to 2021., 2022. i 2023. godine, bilo je nemoguće servisirati obaveze ka EPCG. U toku su razgovori oko snacije dijela duga i na dobrom smo putu da se plaćanjem dijela duga u mjesečnim ratama obustavi obračun kamate koji premašuje iznos mjesečnog računa.

Ono što će trajno riješiti problem sa električnom energijom jeste izgradnja solarne elektrane “Građani”, koja je sastavni dio projekta odobrenog od WBIF-a i čija će instalisana snaga zadovoljiti potrebe sistema.

RTV Cetinje: Kakva je naplata vode i koji je dug građana prema Vodovodu u ovom momentu?

Krunić: Početkom primjene cijena po Metodologiji, pratimo uredno stanje naplate i možemo reći sa zadovoljstvom da premašuje procenat od 70%, uz redovna utuženja neredovnih platiša. Potraživanja Društva su oko 6 miliona eura ka fizičkim i pravnim licima zbirno.

Ono što treba istaći je i broj urednih platiša iz kategorije fizičkih lica, koji je u maju mjesecu iznosio 3003 potrosača sa plaćenim svim obavezama, od 5200 korisnika iz kategorije fizičkih lica. Raduje nas odgovornost korisnika da plate obaveze za utrošenu vodu i odvođenje otpadnih voda. Vjerujemo da će trend rasta istih biti na opšte zadovoljstvo i poboljšanje kvaliteta usluge.

M. Jovanović