
Foto: RTV Cetinje
Rukometaši Lovćena nastavili su da koračaju ka odbrani šampionske titule. Cetinjani su večeras na svom parketu, u meču 14. kola savladali Mornar sa 40:22 (20:8).
Barani su šampionu parirali u uvodnih 15 minuta, nakon čega su počeli da popuštaju. Tačnije, Lovćen je podizao nivo igre, u narednih 13 minuta napravio je seriju 10:0 i time već do poluvremena riješio pitanje pobjednika.
Tim Filipa Popovića u odličnom ritmu bio je i u nastavku, pa je pobjedu učinio značajno ubjedljivijom.
Najbolji u ekipi Lovćena bio je Vuk Mrvaljević koji je postigao deset golova (bez promašaja), dok su po ped dodali Miodrag Stanojević i Petar Radoičić.
Kod gostiju iz Bara šest golova Luke Mrdaka.
Slavili i kadeti
Kadetski sastav Lovćena bio je bolji od vršnjaka iz Mornara rezultatom 33:27.
Utakmica je odigrana početkom tekuće sedmice zbog obaveza kadetske reprezentacije na Mediteranskom prvenstvu, a lidera prvenstva do pobjede su vodili Luka Kaluđerović sa devet i Jovan Jovićević sa šest pogodaka.
Četiri gola postigao je Matija Kapičić, a po tri Mihailo Jovićević i Petar Vujović.
U redovima Mornara sa osam golova je prednjačio Nemanja Tomić.
Takmičari Kik boks kluba “Lovćen” ostvarili su sjajne rezultate na Evropskom kupu koji je ovog vikenda održan u Sarajevu.
Cetinjski klub osvojio je šest medalja – tri zlatne, jednu srebrnu i dvije bronzane.
Evropski kup osvojili su Dragan Muratović, Miloš Vojinović i Slađana Božović.
Srebrnu medalju u Sarajevu osvojio je Jovan Lipovina, dok su se bronzanom medaljom okitili Pavle Petrović i Stefan Drašković.
Na Evropskom kupu učestvovalo je 1150 takmičara iz 20 država.
Na Međunarodnom atletskom mitingu “Trofej Crne Gore” koji je održan u subotu u Pljevljima Cetinjanke Mare Jablan i Mare Martinović osvojile su po dvije medalje.
Mare Jablan, koja se takmiči za Atletski klub “Lovćen” osvojila je zlatne medalje u trkama na 100 i 400 metara.
Ona je trku na 100 metara završila sa rezultatom 12,61, dok je dionicu od 400 metara istrčala za 60,55.
Članica Atletskog kluba “Cetinje”, Mare Martinović, bila je najbolja u disciplini bacanje kugle, dok je u bacanju diska zauzela drugo mjesto.
Cetinjanka je kuglu bacila 10,21 dok je u bacanju diska ostvarila rezultata 29,51.
Na 30. “Trofeju Crne Gore”, osim crnogorskih, učestvovali su klubovi iz Srbije i Bosne i Hercegovine.
Grupa građana Cetinja, koja mjesecima svakodnevno protestuje na Kruševom Ždrijelu, danas je organizovala „Blokadu upozorenja“ u trajanju od tri sata.
Ni snijeg koji danas pada u Prijestonici neće ih osujetiti u namjeri da još jednom iskažu nezadovoljstvo zbog, kako ističu, propusta bezbjednosnog sistema.
Građani nose transparente na kojima piše: “Ne tražimo osvetu,tražimo odgovore”; “Markov i Mašanov zakon – štit, a ne prazna obećanja”; “Da nam đeca žive bezbjedno”; “Preduboka tugo crnogorska”…
Protest i blokada saobraćajnice Cetinje – Podgorica, koja je počela u 15:20 časova, izraz je, kako su ranije naveli, izraz je revolta i zabrinutosti zbog neadekvatnog odgovora nadležnih institucija na dva masovna ubistva, koja su u posljednje dvije i po godine odnijela 23 života.
Kako do danas nijesu dobili nijednu zvaničnu reakciju, niti su pozvani na razgovor sa predstavnicima vlasti, građani poručuju da ćutanje nadležnih institucija ne predstavlja samo ignorisanje građanskog glasa, već i direktnu odgovornost za nesigurnost u kojoj svi živimo.
Danas nijesmo ovđe da ćutimo, danas smo ovđe jer nas boli! Bole nas ožiljci na srcu od 12. avgusta i prvog januara. Bole, jer između ta dva masakra ništa nije urađeno da bi mi živjeli bezbjednije. Ubijeno je dvadeset troje ljudi,među njima i naša đeca Marko, Mašan, Jovan i Vukan. Đeca koja su trebala da rastu, da sanjaju, da žive a umjesto toga nestali su u tišini oružja koje nikada nije smjelo biti u rukama tih monstruma. Institucije su ćutale tada, ćute i danas, ali mi više ćutati nećemo -poručio je ispred građana Cetinja Bajko Stanojević.
Javni prostor će, kako je istakao, biti zasut istinom koju će objavljivati svakog dana, bez izuzetka.
Samo zajedno možemo izvršiti pritisak na one koji odlučuju o našoj bezbjednosti, jer ova borba tiče se svakog od nas. I da ponovimo: Tražimo da neko konačno odgovara, da se istraže svi propusti, da se oružje legalno i ilegalno stavi pod kontrolu, da se donese “Markov i Mašanov zakon” – zakon koji će spriječiti da nasilje postane normalnost, da nam đeca ne ginu zbog nečinjenja– istakao je Stanojević.
Ovo, kako je naglasio, nije politička borba.
Ovo je borba za odgovorno društvo, borba za život! I znajte, nijesmo sami i nećemo stati, nećemo se umoriti! Naš glas – to je posljednja nada da više niko ne bude broj na spisku žrtava. I na kraju, želimo istaći profesionalizam cetinjske policije tokom blokada, posebno u kontekstu bezbjednosti saobraćaja. Takav odnos cijenimo! Za Cetinje, za pravdu, za đecu, za sve nas– poručio je Stanojević.
“Blokada upozorenja” na raskrsnici na Kruševom Ždrijelu trajaće do 18:26.
Džudisti Džudo kluba “Crnogorac – Nani Prom” takmičili su se ovog vikenda u Kotoru na 20. jubilarnom Međunarodnom turniru “Kotor Kup 2025”. “Crnogorcu” je pripalo jedanaest medalja od čega pet zlatnih, tri srebrne i tri bronzane.
Zlatne medalje pripale su mlađim poletarkama: Valentini Drašković u kategoriji do 22 kg, Katarini Drašković u kategoriji do 25kg, Martini Iorio u kategoriji do 34 kg, mlađoj pionirki Bosi Vujović u kategoriji do 57kg i starijem pioniru Vasiliju Milaševiću u kategoriji do 46 kg.
Srebrne medalje osvojile su mlađe poletarke Lena Čelebić i Dušica Jovićević, i poletarka Anđela Drašković.
Bronzane medalje pripale su Hajdani Martinović, Staši Radoman i Asji Popovidi.
Takmičenje u Kotoru okupilo je 440 takmičara iz zemlje i regona.
Prezentacija otkrića novog roda i vrste biljke Petrolamium crnojevicii održana je danas u Kosijerima.
Na prezentaciji je govorila dr Snežana Dragićević iz Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, ističući značaj biljke i važnost njene zaštite.
Moramo se svi potruditi da zaštitimo biljku i njeno stanište, a da ujedno i vi, koji živite ovdje, imate koristi od toga. Vi ste ti koji ćete štititi ovu biljku i njeno stanište. Drago mi je što ste svjesni šta imate, jer ovdje imate veliko blago – kazala je dr Dragićević.
Ona ističe da je danas došla kako bi se dogovorila sa mještanima kako će da nastupe tokom paniranog sastanka sa gradonačelnikom Cetinja Nikolom Đuraškovićem.
Moramo da smislimo zajednički model zaštite, sa kojim ćemo se svi složiti, kako bi ova biljka bila trajno sigurna i zaštićena. Važno je da stvorimo održive uslove za njen opstanak, a u isto vrijeme omogućimo i koristi za lokalnu zajednicu – naglasila je dr Snežana Dragićević.
Danas je govorila i dr Snežana Vuksanović iz Prirodnjačkog muzeja Crne Gore, istakavši da će svi zajedno uložiti napor da sačuvaju ovu biljku, jer bi, prema njenim riječima, mogla da bude potencijal za neku vrstu eko-turizma.
Ovo bi mogla biti predivna prilika da ljudi iz ovog kraja postanu vodiči i dovedu strane posjetioce da uživaju u ljepoti ove biljke, a zatim ih odvedu na uživanje u našoj domaćoj hrani. Na taj način, biljka bi postala ključni dio održivog razvoja, koji bi koristio kako prirodi, tako i lokalnoj zajednici – naglasila je dr Snežana Dragićević.
Dr Dejan Gazivoda iz Centra za konzervaciju i arheologiju govorio je o lokalitetu Soko grad koji se nalazi iznad sela Štitari – utvrda podignuta u vrijeme vladavine Stefana Crnojevića. Prema njegovim riječima, ovaj arheološki lokalitet treba da se stavi pod formalno-pravnu zaštitu. Naglasio je da bi mještani obližnjih sela trebalo da podnesu inicijativu Upravi za zaštitu kulturnih dobara, kako bi se Soko grad proglasio kulturnim dobrom, čime bi se kompletirala priča o što boljoj turističkoj ponudi ovog kraja.
Mislim da je sada pravi trenutak, zato sam i ovdje. Imamo priliku da povežemo ovu novootkrivenu biljku, Soko grad i vaš kraj, te da iz toga svi imaju samo koristi. Smatram da je idealan trenutak da se uključe Centar za konzervaciju i arheologiju, Ministarstvo kulture i Prijestonica Cetinje, kako bi podržali ovaj projekat i zajedno stvorili jednu lijepu priču – kazao je Dr Gazivoda.
Na skupu u Kosijerima posebno je naglašeno da otkriće ove biljke ukazuje na potrebu zaštite ovog kraja od štetnih investicija, poput planiranog kamenoloma Milošev krš i sličnih infrastrukturnih projekata.
Organizator današnjeg skupa je Koordinacioni tim sela Kosijeri, Đinovići i Bokovo.
Naše najbolje fudbalerke u utorak u Nikšiću igraju najvažniji meč u kratkoj istoriji našeg ženskog fudbala.
Dočekuju Azerbejdžan u trećem meču grupe 4 C Lige nacija i ako pobijede obezbijediće prolaz u viši rang, Ligu B.
Time bi se nastavio veliki rast žeskog fudbala, najbrže rastućeg sporta na svijetu, sve popularnijeg u Crnoj Gori…
Zbog toga je možda važno prisjetiti se početaka. U martu 2012. naša reprezentacija odigrala je prvu prijateljsku utakmicu, protiv selekcije BIH u Baru (2:3), a godinu kasnije prvi put učestvovala na zvaničnom takmičenju.
Bio je to preliminarni turnir kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo, održan je u Litvaniji, a samo je pobjednik ulazio u kvalifikacioni ciklus.
I to je naša selekcija, tek formirana, a koju je vodio Zoran Mijović, uspjela da uradi – na današnji dan, 6. aprila 2013. godine, ostvarena je prva pobjeda u zvaničnim mečevima.
Pobijeđena je Gruzija 2:0 – gol za vođstvo bio je autogol, a sve dileme riješila je tadašnja kapitenka Marija Vukčević.
U tom timu igralo je i pet aktuelnih članica naše nacionalne selekcije – Slađana Bulatović, Armisa Kuč, Jasna Đoković, Tatjana Đurković i Darija Đukić.
Na naredni trijumf u zvaničnim utakmicama čekalo se do 2021. godine, kada je pobijeđena BIH u gostima (3:2) – bila je to prva pobjeda u kvalifikacijama za veliko takmičenje.
I sada – 12 godina nakon prve pobjede, novi uspjeh otvorio bi novo poglavlje u našem fudbalu.
Izvor: Sportfem CG