Kultura

Martinović: Kad su mnogi umukli Pavlović je govorio istinu

Milika Pavlović je izuzetno hrabra ličnost. Čovjek velike moralne vertikale. On je postojani stub u nepostojano vrijeme u kojem se sve razgrađuje. Kad su mnogi umukli i kad strahovlada vlada – kazao je književnik Miraš Martinović na večerašnjoj promociji knjige poezije „Slovnik duše“, istaknutog crnogorskog pjesnika, Milike Pavlovića. Taj se usuđuje da kaže što misli
Martinović: Kad su mnogi umukli Pavlović je govorio istinu

Milika Pavlović je izuzetno hrabra ličnost. Čovjek velike moralne vertikale. On je postojani stub u nepostojano vrijeme u kojem se sve razgrađuje. Kad su mnogi umukli i kad strahovlada vlada – kazao je književnik Miraš Martinović na večerašnjoj promociji knjige poezije „Slovnik duše“, istaknutog crnogorskog pjesnika, Milike Pavlovića.

Taj se usuđuje da kaže što misli u vrijeme kad se glavom plaćaju istine. On je morao reći istinu. Kao što je rekao u poeziji, on ih je saopštio i u javnom životu. Mislim na devedesete godine, kada nastaju brojni tekstovi – Svjedok vremena cvjetanja zla: „Hronika bez laži“. To je jedna velika pobuna protiv svega onoga što se radilo. On se i tu se, kao i u poeziji, pokazao kao jedna izuzetna ličnost – ispričao je Martinović.

Poeziju Pavlovića, jedan od najprevođenijih jugoslovenskih pjesnika, Vasko Popa, ocjenjivao je kao „kvalitetnu i stilski atipičnu pojavu za crnogorsku scenu“.

Njegova prva knjiga „Vreteno vremena“ objavljena 1969. u „Nolitu“, čiji je glavni urednik Vasko Popa, bila je veliki iskorak u jugoslovenskoj poeziji – kazao je Martonović.

Moralnost i sloboda su duhovni univerzum pjesnika Pavlovića, njegova, kako je ukazala direktorica NBCG Dragica Lompar, kreativna galaksija.

Ona je poručila da je autorova poezija večeras mjesto susreta u najvećem i najznačajnijem hramu pisane baštine Crne Gore jer, kako je sam napisao „samo susret čini ruku da je ruka”.

Vjerujem da će nas ovaj jedinstveni događaj, susret sa njegovim stihovima, podstaći da shvatimo da je do nas ukoliko istinski želimo da pratimo tokove crnogorske književnosti i da poštujemo sopstvene vrijednosti – kazala je Lompar.

Istoričar dr Srđa Pavlović, kazao je da nije bilo Dragice Lompar i Miraša Martinovića, ova knjiga bi ostala kao neki, kako kaže, njegovi komentari u fioci kod kuće, odnosno, ostala bi dio privatnog iskustva.

Oni su me pomjerili u neki lijepi iskorak, da počnem da upoznajem svog oca, pjesnika, kojeg naravno, znam iz roditeljskih situacija koje su nekad manje, nekad više simpatične. Za mene je to bilo otkrovenje. Počeo sam da iščitavam njegovu poeziju prije nekih pet, šest godina. Moj izbor je bilo osamdeset pjesama, da bi, Miraš Martinović, vrlo ubjedljivo i oštro me disciplinovao i ukazao mi gdje treba da iskoračim sa te džade, lijevo ili desno. Da izvučemo neku osnovicu i taj luk poezije mog oca – ispričao je Pavlović, govoreći o načinu na koji je nastao ovaj izbor iz poezije njegovog oca.

Knjiga predstavlja izbor iz devet zbirki poezije, od prve objavljene 1969. do posljednje, koja je objavljena 2017. godine. U saradnji sa književnikom Mirašem Martinovićem, odabir pjesama za štampu je priredio dr Srđa Pavlović.

Akademski slikar Aldemar Ibrahimović je knjigu oplemenio s deset unikatnih i tematski rađenih ulja na platnu i crteža autora.

Foto: RTV Cetinje

Objavljena je u izdanju Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“.

Pavlović je godinama bio novinar „Pobjede”. Sarađivao je u najpoznatijim književnim časopisima i učestvovao na svim značajnim književnim manifestacijama u bivšoj Jugoslaviji.

Ratnih devedesetih zajedno sa književnikom Huseinom Bašićem pokreće časopis Almanah”. Glasilo za afirmaciju kulturne baštine i stvaralaštva Bošnjaka u Crnoj Gori i Sandžaku. 

Publikovao je trinaest zbirki poezije, među kojima i djelo ,,Mladi snijeg“ (1982), za koje je dobio Trinaestojulsku nagradu. 

Za posljednju objavljenu zbirku poezije ,,Krila u kavezu“ odlikovan je ruskim državnim ordenom ,,Zlatna poezija“ u Sankt Peterburgu.

N. Kašćelan