
Foto: Getty images
Milijarder Ilon Mask dao je glasačima u Viskonsinu čekove u iznosu od po milion dolara.
Sve se dešava nakon što je Vrhovni sud Viskonsina odbio da zaustavi tu njegovu ideju.
Mask ta sredstva dijeli uoči sjutrašnjih izbora za sudije Vrhovnog suda Viskonsina, koji bi mogli donijeti prevagu u toj instituciji u korist republikanaca.
Demokrate su uputile tužbu, isticali su kako Mask krši zakon jer podmićuje glasače, ali to nije prošlo.
“Samo želimo da sudije budu sudije”, rekao je Mask na skupu u Viskonsinu, nakon čega je uručio dva čeka od po milion dolara osobama koje su potpisale peticiju protiv “pristrasnih sudija”.
Maskovi advokati istakli su kako demokrate tužbom žele “ograničiti politički govor i da krše pravo na slobodu izražavanja”.
“Nagrade nijesu nikakva podrška konkretnim kandidatima, već podsticaj građanima da pristupe borbi protiv sudija koje pristrasno tumače zaklon”, dodali su oni.
Izvor: Portal Analitika
Učenica drugog razreda OŠ „Njegoš“ Vanja Vujović pobjednica je desete Opštinske smotre recitatora u kategoriji osnovnih škola – mlađi uzrast (od prvog do petog razreda). Iskra Rakčević, učenica sedmog razreda OŠ „Njegoš“, osvojila je prvu nagradu u kategoriji srednji uzrast (od šestog do devetog razreda), dok je najbolje recitatorsko umijeće u kategoriji srednjoškolaca pokazao gimnazijalac Damjan Stanojević.
Jubilarna deseta Opštinska smotra recitatora održana je danas u Osnovnoj školi „Njegoš“. U recitatorskom umijeću takmičilo se četrdeset devet učenika osnovnih i srednjih škola sa teritorije opštine Cetinje.
Drugo mjesto u konkurenciji nižih razreda osnovnih škola osvojila je Maša Radović,učenica petog razreda škole „Lovćenski partizanski odred“, dok je treće mjesto pripalo učeniku petog razreda OŠ „Lovćenski partizanski odred“ Pavlu Perutoviću.
U nadmetanju učenika starijeg osnovnoškolskog uzrasta drugoplasirana je učenica sedmog razreda OŠ „Njegoš“ Jana Popović, a treće mjesto pripalo je učeniku devetog razreda OŠ „Šunjo Pešikan“ Borisu Jovanoviću.
U konkurenciji srednjoškolaca drugo mjesto osvojila je učenica trećeg razreda Gimnazije Maša Borilović, a treće Danijel Gospić, učenik drugog razreda SLŠ „Petar Lubarda“.
U nadmetanju nižih razreda osnovnih škola specijalna nagrada za ekspresiju u govoru i držanju pripala je Saši Čelebiću, učeniku petog razreda OŠ „Njegoš“ , dok je specijalnu nagradu za dikciju, sigurnost i vladanje scenom osvojila učenica drugog razreda OŠ „Njegoš“ Hana Strugar.
Specijalna nagrada za izražajnost, komunikaciju sa publikom, šarm i prirodnost u drugoj kategoriji pripala je učeniku šestog razreda OŠ „Njegoš“ Luki Perišiću, a specijalnom nagradom za dinamičnost, sceničnost i dikciju nagrađena je učenica devetog razreda OŠ „Njegoš“ Lana Kaluđerović.
U konkurenciji srednjoškolaca, specijalna nagrada za stav i prirodnost pripala je učeniku prvog razreda JU Gimnazija Petru Perišiću, dok je specijalnu nagrada za prirodnost i dosljednost u emociji osvojila učenica prvog razreda SLŠ „Petar Lubarda“ Viktorija Milić.
Stručni žiri, koji su činile pjesnikinja Slavka Daković, doc. dr Olga Vuičić-Komatina, direktorica Nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“ mr Dragica Lompar i glumica Ana Vučković, ocjenjivale su izbor pjesme, akcentuaciju i dikciju, ostvarivanje misaono-emotivnih sadržaja pjesme, prirodnost, izražajnost, te sugestivnost kazivanja.
Nagrade za učesnike obezbijedili su Prijestonica Cetinje i Fakultet za crnogorski jezik i književnost, dok je Javna ustanova „Lovćen – Bečići“ pobjednike u tri uzrasne kategorije i njihove mentore nagradila vikendom u odmaralištu na Ivanovim Koritima.
Prvonagrađeni učenici u sve tri kategorije predstavljaće Cetinje na Državnoj smotri recitatora.
Organizator desete Opštinske smotre recitatora je Osnovna škola “Njegoš” u saradnji sa Prijestonicom Cetinje.
M.S.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) pokrenulo je besplatnu telefonsku liniju za prijavu korupcije u obrazovanju, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.
Kako su naveli u saopštenju, broj telefona za prijavljivanje je 080 – 070 – 070.
Svaki građanin može da se obrati i pozove ovaj broj, a tokom razgovora neophodno je navesti precizne podatke i činjenice o prijavljenoj korupciji u obrazovanju – naglasili su.
Nakon prijave, kako su zaključili, Ministarstvo će postupati u zavisnosti od sadržaja prijave u saradnji sa nadležnim institucijama sistema.
Prijestonica Cetinje, u saradnji sa Centrom za kulturu Prijestonice Cetinje i Fakultetom za crnogorski jezik i književnost, danas je organizovala svečane aktivnosti povodom obilježavanja 4. aprila – Dana studenata.
Kako je saopšteno iz Centra za kulturu Prijestonice Cetinje, ovaj dan, koji je simbolično posvećen borbi i hrabrosti studenata, podsjeća na važnost studentskog aktivizma u istoriji.
4. april, kao Dan studenata, odlikuje se sjećanjem na Žarka Marinovića, studenta prava i člana Komunističke partije Jugoslavije, koji je tragično izgubio život 1936. godine tokom studentskih demonstracija na Beogradskom univerzitetu. Ove demonstracije bile su reakcija studenata na pokušaj tadašnjih vlasti da uvedu univerzitetsku policiju, što je izazvalo snažnu reakciju i protivljenje akademske zajednice. Žarkova žrtva postala je simbol otpora, a njegova smrt podstakla je inicijativu da se 4. april obilježava kao Dan studenata, čime se čuva sjećanje na sve one koji su se borili za prava i dostojanstvo studenata – pojasnili su.
Kako su dodali, danas su maturanti srednjih škola, u organizaciji lokalnih vlasti i istoričara Stefana Todorovića, prošetali ulicom Žarka Marinovića, odajući počast ovom herojskom aktivisti.
Ujedno, učesnici su se podsjetili na važnost aktivizma među mladima kao pokretača društvenih promjena. Jedan od ključnih trenutaka programa povodom Dana studenata bilo je predavanje Miloša Vukanovića, profesora i stručnjaka u oblasti političkog aktivizma. Tema njegovog izlaganja bila je “Studentski aktivizam kao preduslov društvene promjene”, koja je izazvala veliko interesovanje među prisutnim studentima, maturantima, ali i zainteresovanim građanima – poručili su.
Prema njihovim riječima, Vukanović je u svom izlaganju naglasio istorijski značaj studentskih pokreta, počevši od prvih demonstracija i političkih akcija koje su oblikovale sudbine nacija i društava.
On je predstavio različite faze studentskog angažmana kroz istoriju, od borbe za obrazovne i političke slobode u prethodnim vjekovima do savremenih protesta koji se bave pitanjima socijalne pravde, prava na slobodu izražavanja i borbom protiv korupcije – navodi se u saopštenju.
Kako su zaključili, program je upotpunjen koncertom studenata Muzičke akademije.
Lazar Janjušević (harmonika), Igor Poturica (harmonika) i Aleksandar Tarasov (violina) oduševili su prisutne svojim izvedbama, a njihov nastup simbolizovao je značaj umjetnosti u svakodnevnom životu i njen uticaj na kulturni razvoj zajednice – kazali su.
Prijateljski meč između Fudbalskog kluba Njegoš Lovćenac i cetinjskog Lovćena biće odigran u Lovćencu u srijedu, 9. aprila sa početkom u 16 sati.
Utakmica će biti odigrana povodom 80 godina od kolonizacije Crnogoraca u Lovćencu.
Utakmica se igra na stadionu FK “Njegoš”.
Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava osudilo je izjavu paroha Srpske pravoslavne crkve Miajla Backovića da su Hrvati u Crnoj Gori “projekat” koji je počeo od Drugog svjetskog rata.
Naime, do rata su se katolici u tom dijelu crnogorskog primorja izjašnjavali kao “Bokelji ili Srbi”, ustvrdio je tivatski paroh prilikom gostovanja na TV Prva.
“Onda je u ovom projektu nastupila kroatizacija bokeljskih Rimokatolika i oni su se nasilno gurali da postanu Hrvati… Ne osporavam pravo da se izjašnjavaju kako žele, ali govorim o projektu”, rekao je Backović.
Šest dana kasnije, za Radio Slobodna Evropa (RSE) je kazao da su njegove riječi istrgnute iz konteksta.
Iz Ministarstva su za RSE ocijenili neprihvatljivim da od “nekog ko je zadužen da ličnim primjerom i ulogom podstiče toleranciju i suživot” dolaze izjave usmjerene prema bilo kojoj zajednici.
“Manjinskoj ili ne, a sadrže elemente govora mržnje i netolerancije i/ili podsticanje na iste”, navode iz Ministarstva.
Kancelarija Zaštitnika ljudskih prava formirala je predmet povodom sporne izjave, rečeno je RSE, uz napomenu da “do okončanja postupka i donošenja mišljenja ne mogu komentarisati pojedinosti”.
U Crnoj Gori, prema posljednjem popisu, živi manje od jedan odsto Hrvata.
Najviše ih je, 12 odsto, u Tivtu, gradu u kojem je Backović paroh Srpske pravoslavne crkve.
U tom gradu je i sjedište Hrvatskog nacionalnog vijeća u Crnoj Gori. Oni su ocijenili da je Backovićev stav “otvoreni pokušaj brisanja i negiranja identiteta jedne zajednice koja je od davnina prisutna na tom prostoru”.
Zbog toga su zatražili da se oglasi i Srpska pravoslavna crkva.
“Vrijeme je da se ovakvi pojedinci pozovu na odgovornost i da se jasno stavi do znanja da vjerske institucije ne smiju biti platforma za ekstremizam i revizionizam, već mjesto duhovnog rasta, oprosta i pomirenja”, navode iz Hrvatskog nacionalnog vijeća.
Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori se nije odredila o stavu svog paroha.
RSE sa te adrese nije dobio odgovor, kao ni od potpredsjednika Vlade zaduženog za odnose sa vjerskim zajednicama Budimira Aleksića da li izrečeni stavovi doprinose multietničkom skladu.
Paroh Srpske pravoslavne crkve u razgovoru za RSE tvrdi da su njegove riječi istrgnute iz konteksta i da su “to naša braća, komšije, kumovi i prijatelji”.
“Hrvatski narod je narod, nije projekat. Ne smatram ih projektom. Govorio sam o projektu kroatizacije rimokatolika Bokelja u jednom dijelu. Naravno, ne negirajući prvo da postoje i Hrvati u Boki”.
On je kazao da svako ima pravo da se izjasni kako želi.
Dodao je da se po popisima do i od 1945. može vidjeti koliko se ljudi izjašnjavalo kao rimokatolici Bokelji, a nakon toga koliko kao Hrvati.
Predsjednik Opštine Tivat Željko Komnenović je ocijenio da je sporna izjava “lični stav Backovića, a nikako zvaničan stav lokalne vlasti”.
Predsjednik Opštine je, piše RSE, inače blizak Srpskoj pravoslavnoj crkvi.
Nedavno je na njegov predlog Ministarstvo odbrane odlučilo da dio zemljišta u gradu ustupi crkvi za gradnju vjerskog objekta.
Komnenović je reagovao tek nakon što je to od njega zatražio Tivćanin Tonći Janović, poslanik iz Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića.
On je rekao da je parohov stav zlonamjeran i da “duboko vrijeđa pripadnike hrvatske manjine koju je na ovaj način pokušao direktno da negira”.
Predsjednik tivatskog Bokeškog foruma Andrija Petković ocijenio je da tvrdnje predstavnika Srpske pravoslavne crkve predstavljaju “tendeciozne pokušaje dobijanja političkih poena preko mantije”.
Osim Pokreta Evropa sad, partije parlamentarne većine nisu reagovale.
Tivatski paroh se pominje u prošlogodišnjoj studiji Digitalnog forenzičkog centra koji se bavi instrumentima meke moći.
U tom kontekstu, studija je posebno istakla ulogu Srpske pravoslavne crkve u Crnoj Gori.
“Predstavnici Srpske pravoslavne crkve konstantno ističu da je crkva dovela na vlast aktuelne političke strukture, te da one ne smiju da izlaze van ideološke i političke matrice Srpske pravoslavne crkve, odnosno, da zanemaruju njene interese i ciljeve”, navodi Digitalni forenzički centar.
U Crnoj Gori je na izborima 2020. smijenjena trodecenijska vlast Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića, koju su potom preuzele partije predvođene prosrpskim Demokratskim frontom i Demokratama.
Uoči tih izbora prvi put je primijećeno političko djelovanje pravoslavnog bratstva Miholjski zbor, kojeg je osnovao Backović, navode u Digitalnom forenzičkom centru.
Iz Zbora su više puta isticali svoj doprinos smjeni Đukanovićeve vlasti.
Sam paroh je, ističe se u studiji, bio i jedan od predstavnika Srpske pravoslavne crkve koji su u kampanji za popis stanovništva 2023. sugerisali građanima kako da se izjasne o vjeri, jeziku i naciji.
Miajlo Backović je poznat i po bliskim odnosima sa Rusijom.
Tako je predsjedniku Vladimiru Putinu 2014. godine u ime mještana ponudio zemljište blizu Tivta.
“… Ako mu treba za rezidenciju, kuću za odmor ili vilu, Grblju bi bila velika čast”, rekao je tada Backović.
Dvije godine kasnije, dobio je jedan od ruskih vojnih ordena.
Prema pisanju medija, bio je na osnivanju proruske grupe “Balkanski kozaci” i povezivan sa prokremljanskim motociklističkim klubom “Noćni vukovi”.
U razgovoru za njemački “Špigl” 2023, paroh je umanjivao rizik da se crkva iskoristi kao srpsko-rusko oruđe za destabilizaciju Crne Gore.
Tvrdio je i da nema nikakve veze sa politikom i da ga zanima samo vjera.
Osim u mantiji, Backović se može vidjeti i u vojnoj uniformi 63. padobranske brigade Vojske Jugoslavije.
Krajem marta ove godine je u uniformi na tivatskom groblju prisustvovao obilježavanju godišnjice stradanja vojnika poginulih za vrijeme NATO bombardovanja 1999.
Uoči izbora 2020, tivatski paroh se našao na meti spornog portala udar.me, koji je kao saradnike srpske Bezbjednosno-informativne agencije označio veliki broj osoba u Crnoj Gori.
Na snimcima sigurnosnih kamera on, u sportskoj garderobi, u društvu starlete napušta hotel u tivatskom mondenskom kompleksu Porto Montenegro.
Zbog portala udar.me, Specijalno tužilaštvo je podiglo optužnicu za zloupotrebu položaja protiv tadašnjeg direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejana Peruničića.
Paroha je u tom slučaju zastupao Dejan Vukšić, koji će poslije smjene vlasti 2020. biti imenovan upravo za direktora Agencije za nacionalnu bezbjednost.
Dvije godine kasnije, nikšićko tužilaštvo je protiv paroha pokrenulo prekršajni postupak jer je na svečanoj sjednici povodom Dana opštine Nikšić sjedio tokom intoniranja državne himne.
Sud za prekršaje ga je u prvostepenom postupku proglasio krivim, ali je pred Višim sudom postupak obustavljen zbog zastare, kazali su za RSE iz tužilaštva.
Backoviću je u januaru ove godine ispred doma zapaljen luksuzni automobil BMW.
Policija je nekoliko dana kasnije uhapsila 19-godišnjaka, koji je osumnjičen za to krivično djelo.
Iz kotorskog Osnovnog suda su za RSE kazali da je predmet još u fazi istrage a da je osumnjičenom produžen pritvor.
Paljenje vozila osudili su predsjednik Opštine Tivat i prosrpske partije i zatražile hitnu istragu.
IZVOR: Radio Slobodna Evropa
Lokalni izbori zakazani za 13. april u Nikšiću i Herceg Novom ponovo su izmamili sve ono najgore iz političke prakse – zloupotrebu javnih resursa, funkcija i institucija radi partijskog interesa, saopštila je programska direktorica Centra za demokratsku tranziciju (CDT) Milica Kovačević.
Ovaj fenomen, kako je kazala, već uobičajen i normalizovan, dobija na intenzitetu kako se približava dan glasanja, a ono što se “inače ne može (ili neće) uraditi mjesecima i godinama – odjednom postaje moguće u nekoliko dana”, jer “predizborna čuda nijesu rijetka kada ih finansira budžet”.
U Nikšiću je, kako je rekla, funkcionerska kampanja dostigla svoju punu formu.
Dok, kako kaže Kovačević, opozicija šeta, sadi i čisti, vladajuće strukture – ZBCG, PES i Demokrate – “šire se uzduž i poprijeko, trošeći javne resurse”.
“U posljednjih nekoliko nedjelja Nikšić je ‘procvjetao’: postavljeni su reciklomat i tri moderna kontejnera, lokalni funkcioneri i ujedno nosioci lista otvorili su dječije igralište, ali i parking ispred groblja, jer se, kako znamo, gužva na groblju najbolje rješava pred izbore. Rekonstrukcija 14 km puta prema Plužinama nije mogla biti najavljena bez nosioca liste Za budućnost Nikšića i ministarke saobraćaja. Nedaleko, kod Slanog jezera, lokalna vlast i državna energetska kompanija ubrzano nasipaju puteve, jer glasačko tijelo voli kada mu se put utaba pred izbore”, navodi se u saopštenju.
Dodaje da se zdravstvo ne smije zaboraviti: adaptacija kuhinje u bolnici dobila je ceremoniju kakvu inače imaju otvaranja klinika, a najavljene su i višemilionske investicije u prisustvu tri ministra i jednog direktora bolnice – “svi, naravno, sa kapama vladajućih partija”.
Isto, kako je rekla, važi i za strane investitore – potpisan je ugovor o prodaji zemljišta za izgradnju tržnog centra Big Fashion, uz veliku pompu, kako je kazala, baš sad.
“Vlada je odlučila da baš u kampanji ispravi i neke stare društvene nepravde: krenula je isplata zaostalih plata bivšim radnicima Rudnika boksita, a predsjednik opštine je krajem marta potpisao zaključke o naknadama za porodice sa troje i više djece za januar i februar, tačno kada efekat može najviše da vrijedi. Poznato je da je ipak najljepši dar kad se ‘časti parom’, pa je tako predsjednik Skupštine opštine i nosilac liste Demokrata častio fudbalski klub Čelik 25.000 eura. Državne kompanije CEDIS i EPCG donirale Domu starih jer ništa ne kaže ‘kampanja’ kao državna ljubaznost”, piše u saopštenju.
Kako navodi Kovačević, u funkcionersku kampanju se uključio i premijer. U okviru premijerskog sata govorio je o ulaganjima na Krupcu, šetalištima, školama, vrtićima i stanovima koje promoviše lista ZBCG.
“Ne zna se da li je više govorio kao predsjednik Vlade ili promoter lokalne liste”, dodala je.
U Herceg Novom se, kako je rekla, sprovodi blaža verzija istog scenarija – kampanja se vodi skromnije, ali i dalje jasno prepoznatljivo.
“Rekonstrukcija centralne Njegoševe ulice počela je taman pred izbore – jer asfalt najviše miriše kada je politički svjež. Direktor javnog preduzeća Morsko dobro iz Nove srpske demokratije, i nosilac liste Za budućnost Herceg Novog iz iste partije najavljuju rekonstrukciju šetališta Pet Danica. Lokalni funkcioner i kandidat na listi Demokrata najavio je i sanaciju puta u naselju Gomila. Rekonstrukcija vodovoda kroz Gornje Đuriće i Bijelu je već u toku ili u planu. I rekonstrukcija tvrđave Španjola, vrijednog i međunarodno podržanog projekta, nije mogla da sačeka kraj kampanje, pa je početak radova ispraćen svečanostima uz ministarku kulture i lokalne funkcionere”, navodi se u saopštenju.
Kovačević je kazala da je razlika između Nikšića i Herceg Novog možda samo u uloženom novcu ili u (ne)očekivanosti izbornog rezultata: “Tamo gdje je izborna trka neizvjesnija, funkcionerska kampanja značajno je inventivnija. Tamo gdje je izborna trka manje neizvjesna, ostaje se pri osnovnim aktivnostima i radovima.”
Problem sa “svim ovim lijepim stvarima”, kako je rekla, od kontejnera do velikih investicija, nije što se rade, već kada i kako se rade.
“Ove aktivnosti predstavljaju klasične primjere zloupotrebe institucionalne i finansijske moći za političku promociju, čime se urušava povjerenje u izborni proces i podrivaju osnovna pravila demokratskog nadmetanja. Funkcionerska kampanja ne znači da funkcioneri i institucije ne smiju da rade, već da se taj rad ne smije koristiti kao sredstvo za sticanje političke prednosti. Ona je demonstracija političke nejednakosti, gdje jedni trče trku sa rančevima punim javnog novca, dok drugi nose samo transparente i metle”, piše u saopštenju.
Kazala je da dok god institucije odobravaju ovakve prakse, i dok građani čekaju na predizborne poklone umjesto dosljednih politika, ni izbori ni demokratija neće moći da funkcionišu kako treba.
“Kada se demokratija gradi na nejednakosti, ni najmodernija infrastruktura neće moći da pokrije pukotine u povjerenju. Centar za demokratsku tranziciju se nada da sve ovo registruju i poslanici i poslanice koji su zaduženi za pripremu sveobuhvatno reformisanog izbornog zakonodavstva i da će Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja koji očekujemo ovih dana konačno početi da donosi red i u ovoj oblasti”, navodi se u saopštenju.