Društvo

Mladi postali svjesniji rizika: HPV vakcina najviše zainteresovala populaciju od 19 do 26 godina

Cetinje, Kotor, Danilovgrad i Podgorica bilježe najbolje rezultate u vakcinaciji djevojčica i dječaka protiv HPV.
Mladi postali svjesniji rizika: HPV vakcina najviše zainteresovala populaciju od 19 do 26 godina

Foto: Shutterstock

Vakcinu protiv humanog papiloma virusa (HPV) tokom Evropske sedmice borbe protiv karcinoma grlića materice primilo je 196 osoba, a preko polovina vakcinisanih zbog akcije i kampanje Instituta za javno zdravlje čine mladi, uzrasta od 19 do 26 godina.

Iz IJZ su “Vijestima” kazali da je od 20. do 26. januara 177 osoba primilo prvu, a 19 drugu dozu vakcine. Drugu dozu, prema protokolu, primaju djevojke i mladići od 21. do 26. godine.

Najviše vakcinisanih je u ambulanti Instituta za javno zdravlje Crne Gore (108 doza) i Domu zdravlja Glavnog grada (48) – odgovorili su iz IJZ. Kažu da je u Domu zdravlja Bar dato osam doza, u bjelopoljskom sedam, kotorskom i nikšićkom po pet, dok su u domovima zdravlja Herceg Novi i Plav vakcinisane po četiri osobe. U Domu zdravlja Tivat vakcinisane su tri, u pljevaljskom dvije, a u beranskom i rožajskom po jedna osoba.

Pojašnjavajući uzrasnu strukturu vakcinisanih, iz IJZ su pojasnili da je 35 odsto svih doza dato osobama koje imaju od devet do 14 godina, a osam odsto u kategoriji djece koja imaju između 15 do 18 godina. Ističu da je 57 odsto vakcinisanih u uzrasnoj grupi od 19 do 26 godina, što je zbog akcije vakcinacije i inače ne oslikava strukturu vakcinisanih, niti prioriteta. Bio je i jedan slučaj vakcinacije starijih od 26 godina po posebnim indikacijama definisanim Programom imunizacije. Iako je kampanja najavljena, a programi vakcinacije promovisani u javnosti, interesovanje građana je na nižem nivou u odnosu na istu sedmicu prošle godine kada je HPV vakcinu primilo 589 osoba. Ta sedmica bila je rekordna po broju datih vakcina od početka imunizacije protiv HPV u Crnoj Gori, pokazuju podaci IJZ.

Korak ka obaveznoj vakcinaciji

HPV vakcina u Crnoj Gori uvedena je u septembru 2022. godine i za sada nije obavezna, već samo preporučena. U susjednoj Srbiji, Udruženje za borbu protiv raka jajnika i grlića materice “Progovori” najavila je podnošenje inicijative za izjednačavanje statusa vakcina protiv HPV sa ostalim vakcinama koje se nalaze u kalendaru obavezne imunizacije. Tu inicijativu do sada su podržali Udruženje pedijatara Srbije, Udruženje ginekologa onkologa, Udruženje medikalnih onkologa, Udruženje ginekologa i opstetičara Srbije, Crne Gore i Republike Srpske, ali i Republička stručna komisija za imunizaciju Ministarstva zdravlja.

Od početka HPV vakcinacije u Crnoj Gori pa do kraja 2024. Vakcinisano je 9.500 djevojčica/djevojaka i 2.000 dječaka/mladića. U Crnoj Gori se primjenjuje devetovalentna vakcina, sa najširim opsegom zaštite od dostupnih HPV vakcina i da troškove vakcinacije za uzrasne grupe kojima se vakcinacija preporučuje u potpunosti pokriva državni zdravstveni sistem.

Podaci pokazuju da je u uzrastu od 9 do 14 godina od septembra 2022. go kraja prošle godine vakcinu protiv HPV primilo 6.114 osoba, u sekundarnoj ciljnoj grupi od 15 do 18 godina 2.284, dok je vakcinu primilo oko 1.000 odraslih.

Cetinje, Kotor, Danilovgrad i Podgorica bilježe najbolje rezultate u vakcinaciji djevojčica i dječaka protiv HPV.

Za godinu 93 karcinoma

Tokom Evropske sedmice borbe protiv karcinoma grlića materice, od 20. do 26. januara, dvije trećine vakcinisanih činile su osobe ženskog pola.

Kod dvije trećine žena koje su se javile onkološkom konzilijumu Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) zbog dijagnoze raka grlića materice, karcinom je otkriven u fazi kada ga je nemoguće operisati.

To je, uoči obilježavanja Evropske sedmice prevencije raka grlića materice, saopšteno iz IJZ. Podaci pokazuju da su u 2023. godini onkološkom konzilijumu prikazane 93 novooboljele žene, a kod 57 je rak grlića materice otkriven u inoperabilnom stadijumu bolesti.

“To ukazuje da se u najvećem broju slučajeva bolest dijagnostikuje kada je uznapredovala, kada liječenje postaje otežano i neizvjesno…”, navode iz IJZ.

Prema podacima ove ustanove, tokom dvije godine skrininga otkrivena su dva karcinoma grlića materice. IJZ je nedavno pozvao sve žene od 30 do 50 godina da se jave izabranom ginekologu i zakažu skrining.

Specijalista epidemiolog, direktorica Centra za kontrolu i prevenciju nezaraznih bolesti dr Andrijana Vujović kazala je da iako imamo nacionalni skrining program od 2016. godine i dalje veliki broj žena obolijeva, te se mora raditi na podizanju svijesti i osigurati da svi budu upoznati sa mogućnostima prevencije. Cilj je, poručuje, otkriti bolest u ranoj fazi, što omogućava bolje liječenje.

Vujović je naglasila da se tokom prethodne dvije godine skriningu odazvalo 40 odsto žena, a 14 odsto je bilo HPV pozitivno i upućeno na dodatnu dijagnostiku. U istom periodu, prema podacima Vujović, potvrđena su 22 slučaja premalignih promjena i dva slučaja karcinoma, od kojih je jedan bio inoperabilan.

Izvor: Vijesti