Kultura

Na Cetinju održano literarno veče pisaca KZ „Vladimir Mijušković” iz Nikšića

Mi se ovdje osjećamo, kao svoji među svojima. Nikšić i Cetinje su dva slobodarska grada koja su, kroz burnu istoriju, mnogo krvarila za slobodu i dostojanstvo čovjeka – kazao je književnik Spasoje Bajović.
Na Cetinju održano literarno veče pisaca KZ „Vladimir Mijušković” iz Nikšića

Foto: RTV Cetinje

Književno veče na kojem su se predstavili pisci Književne zajednice „Vladimir Mijušković” iz Nikšića održano je večeras u Narodnoj biblioteci i čitaonici „Njegoš” na Cetinju.

Članovi Zajednice govorili su svoje stihove, ali i predstavili antologiju „Olujna polja poezije”, objavljenu povodom 50 godina rada i stvaralaštva. Djelo obuhvata period od 1968. godine do 2020. a  u njemu su zastupljena 68 autora sa po jednom pjesmom.

Književnik Spasoje Bajović, predsjednik Književne zajednice „Vladimir Mijušković”, zahvalio se na srdačnom prijemu, kao i prilici da se glas pjesnika najstarije asocijacije pisaca u Crnoj Gori, čuje na Cetinju.

Mi se ovdje osjećamo, kao svoji među svojima. Nikšić i Cetinje dijele neku zajedničku sudbinu. To su dva slobodarska grada koja su, kroz burnu istoriju, mnogo krvarila za slobodu i dostojanstvo čovjeka. Ovom prilikom pozivamo i pisce sa Cetinja, da u nekom doglednom vremenu gostuju u Nikšiću, gdje bi im priredili lijepo poetsko druženje, a samim tim i nastavili ovu kulturnu saradnju – kazao je Bajović.

Sekretar Jovan Drašković kazao je da ga za Cetinje vežu korijeni i porijeklo.

Zajednica danas, prema njegovim riječima, broji oko trideset članova starije, srednje i mlađe generacije iz Nikšića, Podgorice, Plužina, Danilovgrada, Bara, Kotora …

Grupa mladih nikšićkih pjesnika, osnovala je Zajednicu 1968. godine, u znak poštovanja prema profesoru Gimnazije i književniku Vladimiru Mijuškoviću. Postoji u kontinuitetu duže od 56 godina, i za to vrijeme objavila je preko 650 naslova, različitih žanrova, crnogorskih i jugoslovenskih autora. Bila je organizator „Nikšićkih književnih susreta”, manifestacije koja je ugostila najznačajnija imena jugoslovenske književnosti, poput Meše Selimović, Mihaila Laliać, Desanke Maksimović, Miroslava Antića, Duška Trifunovića … – ispičao je Drašković.

Foto: RTV Cetinje

Nikšićanin Slavko Milić pročitao je odlomak iz svog prvijenca „Puškarnice vječnosti“. U knjizi se nalazi 11 semantički zasebnih priča, povezanih u jednu cjelinu, a autor je ulogu naratora i pamtiše povjerio svom prađedu Stevanu Miliću.

Pjesnikinja, Snežana Pejović Ratković istakla je da je Cetinje njena velika ljubav iako, kako je kazala, „Cetinje o tome ne zna ništa“.

Književnica Slavojka Slava Vojinović, pjesnikinja iz Pive, objavila je deset zbirki poezije, od koji je posljednja „U krugu tišine“. Na Cetinju, predstavila se pjesmom posvećenom crnogorskom vladaru, vladici i pjesniku Njegošu i pjesmom „Skamenjena nioba“.

Moderatorka večeri bila je bibliotekarka Saša Božović.

N. Kašćelan