Foto: RTV Cetinje
Književno veče na kojem su se predstavili pisci Književne zajednice „Vladimir Mijušković” iz Nikšića održano je večeras u Narodnoj biblioteci i čitaonici „Njegoš” na Cetinju.
Članovi Zajednice govorili su svoje stihove, ali i predstavili antologiju „Olujna polja poezije”, objavljenu povodom 50 godina rada i stvaralaštva. Djelo obuhvata period od 1968. godine do 2020. a u njemu su zastupljena 68 autora sa po jednom pjesmom.
Književnik Spasoje Bajović, predsjednik Književne zajednice „Vladimir Mijušković”, zahvalio se na srdačnom prijemu, kao i prilici da se glas pjesnika najstarije asocijacije pisaca u Crnoj Gori, čuje na Cetinju.
Mi se ovdje osjećamo, kao svoji među svojima. Nikšić i Cetinje dijele neku zajedničku sudbinu. To su dva slobodarska grada koja su, kroz burnu istoriju, mnogo krvarila za slobodu i dostojanstvo čovjeka. Ovom prilikom pozivamo i pisce sa Cetinja, da u nekom doglednom vremenu gostuju u Nikšiću, gdje bi im priredili lijepo poetsko druženje, a samim tim i nastavili ovu kulturnu saradnju – kazao je Bajović.
Sekretar Jovan Drašković kazao je da ga za Cetinje vežu korijeni i porijeklo.
Zajednica danas, prema njegovim riječima, broji oko trideset članova starije, srednje i mlađe generacije iz Nikšića, Podgorice, Plužina, Danilovgrada, Bara, Kotora …
Grupa mladih nikšićkih pjesnika, osnovala je Zajednicu 1968. godine, u znak poštovanja prema profesoru Gimnazije i književniku Vladimiru Mijuškoviću. Postoji u kontinuitetu duže od 56 godina, i za to vrijeme objavila je preko 650 naslova, različitih žanrova, crnogorskih i jugoslovenskih autora. Bila je organizator „Nikšićkih književnih susreta”, manifestacije koja je ugostila najznačajnija imena jugoslovenske književnosti, poput Meše Selimović, Mihaila Laliać, Desanke Maksimović, Miroslava Antića, Duška Trifunovića … – ispičao je Drašković.
Nikšićanin Slavko Milić pročitao je odlomak iz svog prvijenca „Puškarnice vječnosti“. U knjizi se nalazi 11 semantički zasebnih priča, povezanih u jednu cjelinu, a autor je ulogu naratora i pamtiše povjerio svom prađedu Stevanu Miliću.
Pjesnikinja, Snežana Pejović Ratković istakla je da je Cetinje njena velika ljubav iako, kako je kazala, „Cetinje o tome ne zna ništa“.
Književnica Slavojka Slava Vojinović, pjesnikinja iz Pive, objavila je deset zbirki poezije, od koji je posljednja „U krugu tišine“. Na Cetinju, predstavila se pjesmom posvećenom crnogorskom vladaru, vladici i pjesniku Njegošu i pjesmom „Skamenjena nioba“.
Moderatorka večeri bila je bibliotekarka Saša Božović.
N. Kašćelan
Vrijeme u Crnoj Gori u utorak pretežno sunčano, povremeno uz malu do umjerenu visoku oblačnost, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Kako navode, tokom jutra ponegdje po kotlinama magla. Vjetar slab, promjenljivog smjera, na krajnjem jugoistoku povremeno i umjeren sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od -3 do 11, najviša dnevna od 13 do 23 stepena.
Vladimir Vukčević, novi mister Crne Gore, otputovao je za Vijetnam, gdje će od 5. do 23. novembra predstavljati Crnu Goru na svjetskom izboru ljepote Mr. World 2024.
Jedva čekam da upoznam prelijepu kulturu Vijetnama i da upoznam sve ostale kandidate – rekao je Vukčević prije odlaska.
Vukčević je rođen u Podgorici i ima 20 godina. Model je i student stomatologije. Kao model učestvovao je na prestižnim domaćim i svjetskim festivalima ljepote.
Nosilac je crnog pojasa u karateu. Bio je reprezentativac Crne Gore u karateu tri godine. Osvajač je više medalja na domaćim, evropskim i svjetskim takmičenjima.
Proglašen je za perspektivnog sportistu 2018. godine od strane Glavnog grada Podgorica. Nosilac je diplome Luča B.
Izvor: Portal Analitika
Mnoge žene, iako su se uključile u moderne tokove rušeći brojne predrasude i tradicionalizam naše sredine, na tom putu su odustajale, zadržavajući niže mjesto i poslove u porodici. Ravnopravnost kojoj su strijemile izborile su radeći na obrazovanju i ekonomskoj samostalnosti, znajući da je to jedini put koji donosi sigurnost i mogućnost izbora – kazala je načelnica Arhivskog odsijeka za istoriju radničkog pokreta Podgorica Biljana Drašković, na otvaranju izložbe dokumenata i fotografija „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“, koja je otvorena danas, u Ministarstvu kulture i medija na Cetinju.
Autorka izložbe je kazala da mozaik dokumenata, novinskih članaka i fotografija, raspoređenih hronološki na 24 panoa, svjedoči o našoj istoriji i kulturi.
Izložba, prema riječima Drašković, prikazuje pregnuća i posvećenost žena koje su u izazovnim godinama Socijalističkog perioda Jugoslavije „imale jak uticaj na unaprjeđenje prava žena i njihov položaj u društvu, postavljajući temelje za mnoge pozitivne promjene koje su uslijedile u godinama nakon Drugog svjetskog rata“.
Dokumenta smo upotpunili novinskim člancima štampe koja je izlazila u toku i poslije Drugog svjetskog rata. Pratili smo participaciju žena u javnom životu, politici, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, njhove težnje i strijemljenja, važne pobjede i uspjehe na svim poljima. Zaključili smo da je njena porodica presudno uticala na izbore koje je pravila i na status koji je zauzimala u društvu – objasnila je Drašković.
Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković poručio je ženama da su bile i ostale pokretačka snaga promjena, inspiracija koja nas poziva da gradimo svijet u kojem će svaki glas biti poštovan i svaka generacija slobodna da stvara bolje i pravednije društvo.
Borba za ravnopravnost žena, nikada nije posustala i s istim žarom nastavlja se danas. Žene širom svijeta se i dalje neumorno bore za pravednije uslove rada, za svijet u kojem vlada mir, za društvo koje čuje njihov glas, uvažava njihova mišljenja i prepoznaje njihove zasluge. U tom smjeru dozvolite mi da istaknem značaj ove izložbe, kao trajni podsjetnik na ta dostignuća – kazao je Đurašković.
Izložba doprinos inicijativi podizanju spomenika kraljici Mileni Petrović
Direktor Državnog Arhiva Crne Gore, Danilo Mrvaljević, istakao je da smo kao država i kao društvo, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije.
U moru nekih inicijativa, kojima svjedočimo posljednjih decenija, sa različitim prijedlozima o podizanju spomenika, dodjeljivanja naziva trgovima i ulicama, čini mi se da smo svi, kao društvo i država, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije u našoj državi. Bilo je inicijativa i u drugim opštinama, poput Udruženja antifašista Bara da se na Virpazaru podigne spomenik ženi-borcu. Volio bih da ova izložba bude doprinos i inicijativi da Cetinje, kao grad u kojem je stolovala jedina naša kraljica Milena Petrović, dobije jedan takav spomenik – zaključio je Mrvaljević.
Organizatori izložbe, koja je obuhvatila vremenski period od 1943. do 1990. godine, su Državni arhiv Crne Gore i Prijestonica Cetinje.
U decembru 1942. osnovan Antifašistički front žena Jugoslavije
Antifašistički front žena Jugoslavije osnovan je šestog decembra 1942. godine u Bosanskom Petrovcu, a učestvovalo je 166 delegatkinja iz cijele Jugoslavije. AFŽ bila je jedinstvena ženska i ključna organizacija koja se borila za ravnopravnost žena u svim aspektima društvenog života.
Prvoj zemaljskoj konferenciji AFŽ-a, prisustvovao je i Josip Broz Tito.
Sve ono što danas čini naša vojska jeste 90% zasluga i naših junačkih žena Jugoslavije – kazao je Tito na prvoj zemaljskoj konferenciji Antifašističkog fronta žena, 5. decembra 1942.
Žene se bore danas rame uz rame sa muškarcima za slobodu naroda Jugoslavije, protiv zvjerskih okupatorskih osvajača i protiv njihovih domaćih slugu… One se bore za nezavisnost svojih naroda, a to je sastavni dio velike borbe za njihovu ravnopravnost, koju su našim ženama u granicama Jugoslavije osporavali ne dajući im ni pravo glasa, ni pravo odlučivanja o pitanjima društvenog života – segment iz govora druga Tita sa Konferencije AFŽ-a.
N. Kašćelan
Pola godine nakon senzacionalnog ispadanja od Italije u baražu za Svjetsko prvenstvo, za rukometaše Crne Gore počinje novi ciklus.
Već u nedjelju bi mogli da znaju da li će biti jednom nogom na EHF Euru 2026, jer bi im pobjede nad Finskom sjutra u “Bemax areni” i u nedjelju protiv Slovačke u Košicama praktično garantovale jedno od 24 mjesta rezervisanih za najbolje selekcije Starog kontinenta.
Nakon debakla od “azura” ostavku je podnio Vlado Šola, a novi selektor je postao legendarni Francuz Didije Dinar.
Mnogo je pozitivnih stvari. Imamo novu energiju u ekipi, nove ciljeve i nadam se da ćemo u svemu biti uspješni – poručio je Radojica Čepić.
Jedan od najmlađih “lavova” je srećan što će raditi sa čovjekom koji je kao igrač, pomoćnik i na kraju selektor osvojio čak 18 medalja sa Francuskom.
Drago mi je što imam šansu da sarađujem sa čovjekom kao što je Dinar, koji je osvojio sve što je moglo da se osvoji. Imam šansu da naučim nešto novo, naravno i da steknem neka nova iskustva.
Nacionalni tim se okupio u ponedjeljak i već sjutra igra sa Skandinavcima, ali 22-godišnji Pljevljak ne želi da to uzima za alibi.
Mislim da imamo dovoljno vremena da napravimo sistem, gdje će svako da zna svoj posao i šta bi trebalo da radi. Svi smo dovoljno odrasli i možemo da se spremimo za taj meč.
Finska je nepoznanica za sve, pa i za Čepića.
Ne znam nikoga. Gledao sam nekoliko utakmica, ali znam da imaju neke dobre igrače i da neće biti nimalo lagan protivnik.
“Lavovi” su se prvi put okupili nakon ispadanja od Italije i nije im lako da zaborave taj neuspjeh.
Teško nam je to palo, nije lagano izgubiti takvu utakmicu i ostati bez šanse da se ide na prvenstvo. Sad smo tu da pokušamo da ostvarimo novi uspjeh, da odemo na novo veliko takmičenje – naglasio je Čepić.
Bek švajcarskog vicešampiona Krinsa naglašava da je veći motiv od iskupljenja za neuspjeh protiv Italije cilj da se izbori viza za Evropsko prvenstvo.
Dovoljno smo motivisani da možemo da ispravimo stvari, jer imamo šansu da se izborimo za novo prvenstvo. Imamo želju da idemo na svako takmičenje gdje možemo i da se takmičemo sa boljim ekipama – zaključio je Čepić.
Izvor: RTCG
Pretres protiv okrivljenog Miroslava Vukovića kome se na teret stavlja da je 5. septembra 2021. godine, tokom razbijanja barikade koju su postavili građani na Adžića krivini, oštetio više putničkih i teretnih vozila, upravljajući bagerom kompanije ”Car invest”, nastavljen je danas u Osnovnom sudu na Cetinju – javlja Radio Cetinje.
Tokom današnjeg pretresa izvršen je pregled video snimaka koje je sudu dostavio svjedok odnosno policijski službenik Milan Bojić. Podsjetimo, on je u januaru ove godine pred sudom na Cetinju naveo da je snimao veći dio ovog događaja, ističući da posjeduje video snimak. Tada je saopštio da je uklanjanje vozila njemu djelovalo “krvnički” u smislu da vozila nijesu čuvana od štete, te da misli da su mogla da se uklone bez veće štete.
Zastupnica optužnice Sanja Radunović saopštila je danas da se iz Bojićevih snimaka vidi kako okrivljeni Vuković ulazi u radnu mašinu i upravlja istom, ali se ne vide konkretne radnje koje je u nastavku događaja isti preduzimao sa tom radnom mašinom u pravcu pričinjavanja štete na vozilima oštećenih.
Takođe se iz ovih snimaka može vidjeti i da se na okolnim brdima ne nalaze ljudi kako je to tvrdio okrivljeni Vuković i da su navodno sa istih pozicija gađali kamenicama policiju. Osim toga, iz izjave svjedoka Bojića proizilazi da on ima više snimaka pa predlažem da se isti na te okolnosti sasluša radi utvrđenja da li posjeduje snimke na kojima se vidi događaj u kojem okrivljeni Vuković sa radnom mašinom preduzima radnje na uklanjanju vozila sa puta – kazala je tužiteljka Radunović.
Branilac okrivljenog bageriste, Dejan Komnenović nije imao prigovor na sadržinu snimaka.
Primjećujemo da snimci potvrđuju da je na kritičnom mjestu bila jako slaba vidljivost a koja okolnost dovodi u pitanje vjerodostojnost iskaza Bojić Milana i Šćekić Marinka. Takođe, protivimo se da se u ovom postupku pribavljaju bilo kakvi video snimci jer je tužilaštvo imalo mogućnost da u postupku istrage sve snimke koje smatra relevantnim pribavi, pri čemu je tužilaštvu bilo očigledno poznato da isti postoje. Predlog da snimke sud naknadno pribavlja te da opet prolazimo kroz postupak vještačenja vrijeđa okrivljenom pravo na pravično suđenje i pravo na suđenje u razumnom roku – kazao je advokat okrivljenog, Dejan Komnenović.
Sudija Branislav Leković ipak je prihvatio predlog tužiteljke Sanje Radunović pa će saslušati svjedoka Milana Bojića radi utvrđenja posjedovanja video snimaka predmetnog događaja na kojima se vide radnje okrivljenog prilikom raščišćavanja terena i uklanjanja vozila sa puta.
Tokom pretresa danas su bili prisutni i građani čiji su automobili oštećeni na Adžića krivini: Boris Latković, Ivan Vicković, Duško Stanojević i Željko Roganović.
Oštećeni Boris Latković obratio se sudiji Leković rekavši da je ranije, tokom sudskog postupka, dostavljen snimak na kojem se iz daljine vidi kako se bagerista Vuković ”iživljava” nad vozilima.
Ovdje se radi o korupciji jer policajac Bojić koji je tvrdio da ima snimke, sada ih nema – kazao je Latković pred sudom.
Sudija Leković je nakon toga kazao da je policajac Bojić dostavio snimke koje ima, te da ukoliko posjeduje i druge snimke, sud će ga saslušati na te okolnosti.
Dakle, ako ima druge snimke na kojima se sve jasno vidi, tražićemo da ih dostavi, na predlog tužioca – ponovio je sudija Leković.
Suđenje se nastavlja 6. decembra, kada će biti saslušani okrivljeni Miroslav Vuković i policijski službenik Milan Bojić kojem je naloženo da dostavi dokazni materijal.
Podsjetimo, okrivljeni bagerista Miroslav Vuković negirao je krivicu navodeći da je dobio usmeni nalog od Marka Bata Carevića, vlasnika firme u kojoj je godinama zaposlen, da spremi mašinu, takozvanu utovarnu lopatu kojom bi se deblokirao put Budva – Cetinje. Ukupna šteta prema navodima iz optužnog predloga je 7.925,23 eura.
M. Jovanović
Crnogorski violinista, Cetinjanin Viktor Huter nastupiće u srijedu, 06.novembra u Dvorani Zajednice Talijana (CIRCOLO) u Rijeci.
Uz klavirsku pratnju profesora Alekseja Molčanova, Huter će izvesti Sonatu za violinu i klavir u A duru (Franck), kompoziciju Tzignae (Ravel) i Sonatu za solo violinu, br. 3 u D-mollu – Balllade (Ysaye).
Koncert, koji je na programu od 19 sati, organizuje Savez Crnogoraca Hrvatske i predstavnik crnogorske nacionalne manjine Primorsko-goranske županije u saradnji sa Zajednicom Talijana Rijeke.
Huter je rođen 2003. godine na Cetinju gdje je završio osnovnu i nižu muzičku školu u klasi profesorice Tanje Bogdanović. Sa 13 godina je upisao srednju muzičku školu “Vasa Pavić” u Podgorici u klasi profesora Vilija Ferdinandija, a dvije godine nakon toga nastavio kao đak profesora Marka Simovića. Kao šesnaestogodišnjak upisuje Muzičku akademiju na Cetinju u klasi profesora Vujadina Krivokapića, kod koga je završio osnovne studije. Master studije nastavlja na istoj akademiji u klasi profesora Mihaila Bereznjickog.
Učestvovao je na brojnim muzičkim festivalima i takmičenjima, kako u zemlji tako i u inostranstvu i mahom osvajao prve i specijalne nagrade.
U toku školovanja imao je priliku da se usavršava kod eminentnih muzičara kao što su: Roman Simović, Stefan Milenković, Arkadij Winokurow, Anton Martynov, Ivo Stankov, Anna Wandtke, Miša Berkut, Sreten Krstić, Dmitrii Prokofiev i Julia Fischer.
Nastupao je kao solista sa Crnogorskim orkestrom mladih, Revijskim orkestrom Allegro vivo i studnetskim orkestrom Muzičke akademije Cetinje.
Redovno nastupa kao član Crnogorskog simfonijskog orkestra, Crnogorskog orkestra mladih i regionalnog kamernog orkestra Camerata Balcanica. Član je klavirskog tria Aeternum i gudačkog kvarteta Gosl, osnovanih na Ljetnjem kampu za kamernu muziku na Ivanovim koritima. Redovno nastupa kao solista.