Kultura

Na Cetinju otvorena izložba „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“

Pratili smo participaciju žena u javnom životu, politici, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti i zaključili da je njena porodica presudno uticala na izbore koje je pravila i na status koji je zauzimala u društvu – objasnila je autorka izložbe Biljana Drašković.
Na Cetinju otvorena izložba „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“

Predstavnice AFŽ-a Crne Gore na Prvom kongresu AFŽ-a Makedonije, 1946. Foto: RTV Cetinje

Mnoge žene, iako su se uključile u moderne tokove rušeći brojne predrasude i tradicionalizam naše sredine, na tom putu su odustajale, zadržavajući niže mjesto i poslove u porodici. Ravnopravnost kojoj su strijemile izborile su radeći na obrazovanju i ekonomskoj samostalnosti, znajući da je to jedini put koji donosi sigurnost i mogućnost izbora – kazala je načelnica Arhivskog odsijeka za istoriju radničkog pokreta Podgorica Biljana Drašković, na otvaranju izložbe dokumenata i fotografija „Žena… nosilac društvenog razvoja u socijalizmu“, koja je otvorena danas, u Ministarstvu kulture i medija na Cetinju.

Autorka izložbe je kazala da mozaik dokumenata, novinskih članaka i fotografija, raspoređenih hronološki na 24 panoa, svjedoči o našoj istoriji i kulturi.

Foto: RTV Cetinje

Izložba, prema riječima Drašković, prikazuje pregnuća i posvećenost žena koje su u izazovnim godinama Socijalističkog perioda Jugoslavije „imale jak uticaj na unaprjeđenje prava žena i njihov položaj u društvu, postavljajući temelje za mnoge pozitivne promjene koje su uslijedile u godinama nakon Drugog svjetskog rata“.

Foto: RTV Cetinje

Dokumenta smo upotpunili novinskim člancima štampe koja je izlazila u toku i poslije Drugog svjetskog rata. Pratili smo participaciju žena u javnom životu, politici, zdravstvenoj i socijalnoj zaštiti, njhove težnje i strijemljenja, važne pobjede i uspjehe na svim poljima. Zaključili smo da je njena porodica presudno uticala na izbore koje je pravila i na status koji je zauzimala u društvu – objasnila je Drašković.

Foto: RTV Cetinje

Gradonačelnik Cetinja Nikola Đurašković poručio je ženama da su bile i ostale pokretačka snaga promjena, inspiracija koja nas poziva da gradimo svijet u kojem će svaki glas biti poštovan i svaka generacija slobodna da stvara bolje i pravednije društvo.

Borba za ravnopravnost žena, nikada nije posustala i s istim žarom nastavlja se danas. Žene širom svijeta se i dalje neumorno bore za pravednije uslove rada, za svijet u kojem vlada mir, za društvo koje čuje njihov glas, uvažava njihova mišljenja i prepoznaje njihove zasluge. U tom smjeru dozvolite mi da istaknem značaj ove izložbe, kao trajni podsjetnik na ta dostignuća – kazao je Đurašković.

Fabrika za preradu ribe na Rijeci Crnojevića. Foto: RTV Cetinje

Izložba doprinos inicijativi podizanju spomenika kraljici Mileni Petrović

Direktor Državnog Arhiva Crne Gore, Danilo Mrvaljević, istakao je da smo kao država i kao društvo, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije.

U moru nekih inicijativa, kojima svjedočimo posljednjih decenija, sa različitim prijedlozima o podizanju spomenika, dodjeljivanja naziva trgovima i ulicama, čini mi se da smo svi, kao društvo i država, najmanje obratili pažnju na one koje su najzaslužnije u našoj državi. Bilo je inicijativa i u drugim opštinama, poput Udruženja antifašista Bara da se na Virpazaru podigne spomenik ženi-borcu. Volio bih da ova izložba bude doprinos i inicijativi da Cetinje, kao grad u kojem je stolovala jedina naša kraljica Milena Petrović, dobije jedan takav spomenik – zaključio je Mrvaljević.

Organizatori izložbe, koja je obuhvatila vremenski period od 1943. do 1990. godine, su Državni arhiv Crne Gore i Prijestonica Cetinje.

U decembru 1942. osnovan Antifašistički front žena Jugoslavije

Antifašistički front žena Jugoslavije osnovan je šestog decembra 1942. godine u Bosanskom Petrovcu, a učestvovalo je 166 delegatkinja iz cijele Jugoslavije. AFŽ bila je jedinstvena ženska i ključna organizacija koja se borila za ravnopravnost žena u svim aspektima društvenog života.

Foto: RTV Cetinje

Prvoj zemaljskoj konferenciji AFŽ-a, prisustvovao je i Josip Broz Tito.

Sve ono što danas čini naša vojska jeste 90% zasluga i naših junačkih žena Jugoslavije – kazao je Tito na prvoj zemaljskoj konferenciji Antifašističkog fronta žena, 5. decembra 1942.

Žene se bore danas rame uz rame sa muškarcima za slobodu naroda Jugoslavije, protiv zvjerskih okupatorskih osvajača i protiv njihovih domaćih sluguOne se bore za nezavisnost svojih naroda, a to je sastavni dio velike borbe za njihovu ravnopravnost, koju su našim ženama u granicama Jugoslavije osporavali ne dajući im ni pravo glasa, ni pravo odlučivanja o pitanjima društvenog života – segment iz govora druga Tita sa Konferencije AFŽ-a.

N. Kašćelan