Foto: Printscreen/X/NASA
Tim raketnih naučnika američke Svemirske agencije NASA razvija autonomne podvodne robote koji mogu da dopru duboko ispod džinovskih lednika na Antarktiku. Zadatak robota je da bolje razumiju koliko brzo se led topi – i koliko brzo bi to moglo da izazove katastrofalan porast nivoa mora, piše RTS.
U martu, naučnici iz Nasine Laboratorije za mlazni pogon spustili su cilindričnog robota u ledene vode Boforovog mora sjeverno od Aljaske da bi prikupili podatke na dubini od 30,5 metara. Bio je to prvi korak u projektu „Ajsnod” (IceNode).
Krajnji cilj je da se na Antarktiku spusti flota ovih robota, koji će se zakačiti za led i tokom dužeg perioda snimati podatke na jednom od najnepristupačnijih mjesta na Zemlji.
Postoji hitna potreba da se bolje razumije ovaj udaljeni, izolovani kontinent, jer ono što se ovdje dešava ima globalne implikacije.
Niz nedavnih istraživanja ukazuje da se može dogoditi da se led na Antarktiku počne da topi na alarmantne nove načine, što znači da bi prognoza porasta nivoa mora mogla biti znatno potcijenjena.
Ako bi se ledeni pokrivač Antarktika u potpunosti otopio, to bi izazvalo globalni porast nivoa mora za oko 61 metar – što bi predstavljalo potpunu katastrofu za priobalne zajednice.
Naučnici su posebno zainteresovani da shvate što se dešava sa lednicima Antarktika, ogromnim pločama plutajućeg leda i predstavljaju važnu odbranu od porasta nivoa mora, djelujući kao čep koji zadržava glečere na kopnu.
„Linija uzemljenja“ – tačka na kojoj se glečer diže sa morskog dna i postaje lednik – je mjesto gdje se može najbrže topiti, jer topla okeanska voda izjeda led ispod.
Ali dobijanje detaljnog pogleda na liniju uzemljenja u podmuklim antarktičkim pejzažima bilo je izuzetno teško.
Godinama smo razmišljali o tome kako da prevaziđemo ove tehnološke i logističke izazove i mislimo da smo pronašli način – rekao je Ijan Fenti, klimatski naučnik u Nasinoj Laboratoriji za mlazni pogon i naučni rukovodilac projekta Ajsnod.
Nasin plan je da spusti oko 10 robota Ajsnod, svaki dužine oko dva i po metra i prečnika 25 centimetara, u vodu kroz bušotinu u ledu ili iz broda pored obale. Oni nemaju pogon, ali će se kretati zahvaljujući okeanskim strujama, usmjeravanim specijalnim softverom, do svog antarktičkog odredišta gdje će aktivirati svoj „stajni trap“ – tri noge koje izlaze i pričvršćuju se za led.
Kada budu na mjestu, njihovi senzori će pratiti koliko brzo toplija, slana voda okeana topi led, kao i koliko brzo hladna otopljena voda tone.
Flota bi mogla da radi do godinu dana, prikupljajući podatke tokom svih godišnjih doba, saopštila je Nasa.
Kada završe praćenje, roboti će se odvojiti od leda, otploviti na površinu okeana i prenijeti podatke putem satelita. Ovi podaci se zatim mogu unijeti u kompjuterske modele kako bi se poboljšala tačnost projekcija porasta nivoa mora.
Ovi roboti su platforma za dovođenje naučnih instrumenata na najteže dostupne lokacije na Zemlji – rekao je Pol Glik, mašinski inženjer robotike u Laboratoriji za mlazni pogon i glavni istraživač Ajsnoda.
Tim je trenutno usmjeren na razvoj tehničkih mogućnosti robota i planirano je još testova. Trenutno ne postoji tačan vremenski okvir kada će biti raspoređeni na Antarktiku, rekao je Glik za Si-En-En, „ali u idealnim uslovima voljeli bismo da to bude što je prije moguće“.
Roboti su i ranije korišćeni za posmatranja ispod leda Antarktika. Nedavni istraživački projekat koristio je robota nalik torpedu po imenu Ajsfin (Icefin), daljinski upravljano vozilo koje je snimalo informacije o temperaturi okeana, salanitetu i strujama.
Ali za razliku od Ajsfina, Ajsnods će biti potpuno autonoman. Oba sistema se međusobno dopunjuju, rekao je Rob Larter, pomorski geofizičar iz British Antarctic Survey, koji je bio dio istraživačkog projekta Ajsfin.
Tamo gdje Ajsfin može da zabilježi podatke u realnom vremenu, primjena je ograničena u zavisnosti od toga koliko dugo bušotina može da bude otvorena prije nego što se zamrzne, što je obično nekoliko dana. Ajsnod će moći da prikuplja podatke tokom mnogo dužeg perioda, ali ih neće prenositi dok se njegova misija ne završi.
Primjena obje mašine je izazovna i uključuje značajan rizik za sofisticiranu opremu, rekao je Larter za Si-En-En, „ali takvi inovativni pristupi i preuzimanje rizika su neophodni da bi se saznalo više o kritičnom skrivenom svijetu ispod lednika.
Izvor: RTS
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno, mjestimično sa kišom.
Od sredine dana u većini predjela očekuje se prestanak padavina i djelimično razvedravanje.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, vjetar će biti slab do umjeren, promjenljivog smjera, na sjeveru još tokom jutra, ponegdje pojačan južnih smjerova.
Jutarnja temperatura od dva do deset, najviša dnevna od sedam do 18 stepeni.
Kao država sljedeća članica EU, Crna Gora je dužna da obezbijedi ambijent u kojem će novinari moći da rade slobodno, bez pritisaka i straha, saopštio je predsjednik Crne Gore Jakov Milatović koji je upriličio prijem za predstavnike medija, povodom 23. januara Dana novinara Crne Gore.
Obraćajući se prisutnima, predsjednik Milatović je izrazio duboko poštovanje prema novinarskom pozivu i njihovoj važnoj ulozi koju imaju u izgradnji demokratskog društva u Crnoj Gori.
„Novinarstvo nije samo profesija – ono je misija, odgovornost i svakodnevna borba za istinu, slobodu i pravo javnosti da zna. U današnjem svijetu, gdje dezinformacije utiču na povjerenje građana- nepristrasno, profesionalno i etičko izvještavanje ima presudan značaj. Stoga je na vama velika odgovornost, da kroz vaše tekstove, emisije i izvještaje, ne samo informišete javnost, već i ukažete na probleme, edukujete ali i pozovete na odgovornost one koji odlučuju o budućnosti naše zemlje”, kazao je Milatović.
Naveo je da na tom putu uloga novinara često nije laka, dodajući da se u svom poslu često suočavaju se sa brojnim izazovima – od neadekvatnih uslova za rad, preko političkih i drugih pritisaka do prijetnji i napada.
„Kao država koja teži da bude sljedeća članica Evropske unije, Crna Gora je dužna da obezbijedi ambijent u kojem će novinari moći da rade slobodno, bez pritisaka i straha, ali i ambijent gdje će zarade novinara biti veće. Međutim, taj cilj zahtijeva kontinuirani rad svih nas – institucija, medijskih kuća, novinara i društva u cjelini.
Ovaj dan je i prilika da odamo počast svim novinarima koji su, kako u Crnoj Gori, tako i širom svijeta, platili visoku cijenu za istinu. Njihova hrabrost i posvećenost su vječna inspiracija svakome ko ulazi u ovu plemenitu profesiju. Podsjećam da i nakon više od dvije decenije ne znamo ko je ubio urednika Dana Duška Jovanovića, dok se crnogorski novinari suočavaju sa učestalim verbalnim i fizičkim napadima. To kao društvo ne smijemo dozvoliti. Moramo pronaći svakog počinioca, uz jasan pravni epilog, kako bi se poslala nedvosmislena poruka da je Crna Gora zemlja slobodne riječi”, rekao je Milatović.
Poručio je da su za njih vrata institucije Predsjednika Crne Gore uvijek otvorena.
„I onda kada nas kritikujete i onda kada vam je potrebna podrška, tu smo da podržimo svaku inicijativu koja će doprinijeti vašem boljem položaju, zaštiti i jačanju slobode medija.
Uz poruku da vaša riječ ima moć da promijeni Crnu Goru nabolje, u ime svih građana i u svoje lično ime, čestitam vam Dan novinara”, zaključio je Milatović.
Izvor: RTCG
Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, se na marginama Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, sastao sa specijalnim izaslanikom EU za Zapadni Balkan, Miroslavom Lajčakom.
Specijalni izaslanik EU je istakao da je svima jasno kako je proces proširenja ponovo živ i da je sada pitanje kako da se iskoristi prozor šansi, koji je otvoren.
Lajčak je, kako navode u saopštenju iz Kabineta premijera, čestitao Crnoj Gori na zatvaranju tri pregovaračka poglavlja, a glavna tema razgovora bili su dalji koraci na evropskom putu Crne Gore.
Specijalni izaslanik EU je istakao da je svima jasno kako je proces proširenja ponovo živ i da je sada pitanje kako da se iskoristi prozor šansi, koji je otvoren.
Detaljno se razgovaralo o aktuelnoj političkoj situaciji u Crnoj Gori i koliko je važna stabilnost, kako bi se isporučili rezultati iz ambiciozne EU agende. Istaknuta je potreba da Skupština prati rad Vlade na integracionom procesu, kako bi se sva poglavlja zatvorila do 2026.
Zaključeno je da Crna Gora mora ostati potpuno fokusirana na evropsku integraciju.
Izvor: RTCG
Nakon gotovo dva mjeseca pauze fudbaleri Lovćena krenuli su sa pripremama za nastavak sezone u Drugoj CFL.
Cetinjani su na zimsku pauzu otišli sa četvrte pozicije i četiri boda manje u odnosu na trećeplasirano Igalo koje ima i meč više.
Predoviđeni trenerom Vladimirom Savićevićem fudbaleri najstarijeg crnogorskog fudbalskog kolektiva već tri dana vrijedno treniraju na Cetinju, a prema riječima šefa stručnog štaba primarni cilj biće plasman u baraž za popunu Meridianbet 1. CFL.
Prije par dana smo se okupuli i u dobrom raspoloženju smo počeli pripreme. Lovćen sam preuzeo na šest-sedam kola pred kraj jesenjeg dijela prvenstva. Nijesam poznavao ekipu, imali smo kadrovskih problema. Sada je drugačije, za mene je ovo pravi početak, s obzirom da ćemo zajedno proći kompletne pripreme. U odnosu na sve rivale imamo jednu utakmicu više da odigramo u nastavku sezone. Uspjeli smo da se pojačamo na svim pozicijama i mogu reći da su nam ambicije da budemo među tri ekipe. Ipak, nećemo da gledamo tabelu. U svakoj utakmici ćemo dati maksimum i pokušaćemo da pobijedimo – rekao je Savićević za Radio Cetinje.
Lovćen je tokom zimske pauze pretrpio kadrovske promjene, a na prvi pogled, reklo bi se da u proljećni dio sezone ulazi jači. Na Cetinje su stigli golmani Šaban Kolić i Dragan Ćetković, te Dimitrije Mudreša, Kenan Orahovac, Milija Golubović, Boško Guzina…
Trudili smo se da u ovoj pauzi pojačamo igrački kadar, osim pomenutih pojačanja dogovorili smo dolazak lijevog beka iz Japana. Imamo dovoljno vremena da se uigramo, a da bi to što bolje uradili zakazali smo nekoliko pripremnih utakmica. Već 2. februara odmjerićemo snage sa podgoričkim Internacionalom, nakon toga su u planu utakmice protiv Adrije, omladinaca Budućnosti, Arsenala, Podgorica, Koma… – dodao je on.
U uvodna četiri kola nastavka šampionata fudbalere Lovćena čekaju dueli sa ekipama Mladosti, Grblja, Igala i Rudara. Te četiri runde mogle bi da odrede put cetinjskog kluba na proljeće. Ipak, bez obzira na rezultate u tim utakmicama, Savićević smatra da se ništa neće znati do samog kraja šampionata.
Raspored na startu drugog dijela nam je jako težak. Siguran sam da se do samog finiša neće ništa znati. Sve ekipe su sličnog kvaliteta i imaju svojih ambicija. Biće zanimljivo, vjerujemo da možemo da ispunimo cil – zaključio je u razgovoru za Radio Cetinje Vladimir Savićević.
Lovćen će drugi dio sezone otvoriti 1. marta, utakmicom protiv lidera – Mladosti iz Donje Gorice.
Gradonačelnik Prijestonice Cetinje, Nikola Đurašković, uputio je čestitku Radio televiziji Cetinje povodom Dana novinara Crne Gore.
Čestitku gradonačelnika prenosimo integralno.
Povodom 23. januara, Dana novinara Crne Gore, novinarkama i novinarima Radio Televizije Cetinje, upućujem srdačne čestitke.
Slobodni, nezavisni, profesionalni novinari i novinarke imaju značajnu ulogu u demokratizaciji društva, a objektivno informisanje javnosti nemjerljiv značaj za očuvanje slobode govora i transparentnosti. U eri brzih informacija, vaša uloga je od suštinskog načaja u oblikovanju javnog mnjenja, održavanju odgovornosti vlasti i stvaranju otvorenijeg društva.
Prijestonica Cetinje prepoznaje značaj slobodnog i odgovornog novinarstva i ostaje otvorena za saradnju sa ciljem jačanja povjerenja i profesionalnog izvještavanja. Svjestan izazova s kojima se suočavate, posebno u vremenu novih tehnologija, želim odati priznanje svim novinarkama i novinarima koji posvećeno, profesionalno i objektivno rade svoj posao.
U nadi da će se u narednom periodu vaš položaj značajno poboljšati i da ćete ostati vjerni principima objektivnosti i etičkog novinarstva, želim vam srećan Dan novinara – stoji u čestitki gradonačelnika Đuraškovića.
Trud i posvećenost novinara od neprocjenjihvog su značaja za očuvanje slobode govora i prava na informisanje, poručila je ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović.
Ona je čestitala Dan novinara, zahvaljujući novinarima na predanom radu u informisanju javnosti, istraživanju istine i doprinosu razvoju demokratskog društva.
“Vaš trud i posvećenost od neprocjenjivog su značaja za očuvanje slobode govora i prava na informisanje”, navela je Jakšić Stojanović u čestitki.
Prema njenim riječima, zajednička je odgovornost graditi društvo u kojem neće biti nijednog napada na novinare i koje u potpunosti poštuje i štiti tu profesiju.
“Samo u atmosferi slobode i bezbjednosti, vaš glas može nesmetano doprinositi boljoj budućnosti svih nas”, zaključila je Jakšić Stojanović.