Društvo

Organ čeka petoro djece – na listama čekanja za transplataciju 100 osoba

Presađivanje bubrega čeka troje djece, dok je na listi čekanja za transplantaciju jetre 13 odraslih i jedna maloljetna osoba.
Organ čeka petoro djece – na listama čekanja za transplataciju 100 osoba

Foto: Getty images – Ilustracija

Stotinu pacijenata, među kojima je petoro djece, čeka na transplantaciju organa u Crnoj Gori, pokazuju podaci Ministarstva zdravlja.

Presađivanje bubrega čekaju 64 odrasle osobe i troje djece, dok je na listi čekanja za transplantaciju jetre 13 odraslih i jedna maloljetna osoba. Transplantaciju srca čeka šest osoba, među kojima je jedno dijete. Na listi za presađivanje pluća je 13 osoba, starijih od 18 godina.

Transplantaciju organa krajem prošle godine čekalo je 108 osoba, a prošlog mjeseca u Crnoj Gori urađeno je presađivanje bubrega u Kliničkom centru Crne Gore (KCCG), nakon pauze od šest godina.

Presađivanje je urađeno sa živog donora, dok su u Crnoj Gori do sada urađene tri kadaverične transplantacije bubrega sa moždano mrtve osobe, a posljednja 2019. godine.

Transplantacije bubrega u KCCG, nakon pauze od 2019. godine, pokrenute su u saradnji sa ekspertskim timom beogradske Vojno medicinske akademije i kadra KCCG. Tim ugovorom, osim sprovođenja transplantacionih procedura, predviđena je i edukacija crnogorskog kadra, kako bi se u što kraćem roku osposobio da samostalno sprovodi ovaj program.

U februaru je prvi put u Crnoj Gori urađena i transplantacija matičnih ćelija koštane srži, koja se primjenjuje u tretmanu teških hematoloških onkoloških oboljenja i zbog koje su se pacijenti upućivali u inostranstvo na ovaj vid liječenja.

Transplantacija organa sa moždano mrtve osobe godinama je na čekanju, uprkos tome što je država 2018. godine potpisala ugovor o razmjeni organa (takozvani alokacijski ugovor) sa Eurotransplantom.

Eurotransplant je neprofitna organizacija za razmjenu organa između država koje su njegove članice, a to su Njemačka, Austrija, Mađarska, Luksemburg, Holandija, Hrvatska, Slovenija, Belgija.

Doniranje organa nakon smrti u Crnoj Gori omogućilo bi pacijentima koji su na listi čekanja da dobiju transplantaciju organa od Eurotransplanta, po principu reciprociteta.

Iz Ministarstva zdravlja “Vijestima” su nedavno pojasnili proceduru za građane koji žele da dobiju donorsku karticu.

Svako lice koje želi da bude donor može da se javi svom izabranom doktoru i potpiše pisanu saglanost za doniranje organa u slučaju smrti, nakon čega mu se izdaje donorska kartica. To se, pojasnili su, može u svakom trenutku opozvati i to na način davanja Izjave o opozivu date pisane saglasnosti za uzimanje organa u slučaju smrti, nakon čega se vraća donorska kartica i o tome sačinjava zabilješka.

U slučaju da lice želi da se izjasni da izričito ne želi da bude donor, izdaje mu se Izjava o protivljenju doniranja organa, koju takođe može opozvati – davanjem Izjave o opozivu izjave o protivljenju doniranja organa.

S obzirom na to da je novi sistem tek zaživio, te imajući u vidu i planiranu medijsku kampanju podizanja svijesti građana o značaju i važnosti doniranja organa, sigurni smo da će nakon sprovođenja iste doći do većeg interesovanja i porasta broja zainteresovanih građana za uzimanje donorske kartice – istakla je krajem prošle godine za “Vijesti” načelnica u Direkciji za transplantaciju Direktorata za javno zdravlje i biomedicinu Ministarstva zdravlja Sandra Damjanović.

Izvor: Vijesti