Pripovijetka čiji je autor naš sugrađanin Mihailo Marković uvrštena je u međunarodni zbornik koji priređuje regionalna organizacija ”Centar za nenasilnu akciju Beograd-Sarajevo”.
Na ovogodišnjem takmičenju za kratku angažovanu priču “Biber” koja govori o postratnim područjima i mogućnostima poratnog pomirenja, pristiglo je 490 radova od kojih je 24 rada u zbirci najboljih radova. Marković je jedini učesnik iz Crne Gore koji je ušao u red zapaženih autora na ovu temu.
U razgovoru za Cetinjski list Marković kaže da mu je čast što će njegova misao dijeliti hartiju sa djelima regionalnih pisaca, čiji rad poštuje i prati godinama, među kojima ima dobitnika prestižnih međunarodnih nagrada.
S obzirom da se nikad nijesam bavio profesionalno pisanjem, ovo je prva kratka priča koju sam napisao. Priča govori o nezaposlenom mladiću sa Cetinja koji, melanholičan i inertan, boravi kod svoje djevojke koja studira i radi u Beču. Neuposlen, razmišlja o tome ima li moralno pravo da pošalje na konkurs priču o ratu koji nije dio njegovog neposrednog životnog iskustva. U momentu kada sebe suoči sa tom dilemom, počinju ga moriti sjećanja na sve ljude iz njegove neposredne okoline koji su bili direktni učesnici i žrtve rata a o čijim turobnim iskustvima niko u državi, u kojoj zvaničnici negiraju da su bilo koga slali na front, nije mario. Sjeti se čovjeka koji je u njegovoj adolescenciji prijetio ubistvom drugovima i njemu iz banalnog, gotovo nepostojećeg razloga, a kome u liječenju posttraumatskog stresnog sindroma izazvanog ratištem, nije pružena sistemska pomoć. Nakon isplivavanja ove potisnute traume, fantazmagorično ga počeše pohoditi prizori patnji izazvanih ratom kojima je svjedočio u najranijem djetinjstvu, a koje sada nemaju jasan kontekst već samo uznemirujuće obličje. Protagonista se, ipak, pita da li je poriv za pisanjem sebičan i rođen iz potrebe da se konforntira sa distanciranim ocem. Boli ga činjenica da je otac sada blizak sa onima koji snose političku odgovornost za regrutacije, iako su ga progonili u toku rata zbog antiratnog aktivizma – kazao je Marković.
Vođen idejom da ničija lična saga ne smije biti prepoznata u priči, Marković kaže da je želio da kroz likove priča o fenomenima, a ne o konkretnim zamaskiranim biografijama.
Sama tema je toliko delikatna da bih, uprkos časti koja mi je ukazana, da opet pišem, sve drugačije napisao ili možda priču ne bih ni poslao. Dilema vezana za pitanje imam li moralno pravo pisati o devedesetim, kojih se gotovo ni ne sjećam, je misao koja je jedina suštinski autobiografska. Odgovor bi mogao biti: treba pisati, prvenstveno zbog obaveznog pijeteta prema žrtvama, ali i da bismo shvatili kolektivne traume koje i dalje utiču na lične živote i društveni ambijent. Priču sam napisao u nekoliko sati, što dokazuje činjenicu da je postratno zlopaćenje breme koje mnogi nose u sebi uprkos decenijama od okončanja sukoba. Iako faktograski događaji i sudbine opisane u priči ne korespondiraju sa svim događajima kojima sam svjedočio, moja intencija je bila da prenesem svoju najdublju i najautentičniju emociju koju mi izazovaju ti potresni i tragični događaji iz naše prošlosti. Bilo je izazovno fabulu, koja obiluje lokalnim, semantički hermetičnim, referentima, opisati kroz književne tehnike koje imaju za cilj da dočaraju emocije koje nadilaze društveni kontekst. Želim vjerovati da je referentni žiri prepoznao tu univerzalnost emocija i poveznice motiva sa ostalim krajevima prostora bivše Jugoslavije, iako nijesam u poziciji, jer nijesam profesionalni pisac, pisati stilom koji je razrađen. Osim najiskrenije potrebe da obradim temu koju osjećam duboko, za mene je bio kognitivni i emocionalni izazov da svoje duge rečenice u priči svedem na kratku i dinamičnu formu. Gledano iz lične vizure, čovjeka koji je zapisao priču ali nije pisac, činjenica da sam uspio u tom naumu, i da sama priča, uprkos slojevitosti ima tri strane je za mene značajno, ukoliko opet osjetim potrebu da se prijavim na neki literalni konkurs, i tako, pravo na bezgraničnu interpretativnu slobodu odvojim od sopstvenih intencija. Naposlijetku, nadam se da će činjenica da je moj rad uvršten u ovaj zbornik dati podsticaj ljudima koji, poput mene, nijesu pisci, da mogu biti vrijedni objavljivanja naši intimni pokušaji da kroz pisanje razumijemo sebe i druge – rekao je Marković.
Podsjetimo, Biber je konkurs za kratku, angažovanu priču na albanskom, makedonskom, bosanskom, hrvatskom, srpskom i crnogorskom jeziku. Tema konkursa je pomirenje u kontekstu zaostavštine ratova i nasilja u zemljama bivše Jugoslavije, a dolaze u obzir i priče koje mogu da doprinesu boljem razumijevanju među ljudima, smanjenju mržnje i razgradnji predrasuda, antiratne priče, priče koje se bave suočavanjem s prošlošću, razgradnjom slika o neprijateljima, saosjećanjem sa drugima, hrabre priče koje se usuđuju da hodaju u „neprijateljskim“ cipelama, priče koje pomeraju granice i otvaraju nam puteve da gradimo izvjesniju, bezbedniju i slobodniju budućnost za sve. Konkurs organizuje Biber tim Centra za nenasilnu akciju Sarajevo-Beograd.
M. Jovanović
U Crnoj Gori sjutra će biti umjereno do potpuno oblačno.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, u južnim i centralnim predjelima povremeno se oćekuje slaba do umjerena kiša, na primorju mogući pljuskovi i grmljavina, dok se u sjevernim predjelima očekuje dosta suvog vremena.
Na primorju i u sjevernim predjelima povremeno umjeren do pojačan, južni i istočni vjetar.
Jutarnja temperatura vazduha od nula do 11, najviša dnevna od četiri do 15 stepeni.
Džudo klub “Crnogorac” učestvovao je ovog vikenda na turniru “Kup Oslobođenja Podgorice”, na kojem je osvojio osam medalja.
Cetinjskom klubu pripale su četiri zlatne, jedna srebrna i tri bronzane medalje.
Zlatom u Podgorici okitile su se: Anđela, Valentina i Katarina Drašković i Darija Martinović.
Srebo je pripalo Asji Popivodi, dok su se bronzom okitili Hajdana Martinović, Martina Iorio i Viktor Marković.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Sutjeske rezultatom 70:59 u utakmici devete runde Prve crnogorske lige.
Cetinjani su pružili dobar otpor favorizovanom rivalu – učesniku ABA 2 lige. Ipak, to nije bilo dovoljno za iznenađenje.
Sutjeska je rano stekla ubjedljivu prednost u Prijestonici ali se borbena ekipa Petra Jovanovića nije predavala.
U jednom momentu Lovćen se potpuno vratio, na 49:51 je imao i napad za vođstvo, ali je Miloš Latković promašio trojku.
Nikšićani su nakon toga napravili seriju 10:2 i tako riješili meč.
Kod pobjednika su se istakla tri igrača – Vebster je ubacio 19 poena, Filip Barović i Milić Starovlah dodali su po 14. Kod Cetinjana Vasilije Ivančević postigao je 12, Milošu Latkoviću nedostajao je skok za dabl dabl učinak (11 poena), dok je Alija Islamović dodao 10.
Svrgnuti predsjednik Sirije Bašar Al Asad stigao je u Moskvu i dobio je azil u Rusiji, javljaju ruske agencije RIA Novosti i TASS, pozivajući se na izvor iz Kremlja.
“Asad i članovi njegove porodice stigli su u Moskvu, gdje im je iz humanitarnih razloga pružen azil, rekao je sagovornik TASS.
Sirijske opozicione snage danas su saopštile da su zauzele glavni grad Damask i izrazile spremnost da sarađuju sa međunarodnom zajednicom na stabilizaciji situacije u zemlji.
Rusko Ministarstvo spoljnih poslova ranije je saopštilo da je Bašar al Asad podnio ostavku na mjesto predsjednika Sirije, napustio zemlju i izdao uputstva da se vlast mirno prenese posle pregovora, u kojima, kako dalje tvrde iz ruskog ministarstva, Rusija nije učestvovala.
Izvor: Tanjug
Rukometašice Starsa upisale su ubjedljivu pobjedu u desetom kolu Druge crnogorske lige. Cetinjanke su danas, pred svojom publikom, savladale Berane sa 30:13.
Izabranice Draška Kaluđerovića od prvog minuta su dominirale, a kako je to izgledalo najbolje govori krajnji rezultat utakmice.
Kaluđerović je svim igračicama pružio šansu, a njih 11 upisalo se u listu strijelaca.
Najefikasnija je bila Valentina Perović sa šest golova, dok je pet postigla Anja Božović.
Stars će u posljednjem kolu jesenjeg dijela šampionata gostovati lideru prvenstva – ekipi Komova.
Na poziv Saveza antifašističkih boraca i antifašista Republike Hrvatske (SABA RH ) kao i Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Dalmatinskih županija ( ZUABA SDŽ) Udruženje boraca NOR-a i Antifašista Prijestonice Cetinje je prisustvovalo proslavi 80 .Obljetnice oslobođenja Dalmacije (1944-2024 ) koje se održalo u subotu 07. novembra u Solinu, a u organizaciji Društva “Prvi solinski partizanski odred“ pod visokim pokroviteljstvom Predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića
Svečanom obilježavanju 80 godišnjice oslobođenja Dalmacije su prisustvovali ispred UBNORA Prijestonice Borislav Pravilović predsjednik i Stevan Radunović član Predsjedništva ujedno i Potpredsjednik SUBNOR-a Crne Gore gdje su položili cvijeće na spomenik palim borcima Solina i prisustvovali svečanoj akademiji .
Predstavnici UBNOR-a Prijestonice Cetinje su iskoristiti posjetu u cilju afirmacije antifašizma u regionu i proširivanju saradnje između udruženja dvije prijateljske zemlje Crne Gore i Hrvatske .
Takođe, kako dodaju, odlazak u Hrvatsku je ujedno iskorišćen i za posjetu društvu Crnogoraca Splitsko Dalmatinske Županije .