Sport

Raičević i Godeč: Možemo do Beča, utakmica za peto mjesto bi bila veliki uspjeh

“Sigurne smo da možemo pobijediti i Poljsku i Švedsku. Vjerujemo u našu snagu i smatramo da možemo doći do Beča i boriti se za peto mjesto, što bi bio veliki uspjeh za crnogorski rukomet” – kazala je Godeč.
Raičević i Godeč: Možemo do Beča, utakmica za peto mjesto bi bila veliki uspjeh

Foto: Jozo Čabraja/kolektiff

Crna Gora nije u poziciji da igra za medalju, ali je već ostvarila uspjeh plasmanom na dominantan način u glavnu grupu. Uslijedila su dva teška meča protiv favorita Mađarske i Francuske, utakmice koje su se igrale u periodu kraćem od 24 časa. S ta dva poraza, Crna Gora je, uz ostale rezultate iz grupe, ostala bez šanse da se bori za medalju, ali i dalje može stići do Beča na utakmicu za peto mjesto. Put do austrijske prijestonice vodi preko Poljske i Švedske. Za Televiziju Crne Gore direktno iz Debrecina, govorile su “lavice”, Milena Raičević i Ivana Godeč.

Raičević je doživjela peh već na prvom meču i povrijedila se.

Ostaje žal što nisam uspjela da završim prvenstvo, jer sam se već na prvoj utakmici povrijedila. Zdrave smo došle na prvenstvo, sa ogromnom željom da napravimo novi veliki uspjeh, i sigurno ostaje žal što nismo uspjele da se plasiramo na taj finalni turnir. Ali smatram da je i šansa igranja za peto mjesto ogroman uspjeh, jer, kada vidimo kakve su ekipe na ovom prvenstvu, možemo biti srećne. Ekipa koju imamo, igračice koje daju maksimum, dosta igraju po 60 minuta, tempo je jak i ne možemo nikome zamjeriti, nego biti ponosne na to što smo pokazale u grupnoj fazi – kazala je ona.

Raičević podsjeća na tempo druge faze.

Nehumano je igrati u manje od 24 časa protiv dvije ekipe kakve su Mađarska i Francuska. Vidjele smo da smo kroz prve tri utakmice bile furiozne i jake, sa sjajnom odbranom, ali igrati meč za mečom, uz igračice koje provode 60 minuta na terenu, uz dosta onih koje su došle iz klubova gdje nisu igrale, predstavlja veliki izazov. Ipak, sigurna sam da ćemo hrabrošću i stavom koje posjeduju ‘lavice’ ovaj turnir iznijeti do kraja i boriti se do posljednje minute.

I Godeč smatra da raspored nije bio naklonjen našoj ekipi.

Došle smo s velikom željom i energijom da pokažemo naš karakter. Bilo je teško, imale smo dvije zahtjevne utakmice u glavnoj fazi. Protiv Mađarske, koja je domaćin, igrale smo dobru odbranu, ali smo u napadu pravile tehničke greške i promašivale zicere, što nas je koštalo šanse da pariramo. Isto se desilo i protiv Francuske. Nije bilo lako igrati ni u grupi – Rumunija, recimo, igra do kraja svih 60 minuta, ali pokazale smo da smo bolje od njih.

Iako je bila najavljena rasprodata sala na duelu Mađarske i Crne Gore, to se na kraju nije desilo.

Pa, iznenadila sam se negativno. Očekivala sam punu dvoranu protiv Mađarske, ali to se nije desilo, što je jako čudno s obzirom na to da znamo koliko Mađari vole rukomet. Ako se vratimo na prvenstvo kod nas, gdje je dvorana bila dupke puna… Međutim, Mađarskoj to ne smeta. Mislim da su protiv nas presudne bile naše tehničke greške. Mađarice ne igraju ništa posebno, čak i s rosterom koji imaju. Jesu favoriti zajedno s Francuskom, ali ako se osvrnemo na prethodna prvenstva, gdje su bile u istom sastavu, nisu uspjele da naprave rezultat. Vidjećemo u Beču kako će to izgledati – kazala je Raičević.

Osvrnula se i na igru Rumunije, koja je sinoć iznenadila Švedsku.

Rumunija je iznenađenje. Pratila sam ih u pripremnom periodu na ‘Golden ligi’ i bilježili su ubjedljive poraze. Ali opet, imaju dosta igračica u rotaciji i ne osjete umor. Sinoć, recimo, Stoika, koja igra sa mnom u Rapidu, nije ulazila, a odličan je bek. Tako da imaju duboku klupu, što im omogućava svježinu da sa svakom ekipom igraju punih 60 minuta.

Istakla je i rotaciju selektora Rumunije, Florentina Perea, koji konstantno mijenja bekove.

U svakoj utakmici je imao nekog beka koji nosi meč. Prvo je to bila Bazaliu, onda Stoika, i stalno se rotiraju. Sve igračice igraju u rumunskoj ligi, koja je najjača na svijetu. U toj ligi se nikad ne zna ko će koga pobijediti, što je velika prednost za njihov rukomet.

Godeč je ukazala na povrede koje su oslabile naš tim.

Manjak bekova, srednjih i lijevih, predstavlja problem. Nakon prve utakmice ostale smo bez Milene, Đina se tek vraća u formu, što je veliki teret za našu igru. Itana i Matea odlično sarađuju s pivotima, ali odbrana protivnika ne mora da izlazi duboko, jer nismo dovoljno opasne s devet metara.

Raičević je pojasnila fenomen sjajnih desnih bekova u Crnoj Gori, dok nedostaju lijevi i centralni.

Imamo četiri desna beka, ali nemamo dovoljan broj ostalih igrača koji su ključni za kreiranje napada. Ipak, naše igračice pružaju maksimum, što se vidi po tome koliko nas protivnici respektuju. Pivoti ne dolaze do izražaja protiv naše odbrane. Iako je teško igrati ovako jak tempo, ponosna sam na našu igru i vjerujem da ćemo završiti turnir kako zaslužujemo.

Raičević je naglasila važnost odmora za psihološku i fizičku spremu.

Treba nam samo malo odmora. Kad je tijelo odmorno, glava bolje funkcioniše. Imali smo problema sa šutevima, posebno s penala. Vjerujem da ćemo se odmoriti i biti spremne za naredne izazove.

Godeč vjeruje u pobjede protiv Poljske i Švedske.

Sigurne smo da možemo pobijediti i Poljsku i Švedsku. Vjerujemo u našu snagu i smatramo da možemo doći do Beča i boriti se za peto mjesto, što bi bio veliki uspjeh za crnogorski rukomet.

Izvor: RTCG