Rajan Gosling, Foto: Printscreen YouTube
Holivudska zvijezda Rajan Gosling nanovije je ime koje se pridružuje univerzumu “Ratova zvijezda” (Star Wars). On će igrati u još neimenovanom filmu iz franšize koji će režirati Šon Levi.
Prema navodima Holivud reportera, Gosling se pridružuje projektu koji je prvi put najavljen 2022. godine, kao jedan od nekoliko filmova koje producent franšize “Ratovi zvijezda”, Lucasfilm, razvija istovremeno. Levi, poznat po svom uspješnom filmu “Dedpul i Vulverin” (Deadpool & Wolverine), izjavio je da će scenario za film pisati Džonatan Troper, sa kojim je prethodno sarađivao na filmovima “Ovdje te ostavljem” (This Is Where I Leave You) i “Projekat Adam” (The Adam Project).
Detalji o filmu su još uvijek oskudni, ali se vjeruje da će radnja biti samostalna priča u stilu filmova “Odmetnik-1” (Rogue One) ili “Solo”, umjesto nastavka tzv. “Sage o Skajvokerima” koja je obuhvatila devet filmova i završila se 2019. godine sa “Usponom Skajvokera”.
Datum premijere još uvijek nije objavljen, ali se pretpostavlja da će Dizni, studio koji stoji iza franšize, zadržati termin za decembar 2027. godine. Goslingova nedavna popularnost i nominacija za Oskara za film “Barbi” mogli bi da ubrzaju produkciju kako bi se postigao taj rok.
Nakon što je franšiza posljednjih godina dala prioritet spinof TV serijama nakon završetka “Uspona Skajvokera”, sljedeći film iz franšize “Mandalorijanac i Grogu” (The Mandalorian & Grogu), debitovaće u maju 2026. godine. Ovaj film, najavljen kao nastavak popularne serije “Mandalorijanac” (The Mandalorian), režira Džon Favro, a glavnu ulogu reprizira Pedro Paskal.
Ostali projekti koji su trenutno u razvoju uključuju film fokusiran na lik Rej, kojeg igra Dejzi Ridli, a režiraće ga Šarmin Obaid-Činoj, kao i prednastavak sa radnim naslovom “Zora džedaja”, čija se radnja odvija 25.000 godina u prošlosti, a režira ga Džejms Mangold, poznat po filmu “Potpuna nepoznanica” (A Complete Unknown).
Izvor: Vijesti
U Crnoj Gori u četvrtak će biti umjereno do potpuno oblačno.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, kiše će prijepodne biti ponegdje na primorju, dok se u drugom dijelu dana i tokom noći očekuje u većem dijelu zemlje
Na sjeveru će biti dosta suvog vremena, po kotlinama jutarnja magla.
Vjetar će na primorju i u sjevernim predjelima biti povremeno umjeren do pojačan, jugoistočni i istočni.
Jutarnja temperatura vazduha od minus dva do osam, najviša dnevna od pet do 15 stepeni.
Novi album grupe Vlatko Stefanovski Trio – dupli CD „London Sessions“, koji je snimljen u kultnom studiju „Abbey Road“ u Londonu, objavljen je u organizaciji „Jugoton Croatia Recordsa“.
Na albumu uz proslavljenog gitaristu Vlatka Stefanovskog nastupaju Jan Stefanovski na bubnjevima te Tihomir Hojsak na električnom kontrabasu. Snimanje i produkciju u ,,Abbey Roadu“ vodio je Goran Martinac, uz asistenciju Eda Farela i Lija Morisa, dok su dodatne klavijature odsvirali Damir Imeri i Martinac.
„London Sessions“ snimljen je u jednom od tri originalna studija unutar ,,Abbey Roada“ – Studio 3 – u kojem su snimali legendarni bendovi poput Bitlsa, Pink flojda i mnogih drugih grupa i izvođača. Prema riječima Stefanovskog, dupli CD ,,London Sessions“ nastao je od materijala koji su snimili 17. i 18. oktobra prošle godine u Londonu.
Bila je izuzetno velika čast i zadovoljstvo biti u čuvenom studiju „Abbey Road“. Imali smo dva zaista čarobna dana puna inspiracije, motivacije i ostvarenja dječačkih snova, barem za mene – kazao je Stefanovski u kraćoj video-poruci koju je objavio „Jugoton Croatia Records“.
On je u video-poruci najavio da se uskoro očekuje i da se ovaj materijal nađe na trostrukom vinilu.
To će biti zaista veoma ekskluzivno izdanje. Nećete pogriješiti ako preslušate ovaj materijal, zato što je ovo ludo odsvirano, a bogami i ludo producirano – istakao je Stefanovski.
Izvor: Pobjeda
Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da će vjerovatno uvesti sankcije Rusiji ako njen predsjednik Vladimir Putin odbije da pregovara o okončanju rata u Ukrajini.
Tramp nije iznio detalje o mogućim dodatnim sankcijama. SAD su već oštro sankcionisale Rusiju zbog invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine, prenosi Rojters.
Tramp je izjavio da njegova administracija takođe razmatra pitanje slanja oružja Ukrajini, dodajući da smatra da bi Evropska unija trebalo da učini više da podrži Ukrajinu.
Istakao je da razgovaraju sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim, a da će vrlo brzo razgovarati sa Putinom.
Još je rekao da je izvršio pritisak na kineskog predsjednika Si Đinpinga da interveniše kako bi se zaustavio rat u Ukrajini.
Nije uradio mnogo na tome. On ima mnogo… Moći, kao što mi imamo puno moći. Rekao sam, ‘Trebalo bi da to riješite’. Razgovarali smo o tome – naveo je novi predsjednik SAD.
Izvor: N1
Izraelska vojska je danas saopštila da nastavlja da povlači vojnike iz Pojasa Gaze, četvrtog dana prekida vatre u ratu sa palestinskim Hamasom.
Vojska Izraela je najavila da će njeni pripadnici u subotu početi da se povlače i iz koridora koji dijeli Gazu na sjeverni i južni dio.
Time će biti omogućen povratak Palestincima kojima je bilo zabranjeno da idu na sjever Pojasa Gaze.
Povlačenje će u subotu početi tek pošto u Izrael stignu taoci, koje Hamas treba da oslobodi toga dana, navela je vojska.
Vojska je danas objavila i snimak, navodeći da se na njemu vide tenkovi kako prelaze na izraelsku teritoriju iz Pojasa Gaze.
Prema sporazumu o prekidu vatre, u prvoj fazi koja traje najmanje šest nedjelja, Izrael će se povući iz djelova Gaze, a raseljeni Palestinci će početi da se vraćaju u svoja mjesta, iako su im domovi mahom razoreni.
Izvor: N1/Beta
Povodom Dana novinara, koji se obilježava 23. januara, u Crnoj Gori, predsjednik Skupštine Media centra Dragoljub Duško Vuković, za Radio Cetinje, iznio je osvrt na stanje novinarstva i medija u zemlji.
Kada govorimo o novinarstvu i medijima situacija je šarolika. Moramo voditi računa o tome da ima raznih medija, da ima raznih novinara i onih koji se samo zovu novinari. Ono što mislim da je važno jeste da mi novinarstva već dugo u Crnoj Gori imamo samo u tragovima. To znači da imamo jedan “bućkuriš” u kome zaista ima i kvalitetnog novinarstva. Te neke “zlatne žice”, tako da ih nazovem, te tragove dobroga novinarstva teško možemo vezati samo za određene medije, njih nalazimo u raznim medijima, ali bojim se da je većina te produkcije prilično nekvalitetna ili osrednja – kazao je Vuković i dodao da je, iako možda prestroga, to njegova impresija o onome što je crnogorsko novinarstvo danas.
Svakako da te svijetle tačke u novinarstvu na jednoj opštoj slici ohrabruju, ali njih bi trebalo povezati i učiniti da se stvori jedna kritična masa koja će da raste kako bi se taj kvalitet indukovao na cijelo društvo, ali ovako raspršeno ne može ništa da uradi.
Svrha novinarstva, kako je kazao, jeste da služi javnom interesu, da bude lojalno publici, ali nažalost danas se to dešava u malo slučajeva.
Nažalost mediji i novinari u tim medijima u dobrom dijelu su klijentelistički, navezani na različite centre moći. Uglavnom se lojalno prema onome ko je vlasnik medija, ko je tajni vlasnik … koje preferencije imate prema određenim političkim grupacijama, i to se ponavlja u zadnjih četrdesetak godina. Imamo tragikomičnu situaciju recimo sa nacionalnim javnim servisom Radio-televizijom Crne Gore koja je, umjesto da bude javna, konektovana na određeni dio vlasti u državi i to je potpuno očigledno. A onda da ne govorimo o privatnim medijima gdje nemate uvijek transparentnu vlasničku strukturu. Vi ne znate uvijek ko stoji iza njega, ko je uložio u taj medij i sa kojim ciljem – objasnio je Vuković.
U novinarstvu se suštinski u nekom kvalitetnom smislu ništa nije promijenilo u dobrom pravcu u odnosu na neko vrijeme prije dvadesetak godina, smatra on. Da bi se to desilo trebalo bi da bude više solidarnosti u okviru profesije, što nije slučaj već i tu postoje podjele kao i u društvu.
Nažalost novinarska profesija i novinari su podijeljeni jednako po istim onim linijama po kojima je podijeljeno društvo i politika u Crnoj Gori. I onda vi vidite da to nije zdravi entitet u odnosu na ostalo, nego samo prati ono što su bolesti jednog nesavršenog i bolesnog društva kakvo je trenutno crnogorsko – kazao je Vuković.
Vuković takodje misli da ni finansijska situacija novinara nije na zavidnom nivou i da je više vrijedila njegova nekadašnja pripravnička, nego sadašnja plata nekog kolege sa mnogo većim brojem godina radnog staža.
Nisam baš siguran da su dobra vremena, ne samo u Crnoj Gori nego svugdje, za dobro novinarstvo. Zato što onaj ko ulaže u medije ne ulaže zato da bi da ti mediji tragali za istinom, nego da bi mogli da promovišu određene vrijednosti koje onaj ko ulaže novac želi, a oni kojima je stalo do istine, nezavisno od toga koga vole ili ne vole, ti obično nemaju novaca ni u svijetu a u Crnoj Gori pogotovo – zaključio je Vuković.
Na crnogorske novinare i tokom prethodne godine bilo je napada i pritisaka.
Uoči Dana novinara Crne Gore 23. januara sa Foruma koji je danas organizovao Sindikat medija poručeno je da nadležni u svojim rukama imaju sve propise da adekvatno kazne napade na medijske radnice i radnike i treba da ih iskoriste jer se samo tako može poslati poruka o nekažnjivosti.
Dan novinara u Crnoj Gori obilježava se povodom 23. januara 1871. godine kada je izašao prvi broj lista “Crnogorac”.
S. Lagator
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra?” pozvala je premijera Milojka Spajića da do 1. februara organizuje konferenciju za medije na kojoj će javnost obavijestiti o svemu što je urađeno kako bi se poboljšala bezbjednost građana Crne Gore.
Oni su pozvali Spajića i da se, dok obavlja visoko odgovornu funkciju premijera Crne Gore, ne poistovjećuje sa “cvrčkom iz basne „Cvrčak i mrav“, pa ni metaforički”.
Funkcija znači odgovornost, ozbiljnost i zrelost – poručili su iz grupe “Kamo Śutra?”.
Oni su podsjetili i da je mnogo građana i građanki u žalosti i da ostatku Crne Gore “nije do pjesme, šale i veselja”.
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra?” organizovala je dva protesta u Podgorici povodom tragedije koja se dogodila 1. januara na Cetinju, a za subotu su najavili još jedan.
Među zahtjevima koje su studenti do sada iznijeli su ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića.
Oni su tražili i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja, zatražena je reforma sistema funkcionisanja policijskih struktura, kao i povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama.
Jedan od zahtjeva studenata odnosi se i na poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Izvor: Mina