Knjiga „Rasprave o istoriji Duklje i Dukljana“ crnogorskog istoričara Dragutina Papovića novo je izdanje Matice crnogorske.
Knjiga je, prema riječima autora, nastala na osnovu preispitivanja izvora, kritičkog osvrta na stariju literaturu i uključivanja saznanja iz novije istoriografije.
Knjiga se sastoji od pet rasprava o temama koje se odnose na istoriju Duklje i Dukljana od antike do početka XI vijeka. Svaka od ovih rasprava funkcioniše nezavisno od cjeline u koju je smještena, ali sve zajedno čine tematsku cjelinu. Osim klasične istorijske naracije i preispitivanja objavljenih izvora, u ovim raspravama je vođena i polemika s upitnim stavovima drugih istoričara. Predstavljeni su različiti stavovi u literaturi o istim pitanjima i ukazano je na to što je i dalje problematično ili nepoznato iz ovog perioda. Zato je ova knjiga rezultat nastojanja da se svestrano prouče najznačajnije teme iz istorije Duklje i Dukljana do početka XI vijeka – navodi se u autorovom Predgovoru.
Urednik ovog izdanja je Ivan Jovović. „Rasprave o istoriji Duklje i Dukljana“ objavljene su u okviru biblioteke „Studije, kritike, eseji“.
Papović je doktorirao na Filozofskom fakultetu u Nikšiću 2013. godine. Za docenta na Filozofskom fakultetu u Nikšiću izabran je 2020. godine. Objavio je knjige: „Primjeri filantropije u Crnoj Gori do kraja XX vijeka“, „Protivnici vlasti u Crnoj Gori 1945–1948“, „Rani ratovi“, „Prilozi za istoriju nauke i kulture u Crnoj Gori 1945–1990“, „Intelektualci i vlast u Crnoj Gori 1945–1990“ i „Vjerske zajednice i nacionalizmi u Crnoj Gori (1965–1991)“. Tokom 2015. i 2016. godine obavljao je dužnost generalnog direktora Direktorata za odnose s vjerskim zajednicama u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Crne Gore. Bio je poslanik u crnogorskoj Skupštini od 2016–2023. godine
Koncerti na Dvorskom trgu večeras su bili u znaku cetinjskih muzičara.
Veče su otvorila braća Vujović, Peđa i Bobo.
Duo sa Cetinja zajedno nastupa duže od decenije, a večeras su publiku zabavljali hitovima „Bijelog dugmeta”, „Merlina”, „Crvene jabuke”, Olivera Dragojevića i dr.
Posjetioce „Novogodišnje priče“ večeras je zabavljao i omiljeni crnogorski pjevač, Vesko Belada.
Upravo je to još jednom dokazao nastupom pred publikom koja je uživala i sa njim pjevala mnoge pjesme.
Pored svojih pjesama „Zatvorite srce njeno“ i „Kuvarica“, njegov repertoar činile su pjesme različitih muzičkih žanrova, uključujući zabavnu, narodnu i pop muziku.
N. K.
U južnim predjelima Crne Gore u srijedu će biti vjetrovito, uz promjenljivu oblačnost i ponegdje kraće sunčane periode.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju, na sjeveru će biti pretežno oblačno, mjestimično sa slabim snijegom i mećavom.
Vjetar pojačan do jak, na udare olujne, ponegdje i orkanske jačine, sjevernih smjerova.
Jutarnja temperatura vazduha od minus sedam do osam, najviša dnevna od minus četiri do 14 stepeni.
Netfliksova božićna priča “Taj Božić” je oduševila gledaoce širom svijeta, a mnogi su priznali da su im bile potrebne maramice dok su je gledali.
Film je zasnovan na božićnoj trilogiji dječjih knjiga “Taj Božić i druge priče”, koju je napisao Ričard Kertis – legendarni reditelj i scenarista hitova kao što su “Ljubav zapravo”, “Dnevnik Bridžit Džons” i “Četiri vjenčanja i sahrana”.
Radnja filma prati isprepletene priče koje istražuju teme kao što su ljubav, usamljenost, porodica, prijateljstvo i, naravno, Djeda Mraz, koji pravi veliku grešku.
Stanovnici izmišljenog grada Velington-on-Si pripremaju se za Božić, ali predstojeća mećava prijeti da zaustavi proslave, razdvajajući roditelje i djecu na Badnje veče.
Ulogu Djeda Mraza preuzeo je legendarni Brajan Koks, dok se u filmu pojavljuje i impresivna glumačka ekipa Fiona Šo, Džodi Vitaker i Bil Naji.
Iako su mnogi očekivali ležeran porodični film, “Taj Božić” je iznenadio gledaoce svojom toplinom i emotivnim trenucima. Jedna recenzija o Rotten Tomatoesu opisuje ga kao “film koji će postati božićna tradicija”.
Izvor: Index.hr
Predstavnici opozicionih partija medijima su dostavili saopštenje u kojima su naveli, kako su rekli, uslove koji trebaju biti ispunjeni od strane vladajuće većine kako bi oni nastavili politički život u Crnoj Gori.
U svjetlu teške ustavne i političke krize u koju je Crna Gora gurnuta zahvaljujući državno neodgovornom ponašanju vladajuće koalicije, nakon što je dio partija na vlasti preko Ustavnog odbora Skupštine Crne Gore preuzeo nadležnosti Ustavnog suda sa ciljem uspostavljanja pune političke kontrole nad tom institucijom i onemogućavanja da se, do daljnjeg, izborni procesi u našoj državi organizuju u skladu sa važećim izbornim zakonodavstvom, sa željom da doprinesemo stabilizaciji političkih prilika, što predstavlja osnovni preduslov za ukupni društveni napredak i nastavak procesa evropske integracije Crne Gore, mi, predstavnici parlamentarnih opozicionih stranaka, zahtijevamo:
1. Hitno poništavanje neustavne odluke Ustavnog odbora o prestanku funkcije sutkinje Ustavnog suda;
2. Nakon stavljanja navedene odluke van snage, potpisivanje političkog sporazuma predstavnika partija vlasti i parlamentarne opozicije, koji bi garantovao da:
2.1. Izmjene Ustava Crne Gore i Zakona o crnogorskom državljanstvu nije moguće izglasati bez sveobuhvatnog društvenog dijaloga i prethodno postignutog opšteg političkog konsenzusa u Skupštini Crne Gore;
2.2. Ponovno stavljanje u funkciju Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu i pokretanje intenzivnog i kontinuiranog političkog dijaloga predstavnika vlasti i parlamentarne opozicije u vezi sa reformom izbornog zakonodavstva (Zakona o izboru odbornika i poslanika i Zakona o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja);
2.3. Predstavnici partija vlasti i parlamentarne opozicije ulože maksimalan napor kako bi se ispunili kriterijumi, uključujući realizaciju obaveza iz poglavlja 23 i 24, neophodni za to da Crna Gora uspješno završi proces pregovora s Evropskom unijom do kraja 2026. godine – stoji u saopštenju opozicije.
U ruskoj federalnoj jedinici Jakutiji otkriveni su izuzetno očuvani ostaci mladunčeta mamuta, čija starost se procjenjuje na oko 50.000 godina, kako je naveo profesor Maksim Čeprasov, šef laboratorije Muzeja mamuta na Ruskom sjeveroistočnom federalnom univerzitetu.
Rektor univerziteta Anatolij Nikolajev i Maksim Čeprasov predstavili su u ponedeljak ovo jedinstveno otkriće.
U ovom trenutku možemo reći da je ovo jedan od najbolje sačuvanih ostataka mamuta do sada pronađenih u svijetu… Ukupno je do sada pronađeno šest mamuta u svijetu, od kojih pet u Rusiji – istakao je Čeprasov.
Prema njegovim riječima, mladunče mamuta otkrili su lokalni stanovnici u junu ove godine u oblasti Batagajka u Verhojanskoj oblasti.
Mještani su se našli na pravom mjestu u pravo vrijeme. Vidjeli su da se mamut skoro potpuno odledio. Odledio se do pojasa i pod svojom težinom i težinom zemlje koja je pala na njega prepolovio se. Prednji dio je pao na dno kratera, dok je ostatak i dalje ostao u zamrznutom tlu – objasnio je Čeprasov.
Mještani su ipak sve preduzeli kako bi sačuvali ovo otkriće, i improvizovanim nosilima izvukli prednji dio iz kratera dubokog više od 80 metara.
U oktobru su ostaci mladunčeta mamuta isporučeni u Jakutsk gdje su u laboratoriji Sjeverostočnog federalnog univerziteta otpočela preliminarna genetska istraživanja.
Već znamo geološku starost ovog nalaza, ispostavilo se da je van granica za radiolucentnu analizu. Star je preko 50.000 godina. Ali da bismo potvrdili ovo geološko doba izvršićemo unakrsna istraživanja. Preliminarna biološka starost mladunčeta je oko godinu dana, možda malo više, ali će se tačnije utvrditi nakon unakrsnih studija – napomenuo je Čeprasov.
Kao i većine dosadašnjih nalaza zamrznutih ostataka mamuta, ovo mladunče je vjerovatno upalo u močvaru i tako su njegovi ostaci ostali očuvani nekoliko desetina hiljada godina.
Pošto po pravilu dio koji se prvi odmrzne, posebno trup, često jedu grabljivice ili ptice, tako da su kod ovih ostataka prednji udovi već bili pojedeni, ali je glava izvanredno očuvana, istakao je Čeprasov.
Visina bebe mamuta u grebenu je 120 centimetara, dužina manje od dva metra.
Izvor: RTS
Ugradnja endoproteze lakta urađena je prije dva dana prvi put u Crnoj Gori, a operaciju su izveli ljekari u Specijalnoj bolnica ,,Vaso Ćuković“ u Risnu.
Pacijentkinji koja se liječila od infekcije kosti i mekih tkiva lakatnog zgloba, u dvoetapnoj proceduri, odrađena je navedena operacija uz povraćaj mobilnosti i korekciju deformiteta lakta. Implantat je dizajniran pomoću 3D print tehnologije, po pacijent-specifičnoj anatomiji – saopšteno je iz te bolnice.
Kazali su i da se pacijentkinja nakon operacionog zahvata oporavlja uspješno.
Kompleksni operativni zahvat izveo je hirurški tim u sastavu dr Draško Vuković, dr Toma Palibrk, dr Lazar Malešević, dok je anesteziološki tim činio dr Dejan Milošević, Mirjana Bubanja uz podršku instrumentarki Vesne Bilafer, Slobe Banićević, Aleksandre Kiković, Andreje Vulić i tehničara Draga Paunovića i Marka Fuštića.
Izvor: Pobjeda