Više funkcionera uputilo je izraze saučešća povodom tragedije na Cetinju.
Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić izjavio je danas da zločinački čin na Cetinju, u kome je stradalo više građana Crne Gore, među kojima ima i djece, predstavlja negaciju elementarne ljudskosti i da nad takvim postupkom svaki normalan čovjek zanijemi.
“Svi građani Srbije, a među njima i pripadnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, iskreno se saosjećaju sa porodicama žrtava. Vijest o tom strašnom događaju, u nama bratskoj zemlji, na bolan način je obilježio početak ove godine”, rekao je Gašić.
On je izrazio nadu da će narod Crne Gore smoći snage da prebrodi “posljedice bezumlja koje je odnijelo toliko nevinih života.”
“Ne postoji dovoljno snažna riječ osude za ovakav postupak. Molićemo se da Gospod duše stradalih primi u svoje okrilje, a da ožalošćenima pruži pomoć i utjehu. Molićemo se i za brz oporavak onih koje je zločinac ranio u svom krvavom piru”, izjavio je Gašić.
U ovom teškom trenutku koji je zadesio Cetinje i cijelu Crnu Goru kao nikada smo potrebni jedni drugima, kazao je predsjednik Građanskog pokreta URA Dritan Abazović.
“Upućujem izraze najdubljeg saučešća porodicama žrtava jučerašnje tragedije, a povrijeđenima želim brz oporavak i da se što prije vrate zdravi svojim kućama. Iskazujem poštovanje prema svim ljekarima, medicinskom osoblju, vatrogascima-spasiocima, službenicima policije, medijima i građanima, koji su na bilo koji način doprinijeli da se obim ovog velikog masakra, makar minimalno umanji.”
“Ovakvi događaji nam nesumnjivo govore da se država, ali i cjelokupno društvo, moraju više angažovati na rješavanju problema, otvorenije razgovarati o njima, kako se ovakve stvari ne bi ponavljale. Crna Gora i Cetinje moraju izdržati i ovu situaciju. Zajedno, složno i solidarno”, saopštio je Abazović.
Misija OEBS-a u Crnoj Gori “šokirana je sinoćnom tragedijom na Cetinju”.
“Šef Misije OEBS-a Jan Haukas upućuje iskreno saučešće porodicama nastradalih i građanima Crne Gore i želi brz oporavak povrijeđenima.”
Brigadni general Zoran Lazarević, načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore, kazao je da su Prijestonici i porodicama žrtava na raspolaganju za svaku vrstu pomoći.
“Sa nevjericom smo primili vijest o strašnom i tragičnom dogadjaju na našem Cetinju. Teško nalazimo riječi da opišemo tugu i bol koje osjećamo. U ime svih pripadnika Vojske Crne Gore upućujem naše najdublje saučešće porodicama žrtava i cijeloj zajednici koja se suočava sa ovim nezamislivim gubitkom, a povrijeđenima želim brz i potpun oporavak. Neka nam osjećaj pripadnosti i solidarnosti da snage i pomogne da zajedno prevaziđemo ove teške dane. Na raspolaganju smo za svaku vrstu pomoći našoj Prijestonici i porodicama žrtava”, saopštio je Lazarević.
Cetinje je sinoć pretrpjelo tragični gubitak – dvanaest nevinih života ugašeno je u stravičnom činu koji nas je sve ostavio nijemima od bola, kazao je predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković.
“Među stradalima su i dvoje djece, čiji su osmijesi zauvijek iščezli, a s njima i dio naše zajedničke budućnosti. U ovom trenutku tuge, cijela Crna Gora je uz Cetinje, dijeleći bol porodica koje su izgubile svoje najmilije.”
Kaže da ovo nije samo tragedija za Cetinje, već za cijelu Crnu Goru.
“U srcu naše Prijestonice, mjesta koje je simbol duha i snage našeg naroda, sinoć je zavladao mrak koji nas sve opominje. Ovo je trenutak kada moramo pokazati solidarnost, ljudskost i jedinstvo. Moramo biti podrška onima koji su izgubili svoje najdraže, i pomoći im da pronađu snagu da izdrže neizmjernu bol.”
Posebno boli, kako je rekao, činjenica da je ovo druga velika tragedija koja je u posljednje dvije i po godine zadesila Cetinje. “Na Cetinju, gdje svako svakoga poznaje, ovakvi događaji ostavljaju duboke ožiljke u srcima svih. I zbog toga je bol Cetinja – bol svih nas.”
Marković kaže da ovo nije samo trenutak tuge, već i trenutak preispitivanja. “Kao društvo, moramo se suočiti s pitanjima koja ova tragedija postavlja pred nas. Šta činimo da spriječimo ovakve događaje? Da li gradimo zajednicu u kojoj su sigurnost, povjerenje i empatija temeljni principi? Ova pitanja traže odgovore – odmah i bez odlaganja.”
Rekao je da Stranka evropskog progresa izražava najdublje saučešće porodicama stradalih. “Naše misli i molitve su uz njih i uz povrijeđene koji se bore za život. Ovo je trenutak kada Crna Gora mora pokazati snagu zajedništva, jer samo zajedno možemo prevazići ovakve tragedije.”
Marković je pozvao nadležne institucije da preduzmu sve korake “kako bismo spriječili da se ovakvi nemili događaji ponove”. “Ovaj tragični događaj mora biti povod za apsolutnu i bespogovornu profesionalizaciju svih organa zaduženih za bezbjednost građana. Moramo svi zajedno raditi na jačanju sigurnosti, prevenciji nasilja i izgradnji društva u kojem će svaki građanin osjećati sigurnost i dostojanstvo.”
“Drage građanke i građani, neka nas ovaj težak trenutak ujedini u zajedničkom naporu da izgradimo Crnu Goru kao zemlju mira, sigurnosti i međusobnog uvažavanja. Neka nevino stradali pronađu vječni mir, a nama ostane trajna obaveza da ne zaboravimo i učinimo sve da spriječimo ovakve tragedije u budućnosti”, saopštio je Marković.
Sa tugom i nevjericom primio sam vijest o strašnoj tragediji koja je zadesila Prijestonicu Cetinje, napisao je u izjavi saučešča gradonačelniku Cetinja Nikoli Đuraškoviću, predsjednik Opštine Šavnik Jugoslav Jakić.
„Moje duboko saučešće i saučešće građanki i građana Šavnika vama i porodicama nastradalih, prijateljima i svim građanima Cetinja. Ovo je nezamisliv gubitak koji nas sve pogađa, zato su solidarnost, podrška i zajedništvo od ključnog značaja. Neka nam ovo bude podsjetnik na važnost zajedništva i uzajamne brige. Naše misli su sa Cetinjem“, napisao je Jakić.
Šef Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler kazao je da je “zgrožen užasnim vijestima” sa Cetinja.
“Moje najdublje saučešće porodicama i prijateljima poginulih i svim ljudima na Cetinju i u Crnoj Gori. A povrijeđenima želim brz oporavak”, napisao je Satler na Iksu.
Ministarka turizma Simonida Kordić uputila je saučešće porodicama stradalih i “svima koji su pogođeni velikom tragedijom na Cetinju”.
“Sa dubokom tugom primila sam vijest o nezapamćenoj tragediji koja je zadesila Cetinje. Ova teška sudbina koja je odnijela nevine živote ostavlja nas bez riječi, ali ujedinjeni smo u saosjećanju sa porodicama nastradalih i povrijeđenih. Bol Cetinja je bol svih nas, a misli i molitve su uz sve koji tuguju”, napisala je ministarka.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Podgorici duboko je šokirana i potresena jučerašnjim tragičnim događajem na Cetinju, kazali su iz tog diplomatskog predstavništva.
“Porodicama žrtava upućujemo iskreno saučešće, a povrijeđenima želimo potpuni oporavak. Naše misli su sa građanima Cetinja i cijele Crne Gore u ovom teškom trenutku”, objavljeno je na Iksu.
Ministarka kulture i medija Tamara Vujović izrazila je duboko žaljenje i zabrinutost povodom tragičnog događaja koji se dogodio na Cetinju.
“Ovo je težak trenutak za našu zajednicu i cijelu državu, i naše misli su sa porodicama stradalih, kao i sa svim građanima Cetinja koji su pogođeni ovim nemilim događajem. Pozivam medije na odgovorno izvještavanje o ovom događaju, poštujući privatnost žrtava i njihovih porodica, te pridržavajući se najviših profesionalnih standarda u interesu javnosti”, naglasila je Vujović.
Ona je poručila da Ministarstvo kulture i medija ostaje posvećeno “pružanju podrške svojim zaposlenima na Cetinju i cijeloj lokalnoj zajednici u ovim teškim trenucima”.
“Apelujem na građane da slijede uputstva nadležnih organa i da ostanu u kućama, jer time doprinose svojoj bezbjednosti i održavanju javnog reda i mira. Takođe, izražavam punu podršku naporima policije i drugih nadležnih organa u brzoj i efikasnoj istrazi kako bi se počinilac ovog gnusnog zločina lišio slobode i priveo pravdi. Molimo se da uspiju napori da se ranjeni Cetinjani uspješno oporave. Saosjećam sa porodicama poginulih i nadam se da se ovakvi zločini više nikada neće desiti. Crna Gora tuguje sa Cetinjem”, zaključila je Vujović.
Predsjednica Skupštine opštine Kotor Maja Mršulja uputila je telegram saučešća gradonačelniku Nikoli Đurašković, predsjednici Skupštine Mileni Vujović i porodicama nastradalih građana Cetinja.
“Zatečeni i duboko pogođeni tragedijom koja se desila danas, ostajemo nijemi pred tugom da smo izgubili nevine žrtve u Prijestonici. Ne postoje riječi koje mogu opisati bol i prazninu koje danas osjećamo a naše misli su uz vas i uz Cetinje. Želimo i nadamo se brzom oporavku svih povrijeđenih građana”, navela je Mršulja.
U ovom izuzetno teškom trenutku za cijelu Crnu Goru, izražavam najdublje saučešće porodicama stradalih i rukovodstvu Prijestonice na čelu sa gradonačelnikom Nikolom Đuraškovićem, povodom tragedije koja se danas dogodila na Cetinju, napisao je na Fejsbuk profilu gradonačelnik Podgorice Saša Mujović.
Ovaj stravičan čin nasilja, kako je dodao, duboko ga je potresao i ostavio cijelu zemlju u žalosti.
“Ovo nije samo lični gubitak za porodice i prijatelje žrtava već i težak udarac za cijelo naše društvo i zato je važno da, u ovako teškim trenucima, iskažemo solidarnost i zajedništvo i pružimo podršku onima koji su pogođeni ovom nesrećom. Posebno želim izraziti nadu i želju za brz oporavak svim povrijeđenim koji su zbrinuti u Kliničkom centru Crne Gore”, napisao je Mujović.
Dodaje da su njihove misli i molitve su uz njih, kao i uz medicinske radnike koji se trude da im pruže najbolju moguću njegu.
“Pozivam sve sugrađanke i sugrađane da pokažemo ljudskost, dostojanstvo i saosjećanje sa svima koji tuguju i suzdržimo se od bilo kakve vrste slavlja zbog čega sam donio odluku o otkazivanju svih aktivnosti čiji je Glavni grad organizator. Cijela Podgorica je uz Cetinje u ovom bolnom trenutku i bićemo uz vas u narednim danima”, kazao je Mujović.
Predsjednik SNP-a Vladimir Joković uputio je telegram saučešća porodicama stradalih.
“Sa neizrecivom tugom i saosjećanjem primili smo vijest o tragediji koja se dogodila na Cetinju. U ovom teškom trenutku, cijela Crna Gora dijeli tugu i bol sa porodicama nastradalih. U nadi da će se povrijeđeni što prije oporaviti, a porodice nastradalih pronaći utjehu u velikom bolu, ovim putem upućujem izraze najiskrenijeg žaljenja”, naveo je Joković.
Predsjednik Ujedinjene Crne Gore Goran Danilović kazao je samo prije dvije i po godine smo vjerovali da nikada više Crnu Goru i Cetinje neće zateći tragedija kakva se onda dogodila.
“Noćas je, međutim, počinjen još jedan užasni zločin koji je cijelu Crnu Goru i prestolnicu bacio na koljena. U strahu i beznađu, iz očaja i tuge, ljudi zaborave i na molitvu. A jedino nam je ostalo da se molimo svemogućem Bogu da upokoji duše stradalih i ozdravi ranjene u krvavom piru kakav Crna Gora nije zapamtila. U ime Ujedinjene Crne Gore upućujem saučešće svim postradalim porodicama i građanima Cetinja. Dužni smo da se ujedinimo u ovom strašnom bolu ali i u nadi da će ozdraviti duša cijelog naroda i cijele Crne Gore. Država je dužna da bez uzmaka uradi sve i odmah kako se ovakva tragedija nikada ne bi ponovila”, rekao je Danilović.
Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Mirsad Nurković izrazio je saučešće porodicama i svima koji su izgubili svoje najmilije u tragediji na Cetinju.
“Vijest o tragediji na Cetinju, sve nas je duboko potresla, saosjećamo se sa bolom porodica stradalih. Izražavam najdublje saučešće porodicama i prijateljima stradalih u večerašnjoj tragediji na Cetinju. U ovim teškim trenucima, naše misli su s onima koji su izgubili svoje najmilije. Želim da uputim podršku teško povrijeđenim koji uz pomoć ljekara vode bitku za svoj život. Očekujem profesionalan odgovor institucija sistema, kako bi u najkraćem roku lišili slobode osumnjičenog i time osigurali da Cetinjani a i cijela Crna Gora povrate vjeru u sigurnost i pronađu mir”, rekao je Nurković
Predsjednik Opštine Bar, Dušan Raičević, uputio je telegam saučešća gradonačelniku Cetinja, Nikoli Đuraškoviću, i napisao da je sa dubokim žaljenjem primio vijest o zločinu koji nas je sve duboko potresao.
„U ovim teškim trenucima, upućujem Vama, porodicama stradalih i svim građanima Prijestonice Cetinje iskrene izraze saučešća u ime građana Bara, kao i u svoje lično ime. Ovaj strašni čin ispunjava nas tugom i bolom, a naše misli su s porodicama i prijateljima onih koji su izgubili svoje najmilije“, poručio je Raičević.
Poželio im je snagu i istrajnost da prevaziđu ove teške trenutke.
Predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena borovinić Bojović kazala je da je duboko potrešena današnjom tragedijom na Cetinju.
“Želim da izrazim iskreno saučešće porodicama svih stradalih. Posebno me pogađa vijest da su među stradalima i djeca. Svim ranjenim u ovom okrutnom činu želim brz oporavak, i izražavam čvrstu podršku u ovim teškim trenucima. Apel i puna podrška nadležnim organima u hitnom reagovanju i nastojanju da adekvatno odgovore na ovaj zločin, počinilac se privede pravdi a građanima osigura bezbjedno okruženje, sigurnost i mir”, saopštila je Borovinić Bojović.
Institucija Zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore saopštila je da su večeras svi zastali u bolu zbog još jedne cetinjske tragedije, u ove blage dane kad bi ljudi trebalo da se zbližavaju i praštaju, radost je pomućena nevinim žrtvama bezumnog čina.
“Najiskrenije saučešće porodicama stradalih, ali i građanima i građankama Cetinja, cijele Crne Gore. Sada i ovdje kao nikada, borba protiv svih oblika nasilja, bez novih podjela po bilo kom osnovu. Zločin zaslužuje kaznu, a svi mi kao društvo da iz ovakvih traumatičnih događaja probudimo svijest i savjest i radimo sve što možemo da spriječimo konflikte i sve oblike nasilja. Cetinje u našim mislima, u našim srcima i molitvama za pokoj duša nevino stradalih žrtava, među kojima su nažalost i djeca”, piše u saopštenju.
Ministar odbrane Dragan Krapovićizrazio je najdublje saučešće porodicama poginulih i svima koji su pogođeni velikom tragedijom na Cetinju.
“Dijelimo njihovu veliku tugu i bol u ovim teškim trenucima koju saosjeća cijela Crna Gora. Želim brz oporavak povrijeđenima, te hrabrost i snagu kako bi prebrodili posljedice ovog užasnog zločina”, rekao je Krapović.
Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević kazao je da su sa dubokom tugom i nevjericom primili vijest o tragediji koja je pogodila Cetinje i Crnu Goru prvog dana Nove godine.
“U ovim trenucima neizmjernog bola, naše misli su sa porodicama nastradalih. Ovakvi događaji ostavljaju rane na čitavom društvu i podsjećaju nas na važnost međusobne podrške i solidarnosti u najtežim trenucima. Izražavamo iskreno saučešće svim građanima Cetinja i molimo se da Bog da snagu i utjehu porodicama koje je pogodila ova strašna tragedija. Neka se ovakva nesreća nikada više ne ponovi”, poručio je predsjednik Opštine Nikšić, Marko Kovačević.
Potpredsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović u ime Opštine Budva i svoje lično ime, izrazio je najdublje saučešće porodicama svirepo ubijenih žrtva, čije je stradanje potreslo i uznemirilo sve naše sugrađanke i sugrađane.
“U ovim teškim trenucima, molimo se za sve ranjene i spasenje njihovih života, uz nadu da će pobijediti zlo koje ih je zadesilo. Ne postoje riječi kojima bi se mogli ublažiti tuga i bol koju osjećaju članovi porodica, njihovi prijatelji i svi stanovnici Prijestonice zbog ove tragedije. Opština Budva stoji na raspolaganju porodicama nastradalih i ranjenih za svu pomoć koja je potrebna u ovom trenutku i ubuduće, iskreno saosjećajući sa bolom i patnjom koje su nas sve obuzele”, naveo je Jovanović.
Predsjednik Opštine Plav, Nihad Canović, izrazio je najdublje saučešće porodicama žrtava i građanima Cetinja.
“U ime Opštine Plav i u svoje lično ime, izražavam duboko žaljenje zbog tragičnog događaja koji je potresao cijelu Crnu Goru. Naše misli i molitve su uz porodice nastradalih i sve one koji tuguju. Ovakve tragedije nas podsjećaju koliko je važno da kao društvo radimo na očuvanju sigurnosti i solidarnosti“, izjavio je Canović.
On je dodao da je neophodno da nadležne institucije što prije djeluju kako bi pravda bila zadovoljena, ali i kako bi se slični događaji u budućnosti spriječili.
“Opština Plav stoji uz građane Cetinja u ovim bolnim trenucima”, zaključio je Canović.
IZVOR: Vijesti
Vrijeme u Crnoj Gori sjutra biće promjenljivo oblačno sa dužim sunčanim periodima, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Na sjeveru, kako navode, prijepodne umjeren do jak mraz, a po kotlinama magla ili niska oblačnost.
Vjetar slab do umjeren, promjenljivog smjera, u višim planinskim predjelima na sjeveru ponegdje umjeren do pojačan, južni.
Jutarnja temperatura vazduha od -13 do 5, najviša dnevna od 1 do 14 stepeni.
Kada se, nažalost, upotrijebi oružje, na potezu su ljekari, uvijek spremni, čak i da napuste svoje porodice i domove kako bi spasili živote. Kritične situacije upravo najbolje oslikavaju važnost njihovog poziva. U prilogu TVCG priča o hrabroj borbi za život 18-godišnjeg Darisa Mujića, koji je 7. oktobra prošle godine teško povrijeđen u napadu u školskom dvorištu. U trenutku kada se činilo da su sve nade izgubljene, tim ljekara Kliničkog centra, od kojih su mnogi bili u operacionoj sali i nakon tragedije na Cetinju, učinio je nemoguće – nakon višesatne operacije, Daris je preživio.
Za porodicu Mujić 7. oktobar bio je sve osim običan dan. Njihov 18-godišnji sin Daris više puta je proboden nožem u školskom dvorištu, nakon čega ljekari počinju borbu za njegov život. U barskoj bolnici učinili su sve prije nego su dječaka poslali u Klinički centar.
To je bio šok, znači šok. Mi smo stigli za nekih 17-18 minuta do Podgorice, tunel je bio blokiran, saobraćaj kroz Podgoricu isto bio blokiran da bismo što prije stigli. Kada smo stigli u Podgoricu, doktori su u startu odmah prihvatili njega, to je bilo normalno baš hitno. I mi smo išli sve za njim do sale, operacione sale u Kliničkom centru – prisjeća se Ceno Mujić, Darisov otac.
O planiranom transportu teško povrijeđenog Darisa Mujića prva je obaviještena anesteziološkinja u Centralno-intenzivnoj terapiji Kliničkog centra.
Nakon prijema, opservacije, adekvatne i prevremeno sprovedene radiografske, odnosno radiološke dijagnostike, shvatam da se radi o povredi koja je potencijalno smrtonosna, odnosno o povredi aorte, koje su praćene masivnim, odnosno obilnim krvarenjem i krećem sa okupljanjem tima hirurga – priča Alma Ećo-Kalač, načelnica Centralne intezivne terapije KCCG.
Tim hirurga Kliničkog centra, među kojim je bio i doktor Perica Maraš, odmah je započeo pripreme pacijenta za veoma tešku operaciju. Bez hrabrosti i spremnosti čitavog medicinskog tima Daris, kaže Maraš, ne bi preživio. Borba s vremenom, životom i smrću trajala je satima.
Više od četiri, četiri i po sata trajala je jedna neprekidna borba za život ovog mladića, gdje je urađena jedna izuzetno teška i komplikovana procedura koja je u tom trenutku bila skopčana sa mnogim izazovima. Ona ekipa koja je radila u tom trenutku na spašavanju tog momka, u ovom trenutku da završimo naše karijere, mi smo opravdali našu profesiju – kaže Maraš, načelnik Centra za vaskularnu hirurgiju.
Mi ne možemo riječima danas opisati ono što smo osjećali tog prvog dana, kada smo u stvari shvatili da će Daris da se probudi. Morate da znate da Daris nije imao ni jednu postoperativnu komplikaciju, iako smo se mi Darisu tokom operativnog zbrinjavanja tri puta borili za život. Znači, tri puta je Daris, po znacima navoda, umirao i tri puta smo mi Darisa vraćali u život – priča načelnica Centralne intezivne terapije KCCG.
I dok je medicinski tim funkcionisao kao švajcarski sat, porodica Mujić čekala je ispred sale da se vrata otvore i donesu tračak nade.
Bilo je strašno, masu jedinica krvi je primljeno, mi sve slušamo, slušamo kako negdje oko jedan i po izjutra, oko dva sata doktori se raduju i prilaze nama i kažu kako je situacija pod kontrolom, kako su uspjeli da ga spase. Međutim, sestra iz operacione sale, ona doziva doktora i kaže, hitno, hitno, gubimo Darisa u tom momentu. I mi smo bili tu. I oni su trkom se vratili ponovo. I onda je to trajalo nekih sat i po, dva, tišine – priča Mujić.
…Tišine koju prekida slavlje ljekara.
Mi smo se dopisivali porukama, to su bili noćni sati, to je bilo dežurstvo, svi smo znali da je dobro, da je otvorio oči. Sjutradan smo onako svi između sebe čestitali jedni drugima, sa jednim osmijehom, jednim osjećajem sreće i ličnog zadovoljstva zbog svega onoga što smo svi mi postigli – kaže Alma Ećo-Kalać.
Ova vrsta operacije i ova vrsta događaja je nešto gdje vam stvarno ne možemo reći kako smo se mi osjećali. Nama je to bilo zadnje u tom trenutku. Ali osjećaj, već sjutra, kada smo već znali da smo pobijedili ovu traumu, bio je strašan – kaže Maraš.
Ispod rukavica, mantila i borbe, ljekari su, zapravo, bili heroji. U godinama koje dolaze, možda će ljudi zaboraviti njihova imena, ali za Darisa Mujića i njegovu porodicu, ti ljudi, doktori, anesteziolozi i tehničari, nikada neće biti zaboravljeni.
Izvor: RTCG
Nakon što je predsjednik Vlade Milojko Spajić sinoć najavio Zakon o oružju, ministar pravde Bojan Božović za Televiziju Crne Gore kaže da će predložiti izmjene i dopune Krivičnog zakonika kojim će se pooštriti minimalne zatvorske kazne za neovlašćeno držanje i nošenje oružja od godinu do tri. Kako bi te mjere dale željene rezultate, ministar poručuje da će predložiti da sudovi ne mogu ublažavati ove minimalne kazne.
Svi koji u roku od dva mjeseca ne vrate nelegalno oružje rizikuju da budu strogo kažnjeni. U najkraćem roku, ministar pravde Bojan Božović predložiće izmjene Krivičnog zakonika kojima će biti predviđeno pooštravanje sankcija za nelegalno držanje ali i nošenje oružja.
Trenutno zakon propisuje da ko neovlašćeno drži, akcenat je na ‘drži’, vatreno oružje, njegove djelove, municiju ili eksplozivne materije, kazniće se zatvorom od tri mjeseca do tri godine. Smatramo da sad moramo to podići za držanje oružja na makar godinu dana i više. Dok opet, sa druge strane, ko neovlašćeno nosi predmete, gdje je trenutno kazna zatvora od godinu do pet godina smatramo da treba makar tri godine za neovlašćeno nošenje oružja -istakao je on.
Kako bi ove mjere dale željene rezultate ministar će, kaže, predložiti i još nešto.
Mislimo da je jako važno, da za ove i slične oblike uvedemo model da nema ublažavanje kazne. Nema ublažavanje kazne jer ne želimo da na taj način obesmislimo ovaj zakonski minimum – navodi Božović.
Osim toga pooštriće se, kako navodi, uslovi za izdavanje oružanih listova, odnosno dozvola za držanje i korišćenje oružja.
Plan je i da se sa sadašnjih 18 godina podigne starosna granica za posjedovanje oružja. Kontrolisaće se proizvodnja oružja, eksploziva i municije, ali i streljane kako bi se uvjerili da li se oružje tamo koristi isključivo u sportsko rekreativne svrhe.
Postoje naravno i određena lica koja imaju se izriču određene mjere, kao što su i psihijatrijsko liječenje, ja ću u narednom periodu inicirati još veći stepen kontrole i budnosti i pažnje u odnosu na ta lica. Tako da ćemo voditi jako, jako budnu i veliku pažnju u odnosu na rad buduće specijalizovane bolnice u okviru zatvoru Spužu, ali isto tako vidjećemo na koji način i u kojoj mjeri su efekti liječenja i u drugim specijalizovanim ustanovama ovog tipa – naveo je Božović.
Da bi sve predložene mjere dale rezultate u praksi, potrebno je, kaže Božović, zajedničko djelovanje više ministarstva i institucija koje je uvjeren da neće izostati jer je to, kako poručuje, jedini način da preduprijedimo tragedije kakve su se desile na Cetinju.
Izvor: RTCG
Rukometaši Crne Gore okupili su se večeras u dvorani “Verde” uoči predstojećih prijateljskih susreta protiv Grčke.
Počelo je minutom ćutanja, u znak odavanja počasti žrtvama masakra koji se dogodio u ponedjeljak na Cetinju, a u kojem je ubijeno 12 građana prijestonice, pri čemu je četvoro teško ranjeno.
Zajedno sa rukometašima, selektorom Didijeom Dinarom i članovima stručnog štaba bio je i predsjednik Rukometnog saveza Crne Gore Petar Kapisoda.
Želim da iskažem saučešće svim porodicama nakon ove strašne tragedije koja se dogodila na Cetinju – kazao je Dinar na početku okupljanja.
Podsjetimo, Crna Gora će protiv Grčke odigrati dva duela u Solunu, i to 10. i 11. januara.
Izvor: Portal Analitika
Broj registrovanog i neregistrovanog oružja u Crnoj Gori gotovo da je ekvivalentan, pokazuju podaci istraživanja koje je objavio Small Arms Survey. Objavljeni podaci pokazuju da u Crnoj Gori postoji oko 80. 000 licenciranog oružja, a neke procjene govore da neregistrovanog oružja ima između 40.000 i 80.000 komada.
Većina ovog oružja je u posjedu muškaraca, pokazuju podaci. Prema ovoj anketi većinu vatrenog oružja u Crnoj Gori čine pištolji i puške sa zatvaračem.
Vlada Crne Gore usvojiće novi zakon o oružju, po kojem će svi koji žele da drže oružje morati da prođu rigorozne kontrole prije dobijanja dozvole.
Do inicijative je došlo nakon teškog zločina na Cetinju, u kojem je 1. januara ubijeno 12 ljudi, među kojima je i dvoje djece. Teško su ranjene četiri osobe.
Osumnjičeni za teški zločin na Cetinju, Aco Martinović (45), iste noći je podlegao povredama nakon što je sebi pucao u glavu, opkoljen policijom koja je za njim tragala nekoliko sati. Danas je treći dan žalosti u Crnoj Gori. Najmlađe žrtve Vukan i Jovan imali su devet, odnosno 14 godina.
Ubica je privođen 2022. godine zbog nelegalnog držanja oružja. Tada je kod njega pronađena vazdušna puška, veća količina eksploziva, i određena količina neispravnog oružja. Za ovo krivično djelo osuđen je prvostepeno na tri godine, i to u novembru prošle godine, ali zbog ulaganja žalbe odluka o zatvoru nije postala pravosnažna.
Premijer Spajić najavio je striktne mjere protiv nelegalnih držaoca oružja.
“Kampanja ‘Poštuj život, vrati oružje’ već je dala rezultate. Ona će biti oročena na dva mjeseca. Ukoliko ljudi u tom roku vrate nelegalno oružje, biće bez zakonskih posljedica. Ali, ko ga ne vrati poslije tog roka, biće drakonski kažnjen. Prema tim ljudima neće biti milosti”, najavio je Spajić.
Pojasnio je da poslije tog roka novi Zakon o oružju stupa na snagu, i svako nošenje ili posjedovanje oružja biće kažnjeno najvećim kaznama, te da će zakon biti izričit i neće ostavljati prostor za pritiske na sudije, već će predviđati drastične minimalne kazne.
Oni koji već imaju dozvole, do 1. januara 2026. godine moraće da ih obnove uz prethodne psihološke i bezbjednosne provjere. Ukoliko te provjere ne prođu, dozvole će im biti poništene, a oružje zaplijenjeno, najavio je premijer Milojko Spajić.
Crna Gora je 2015.godine donijela Zakon o oružju, koji je usaglašen sa zakonodavstvom Evropske unije, i od te godine traje akcija “Poštuj život vrati oružje”.
Prema podacima objavljenim sredinom prošle godine, od početka ove akcije 2015.godine, građani su vratili oko 3.000 komada vatrenog oružja i oko 550 komada minsko eksplozivnih sredstava, a najviše ručnih bombi.
Izvor: RTCG
U sklopu kampanje koju Uprava policije (UP) sprovodi već duži niz godina – „Poštuj život, vrati oružje“, u posljednja tri dana u više gradova širom Crne Gore dobrovoljno je vraćeno 19 pištolja, 14 pušaka, 496 komada municije, kao i više djelova od oružja, saopštili su iz Uprave policije.
Kako su naveli u saopštenju, policijskim službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ u Podgorici su građani dobrovoljno predali osam pištolja, dvije puške i 197 komada municije, u Danilovgradu je dobrovoljno predato šest pištolja, četiri puške i 25 komada municije, a na Cetinju četiri puške, dva pištolja, 242 komada municije, kao i tri okvira i rezervna cijev od pištolja.
Takođe, službenicima Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su se u Bijelom Polju i Beranama obratili građani i u sklopu pomenute akcije predali dva pištolja, dva rezervna okvira i ukupno 32 komada municije – dodaju u saopštenju.
Na nivou Regionalnog centra bezbjednosti „Zapad“ građani su dobrovoljno vratili dvije puške, pištolj i jedan dio od oružja, dok su na teritoriji nadležnosti Regionalnog centra bezbjednosti „Jug“ vraćene dvije puške.
Apelujemo na sve sugrađane da daju svoj doprinos cjelokupnoj bezbjednosti društva i da predaju vatreno oružje, municiju i eksplozivna sredstva koja imaju u svom posjedu, bez ikakve pravne, odnosno krivične ili prekršajne odgovornosti i bez obzira na to da li oružje posjeduju u ileaglnom ili legalnom vlasništvu. To mogu učiniti na način što će pozvati policiju na broj 122, obavijestiti policijske službenike da želi da vrati oružje, nakon čega će policijski službenik preuzeti oružje na mjestu gdje se lice odnosno oružje nalazi i izdati potvrdu o preuzimanju – rekli su iz policije.
Važno je, ističu, napomenuti da građani ne treba sami da donose oružje u stanice policije, prije svega zbog bezbjednosti.