Osnovno državno tužilaštvo na Cetinju uložilo je žalbu na presudu Osnovnog suda Cetinje kojom je 11. januara policajac Vuk Vuković osuđen na četiri mjeseca kućnog zatvora.
Radio Cetinje nezvanično saznaje da ODT Cetinje smatra da je izrečena kazna blaga i da se umjesto kućnog traži kazna efektivnog zatvora.
Radio Cetinje je objavio da je Vuković u Osnovnom sudu na Cetinju osuđen na četiri mjeseca kućnog zatvora zbog toga što je 28. jula 2021. godine ispred ugostiteljskog objekta “La Martina” na Cetinju izvršio krivično djelo zlostavljanje na štetu vlasnika tog lokala Ivana Roganovića.
Cetinjski list je objavio snimak iz noći 28. jula ove godine kada je specijalni tim Sektora za borbu protiv kriminala (SBPK) napravio raciju u cetinjskom lokalu “La Martina”. Kamere postavljene u tom lokalu zabilježile su da je Roganovića jedan od maskiranih policajaca prisilno spustio na pod, a potom ga gazio nogom po glavi u udarao.
Roganović je iste noći podnio krivičnu prijavu protiv policijskog službenika, a iz policije su sjutradan saopštili da su pokrenuli interne procedure, obavijestili Unutrašnju kontrolu.
O eventualnom preinačenju kazne ili ponovnom procesu odlučiće Viši sud u Podgorici.
Alija Balijagić, osumnjičen da je u bijelopoljskom selu Sokolac počinio dvostruko ubistvo, saslušan je danas u Višem državnom tužilaštvu u Užicu.
U Srbiji se tereti za krivična djela nedozvoljena proizvodnja, držanje i promet oružja, kao i za teško krivično djelo krađe, zbog čega će postupak biti vođen pred nadležnim organima u Užicu.
“Osumnjičeni Balijagić je tokom saslušanja priznao da je počinio krivična djela koja mu se stavljaju na teret, i to na teritoriji Republike Srbije. U nastavku postupka biće pribavljeni svi potrebni dokazi, prije svega balistička vještačenja, koja su neophodna za podizanje optužnice”, izjavio je za RINU glavni državni tužilac u Užicu, Pavle Markićević.
Markićević je naglasio da trenutno ne može precizirati datum kada bi Alija Balijagić mogao biti izručen Crnoj Gori.
“Očekujemo da nadležni organi Crne Gore, putem zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć, zatraže izručenje Balijagića, a odluku o tome donijeće sud po okončanju ekstradicionog postupka. Za sada nemam informacije da li su crnogorski organi poslali zamolnicu za međunarodnu pravnu pomoć ili zatražili izručenje Balijagića, s obzirom na to da je postupak koji se vodi nezavisan od ovog koji vodi Više javno tužilaštvo u Užicu”, kazao je Markićević.
Kako je dodao, ranija osuđivanost osumnjičenog uzimaće se kao otežavajuća okolnost prilikom izricanja kazne, a za krivično djelo koje mu se u Srbiji stavlja na teret predviđena je kazna zatvora od dvije do 12 godina.
Markićević je takođe rekao da za sada nema novih dokaza koji ukazuju na to da je Balijagić povezan sa krivičnim djelom ubistva sedamnaestogodišnje djevojke u Priboju 2002. godine.
Alija Balijagić trenutno je smješten u Okružni zatvor u Užicu, nalazi se pod specijalnim nadzorom, i određen mu je pritvor do 30 dana.
Izvor: RINA
Legendarni argentinski fudbaler Dijego Maradona preminuo je prije tačno četiri godine – 25. novembra 2020.
Dana 25. novembra 2020. godine, svijet je ostao bez jedne od najvećih sportskih ikona. Dijego Armando Maradona, legendarni argentinski fudbaler, preminuo je u 61. godini života od srčanog udara u svom domu u Tigreu.
Njegov odlazak ostavio je neizbrisivu prazninu u svijetu fudbala i među milionima njegovih obožavalaca širom planete.
Maradona, rođen 30. oktobra 1960. godine u Lanusu, Buenos Ajresu, ostavio je trag u istoriji fudbala kao jedan od najvećih igrača svih vremena.
Njegova briljantna karijera počela je u Argentinos Juniorsima, a nastavila se kroz velike klubove poput Boke Juniors, Barselone, Napolija, Sevilje i Njuels Old Bojsa. Ipak, najveći diio slave stekao je igrajući za Napoli, gdje je postao heroj grada i doveo klub do titule šampiona Italije, zbog čega je stadion u Napulju danas nazvan po njemu.
Na međunarodnom nivou, Maradona je za reprezentaciju Argentine odigrao 91 utakmicu i postigao 34 gola.
Najveći uspjeh u nacionalnom dresu ostvario je 1986. godine, kada je predvodio Argentinu do osvajanja Svjetskog prvenstva u Meksiku, gdje je njegov legendarni gol “Božja ruka” zauvijek ostao upisan u anale fudbala.
Prije smrti, Maradona je radio kao trener Gimnasije La Plate, a u trenerskoj karijeri bio je i selektor reprezentacije Argentine, vodeći je na Svetskom prvenstvu 2010. godine.
Posljednje zbogom legendi upriličeno je u predsjedničkoj palati Kasa Rosada, gde je njegov kovčeg bio ogrnut argentinskom zastavom i okružen dresovima sa brojem 10 iz klubova Argentinos Juniors, Boke Juniors i reprezentacije Argentine.
Hiljade ožalošćenih navijača prošlo je pored kovčega kako bi odali počast svom heroju.
Maradona je 26. novembra 2020. godine, na privatnoj ceremoniji, sahranjen pored roditelja na groblju Žardin de Bela Vista u mjestu Bela Vista, u blizini Buenos Ajresa.
Izvor: B92
Zahvaljujući donaciji Crkve Isusa Hrista svetaca poslednjih dana u Crnoj Gori, obezbjeđena je pomoć za 50 domaćinstava na seoskom području Prijestonice, saopšteno je iz Crvenog krsta Cetinje.
Predstavnici ove humanitarne organizacije, za naše korisnike donirali su prehrambene i higijenske artikle, kao i komplete prve pomoći, koji su od posebne važnosti za domaćinstva koja žive daleko od zdravstvenih ustanova i apoteka – navodi se u Fejsbuk objavi cetinjskog Crvenog krsta,
Iz ove organizacije zahvalili su donatorima na humanitarnoj akciji.
Zahvaljujemo se Kevinu i Lisi Crandall Allan na obezbjeđenoj pomoći i što su nam se zajedno sa svojim mladim volonterkama pridružili u obilasku seoskih domaćinstava – zaključili su iz Crvenog krsta.
Sekretarijat za lokalnu samoupravu i društvene djelatnosti Prijestonice Cetinje zakazao je zbor građana MZ ,,Čevo”, koji će se održati u subotu, 30. novembra 2024. godine, sa početkom u 10 časova.
U obavještenju se navodi da će se zbor, koji je sazvan na osnovu Odluke o mjesnim zajednicama, održati u sali ,,Zborna glavica” na Čevu.
Predložen sljedeći dnevni red:
Događaju će prisustvovati predstavnici resornog Sekretarijata.
Konferencija posvećne djeci, zlatnim savjetnicima Ombudsmana i njihovoj ulozi o unapređenju dječjih prava u Crnoj Gori, održana je danas u Podgorici.
Mreža zlatnih savjetnika ombudsmana, koju čine djeca iz više gradova Crne Gore, obilježava deset godina od osnivanja.
Ombudsman Siniša Bjeković rekao je da je 24 godine u oblasti prava djeteta. Čini mu se, kako je rekao, da je uzrast i zrelost djeteta na mnogo većem nivou nego kod odraslih.
Zlatni savjetnici su me uvjerili u to – kazao je Bjeković i naglasio da djeca nijesu pasivni učenici i dodao da djeca moraju biti aktivni i odgovorni građani.
Ukazao je na važnost što djeca ne kalkulišu i da treba bez pritisaka i sugestija da im se omogući da izražavaju slobodno svoje mišljenje.
Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Stojanović Jakšić čestitala je Zlatnim savjetnicima jubilej.
Djeca nas podsjećaju da njihovo mišljenje nije samo pravo, već podsjetnik nas odraslih da ga saslušamo… Sigurna sam da za ovim stolom sjede budući ombudsmani, premijeri, ministri… – rekla je ministarka.
Zlatna Savjetnica Lana Jovanović kazala je da su Zlatni savjetnici generacija mladih ljudi čije su ideje prevazišle granice „naših domova i naše zemlje“.
Institucija zaštitnika bila je ta koja je otvorila vrata ka svijetu svima nama. Sada kada pogledam ono sa čime smo se bavili sa svojih 13 godina, mogu da zastanem i kažem ‘bravo’. Nemojte potcjenjivati djecu, uložite mrvu napora da ih čujete – kazala je Jovanović.
Rasprava o Prijedlogu budžeta za 2025. godinu trebalo bi da se danas nađe na dnevnom redu Skupštine Srbije, međutim prije nego što je do te rasprave došlo, narodni poslanici i pojedini ministri su se fizički sukobili, zbog čega je sjednica prekinuta.
Obezbjeđenje ih je razdvojilo, a nekoliko poslanika je sukob nastavilo otimanjem oko uvredljivog transparenta koje su poslanice vlasti razapele na balkanu Skupštine.
Ana Brnabić je isključila ton, kako javnost Srbije ne bi mogla da čuje ni na jednoj platformi što se u Skupštini dešava. Uključila bi ton samo kada je htjela da “pozove na mir i da se sjednica nastavi”.
Ona je odredila pauzu i pozvala predstavnike poslaničkih grupa na konsultacije.
Poslanici opozicije su, nakon što je Brnabićeva odredila pauzu, razvili transparent na kojem je prikazana krvava šaka ispred govornice, nakon čega su prišli poslanici vladajuće opozicije i razvili transparent na kojem piše: “Žuti lopovi hoće rat. Srbija hoće rad”.
Ubrzo nakon toga su se poslanici vladajuće koalicije povukli iz sale, a poslanici opozicije su ostali u njoj držeći transparente.
Ovo je prvi prijedlog budžeta koji se usvoja otkada je zemlja dobila investicioni kreditni rejting. Na dnevnom redu neće se naći glasanje o nepovjerenju Vladi, kako je predsjednica parlamenta Ana Brnabić ranije odbila da usvoji prijedlog opozicije.
Prijedlog budžeta za 2025. godinu predviđa ukupne prihode od 2.346,2 milijarde dinara, što je osam odsto više nego što je predviđeno rebalansom budžeta za ovu godinu.
Izvor: RTS, N1 Beograd, agencije