Balijagić, Foto: TVCG
Alija Balijagić, osumnjičen da je u bijelopoljskom selu Sokolac počinio dvostruko ubistvo, saslušan je danas u Višem državnom tužilaštvu u Užicu.
U Srbiji se tereti za krivična djela nedozvoljena proizvodnja, držanje i promet oružja, kao i za teško krivično djelo krađe, zbog čega će postupak biti vođen pred nadležnim organima u Užicu.
“Osumnjičeni Balijagić je tokom saslušanja priznao da je počinio krivična djela koja mu se stavljaju na teret, i to na teritoriji Republike Srbije. U nastavku postupka biće pribavljeni svi potrebni dokazi, prije svega balistička vještačenja, koja su neophodna za podizanje optužnice”, izjavio je za RINU glavni državni tužilac u Užicu, Pavle Markićević.
Markićević je naglasio da trenutno ne može precizirati datum kada bi Alija Balijagić mogao biti izručen Crnoj Gori.
“Očekujemo da nadležni organi Crne Gore, putem zamolnice za međunarodnu pravnu pomoć, zatraže izručenje Balijagića, a odluku o tome donijeće sud po okončanju ekstradicionog postupka. Za sada nemam informacije da li su crnogorski organi poslali zamolnicu za međunarodnu pravnu pomoć ili zatražili izručenje Balijagića, s obzirom na to da je postupak koji se vodi nezavisan od ovog koji vodi Više javno tužilaštvo u Užicu”, kazao je Markićević.
Kako je dodao, ranija osuđivanost osumnjičenog uzimaće se kao otežavajuća okolnost prilikom izricanja kazne, a za krivično djelo koje mu se u Srbiji stavlja na teret predviđena je kazna zatvora od dvije do 12 godina.
Markićević je takođe rekao da za sada nema novih dokaza koji ukazuju na to da je Balijagić povezan sa krivičnim djelom ubistva sedamnaestogodišnje djevojke u Priboju 2002. godine.
Alija Balijagić trenutno je smješten u Okružni zatvor u Užicu, nalazi se pod specijalnim nadzorom, i određen mu je pritvor do 30 dana.
Izvor: RINA
Košarkaši Crne Gore izborili su novi plasman na Evropsko prvenstvo!
Pobjedom nad Bugarskom u Botevgradu (90:86), dva kola prije kraja kvalifikacija, “crveni su obezbijedili peti nastup na šampionatu Starog kontinenta.
Nakon tijesnog prvog poluvremena Bugari su u trećem kvartalu imali 13 poena viška. No, Crna Gora je na krilima Kendrika Perija uspjela da se vrati i da kompletira preokret.
U posljednjoj utakmici u crnogorskom dresu Peri je ubacio 31 poen, Ivanović je dodao 13, a Simonović poen manje.
Odlukom Osnovnog suda Cetinje vraćena je na dopunu istrage optužnica koja je podignuta povodom postupanja policije na demonstracijama građana radi ustoličenja Mitropolita crnogorsko-primorskog Joanikija.
Optužnica Osnovnog državnog tužilaštva Cetinje Kt.br.89/22 od 15.02.2024. godine, podnijeta protiv okrivljenih Mugoša Dragiše, Varajić Baja, Bajović Ljubiše, Stanišić Dragoslava, Marković Neđeljka, Vlahović Dragomira, Nedović Vladana i Janić Srđana, zbog krivičnog djela mučenje iz čl. 167.stav 2 u vezi stava 1 u vezi čl. 23 Krivičnog zakonika Crne Gore, Vraća se Osnovnom državnom tužilaštvu Cetinje, na dopunu istrage- navodi se u rješenju u koje je portal Dan imao uvid.
Podsjećamo, odbrana je tokom ročišta za kontrolu optužnice više puta ukazala da nema mjesta optužbama i da su službenici policije postupali u skladu sa zakonom.
Iako smatram da je Osnovni sud u Cetinju, imao više nego dovoljno elemenata da obustavi postupak u fazi kontrole optužnice, ne mogu reći da sam nezadovoljan činjenicom da je optužnica vraćena na dopunu istrage – kazao danas u izjavi za medije advokat Ranko Radonjić.
Dodaje da je to je pokazatelj ispravnosti argumentacije odbrane koju su izložili predsjedniku suda na ročištu.
I zaista vjerujem da će, nakon što postupi po nalozima iz ovog rešenja, tužilaštvi samo staviti tačku na ovaj postupak donošenjem rešenja o obustavi istrage. Ukoliko to ne učini, ne sumnjam da će to uraditi sud prilikom naredne kontrole, jer ljudi koji se nalaže u optužnici zaista ništa nezakonito nijesu uradili, naprotiv. To je očigledno i vrijeme će pokazati – poručio je advokat Radonjić.
U pomenutom dokumentu Sud od tužilaštva traži da se “razjasniti, odnosno opisati u čemu se sastojao pasivni otpor oštećenih i kakve su bile vremenske prilike kritičnom prilikom i da li su iste i kakvog uticaja imale prilikom upotrebe hemijskih sredstava koja se prenose zrakom na nastale posljedice, te naznačiti konkretne odredbe odgovarajućeg propisa, kojim je propisana zabrana upotrebe “gumenih metaka, obzirom da se okrivljeni terete za upotrebu istih”.
Kako je navedeno u odluci suda “branioci okrivljenih advokati Radonjić Ranko, Lekić Damir i Vukčević Danka su na ročištu u bitnom ukazali na nezakonite dokaze, propuste u istrazi i nejasnoće u činjeničnom opisu djela, zaključujući u konačnom da nema dovoljno dokaza da su okrivljeni osnovano sumnjivi za djelo koje je predmet optužbe, te predložili da se postupak protiv istih obustavi.”
Naime, optužnica mora da sadrži sve elemente predviđene čl. 292 st. 1 Zakonika o krivičnom postupku, dakle pored ostalog mora da sadrži opis djela iz kojeg proizilaze zakonska obilježja krivičnog djela, vrijeme i mjesto izvršenja krivičnog djela, predmet na kojem je i sredstvo kojim je izvršeno krivično djelo, kao i druge okolnosti potrebne da se krivično djelo što tačnije odredi, pri čemu činjenične tvrdnje optužbe moraju imati utemeljenje u predloženim dokazima – stav je suda.
Dalje je u odluci navedeno da “, krivično djelo mučenje iz čl.167 KZCG pored ostalog podrazumijeva nanošenje od strane učinioca drugome velike boli ili teške patnje, bilo da su tjelesne ili duševne, da bi se postigao neki od navedenih ciljeva”.
Dakle, iz zakonskog određenja ovog krivičnog djela proizilazi da je kod istog bitan element djela nanošenje velike boli ili teške patnje, odnosno isto predstavlja kvalifikatornu okolnost. Stoga je od značaja odgovarajućim medicinskim vještačenjem utvrditi da li su oštećeni pretrpjeli veliku bol, odnosno teške patnje, a to imajući u vidu njihove tjelesne povrede i mehanizam nastanka istih, utvrđen u ranije provedenom sudsko- medicinskom vještačenju. Pored toga, u činjeničnom opisu djela navedenog u optužnici ODT Cetinje Kt.89/22 od 15.02.2024. godine pored ostalog se navodi da su okrivljeni nezakonito upotrijebili sredstva prinude i hemijska sredstva, pri tom i gumene metke, čija je upotreba zabranjena, u savladavanju pasivnog otpora oštećenih, i to ne samo prema onima prema kojima su smatrali da im prijeti neposredna opasnost, već i sporadično prema okupljenim građanima, i građanima koji su se udaljavali sa lica mjesta, te kod upotrebe hemijskih sredstava koja su se prenosila zrakom nijesu uzeli u obzir vremenske prilike u datom području.
Kod takvih činjeničnih tvrdnji optužbe, odnosno kod takvog činjeničnog opisa, bilo je nužno a nije opisano, u čemu se sastojao pasivni otpor oštećenih, te kakve su tada bile vremenske prilike i da li su iste i kakvog uticaja imale na nastale posljedice, te navesti i odredbe odgovarajućeg propisa kojim je propisana zabrana upotrebe “gumenih metaka”- dio je navoda iz pomenute odlule
Sud u dokumentu precizira da ” činjeničnog opisa djela na ukazani način, osim što je potrebno da se krivično djelo stavljeno na teret okrivljenima što tačnije odredi i da se u tom kontekstu razjasni da li se radio o nezakonitoj upotrebi sredstava prinude i hemijskih sredstava, isto je od značaja i za pravilnu pravnu ocjenu predmetnog krivičnog djela”.
Ovo kod činjenice da je u opisu djela naznačeno i da su okrivljeni ispaljivali hemijske projektile i prema onima prema kojima su smatrali da im prijeti neposredna opasnost i prema građanima koji su pružali pasivan otpor, pa je u tom kontekstu nužno razjasniti u čemu se sastojao pasivni otpor oštećenih i da li su u njihovoj blizini bili pojedinci prema kojima su okrivljeni smatrali da im prijeti neposredna opasnost. Nadalje, u optužnici je u odnosu na okrivljenog Mugoša Darka naznačeno da je ostalim saokrivljenima izdao usmena naređenja da upotrijebe sredstva prinude, te se tako izričito saglasio sa izvršenjem krivičnog djela mučenje iz čl. 167 Krivičnog zakonika Crne Gore. Međutim, stavom 2 navedenog člana je propisano da ovo djelo iz stava 1 čini službeno lice ili djelo izvršeno uz njegov izričiti ili prećutni pristanak ili ako je službeno lice podstrekavalo drugo lice na izvršenje djela iz stava 1. Kod prednjeg, a obzirom da se okrivljenom Mugoši stavlja na teret da je ostalim saokrivljenim izdao usmena naređenja da upotrijebe sredstva prinude, to proizilazi da bi se radilo o podstrekavanju kao obliku saučesništva, pa je u tom pravcu potrebno precizirati činjenični opis u odnosu na tog okrivljenog – zaključuje se u odluci Suda.
Rukometni savez Crne Gore se oglasio saopštenjem nakon nemilih scena tokom utakmice Prve muške lige između Berana i Lovćena.
Saopštenje prenosimo u cjelosti:
Rukometni savez Crne Gore se obraća javnosti povodom dešavanja na utakmici sedmog kola SBbet Prve muške lige između Berana 1949 i Lovćena, koja je odigrana sinoć u Beranama.
Savez najoštrije osuđuje neprihvatljiva, šovinistička skandiranja i poruke sa tribina upućene gostujućem timu, a koje su apsolutno neprimjerene ne samo u sportu, već i u društvu u cjelini.
Radujemo se činjenici da je dvorana bila ispunjena do posljednjeg mjesta i da je na terenu između igrača oba tima, te službenih lica vladala fer i sportska atmosfera. Ipak, ponašanje navijača narušilo je cjelokupni utisak derbija i umanjilo značaj kvalitetnog rukometa prikazanog na terenu.
Napominjemo da su rukometni klubovi Berane 1949 i Lovćen poznati po odličnim višedecenijskim međusobnim odnosima.
Incidenti poput bacanja predmeta na teren, pokušaji ulaska na teren od strane pojedini navijača, kao i upotreba pirotehničkih sredstava u dvorani – ne mogu biti tolerisani.
Ovakvi propusti u organizaciji zahtijevaju kaznu za organizatora utakmice, o čemu će organi Saveza donijeti odluku u narednim danima, a shodno odredbama Propozicija takmičenja i Pravilnika o disciplinskoj i materijalnoj odgovornosti.
Rukometni savez Crne Gore će nastaviti da ulaže napore u jačanje fer-pleja, sportskog duha i bezbjednosti na utakmicama, te apelujemo na sve klubove i navijače da svojim ponašanjem doprinesu unaprjeđenju rukometa i sporta uopšte – navodi se u saopštenju RSCG.
Nakon incidenata na utakmici rukometaša Berana i Lovćena, o kojima je Cetinjski list prvi pisao, oglasio se i gradonačelnik Prijestonice Nikola Đurašković.
Navijači domaće ekipe tokom derbija sedmog kola pjevali su nacionalističke pjesme, vrijeđali su igrače Lovćena, a gađali su ih raznim predmetima među kojima su bile i staklene flaše.
Gradonačelnik Đurašković pozvao je nadležne organe da reaguju, pozvavši na smirivanje tenzija i sportsko navinanje u čitavoj Crnoj Gori
Najoštrije osuđujem izlive šovinizma na rukometnoj utakmici u Beranama i pozivam nadležne organe da hitno reaguju i sankcionišu aktere.
Negativan odnos publike u Beranama prema našim rukometašima, izlivi mržnje i klicanje drugoj državi nijesu od juče i imaju svoj kontinuitet, ali sam bio uvjeren da su prošlost. Vjerujem da je i juče i danas kod tog malog dijela ljudi takav odnos politički generisan i podstaknut zbog toga što Cetinje i Lovćen znače za Crnu Goru.
Takvoj politici su Cetinje i Lovćen simboli onoga što oni nijesu, simboli patriotizma, crnogorskog ponosa i slobode. Ali taj i takav odnos nije odnos Berana i ubjedljive većine Beranaca koji poštuju i Cetinje, Lovćen i Crnu Goru, zbog čega pozivam na smirivanje tenzija i fer i sportsko navijanje u Beranama, na Cetinju i cijeloj Crnoj Gori.
Rukometaši Berana će na Cetinju uvijek biti dočekani onako kako Cetinju i Lovćenu priliči, kao sportski prijatelji koji su uvijek dobrodošli.
Čestitam igračima i stručnim štabovima oba kluba što su bili iznad situacije i u fer i korektnoj atmosferi završili utakmicu, uz zahvalnost menadžmentu RK Berane na prijateljskom odnosu i dočeku”, napisao je Đurašković.
Đakonović: Izlivi mržnje, klicanje drugoj državi i vriđenje igrača – sve samo ne navijanje
Skandal u Beranama, klicalo se Srbiji i Draži, rukometaši Lovćena gađani flašama (VIDEO)
Derbi meč sedmog kola domaćeg rukometnog šampionata između Berana i Lovćena pao je u drugi plan zbog incidenata koji su izazvali navijači domaće ekipe.
Beranci su tokom meča vrijeđali goste sa Cetinja, pjevali su nacionalističke pjesme, a rukometaše Lovćena gađali su i raznim predmetima među kojima je bilo i staklenih flaša.
Skandal u Beranama, klicalo se Srbiji i Draži, rukometaši Lovćena gađani flašama (VIDEO)
Predsjednik Rukometnog kluba “Lovćen”, Vido Đakonović, istakao je za Radio Cetinje da su čelnici Rukometnog kluba “Berane” bili korektni, ali da su derbi apsolutno pokvarili navijači tog kluba.
Više nego fer, korektna i kvalitetna utakmica uz jedan manji incident, kada su u pitanju igrači. Korektan doček sportskih priajtelja iz rukovodstva kluba i nažalost ponašanje većeg dijela publike koje se ne može okarakterisati kao navijanje – započeo je Đakonović i nastavio:
To je ličilo na sve, samo ne na navijanje. Izlivi mržnje, klicanje drugoj državi, vrijeđanje igrača, ubacivanje staklenih flaša… Našalost, iako smo očekivali da smo takve slike sa rukometnih utakmica u Beranama ostavili u prošlosti. nijesmo bili posebno izenađeni, jer do prije par godina svaka utakmica Lovćena na ovom terenu bila je slična ovoj – rekao je on i zaključio:
“Što se Lovćena tiće, ovaj meč je arhiviran!
Inače, Lovćen je utakmicu riješio u svoju korist rezultatom 26:22.
Legendarni argentinski fudbaler Dijego Maradona preminuo je prije tačno četiri godine – 25. novembra 2020.
Dana 25. novembra 2020. godine, svijet je ostao bez jedne od najvećih sportskih ikona. Dijego Armando Maradona, legendarni argentinski fudbaler, preminuo je u 61. godini života od srčanog udara u svom domu u Tigreu.
Njegov odlazak ostavio je neizbrisivu prazninu u svijetu fudbala i među milionima njegovih obožavalaca širom planete.
Maradona, rođen 30. oktobra 1960. godine u Lanusu, Buenos Ajresu, ostavio je trag u istoriji fudbala kao jedan od najvećih igrača svih vremena.
Njegova briljantna karijera počela je u Argentinos Juniorsima, a nastavila se kroz velike klubove poput Boke Juniors, Barselone, Napolija, Sevilje i Njuels Old Bojsa. Ipak, najveći diio slave stekao je igrajući za Napoli, gdje je postao heroj grada i doveo klub do titule šampiona Italije, zbog čega je stadion u Napulju danas nazvan po njemu.
Na međunarodnom nivou, Maradona je za reprezentaciju Argentine odigrao 91 utakmicu i postigao 34 gola.
Najveći uspjeh u nacionalnom dresu ostvario je 1986. godine, kada je predvodio Argentinu do osvajanja Svjetskog prvenstva u Meksiku, gdje je njegov legendarni gol “Božja ruka” zauvijek ostao upisan u anale fudbala.
Prije smrti, Maradona je radio kao trener Gimnasije La Plate, a u trenerskoj karijeri bio je i selektor reprezentacije Argentine, vodeći je na Svetskom prvenstvu 2010. godine.
Posljednje zbogom legendi upriličeno je u predsjedničkoj palati Kasa Rosada, gde je njegov kovčeg bio ogrnut argentinskom zastavom i okružen dresovima sa brojem 10 iz klubova Argentinos Juniors, Boke Juniors i reprezentacije Argentine.
Hiljade ožalošćenih navijača prošlo je pored kovčega kako bi odali počast svom heroju.
Maradona je 26. novembra 2020. godine, na privatnoj ceremoniji, sahranjen pored roditelja na groblju Žardin de Bela Vista u mjestu Bela Vista, u blizini Buenos Ajresa.
Izvor: B92