Društvo

Varičela (ovčije) i Morbili (male) boginje- sličnosti i razlike

Kako je trenutno u našem gradu povišen broj oboljelih od ovčijih boginja, a u našoj zemlji zbog niskih obuhvata vakcinacije, tinja i prijeti epidemija i malih boginja, tema se sama nametnula- objasniti što ove dvije bolesti čini sličnim i tako različitim, kazala je Lopičić Kašćelan.
Varičela (ovčije) i Morbili (male) boginje- sličnosti i razlike

Foto: JZU “Dom zdravlja” Cetinje

S obzirom na sličnosti i razlike između bolesti varičele i morbili iz JZU “Dom zdravlja” na Cetinju, uputili su javnosti stručni tekst koji je pripremila spec. pedijatar u ove zdravstvene ustanove, dr Ana Lopičić Kašćelan, a kako bi se roditeljima pružile bliže informacije na stručnoj osnovi.

Stručni tekst objavljujemo integralno:

Kroz praksu, u ambulanti, u neformalnim razgovorima, često čujemo opasku da su morbili bezazleno oboljenje- »što nam fali, svi smo to bolovali«, zato što se ovčije i male boginje miješaju. Kako je trenutno u našem gradu povišen broj oboljelih od ovčijih boginja, a u našoj zemlji zbog niskih obuhvata vakcinacije, tinja i prijeti epidemija i malih boginja, tema se sama nametnula- objasniti što ove dvije bolesti čini sličnim i tako različitim.

Sam naziv boginje upućuje na nešto što se stalno spominje, a i zaista je većina populacije u nekom trenutku i bolovala (u većini slučajeva varičelu). Ovaj tekst je namijenjen prije svega roditeljima, i nestručnoj javnosti radi boljeg razumijevanja simptoma, sličnosti i razlika, ali i opasnosti koje vrebaju od ove dvije bolesti. 

 Ono što je zajedničko za ove dvije bolesti je, svakako, da spadaju u grupu takozvanih »osipnih groznica«, što bi značilo da su njihove osnovne karakteristike- povišena temperatura i ospa. Varičelu, ili ovčije boginje, izaziva variccela zoster virus, koji pripada grupi herpes virusa, i nakon preležane bolest virus ostaje u ganglijama korjenova spinalnih nerava, te se kasnije tokom života može aktivirati u obliku herpes zoster infekcije. Prenosi se putem respiratornog sekreta ( kapljičnim ili vazdušnim putem) ili direktnim kontaktom sa vezikulama. Inkubacija virusa traje 10 – 21 dan, a najčešće prođe 14-16 dana od izlaganja virusu do nastanka bolesti.

Bolesnik je zarazan nekoliko dana prije izbijanja ospe, sve do perioda kada su potpuno formirane kruste- obično 5. ili 6. dana bolesti. Najčešći simptomi koji se javljaju su povišena temperatura, umor, smanjen apetit, koji traju do pojave ospe. Ospa je u formi sitnih papula koje mijenjaju izgled u vezikule, i javlja se prvo na glavi, licu i trupu, a rjeđa je na rukama i nogama. Kako neke lezije prelaze u formu kruste, javljaju se istovremeno nove promjene, pa se u istom trenutku po koži mogu naći lezije u svim stadijumima ( makule, vezikule, kruste). Javlja se i na sluzokožama- u usnoj duplji, na vežnjači oka, ili genitalijama. Ospa se pojavljuje u naletima i izbijanje traje obično 3-5 dana.

Kod većine djece (u djetinjstvu) je ovo benigna bolest, koja relativno lako i brzo prođe. Najčešće komplikacije su: bakterijska superinfekcija ( Streptococcus pyogenes grupe A ili Staphylococcus aureus), varicelozna pneumonija ( koja je češća kod odraslih), a mogu, srećom izuzetno rijetko,  da se jave i teže komplikacije poput trombocitopenije, artritisa, cerebelarne ataksije, hepatitisa i brojnih drugih. Kod bolesnika koji su imunokompromitovani ( npr. akutna leukemija, aids), ova bolest može da bude fatalna. Takođe, poseban oprez treba imati kod trudnica, zato što u prvom trimestru može da bude teratogena i da ostavi teške posledice na plod, a takođe je jako opasna ukoliko majka dobije varičelu neposredno pred porođaj. Liječenje je simptomatsko, osim u slučaju komplikacija, kada je neophodno uključiti adekvatnu terapiju.

Uzročnik malih boginja- morbila je RNK paramyksovirus, i jedna je od najzaraznijih infektivnih bolesti, a ulazno mjesto infekcije je respiratorni trakt. Period inkubacije je 8-11 dana. Osobe su infektivne 2 dana prije pojave simptoma, tj.5 dana prije izbijanja ospe i do 4 dana nakon pojave ospe. Prvi simptomi su kijavica, kašalj, konjuktivitis, povišena temperatura, da bi potom izbila ospa koja se javlja po licu, trupu i širi se od glave do pete, često se stapajući na pojedinim mjestima. Ospa je makulozna. Često se javljaju i Koplikove mrlje- to su bjeličaste naslage na sluzokoži obraza. Nakon 3-4 dana osip počinje da se povlači, ostavljajući tragove i perutajući se. Kada se sumnja na morbile, važna je laboratorijska potvrda. Komplikacije su jako česte, u dječijem uzrastu je najčeća upala uha (otitis media), koja može da dovede i do oštećenja sluha. Osim toga javljaju se pneumonije, miokarditis, perikarditis, i kao najteža komplikacija- encefalitis, koji može da bude i smrtonosan ili da ostavi teške posledice, a javlja se 1-2 slučaja na 1000 oboljelih. Subakutni sklerozirajući panencefalitis je nateža, najrjeđa komplikacija koja se može javiti godinama nakon preležane bolesti. Terapija je simptomatska.

Iz svega ovoga da se zaključiti da su u pitanju bolesti koje su po imenu slične, ali sa vrlo različitim simptomima i posledicama. Ono što nas prvo može uputiti da li je jedno ili drugo- morbili počinju naglo sa jako visokom temperaturom, dok je početak varičele obično postepen, ospa je u vidu plihova, a temperatura može, ali i ne mora uopšte da bude povišena. Kod morbila je karakterističan izgled djeteta sa takozvanom plačnom maskom- crvene, suzne oči, curenje nosa, kašalj, koplikove mrlje, dok je kod varičele opšte stanje djeteta uglavnom dobro. Kod varičele ospa izbije odmah, a kod morbila tek kad temperatura dostigne svoj vrhunac (39-40C) , prvo na glavi, vratu, iza ušiju, pa se širi na ostatak tijela. Varičela se preboli lako, komplikacije su rijetke, osim oslabljenog imuniteta i sklonosti ka infekcijama u narednim mjesecima. Morbili nisu tako bezazlena bolest, čak jedna trećina prođe sa komplikacijama koje smo prethodno pomenuli.

I na kraju, da pomenemo ono najvažnije- protiv morbila postoji efikasna, bezbjedna vakcina koja se daje u 2 doze, sa navršenih 12 mjeseci života i pred upis u prvi razred osnovne škole i sastavni je dio obaveznog kalendara imunizacije. Protiv varičele takođe postoji efikasna vakcina, koja na žalost, još nije dostupna u našoj zemlji, pa nam preostaje da se sa ovom manje opasnom bolesti borimo u epidemijama svake godine, i na taj način stičemo imunitet. Svakako smo uvijek tu, u službi zdravlja vaše i naše djece, da zajedničkim snagama spriječimo ono što možemo i liječimo ono što moramo! – napisala je dr Lopičić Kašćelan.