
Ilustracija (foto: REUTERS)
Na 82. rođendan, srpski servis Glasa Amerike (Voice of America – VoA), koji dnevno priprema i objavljuje izvještaje, analize, intervjue, reportaže, multimedijalne i televizijske sadržaje za područja Srbije i Crne Gore, praćene u djelovima Kosova i Bosne Hercegovine, onemogućen je da informiše i obavlja posao koji mu je povjerio američki Kongres.
Prije 12 dana, devetoro novinara jezičkog servisa Glasa Amerike koji je u nadležnosti Američke agencije za globalne medije (USAGM), poslato je na prinudni odmor. Ubrzo potom, otpušteno je troje iskusnih novinara angažovanih po ugovoru što neposredno ugrožava njihov ostanak u SAD.
To je posljedica uredbe američkog predsjednika Donalda Trampa o smanjenju federalne birokratije u sedam agencija, među kojima je i USAGM koja nadzire rad Glasa Amerike, Radija slobodna Evropa, Radija slobodna Azija, Programa za Kubu, Programa za Bliski istok i Fonda za otvorenu tehnologiju.
Prethodno je stopiran i rad sedmoro dopisnika Glasa Amerike iz Srbije, Crne Gore i sa Kosova. Ukupno 16 novinara i dopisnika srpskog servisa Glasa Amerike bilo je prinuđeno da prekine svoju osnovnu djelatnost, prenosi N1.
U širem kontekstu, imajući u vidu brojnost jezičkih servisa Glasa Amerike – njih 49, više od 1.300 stalno zaposlenih i novinara angažovanih po ugovoru bilo je prinuđeno da prekine da radi.
Zabranjen im je pristup redakciji i upotreba opreme koju su zadužili, dok ih Bijela kuća u saopštenjima označava “Glasom radikalne ljevice”, iznoseći neutemeljene optužbe da su renomirani medijski poslenici u stvari simpatizeri terorista, prijetnja američkoj nacionalnoj bezbjednosti i korumpirani rasipnici.
Prema američkom zakonu i Povelji iz 1976. dužnost VoA je da bude pouzdan izvor tačnih, objektivnih i sveobuhvatnih informacija, da predstavlja američko društvo u cjelosti, politiku koju vode SAD a jedna od ideja vodilja je zalaganje i borba za slobodu medija širom svijeta.
Program zasnovan na tim mjerilima nedjeljno širom svijeta prati više od 360 miliona ljudi. Udio srpskog servisa Glasa Amerike u toj brojci, samo na društvenoj mreži Fejsbuk, od početka godine iznosi gotovo 13 miliona ljudi.
Srpski servis Glasa Amerike obavlja veliki posao u obezbjeđivanju istinitih i objektivnih informacija građanima u Srbiji i širom regiona i izvještavanju o brojnim temama o kojima, zbog visokog rizika, lokalni mediji nijesu u mogućnosti – ističe Gulnoza Said predstavnica američkog Komiteta za zaštitu novinara (CPJ).
Srbija je, kako kaže, prema mjerilima CPJ, država u vezi sa kojom postoje brojne zabrinutosti zbog stalnih napada kojima su izloženi nezavisni novinari.
Uključujući i visokopozicionirane zvaničnike poput predsjednika Aleksandra Vučića. Srpski servis Glasa Amerike dosljedno izvještava o kršenju medijskih sloboda i unapređuje vrijednosti demokratije i ljudskih prava – istakla je Said.
Takođe, ukazala je i na geostrateški značaj srpskog servisa Glasa Amerike u kontekstu borbe protiv dezinformacija na globalnom i regionalnom nivou.
Balkan je strateški važan region za Sjedinjene Države i Trampova administracija bi trebalo da poništi odluku o zatvaranju Glasa Amerike, ako ne želi da propaganda Kremlja postane još jača u Srbiji – zaključila je.
Potez američke administracije koji prijeti da ućutka Glas Amerike i druge medije pod okriljem USAGM uzburkao je dio međunarodne javnosti zbog nesumnjive koristi koju bi iz toga mogli izvući režimi suprotstavljeni vrijednostima demokratije, očuvanja ljudskih prava i medijskih sloboda.
Predstavnik Reportera bez granica (RSF) zadužen za zemlje Evropske unije i Balkana Pavol Sala rekao je da je pokušaj zatvaranja Glasa Amerike poklon američke administracije onima koji u Srbiji preziru pouzdano novinarstvo i izvještavanje.
To dodatno podriva pristup građana Srbije nezavisnim informacijama u trenutku kada ih sve više ugrožavaju srpske vlasti i ruska propaganda. Profesionalnost Glasa Amerike bila je dragocjeni izvor kredibilnog izvještavanja, kako za Reportere bez granica, tako i za međunarodnu javnost. Odluka američkog predsjednika Donalda Trampa da ga zatvori ugrožava osamdesetogodišnju tradiciju Glasa Amerike u pružanju činjenica kao alternativi vladinoj propagandi u nacističkim, komunističkim i drugim nedemokratskim režimima, uključujući moju rodnu Čehoslovačku prije 1989. godine – rekao je Pavol Salaj, čija se organizacija pridružila tužbi zaposlenih Glasa Amerike i njihovih sindikata protiv Američke agencije za globalne medije i njenih zvaničnika Keri Lejk i Viktora Moralesa.
Zahtijevamo hitan prekid raspuštanja Glasa Amerike i vraćanje zaposlenih na posao – istakao je Salaj.
Vijesti mogu biti dobre ili loše, ali ćemo vam reći istinu – poručeno je u prvoj radijskoj emisiji servisa Glasa Amerike na njemačkom jeziku koji je nastao 1942. kao kontrateža njemačkoj i japanskoj ratnoj propagandi u vrijeme Drugog svjetskog rata.
Svega godinu dana kasnije, 26. marta 1943. osnovan je tadašnji jugoslovenski servis, preteča srpskog, što ga čini jednim od najdugovječnijih jezičkih servisa u čitavom Glasu Amerike.
Novinari srpskog servisa Glasa Amerike trenutno su političkom odlukom aktuelne američke administracije, koju dio pravnih stručnjaka tumači protivustavnom i nezakonitom, spriječeni da se bave svojim pozivom i poslom.
Za njihovu sudbinu, kao i budućnost Glasa Amerike i drugih entiteta unutar USAGM, sada je važna borba kroz institucije američkog pravosuđa.
Izvor: Beta
Izložba mlade umjetnice Marije Radusinović, pod nazivom „Izvan granice”, biće otvorena u srijedu, 2. aprila 2025. godine, u Galeriji Centra za kulturu na Cetinju, sa početkom u 19 časova.
Publici će biti predstavljeni najnoviji radovi talentovane slikarke koja je svoj umjetnički put započela u Crnoj Gori, a nastavila na međunarodnoj sceni.
Marija Radusinović rođena je 1997. godine u Podgorici. 2020. godine završila je Fakultet likovnih umjetnosti na Cetinju, gdje je studirala u slikarskoj klasi profesora Ratka Odalovića. Trenutno je na magistarskim studijama pod mentorstvom istog profesora. Članica je Udruženja likovnih umjetnika Crne Gore od 2020. godine.
Njena umjetnička karijera bogata je nagradama, a ističe se osvojenim prvim nagradama za slike i grafike na međunarodnim izložbama u Poljskoj, Mađarskoj, Češkoj, Bosni i Hercegovini, kao i Crnoj Gori.
Imala je nekoliko samostalnih izložbi, među kojima se izdvajaju izložbe u Podgorici, Tivtu i Budvi 2020. godine, kao i brojne kolektivne izložbe širom Crne Gore i Evrope.
Crnogorska rukometašica Jovanka Radičević, poslije 21 uzastopne Lige šampiona, u nedjelju veče se, u dresu Krima, oprostila od elitnog rukometnog takmičenja.
U osmini finala Krim je pobijedio Ludwigsburg rezultatom 26:23, ali nije uspio proći dalje.
Nakon posljednjeg meča, Radičević se oprostila emotivnom objavom na Instagramu: “Ova djevojčica je jednom sanjala… danas se s ponosom oprašta, znajući da je živjela svoj san.”
Radičević, jedna od najtrofejnijih crnogorskih rukometašica, u bogatoj karijeri osvojila je titulu prvaka Evrope sa Gyorijem 2013. godine i bila najbolji strijelac Lige šampiona u sezoni 2019/2020.
Nastupala je za Budućnost, Vardar, CSM Bucuresti, Kastamonu i Krim, a s reprezentacijom Crne Gore osvojila je zlato na Evropskom prvenstvu i srebro na Olimpijskim igrama 2012. godine.
Radičević se zvanično povlači iz profesionalnog rukometa.
Izvor: CG sport
Od 2006. godine vojne akademije završilo je 26 kadetkinja, a trenutno se osam školuje, saopšteno nam je iz Vojske Crne Gore. Potporučnica Andrea Dašić diplomirala je na najstarijoj svjetskoj vojnoj akademiji u Beču, koja je ujedno i muzej.
Andrea Dašić, prva je crnogorska državljanka koja je diplomirala na uglednoj Terezijanskoj vojnoj akademiji, najstarijoj u svijetu, osnovanoj 1751. godine.
Za vojni poziv i oficirsku karijeru odlučila se 2019. godine, kada je Ministarstvo odbrane raspisalo konkurs za školovanje na Akademiji u Beču.
To je način da čovjek pokaže ljubav prema svojoj zemlji i narodu, a istovremeno doprinosi opštem dobru. S jedne strane željela sam da postanem samostalna, sposobna, kompletna ličnost, a opet s druge strane da budem ambasador svoje zemlje u inostranstvu – kazala je Andrea.
Andrea kaže da je za nju čast služiti svojoj zemlji i narodu, a pritom se pridržavati i čuvati moralne vrijednosti.
Izvor: RTCG
Na jugu promjenljivo, povremeno i pretežno oblačno, uz ređu pojavu kiše ili kratkotrajnog pljuska.
Na sjeveru umjereno do potpuno oblačno, povremeno sa slabim padavinama, kiša, a u višim planinskim predjelima i susnježica ili snijeg.
Vjetar povremeno umjeren do pojačan, na udare ponegdje jak do veoma jak, sjeverni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od 0 do 12, najviša dnevna od 2 do 20 stepeni.
Policija u Tivtu pronašla je i oduzela pištolj marke “Beretta” u okviru istrage pokrenute nakon prijave direktora Srednje likovne škole “Petar Lubarda”. Prijava se odnosila na potencijalnu prijetnju koju je jedan učenik uputio drugim učenicima putem poruke na aplikaciji.
Kako se navodi u saopštenju policije, službenici Odjeljenja bezbjednosti Tivat, u saradnji s kolegama iz Podgorice i Cetinja, preduzeli su niz koordinisanih aktivnosti uz nadzor Osnovnog državnog tužilaštva u Kotoru.
Tokom istrage, kako navode, došli su do saznanja da je jedno maloljetno lice omogućilo prijavljenom učeniku da fotografiše vatreno oružje u svom domu.
“Nakon prikupljenih informacija, policija je odmah dobila nalog Osnovnog suda u Kotoru i izvršila pretrese na više lokacija u Tivtu. Tom prilikom su u stanu koji koristi M.C. pronašli i oduzeli: pištolj marke “Beretta”, koji je bio u ilegalnom posjedu, sa dva okvira i 43 komada municije. Postoji sumnja da je upravo taj pištolj prikazan na fotografiji poslatoj putem aplikacije”, ističe se u saopštenju policije.
U saopštenju dodaju da su policijski službenici, u odvojenim aktivnotima, pretresom na drugoj lokaciji, pronašli i oduzeli startni pištolj marke “Blow”, cal. 9 mm.
Iz policije su saopštili da će se Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru izjasniti o pravnoj kvalifikaciji krivičnog djela u vezi sa vatrenim oružjem, dok je za startni pištolj licu V.J. izdat prekršajni nalog prema Zakonu o oružju.
“Učenik, koji se u prijavi pominje kao osoba koja je poslala prijeteću poruku, vanredno pohađa školu. U koordinaciji s nadležnim tužilaštvom, privremeno je smješten na sigurnu lokaciju gdje mu se pruža adekvatna pomoć, s obzirom na njegov uzrast i adolescenciju”, navodi se u saopštenju.
Dodaju da će svi predmeti i tragovi povezani s ovim slučajem biti poslati u Forenzički centar na dalje vještačenje.
Uprava policije zahvaljuje direktoru škole “Petar Lubarda” na odgovornom postupanju i ističe važnost zajedničkog djelovanja u ovakvim situacijama kako bi se spriječile moguće teže posljedice.
Policija nastavlja intenzivnu saradnju s Državnim tužilaštvom, Ministarstvom zdravlja, stručnim službama i upravom škole, s ciljem zaštite bezbjednosti učenika i građana.
“Pozivamo roditelje i građane da obrate posebnu pažnju na aktivnosti svoje djece u digitalnom prostoru i svakodnevnom okruženju, kako bi se prevenirale situacije koje mogu izazvati uznemirenost ili ugroziti bezbjednost drugih”, piše u saopštenju.
U ovom slučaju, policija je preduzela sve mjere iz svoje nadležnosti. Kako navode, dalje postupanje sada je u nadležnosti drugih državnih organa i službi, koji će pružiti neophodnu podršku u rješavanju ovog problema.
“Posebno naglašavamo važnost ranog prepoznavanja i prevencije antisocijalnog ponašanja kod adolescenata. Kao odgovorni profesionalci, dužni smo zaštititi integritet svih učenika uključenih u ovaj slučaj – i onih kojima je upućena prijetnja i učenika koji je prijavljen. Cilj je da se svima obezbijedi adekvatna pomoć i podrška, kako bi se spriječile eventualne posljedice”, zaključuju u saopštenju.
Nastavljaju se suspenzije u policiji.
Ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović suspendovao je načelnika beranske policije Predraga Kukalja i tri komandira sa sjevera Seada Husovića Danka Gogića i Almira Ćatovića, saznaje Televizija Vijesti.
Prema nezvaničnim saznanjima, nekima od njih je otkrivena neopravdano velika imovina, ali i veze sa kriminalom, što oni demantuju.
Šaranović poručuje da će, bez obzira na pritiske, još odlučnije raditi na uspostavljanju punog integriteta službe.
Dok broj suspendovanih policajaca raste – advokat većine njih Mihailo Volkov ukazuje na propuste, poručujući da bi se rješenja mogla i poništiti.
Stvaranje kriminalne organizacije, zloupotreba službenog položaja, primanje mita, pokrenuti disiplinski postupci zbog bezbjednosnih smetnji za rad – razlozi su zbog kojih je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović suspendovao još četiri policijska službenika.
Kako Televizija Vijesti nezvanično saznaje suspendovani su načelnik Odjeljenja bezbjednosti Berane Predrag Kukalj, te komandiri Reionalnog centra sjever Sead Husović, Danko Gogić i Almir Ćatović.
Nezvanična saznanja govore i da neki od njih imaju imovinu velike vrijednosti, koju nijesu mogli da opravdaju, a otkrivene su i im i veze sa sprovođenjem kriminalnih aktivnosti.
Iz Šaranovićevog resora su jutros naveli da je do suspenzije došlo nakon predloga neposrednih rukovodilaca, uz mišljenje vd direktora policije, Lazara Šćepanovića.
”Bez obzira na pritiske i pokušaje zaustavljanja djelovanja kontrolnih mehanizama u MUP-u, koji se ogledaju kroz naručene tekstove, te pokušaje pritisaka na profesionalce u službi, uspostavljanje punog integriteta službe sprovešće se još odlučnije. Naš zadatak je uspostavljanje sistema u kojem svaki policijski službenik mora biti odan samo policijskoj znački, Ustavu i zakonu”, poručio je Šaranović.
Odlučan da, kako tvrdi, organizovanom kriminalu stane na kraj, Šaranović je još početkom godine najavio da će suspendovati 70 policijskih službenika.
Nakon tragedije koja se 1. januara dogodila na Cetinju istog mjeseca je javnost obaviještena o suspenziji 19, pa još četvoro.
Krajem januara su pokrenuti i disciplinjski postupci protiv sedam policajaca i troje starješina sa sjevera, zbog sumnje da nijesu preduzeli sve mjere i radnje u slučaju Alije Balijagića, osumnjičenog za dvostruko ubistvo u bjelopoljskom naselju Sokolac.
Bjelopoljsko Osnovno tužilaštvo formiralo je predmet protiv šest službenika tamošnje policije.
Prošlog mjeseca su suspedovani i supruga bivšeg direktora policije Veselina Veljovića, Tamara Veljović i policajac Veselin Bošković.
Advokat Mihailo Volkov, koji zastupa desetak suspendovanih službenika, ukazuje na propuste zbog kojih bi se, kako navodi, rješenja mogla poništiti.
”Ono što sam primijetio poslednjih dana, da ne nedostaje potpis, nego imamo faksimil. To je nezakonitost koja, ako se ukaže u žalbi, svakako će dovesti do poništavanja tog rješenja”, rekao je Volkov.
On smatra da ovim aktivnostima MUP želi da skrene pažnju sa stvarnih i gorućih tema, koje su zahvatile bezbjednosni sektor.
Po njegovom mišljenju nijesu navedeni valjani razlozi zbog kojih su zaposleni u policiji suspendovani.
“Griješi u tome što ako je data mogućnost da se pokrene disciplinski postupak, onda to svakako nije razlog. Razlog mora biti ono što je opredijelilo Ministarstvo unutrašnjih poslova. Nijedno to rješenje koje smo pogledali ne sadrži ključne razloge, a po Zakonu o upravnom postupku, u članu 22, između ostalog se jasno kaže da svaki upravni akt mora imati svoje obrazloženje”, kazao je Volkov.
Ipak, sudeći po ranijim najavama resora Danila Šaranovića i u narednom periodu mogu se očekivati suspenzije određenog broja policijskih službenika.
Četvorica suspendovanih policajaca tvrde da nemaju veze sa sprovođenjem kriminalnih aktivnosti niti imovinu koja se ne može objasniti.
Oni su se obratili Televiziji Vijesti navodeći da se protiv njih vodio disciplinski postupak na osnovu mišljenja komisije za utvrđivanje bezbjednosnih smetnji, koja je u međuvremenu rasformirana.
Kažu da im nije objašnjeno zbog čega je konkretno sproveden disciplinski postupak i poručuju da se protiv njih vodi politički progon, a da oni kao dugogodišnji profesionalci sa politikom nemaju veze.
Naveli su i da će u sudskom procesu zatražiti zaštitu integriteta od onih koji su saopštili njihova imena i navodne zloupotrebe.
IZVOR: Vijesti