Sedmica kulture Crne Gore u Albaniji simbol je zajedničkog puta dvije države, podrška prijateljstvu naroda i dodatna inspiraciju za mlade generacije koje će, kroz kulturu i toleranciju, biti graditelji još čvršće povezanih društava.
Ministarka kulture i medija dr Tamara Vujović govorila je na svečanosti povodom otvaranja Sedmice kulture Crne Gore u Republici Albaniji, koju je organizovala Ambasada Crne Gore.
Vujović je istakla da Sedmica crnogorske kulture u Albaniji nije samo proslava kulturnih veza, već istinitost tradicije koja nas podsjeća na univerzalne vrijednosti kojima težimo.
“Crnu Goru i Albaniju vežu vjekovi zajedničke istorije, geografskih blizina, Jadransko more i neraskidivih veza među našim narodima. Naša saradnja nadilazi formalne granice i raste iz korijena prijateljstva, razumijevanja i poštovanja. Danas smo ovdje kako bismo tu vezu još više produbili kroz našu kulturu”, jasna je Vujović.
Kulturna saradnja, baš kao i sve što proizilazi iz bliskih odnosa Albanije i Crne Gore, temelji se, kako je rekla, na otvorenosti i međusobnom razumijevanju.
“Danas, dok slavimo kulturu Crne Gore u Albaniji, nadam se da će ovaj događaj ojačati naše međusobno razumijevanje i donijeti dodatnu inspiraciju za buduće generacije, koje će kroz kulturu i toleranciju biti graditelji još čvršće povezanih društava. Ministarstvo kulture i medija je izabralo zanimljive programe koji daju uvid u savremeno stvaralaštvo i prezentuju dio pomorske baštine Crne Gore. Posjeta Nacionalnom centru za knjigu i citanje Albanije posluziće nam kao inspiracija za osnivanje ustanove ovog tipa u Crnoj Gori. Neka ovaj događaj bude simbol našeg zajedničkog puta, inspiracija za buduće projekte i podrška prijateljstvu naših naroda”, kazala je Vujović.
Prisutnima je zahvalila na prisustvu i pozvala ih da zajedno prošetaju kroz bogatstvo crnogorske kulture u Tirani.
Na ceremoniji je govorila je i Anisa Polo, generalna direktorka za politiku kulture i razvoja i Anja Marković, kustoskinja Muzeja savremene umjetnosti, koja je najavila izložbu Muzeja Homo ex Machina. Izložba koja prikazuje radove sedam renomiranih umjetnika iz Crne Gore dio je programa Sedmice kulture i biće predstavljena u Tirani do 9.novembra.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici Crnogorske dijaspore, diplomatskog kora, javnog i kulturnog života.
U Crnoj Gori sjutra će biti pretežno sunčano, povremeno uz slabu i umjerenu visoku oblačnost.
Kako je saopšteno iz Zavoda za hidrometeorlogiju i seizmologiju, na sjeveru će tokom jutra ponegdje po kotlinama biti magle.
Vjetar uglavnom slab, promjenljivog smjera, na krajnjem jugoistoku povremeno umjeren sjeveroistočni, a krajem dana i tokom noći ponegdje pojačan.
Jutarnja temperatura vazduha od minus četiri do 11, najviša dnevna od 12 do 23 stepena.
Povodom 13. novembra, Njegoševog dana, Sekretarijat za kulturu Prijestonice Cetinje u saradnji sa JU Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“ organizuje kulturni program.
Projekcija dokumentarnog filma reditelja Branka Baletića „Noć skuplja dva vijeka, Njegoš-jedna biografija“, održaće se u ponedeljak 11. novembra od 12:00 sati.
Riječ je o filmu crnogorskog reditelja Branka Baletića, dobitnika GRAND PRIX na festivalu Filma Jugoistočne Evrope SEE u Parizu.
Film se sastoji od niza kratkih, dokumentarnih, poluigranih i igranih formi koje prave jednosatni dokumentarni arhivski film.
Ocijenjen je kao izuzetno filmsko djelo dokumentarno-poetičnog portreta Petra II Petrovića Njegoša, jer originalnim filmskim jezikom prikazuje duboke tragove koje je Njegoš ostavio balkanskoj, evropskoj i svjetskoj književnosti. Film se prikazuje u saradnji sa Crnogorskom kinotekom.
Promocija knjige poezije „Bila je sunce“, autorke Mirjane Marković, održaće se takođe u ponedjeljak sa početkom u 18:00 sati, u prostorijama JU Narodne biblioteke i čitaonice „Njegoš“. Mirjana Marković dobitnica je studenske nagrade Prijestnice Cetinje, a trenutno je angažovana kao asistentkinja u nastavi na Fakultetu za crnogorski jezih i književnost. Učestvovala je u organizaciji brojnih vannastavnih aktivnosti od kojih je najzapaženija tribina pod nazivom „Studentski osvrt na Njegoša“
Program će biti upriličen u prostorijama JU Narodna biblioteka i čitaonica „Njegoš“.
Minulih dana odigrano je četvrto kolo crnogorskog košarkaškog šampionata za mlađe kategorije.
Kadeti Košakraškog kluba “Lovćen” savladali su ekipu Morače rezultatom 72:56. U narednoj rundi cetinjska ekipa ugostiće nikšićki Olimp (13. novembar, 20:30h).
U neizvjesnoj utakmici i nakon produžetka juniori Lovćena izgubili su od ekipe BKM rezultatom 48:42, a priliku za popravni imaće na gostovanju Moraču, u nedjelju od 13 sati i 30 minuta.
Poraz u petoj rudni pretrpjeli su i pioniri od kojih je bolja bila Budućnost rezultatom 74:50.
u U narednoj rundi pionirski sastav cetinjskog kluba igraće protiv Montenegra i to na svom terenu – 12. novembra od 20 sati i 30 minuta.
Vlada Crne Gore na današnjoj sjednici imenovala je Petru Zdravković za direktoricu Uprave za zaštitu kulturnih dobara.
Ona je donedavno bila pomoćnica v.d. direktora Uprave, Balše Perovića koji je danas razriješen dužnosti.
Dr Petra Zdravković srednju školu završila je u Baru, a diplomirala je na Odsjeku za arheologiju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u Srbiji i stekla doktorat na istom odsjeku istražujući aspekte rimske obalne trgovine na jugoistočnoj jadranskoj obali. Učestvovala je u podvodnim projektima realizovanim u posljednjoj deceniji u Crnoj Gori, čiji je cilj bio identifikacija potencijalnih podvodnih arheoloških lokaliteta, istraživanje i razvoj kapaciteta u oblasti pomorske arheologije unutar zemlje.
Takođe je, kao članica tima, bila uključena u organizaciju i realizaciju podvodne terenske škole u Albaniji, Crnoj Gori i Hrvatskoj, organizovane od strane nadležnih nacionalnih i međunarodnih institucija. Završila je napredni kurs obuke iz oblasti restauracije i konzervacije podvodnih arheoloških nalaza u Međunarodnom centru za podvodnu arheologiju u Zadru (Hrvatska), koji organizuje UNESCO. Govori engleski, španski i italijanski jezik.
Rukometaši Crne Gore gostovaće u nedjelju Slovačkoj u drugom kolu kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo.
“Lavovi” će u ovom meču biti jako osabljeni pošto put Slovačke nije krenuo Vuko Borozan koji je povrijedio koljeno na meču sa Finskom (29:28).
Takođe, od ranije je poznato da u timu neće biti ni Vuka Lazovića koji je bio u timu u premijernoj utakmici kvalifikacija.
Nedjeljna utakmica u Košicama igra se od 17 sati.
Vijeće za nacionalnu bezbjednost (VNB) definisalo je hitne korake u odgovoru na bezbjednosne izazove usljed pojačanih aktivnosti kriminalnih klanova i jasno postavilo odgovornost nadležnim institucijama i pojedincima, saopšteno je iz Vlade.
VNB je u četvrtak održalo vanrednu sjednicu nakon najnovijih dešavanja povezanih sa sukobom između “škaljarskog” i “kavačkog” klana, uključujući nedavna ubistva Petra Lipovine i Željka Pejakovića.
U saopštenju se navodi da je, u posljednjih deset godina, sukob između organizovanih kriminalnih grupa izazvao opravdanu zabrinutost javnosti.
Vijeće je, kako se dodaje, usvojilo ciljeve kako bi unaprijedilo bezbjednosnu situaciju i efikasnost institucija u borbi protiv organizovanog kriminala.
Na sjednici su analizirani dosadašnji pristupi i potrebna pojačanja u strategijama i operativnim kapacitetima i prepoznate ključne tačke gdje saradnju između Ministarstva unutrašnjih poslova, Agencije za nacionalnu bezbjednost i pravosuđa/pravosudnih organa treba ojačati.
“Definisani su prioriteti i odgovornosti svakog sektora za efikasniju borbu protiv kriminala i zaštitu građana”, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da su predstavnici službi bezbjednosti predstavili najnoviji izvještaj o aktivnostima kriminalnih klanova u Crnoj Gori i inostranstvu.
“Takođe, prikazano je trenutno stanje bezbjednosnih mjera u najugroženijim područjima i potencijalnim žarištima, kao i potrebne resurse za realizaciju budućih prioritetnih aktivnosti na suzbijanju organizovanog kriminala”, dodaje se u saopštenju.
Navodi se da su predstavnici Ministarstva pravde, Vrhovnog državnog tužilaštva, Vrhovnog i Višeg suda izvijestili o procesuiranju članova organizovanih kriminalnih grupa, kao i o proceduralnim preprekama koje usporavaju proces donošenja pravosudnih odluka.
“Identifikovane su ključne tačke gdje se očekuju promjene i pojačanja u zakonodavnom okviru, kako bi se poboljšala efikasnost pravosudnog sistema”, kaže se u saopštenju.
Na kraju sjednice je, kako je saopšteno, VNB odredilo hitne operativne mjere i jasno postavilo odgovornost nadležnim institucijama i pojedincima.
Dodaje se da je VNB definisalo prioritete u alokaciji neophodnih resursa za unapređenje bezbjednosnog i pravosudnog sistema i utvrdilo neophodne inicijative prema zakonodavnoj grani vlasti.
Vijeće je donijelo i odluku o jačanju saradnje sa međunarodnim partnerima, kako bi se poboljšala razmjena obavještajnih podataka.
Navodi se da je VNB uvelo i redovne izvještaje o napretku u implementaciji mjera za suzbijanje kriminalnih aktivnosti, uz redovne sastanke za praćenje rezultata.
U saopštenju se navodi da Vijeće ostaje posvećeno odlučnom djelovanju u borbi protiv organizovanog kriminala, jačanju bezbjednosnih kapaciteta i saradnje sa međunarodnim partnerima, kako bi svaki građanin Crne Gore osjetio sigurnost i povjerenje u institucije.
“Kroz unapređenje saradnje svih nadležnih organa, sprječavaćemo eskalaciju kriminalnih aktivnosti i osigurati stabilnost i mir u državi”, dodaje se u saopštenju.
Osim članova Vijeća, sjednici su prisustvovali po pozivu vrhovni državni tužilac Milorad Marković, glavni specijalni tužilac Vladimir Novović, vršiteljka dužnosti predsjednika Vrhovnog suda Vesna Vučković i predsjednik Višeg suda Podgorica Zoran Radović.
Sjednici je prisustvovao i direktor Uprave policije Zoran Brđanin, vršilac dužnosti pomoćnika direktora Sektora za borbu protiv organizovanog kriminala, Lazar Šćepanović, načelnik Specijalnog policijskog odjeljenja Predrag Šuković i savjetnik predsjednika Vlade za odbranu i bezbjednost, Todor Goranović.
Izvor: MINA