Foto: 24sata.hr
Brojni građani Zagreba učestvovali su večeras u protestnoj šetnji “Za sigurnu školu” . Prisutni su željeli ukazati na važnost sigurnosti u školama nakon tragičnog događaja u petak u Osnovnoj školi “Prečko”. Prema javljanju hrvatskih medija, na protestnoj šetnji se okupilo više od hiljadu građana.
Neki od transparenata koji su se mogli vidjeti su: “Želimo biti svjetlo, a ne nositi svijeće!”, “Kad jedna mama plače, sve mame plaču”, “Učiteljica = hrabrost”, “Sve ste uzeli, djecu vam ne damo”, “Napad na vas je terorizam, a napad na djecu – incident!”, “Udobne fotelje – krvave školske klupe” itd.
Organizatori su tri obrazovna sindikata – Sindikat hrvatskih učitelja, Preporod i Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama koji naglašavaju da je sigurnost u školama “zajednički cilj” . Mirne proteste su podržala brojna druga udruženja.
Povod je bio tragičan događaj od petka, 20. decembra, kada je devetnaestogodišnjak ušao u OŠ “Prečko” te nožem napao učiteljicu i nekoliko učenika. Jedno je dijete u napadu stradalo, a troje djece i učiteljica su povrijeđeni.
Izvor: Klix.ba
Oko 1.200 ljudi evakuisano je sa Ajfelovog tornja nakon što je izbio požar na ovom čuvenom simbolu Pariza, prenose francuski mediji. Požar je u međuvremenu stavljen pod kontrolu.
Portal „Newsweek“ je kontaktirao tim za korisničku podršku Ajfelove kule putem mejla za zvaničan komentar. Kako prenosi Boulevard Voltaire, pozivajući se na policijske izvore, vatrogasci sumnjaju da je požar izazvan pregrijavanjem uređaja u blizini kablova.
Kako je saopštila francuska policija, uočen je plamen u šahtu lifta između prvog i drugog sprata.
Tokom intervencije, Ajfelova kula bila je zatvorena za turiste.
Ajfelov toranj je jedna od najpoznatijih građevina na svijetu, koja u prosjeku prima između 15.000 i 25.000 posjetilaca dnevno, prema statističkoj bazi podataka RoadGenius.
Podsjetimo, u januaru ove godine, fotografije i video snimci na društvenim mrežama tvrdili su da Ajfelov toranj gori, ali su ovi navodi bili lažni.
Hrvatska kompanija Jadrolinija je potpisala ugovor s Barskom plovidbom na osnovu kojeg će brodom Dalmacija u 2025. ponovno povezati crnogorsku luku Bar s italijanskom lukom Bari, na međunarodnoj liniji Dubrovnik-Bari.
Iz Jadrolinije su 24. decembra saopštili da je međunarodna linija od Bara do Barija realizovana u partnerstvu s Barskom plovidbom koja će imati ulogu lučkog agenta i obavljati prodaju karata za međunarodne linije Jadrolinije.
Navode da se njihov brod Dalmacija u proljeće pridružio floti i podignuo uslugu linije Dubrovnik-Bari na novi nivo.
Iz Jadrolinije još kažu da je Dalmacija najveći brod u istoriji te kompanije i da je stvorio uslove za proširenje reda plovidbe i ponovno povezivanje luke Bar.
Jadrolinija je, kako navode, posljednji put povezivala Bar i Bari 2022. godine i dodaju da je ta linija uvijek pokazivala dobre rezultate i velik turistički potencijal.
Brod Dalmacija ima kapacitet 800 putnika i 280 vozila, dva restorana, bar i gril bar na otvorenoj palubi, igraonicu za najmlađe te arkadne igre.
Linija Bar-Bari održavaće se u ljetnoj sezoni, od 1. jula do 27. avgusta, sa mogućnošću produženja u septembru, o čemu će se naknadno pregovarati.
Putovanja će se obavljati jednom sedmično, a plovidba u jednom smjeru traje 8 sati.
Polazak iz luke Bari biće utorkom u 11 sati, s dolaskom u Bar u 19 sati, a polazak iz luke Bar srijedom u 11 sati, s dolaskom u Bari u 19 sati.
Knjiga „Rasprave o istoriji Duklje i Dukljana“ crnogorskog istoričara Dragutina Papovića novo je izdanje Matice crnogorske.
Knjiga je, prema riječima autora, nastala na osnovu preispitivanja izvora, kritičkog osvrta na stariju literaturu i uključivanja saznanja iz novije istoriografije.
Knjiga se sastoji od pet rasprava o temama koje se odnose na istoriju Duklje i Dukljana od antike do početka XI vijeka. Svaka od ovih rasprava funkcioniše nezavisno od cjeline u koju je smještena, ali sve zajedno čine tematsku cjelinu. Osim klasične istorijske naracije i preispitivanja objavljenih izvora, u ovim raspravama je vođena i polemika s upitnim stavovima drugih istoričara. Predstavljeni su različiti stavovi u literaturi o istim pitanjima i ukazano je na to što je i dalje problematično ili nepoznato iz ovog perioda. Zato je ova knjiga rezultat nastojanja da se svestrano prouče najznačajnije teme iz istorije Duklje i Dukljana do početka XI vijeka – navodi se u autorovom Predgovoru.
Urednik ovog izdanja je Ivan Jovović. „Rasprave o istoriji Duklje i Dukljana“ objavljene su u okviru biblioteke „Studije, kritike, eseji“.
Papović je doktorirao na Filozofskom fakultetu u Nikšiću 2013. godine. Za docenta na Filozofskom fakultetu u Nikšiću izabran je 2020. godine. Objavio je knjige: „Primjeri filantropije u Crnoj Gori do kraja XX vijeka“, „Protivnici vlasti u Crnoj Gori 1945–1948“, „Rani ratovi“, „Prilozi za istoriju nauke i kulture u Crnoj Gori 1945–1990“, „Intelektualci i vlast u Crnoj Gori 1945–1990“ i „Vjerske zajednice i nacionalizmi u Crnoj Gori (1965–1991)“. Tokom 2015. i 2016. godine obavljao je dužnost generalnog direktora Direktorata za odnose s vjerskim zajednicama u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava Crne Gore. Bio je poslanik u crnogorskoj Skupštini od 2016–2023. godine
Crnogorski sedamnaestogodišnji rukometaš, Petar Samardžić, proglašen je za najboljeg mladog rukometaša prve srpske lige, u izboru koji je organizovao Rukometni žurnal Srbije. Cetinjanin je ovu nominaciju zaslužio napornim radom, a ova nagrada koju je dobio za uloženi trud biće mu podstrek za dalji rad na ostvarenju svojih rukometnih snova.
U kategoriji kod mladih igrača smo imali nesvakidašnju situaciju. Od samog početka su veliku borbu vodili Petar Samardžić iz Jugovića i Uroš Stanković iz Partizana. Epitet najboljega, gdje je publika birala, ponio je Samardžić sa 5.420 glasova, a iza njega je bio Uroš Stanković osvojio drugo mjesto sa 4.112 glasova – navodi se na sajtu Rukometnog žurnala Srbije.
Samardžić se zahvalio svima koji su glasali za njega kao i našem portalu Cetinjski list na pruženoj podršci.
Božić je jedan od najradosnijih praznika u hrišćanskoj tradiciji i on simbolizuje dolazak sina Božjeg na zemlju.
Hrišćanski vjernici koji praznuju Božić po Gregorijanskom kalendaru danas slave Badnji dan i Badnje veče.
Badnji dan, Badnje veče ili Badnjak je naziv dana prije Božića kada se slavi rođenje Isusa Hrista. Ime mu dolazi od riječi bdjeti, jer se na Badnji dan, kao i na Badnje veče, simbolički bdije i čeka Hristovo rođenje. Ovaj praznik okuplja porodicu i razni su običaji koji ga prate.
Božić, dan kada je prema predanju rođen Isus, proslaviće u srijedu 25. decembra.
Zajedno sa Uskrsom i Duhovima, Božić spada u tri najveća hrišćanska praznika.
Institut za medije Crne Gore (IMCG) poziva rukovodstvo Skupštine da obezbijedi nesmetan rad novinarima u praćenju sjednica i aktivnosti zakonodavnog doma i oštro osuđuje pokušaje ometanja medijskih radnika od strane pojedinih poslanika u obavljanju novinarskog posla.
Nasrtaji na fotoreportere i snimatelje u plenarnoj sali Skupštine tokom sjednice parlamenta, vrijđanje medijskih radnika od strane pojedinih poslanika, oduzimanje sredstava za rad od strane skupštinsih službenika, pritisak je na slobodu medija i ugrožavanje prava javnosti da bude obaviještena – navodi se u reagovanju Instituta.
Zakon o medijima u članu 5, kako navode, obavezuje državu da garantuje “nesmetan rad novinara i njihovu bezbjednost kako bi se omogućila sloboda izražavanja mišljenja…”
Praćenje rada Skupštine je od od velikog javnog značaja i građani moraju biti obaviješteni o radu zakonodavnog doma, imati uvid u to na koji način se donose odluke, zakoni i kako se prema svemu tome odnose poslanici, u čemu ključnu ulogu imaju mediji. Jedan od osnovnih principa rada Skupštine morala bi biti transparentnost rada, što podrazumijeva otvorenost prema medijima i građanima, posebno građanima zahvaljujući čijem povjerenju je poslanicima data privilegija da zastupaju interese građana i od čijeg novca su plaćeni za posao koji obavljaju – objasnili su.
Upozorili su da sadašnji način rada, kojim je snimateljima i fotorepoterima dozvoljeno svega 15 minuta prisustva u plenarnoj sali i to na početku sjednice, a novinarima da iz hola, sa skupštinskih ekrana, prate rad poslanika, nije zadovoljavajući za vjerodostojno izvještavanje skupštinskog rada.
Pozivamo skupštinsko rukovodstvo i nadležne službe da zajedno s medijima i medijskim organizacijama u što skorijem roku definišu jasna pravila koja bi omogućila nesmetano, neograničeno praćenje sjednica u plenarnoj sali, a koje ne bi ometalo rad poslanika. Na taj način bi na djelu pokazali da se istinski, a ne samo na riječima i za potrebe ispunjavanja štrikova u ispunjavanju evropskih standarda, zalažu za transparentan rad Skupštine, slobodu medija i pravo javnosti da zna – zaključili su iz IMCG.