Foto: Unsplash
Grupa građana Alternativa, organizator bojkota odlaska u trgovine, pozvala je građane da dva dana, petak i subotu, 7. i 8. februara, ne idu u velike markete, kako bi natjerali njihove vlasnike da snize cijene.
Pozivamo sve građane Crne Gore da 7. i 8. februara ne kupuju ništa u megamarketima. Ako morate nabaviti osnovne namirnice, kupujte ih u malim, lokalnim marketima. Podržimo one koji su uz nas, a ne one koji nas pljačkaju. Ovo je glas naroda – napisali su na Fejsbuku (Facebook).
Ogradili su se od poziva da se bojkotuju pojedinačni lanci, koje lansiraju određeni profili na društvenim mrežama.
Podsjećamo da su iz Poreske uprave saopštili da su zbog bojkota trgovina u petak, 31. januara, pet najvećih trgovinskih lanaca zabilježili pad prometa od 56,14 odsto, u odnosu na uporedni petak – 24. januar.
Tog dana građani su, na poziv Alternativa Crna Gora, bojkotovali trgovinske lance zbog visokih cijena namirnica.
Izvor: Pobjeda
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” organizuje blokade saobraćajnica u Podgorici i “23 minuta buke” u znak protesta zbog neispunjenih zahtjeva nakon tragedije na Cetinju.
Sjutra će, kako su najavili, blokirati most na Ribnici, iznad knjižare Karver.
Anastasija Martinović iz grupe “Kamo Śutra” kazala je novinarima, nakon večerašnje blokade, da je ona prošla mirno i dostojanstveno.
Ova blokada prošla je bolje nego prethodna. Nadamo se da ćemo iz dana u dan pridobijati što više mladih ljudi, jer oni treba da dolaze na ove proteste – kazala je Martinović.
Ona je zahvalila svima koji su ih večeras podržali i pozvala da im se pridruže sjutra na blokadi mosta iznad Karvera.
Iz neformalne grupe “Kamo Śutra”, tokom blokade u ponedjeljak, poručili su da će nastaviti sa protestima sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Studenti traže smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja.
Njihovi zahtjevi se odnose i na povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama i na poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Premijer Milojko Spajić je, u odgovoru na zahtjeve grupe “Kamo Śutra?”, rekao da su svi članovi Vlade podložni promjeni, nakon evaulacije rada i detaljne analize učinaka.
Nakon toga predstavnici studenata kazali su da njihov zahtjev više nijesu ostavke Šaranovića i Bečića, već njihove smjene.
Izvor: Mina
Neformalna grupa studenata “Kamo Śutra” i građani blokirali su večeras kružni tok kod Capital plaze u Podgorici, u znak protesta zbog neispunjenih zahtjeva nakon tragedije na Cetinju.
Blokada je počela u 17 sati i 26 minuta sa “23 minuta buke” u znak sjećanja na 23 žrtve dvije tragedije na Cetinju.
Studenti i građani blokirali su u ponedjeljak ulicu 13. jula, ispred Pravnog fakulteta, a najavili su da će u znak protesta svakodnevno blokirati po jednu saobraćajnicu.
Ne želimo da živimo u državi u kojoj se oglušava o poziv na odgovornost! Zato se vidimo danas da napravimo još veću buku! Svi na ulice – naveli su ranije danas iz grupe studenata u objavi na društvenim mrežama.
Oni su, tokom blokade u ponedjeljak, poručili da će nastaviti sa protestima sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni.
Studenti traže smjenu ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsjednika Vlade za bezbjednost i odbranu Alekse Bečića i ažurnije i proaktivno djelovanje nadležnih institucija po pitanju predmeta posjedovanja oružja.
Njihovi zahtjevi se odnose i na povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u svim osnovnim i srednjim školama i na poboljšanje institucionalnog pristupa brizi o mentalnom zdravlju.
Premijer Milojko Spajić je, u odgovoru na zahtjeve grupe “Kamo Śutra?”, rekao da su svi članovi Vlade podložni promjeni, nakon evaulacije rada i detaljne analize učinaka.
Nakon toga predstavnici studenata kazali su da njihov zahtjev više nijesu ostavke Šaranovića i Bečića, već njihove smjene.
Izvor: Mina
Prosvjetni i kulturni djelatnici i djelatnice s Cetinja održali su danas ispred spomenika Vila plenum u znak solidarnosti sa studentima i studentkinjama.
Kako je kazao njihov predstavnik Stefan Todorović danas neće biti govora, ali su okupljeni krenuli od spomenika Vila prema kružnom toku na ulaz u grad gdje će održati 23 minuta šutnje zbog žrtava tragičnih događaja u Prijestonici, koji su se desili 12. avgusta 2022. godine i 1. januara ove godine.
Iz studentske grupe “Kamo śutra” zahvalili su organizatorima skupa na iskazanoj podršci.
Podršku studentima večeras su dali i Kotorani koji su se okupili ispred glavnog ulaza u Stari grad, blokiravši saobraćaj.
Nosili su i transparente na kojima je pisalo „Sram te bilo Crna Gora šta sve prećuta i na što sve pristade“ i „Imate li vi đecu, unučad?“…
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) pozvalo je građane da stare lične karte zamijene najkasnije do 30. marta.
Iz MUP-a su podsjetili da su 30. marta 2020. godine počeli sa izdavanjem treće generacije dokumenata, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti.
Shodno navedenim izmjenama i dopunama, lične karte izdate prije tog datuma važiće do isteka roka njihovog važenja, a najkasnije do 30. marta ove godine – kaže se u saopštenju.
Pojašnjava se da su lične karte treće generacije elektronske javne isprave, čija je prednost, između ostalog i smanjenje mogućnosti zloupotreba i eventualnog falsifikovanja tog dokumenta.
Upotrebom certifikata (za elektronsku identifikaciju i za kvalifikovani digitalni potpis) koji se nalaze u elektronskoj ličnoj karti, građani će imati priliku da, bez odlaska na šaltere područnih jedinica/filijala, obave veliki broj administrativnih obaveza – rekli su iz MUP-a.
Kako su naveli, prilikom procedure izdavanja nove lične karte, koja je istovjetna dosadašnjoj, građaninu se uručuje sigurnosna koverta koja sadrži uputstvo za korišćenje, inicijalnu šifru i jedinstvene PIN i PUK kodove.
Ti kodovi su, kako se dodaje, ujedno i pristupni podaci za aktivaciju nove lične karte, pa je sadržaj dobijene koverte neophodno sačuvati.
Aktivacija certifikata sadržanih u elektronskoj ličnoj karte vrši se pomoću čitača pametnih kartica. To je elektronski uređaj koji se povezuje sa računarom, ukoliko isti nema integrisani čitač, u koji je potrebno umetnuti elektronsku ličnu kartu – kaže se u saopštenju MUP-a.
Oni su naveli da je čitač dostupan u trgovinama koje se bave prodajom digitalne opreme.
Iz MUP-a su istakli da čitač nije personalizovan, pa ga može koristiti više osoba, što znači da je jedan čitač dovoljan za jedno domaćinstvo ili kolektiv.
Pozivamo sve građane koji nijesu staru ličnu kartu zamijenili novom, da to učine najkasnije do 30. marta ove godine, kako bi izbjegli neprijatnosti prilikom ostvarivanja svojih prava i obaveza – rekli su iz MUP-a.
Oni su podsjetili da su građani oslobođeni plaćanja administrativne takse za izdavanje lične karte, dok iznos naknade za obrazac iznosi pet euraR.
Kako su kazali iz MUP-a, sve dodatne informacije građani mogu dobiti u područnim jedinicama/filijalama tog resora, putem broja 020/225-341 ili e-mail adrese upravno.mup@mup.gov.me.
Izvor: MINA
NVO Media centar danas je na Cetinju održao radionicu iz projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“, na kojoj su NVO predstavljeni novine Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama kao i upoznavanje sa procesom kandidovanje njihovih predstavnika u Savjet Radio Cetinja i Cetinjskog lista.
Svaki propis sam za sebe neće osigurati nikakvu promjenu ukoliko se ne sprovode u dobroj namjeri. Ja vjerujem da sadašnje rukovodstvo Prijestonice ima dobre namjere kada je u pitanju Radio Cetinje i da će, ne samo ići ka onome što je minimum za finansiranje, već i da će pojačati taj finansijski aspekt – kazao je izvršni direktor Media centra, Goran Đurović.
Novi način imenovanja članova Savjeta
Skupština Prijestonice Cetinje je objavila 9. januara 2025. poziv ovlašćenim predlagačima da imenuju svoje kandidate za članove i članice Savjeta Radio Cetinja.
Među predlagačima članova Savjeta su i nevladine organizacije.
Nije dozvoljeno da sve NVO učestvuju u procesu već samo one koje ispunjavaju kriterijume koji su prilično zahtjevni. Uslov osnovni je da je NVO u prethodne 3 godine morala da ima budžet iznad 2000 eura godišnje I to u onoj oblasti iz koje predlaže člana Savjeta – objasnio je Đurović.
Lokalni emiteri čine četvrtinu medijske scene Crne Gore, a prema novoj strukturi Savjeta, u tim tijelima moraju biti zastupljeni predstavnici lokalnih nevladinih organizacija.
Prijestonica Cetinje je prva krenula u proces primjene Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Prijestonica je krajem prošle godine prva donijela novu Odluku i krenula u proces primjene Zakona. Svakako biće praćen od stane Media Centra, u želji da sve što primijetimo, eventualno neke nejasnoće i probleme koji će se moguće javiti, popravimo u nekom budućem periodu i nekim drugim opštinama – kazao je Đurović.
Media centar organizuje radionice u svih 15 opština koje imaju lokalne javne emitere u okviru projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“.
Projekat ima za cilj da Skupštine opština lokalnih samouprava usvoje i primjene novu zakonsku regulativu i izaberu nove članove Savjeta u kojima ključnu ulogu imaju predstavnici NVO.
Projekat kojeg sprovodi Media finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Zbog hitne intervencije na vodovodnoj mreži u Donjem Kraju obustavljeno je vodosnadnijevanje tom dijelu grada i trajaće do 15 sati i 30 minuta, saopšteno je iz cetinjskog „Vodovoda“ .
Do kvara je došlo u „Ulici br 32“, rečeno nam je iz „Vodovoda“, i očekuju da će intervencija na njegovom saniranju biti u roku završena.