Zbog hitne intervencije na vodovodnoj mreži u Donjem Kraju obustavljeno je vodosnadnijevanje tom dijelu grada i trajaće do 15 sati i 30 minuta, saopšteno je iz cetinjskog „Vodovoda“ .
Do kvara je došlo u „Ulici br 32“, rečeno nam je iz „Vodovoda“, i očekuju da će intervencija na njegovom saniranju biti u roku završena.
Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) pozvalo je građane da stare lične karte zamijene najkasnije do 30. marta.
Iz MUP-a su podsjetili da su 30. marta 2020. godine počeli sa izdavanjem treće generacije dokumenata, u skladu sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ličnoj karti.
Shodno navedenim izmjenama i dopunama, lične karte izdate prije tog datuma važiće do isteka roka njihovog važenja, a najkasnije do 30. marta ove godine – kaže se u saopštenju.
Pojašnjava se da su lične karte treće generacije elektronske javne isprave, čija je prednost, između ostalog i smanjenje mogućnosti zloupotreba i eventualnog falsifikovanja tog dokumenta.
Upotrebom certifikata (za elektronsku identifikaciju i za kvalifikovani digitalni potpis) koji se nalaze u elektronskoj ličnoj karti, građani će imati priliku da, bez odlaska na šaltere područnih jedinica/filijala, obave veliki broj administrativnih obaveza – rekli su iz MUP-a.
Kako su naveli, prilikom procedure izdavanja nove lične karte, koja je istovjetna dosadašnjoj, građaninu se uručuje sigurnosna koverta koja sadrži uputstvo za korišćenje, inicijalnu šifru i jedinstvene PIN i PUK kodove.
Ti kodovi su, kako se dodaje, ujedno i pristupni podaci za aktivaciju nove lične karte, pa je sadržaj dobijene koverte neophodno sačuvati.
Aktivacija certifikata sadržanih u elektronskoj ličnoj karte vrši se pomoću čitača pametnih kartica. To je elektronski uređaj koji se povezuje sa računarom, ukoliko isti nema integrisani čitač, u koji je potrebno umetnuti elektronsku ličnu kartu – kaže se u saopštenju MUP-a.
Oni su naveli da je čitač dostupan u trgovinama koje se bave prodajom digitalne opreme.
Iz MUP-a su istakli da čitač nije personalizovan, pa ga može koristiti više osoba, što znači da je jedan čitač dovoljan za jedno domaćinstvo ili kolektiv.
Pozivamo sve građane koji nijesu staru ličnu kartu zamijenili novom, da to učine najkasnije do 30. marta ove godine, kako bi izbjegli neprijatnosti prilikom ostvarivanja svojih prava i obaveza – rekli su iz MUP-a.
Oni su podsjetili da su građani oslobođeni plaćanja administrativne takse za izdavanje lične karte, dok iznos naknade za obrazac iznosi pet euraR.
Kako su kazali iz MUP-a, sve dodatne informacije građani mogu dobiti u područnim jedinicama/filijalama tog resora, putem broja 020/225-341 ili e-mail adrese upravno.mup@mup.gov.me.
Izvor: MINA
Grupa građana Alternativa, organizator bojkota odlaska u trgovine, pozvala je građane da dva dana, petak i subotu, 7. i 8. februara, ne idu u velike markete, kako bi natjerali njihove vlasnike da snize cijene.
Pozivamo sve građane Crne Gore da 7. i 8. februara ne kupuju ništa u megamarketima. Ako morate nabaviti osnovne namirnice, kupujte ih u malim, lokalnim marketima. Podržimo one koji su uz nas, a ne one koji nas pljačkaju. Ovo je glas naroda – napisali su na Fejsbuku (Facebook).
Ogradili su se od poziva da se bojkotuju pojedinačni lanci, koje lansiraju određeni profili na društvenim mrežama.
Podsjećamo da su iz Poreske uprave saopštili da su zbog bojkota trgovina u petak, 31. januara, pet najvećih trgovinskih lanaca zabilježili pad prometa od 56,14 odsto, u odnosu na uporedni petak – 24. januar.
Tog dana građani su, na poziv Alternativa Crna Gora, bojkotovali trgovinske lance zbog visokih cijena namirnica.
Izvor: Pobjeda
NVO Media centar danas je na Cetinju održao radionicu iz projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“, na kojoj su NVO predstavljeni novine Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama kao i upoznavanje sa procesom kandidovanje njihovih predstavnika u Savjet Radio Cetinja i Cetinjskog lista.
Svaki propis sam za sebe neće osigurati nikakvu promjenu ukoliko se ne sprovode u dobroj namjeri. Ja vjerujem da sadašnje rukovodstvo Prijestonice ima dobre namjere kada je u pitanju Radio Cetinje i da će, ne samo ići ka onome što je minimum za finansiranje, već i da će pojačati taj finansijski aspekt – kazao je izvršni direktor Media centra, Goran Đurović.
Novi način imenovanja članova Savjeta
Skupština Prijestonice Cetinje je objavila 9. januara 2025. poziv ovlašćenim predlagačima da imenuju svoje kandidate za članove i članice Savjeta Radio Cetinja.
Među predlagačima članova Savjeta su i nevladine organizacije.
Nije dozvoljeno da sve NVO učestvuju u procesu već samo one koje ispunjavaju kriterijume koji su prilično zahtjevni. Uslov osnovni je da je NVO u prethodne 3 godine morala da ima budžet iznad 2000 eura godišnje I to u onoj oblasti iz koje predlaže člana Savjeta – objasnio je Đurović.
Lokalni emiteri čine četvrtinu medijske scene Crne Gore, a prema novoj strukturi Savjeta, u tim tijelima moraju biti zastupljeni predstavnici lokalnih nevladinih organizacija.
Prijestonica Cetinje je prva krenula u proces primjene Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Prijestonica je krajem prošle godine prva donijela novu Odluku i krenula u proces primjene Zakona. Svakako biće praćen od stane Media Centra, u želji da sve što primijetimo, eventualno neke nejasnoće i probleme koji će se moguće javiti, popravimo u nekom budućem periodu i nekim drugim opštinama – kazao je Đurović.
Media centar organizuje radionice u svih 15 opština koje imaju lokalne javne emitere u okviru projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“.
Projekat ima za cilj da Skupštine opština lokalnih samouprava usvoje i primjene novu zakonsku regulativu i izaberu nove članove Savjeta u kojima ključnu ulogu imaju predstavnici NVO.
Projekat kojeg sprovodi Media finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
U cilju podizanja svijesti i opšte informisanosti o značaju prevencije i redovnim ljekarskim pregledima, u Skupštini Crne Gore danas je održano predavanje povodom Evropske nedjelje prevencije raka grlića materice, a o ovoj važnoj temi govorila je dr Sanja Lekić, direktorica Instituta za onkologiju, saopšteno je iz Skupštine.
Predavanjem je poslata snažna poruka o važnosti prevencije raka grlića materice, te neophodnost podizanja svijesti o značaju redovnih preventivnih pregleda i vakcinacije protiv HPV-a. Ukazano je i na važnost ulaganja dodatnih napora u svrhu edukacije i jačanja informisanosti, kako bi se osigurala dugoročna zaštita i zdravlje žena u Crnoj Gori.
Ističući da globalno žene prednjače u učestalosti određenih maligniteta, doktorka Lekić je upozorila na zabrinjavajući podatak da je početak obolijevanja sve češće vezan za ranu životnu dob žena, odnosno reproduktivni period, kada su žene oslonac i stub društva u smislu produženja vrste i rađanja potomstva. Sa predavanja je poručeno da je obaveza cijele zajednice da se da puni doprinos jačanju prvencije, prevashodno kroz sprovođenje blagovremenih skrining programa, koji se, kako je pojašnjeno, organizuju u zdravoj populaciji kroz traženje postojanja asimptomastske maligne bolesti.
Uz podsjećanje da je vakcinacija u Crnoj Gori počela 2022. godine, tokom predavanja je istaknuto da je upravo ovaj datum istorijski za Crnu Goru, budući da je time napravljen značajan iskorak i pružena šansa budućim generacijama da u perspektivi procenat obolijevanja bude smanjen na najmanju moguću mjeru. U okviru predavanja je zaključeno da u duhu četvrtog februara, Dana borbe protiv svih malignih bolesti, ne smije biti razlika u odnosu na to ,,gdje smo rođeni, gdje radimo i živimo”.
Skupština Crne Gore nizom sličnih aktivnosti u kontinuitetu daje puni doprinos jačanju društvene svijesti i ukazuje na važnost preventive i rane dijagnostike, kao pretpostavkama uspješnog liječenja.
Rak grlića materice jedan je od vodećih uzroka obolijevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji Crne Gore. Prema podacima Kliničkog centra Crne Gore, tokom 2023. godine Onkološkom konzilijumu su prikazane 93 novooboljele žene. Kod 57 žena (61%) rak grlića materice je otkriven u inoperabilnom stadijumu bolesti, što ukazuje da se u najvećem broju slučajeva bolest dijagnostikuje kada je uznapredovala, kada liječenje postaje otežano i neizvjesno, što smanjuje šanse za izlječenje. Značajno smanjenje obolijevanja i umiranja se postiže masovnim korišćenjem dostupnih preventivnih mjera – Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka grlića materice i HPV programa vakcinacije – zaključili su u saopštenju sa današnjeg predavanja.
Ministarstvo finansija donijelo je rješenje o privremenom finansiranju za februar.
Rješenje o privremenom finansiranju za februar objavljeno je danas na sajtu tog Vladinog resora, a primjenjuje se od 1. februara.
Skupština Crne Gore, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, nije usvojila ovogodišnji budžet.
Shodno tome, Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti je propisano da ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra tekuće, za narednu godinu, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava sredstva do iznosa jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.
O budžetu za ovu godinu trebalo bi da se raspravlja na današnjoj sjednici parlamenta.
Izvor: Mina
Krivični predmeti povodom ratnih zločina u Morinju, Bukovici i Kaluđerskom lazu i zbog deportacije izbjeglica iz Herceg Novog po nalogu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, ponovo su formirani, saopštilo je Specijalno državno tužilaštvo (SDT).
Predmeti su dodijeljeni u rad specijalnim tužiocima koji su godišnjim rasporedom poslova specijalizovani za krivična djela ratnih zločina.
“U novoformiranim predmetima su obrazovani i specijalni istražni timovi, u skladu sa Zakonom o Specijalnom državnom tužilaštvu, koji će, između ostalog, vršiti analizu ranije formiranih krivičnih predmeta povodom istih događaja u kojima su krivični postupci pravosnažno završeni, uz obavezu da pribavljaju i nove dokaze, ali i da vrše pretragu baze podataka Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove”, saopštili su iz SDT-a.
Prije ponovnog formiranja krivičnih predmeta glavni specijalni tužilac donio je planove postupanja u vezi sa predmetima ratnih zločina koji su u fazi izviđaja ili istrage, odnosno u vezi sa događajima koji su obuhvaćeni već okončanim postupcima za ratne zločine, a kojima je uredio mjere i aktivnosti koje će SDT preduzimati sa ciljem donošenja tužilačkih odluka u što kraćem roku, odnosno razmatranja pravnih mogućnosti za dalje postupanje na osnovu raspoloživih i eventualno novih dokaza.
“Donošenjem planova postupanja, u čijoj izradi je učestvovala i radna grupa koju je obrazovao i kojom je rukovodio glavni specijalni tužilac, Specijalno državno tužilaštvo je započelo sa ispunjavanjem obaveza u skladu sa Strategijom za istraživanje ratnih zločina 2024-2027. godine i pratećim Akcionim planom za sprovođenje Strategije za istraživanje ratnih zločina 2024-2025. godine”, zaključuje se u saopštenju SDT-a.