
Osnovni sud Cetinje, 5. mart 2025. Foto: Cetinjski list
Četvorica od osam optuženih za krivično djelo “napad na službeno lice u vršenju službene radnje i sprječavanje službenog lica u vršenju službene radnje“ negirali su danas krivicu pred Osnovnim sudom na Cetinju. Suđenje se vodi zbog događaja prilikom predstavljanja tadašnjeg predsjedničkog kandidata Jakova Milatovića na Cetinju. Cetinjski list prati ovo suđenje, a naša novinarka bila je danas prisutna u sudnici.
Podsjetimo, incident se dogodio ispred Sportskog centra na Cetinju, gdje su građani prije dvije godine protestovali zbog navodne izjave Jakova Milatovića. Okupljeni su nosili transparente na kojima je, između ostalog, pisalo: “Pa što ako pogine deset Crnogoraca”, što je, prema tvrdnjama demonstranata, Milatović izgovorio tokom nemira 5. septembra 2021. godine na Cetinju, prilikom ustoličenja mitropolita crnogorsko-primorskog Srpske pravoslavne crkve, Joanikija.
Optuženi Budimir Latković, koji je danas prvi saslušan, tereti se za napad na službeno lice u vršenju službene radnje. On je pred sutkinjom Marijom Ćupić izjavio da ne priznaje krivicu i ne prihvata krivično-pravnu odgovornost. Takođe, naglasio je da fizički nije napao policijskog službenika Vlajka Ljumovića, ističući da to odgovorno tvrdi.
Nijesam ga uhvatio za gornji dio uniforme šakama, nijesam ga gurao šakama niti sam imao s njim bilo kakav kontakt. Nisam mu uputio psovke, već sam mu rekao: “Kad skineš uniformu, naći ćemo se ja i ti”. Ja ni u jednom trenutku tom rečenicom nisam mislio da mu fizički prijetim, jer nisam takav čovjek da bilo kome prijetim fizički, već sam htio da popričam s njim o tome kako se ponio prema meni, jer nije imao bilo kakvog razloga za to. Na snimku se vidi da sam i ja odgurnut i rekao sam Ljumoviću: “Mene udari neko od vaših.” Ne smatram da sam počinio krivično djelo koje mi se stavlja na teret – izjavio je Latković.
Iskaz drugog optuženog
Nikola Latković, koji se takođe tereti za napad na službeno lice u vršenju službene radnje, izjavio je da nije tačno da je učinio krivično djelo za koje je okrivljen.
Reagovao sam iz razloga što su napali mog strica Budimira. Taj policijski službenik nije imao bilo kakvo obilježje, bio je obučen u crno, pa nisam mogao da znam da je službeno lice niti me upozorio da je policajac jer ga ja u tom slučaju ne bih napao. Mislio sam da se moj stric ”zakačio” sa nekim od prisutnih građana. Samo sam ga odgurnuo rukom u predjelu ramena. Nakon toga sam se vratio nazad – kazao je Nikola Latković.
Iskaz trećeg optuženog
Danas je pred Osnovnim sudom na Cetinju saslušan i Dejan Jablan koji se tereti za sprječavanje službenog lica u vršenju službene radnje.
Jablan je takođe negirao krivicu navodeći da nije napao policijske službenike.
Ja nijesam sa namjerom gurao bilo koga, a pod pritiskom mase moguće da sam se oslonio na nekoga, s obzirom na to da nisu imali tom prilikom službeno obilježje, nisam ih mogao razlikovati od građana, a nisu imali neki megafon ili slično kako bi čuli neka upozorenja. Atmosfera prije dolaska Jakova Milatovića bila je prijateljska, bez bilo kakvih naznaka incidenta. Nisam sprečavao nikoga da obavlja svoj posao – izjavio je Jablan.
Iskaz četvrtog optuženog
Tokom današnjeg pretresa saslušan je i Tomo Borilović, optužen za krivično djelo sprječavanje službenog lica u vršenju službene radnje. Negirao je krivicu, navodeći da nije napao bilo kojeg policijskog službenika.
Prvo policijsko upozorenje da se udaljimo nijesam čuo. Drugo upozorenje sam čuo i nakon toga sam se udaljio. Do sada nisam nikada osuđivan, ni kažnjavan prekršajno i ostajem pri odbrani da nijesam počinio krivično djelo, da nijesam odgurnuo bilo koga – kazao je Borilović.
Na pitanje tužioca Miloša Petrovića, u kom momentu su se uskomešali građani, Borilović je odgovorio da ne zna, te da je bilo veliko nevrijeme, padala je kiša i svi su bili zbijeni.
Pitao sam jednog policijskog službenika da li mogu da priđem bliže, stajali smo jedan blizu drugog, pa sam čak i njega zaklanjao kišobranom – saopštio je Borilović.
Tokom današnjeg pretresa advokati optuženih su se usprotivili čitanju iskaza policijskih službenika koji nisu prisustvovali suđenju, a advokati su se takođe usprotivili i čitanju iskaza preostale četvorice optuženih koji iz opravdanih razloga nisu prisustvovali današnjem ročištu.
Sljedeći pretres biće održan 2. aprila, a kako je kazala sutkinja Marija Ćupić, biće pozvani preostali optuženi Sreten Vujović, Stefan Vuletić, Filip Martinović i Vido Jovanović, kao i policijski službenici koji su u optužnici označeni kao oštećeni – Vlajko Ljumović, Boban Petrović, Miloš Marinović, Ratko Radulović, Vladimir Leković, Bojan Beloica, Pavle Dragović i Darko Pajović.
Izvještaj/Foto: M. Jovanović
Japanski naučnici započeli su ispitivanja na ljudima za eksperimentalni lijek namijenjen ponovnom rastu zuba, označavajući potencijalni napredak u dentalnoj medicini.
Ispitivanje, koje je započelo u septembru 2024. godine, slijedi višegodišnje istraživanje antitijela koje bi moglo podstaći rast zuba kod ljudi.
Cilj lijeka je pomoći osobama koje pate od gubitka zuba, stanja za koje nema trajnog lijeka.
“Želimo učiniti nešto kako bismo pomogli onima koji pate od gubitka ili nedostatka zuba. Iako do danas nije postojao tretman koji bi omogućio trajno izlječenje, smatramo da su očekivanja ljudi od rasta zuba visoka”, rekao je Katsu Takahashi, voditelj stomatologije na medicinskom istraživačkom institutu bolnice Kitano u Osaki, u intervjuu za The Mainichi.
Istraživanje se fokusira na gen-1 povezan s preosjetljivošću materice (USAG-1), antitijelo za koje se zna da inhibira razvoj zuba kod sisavaca. Godine 2021. godine naučnici s Univerziteta Kjoto, koji su takođe uključeni u trenutna ispitivanja, identifikovali su monoklonsko antitijelo sposobno poremetiti interakciju USAG-1 s koštanim morfogenetskim proteinima (BMP), koji igraju ključnu ulogu u formiranju zuba.
“Znali smo da suzbijanje USAG-1 pogoduje rastu zuba. Ono što nismo znali je hoće li to biti dovoljno”, rekao je Katsu Takahashi sa Univerziteta Kjoto, koautor studije, u prethodnoj izjavi za medije.
Sada naučnici testiraju lijek u studiji koja će trajati 11 mjeseci, a uključuju 30 muških učesnika u dobi od 30 do 64 godine kojima nedostaje barem jedan zub. Lijek se primjenjuje intravenski kako bi se procijenila njegova sigurnost i djelotvornost. U prethodnim ispitivanjima na životinjama nijesu uočeni nikakvi štetni učinci.
Ako bude uspješna, bolnica Kitano planira proširiti liječenje na djecu u dobi od 2 do 7 godina kojima nedostaju najmanje četiri zuba, s krajnjim ciljem da lijek bude široko dostupan do 2030. Dok je trenutni fokus na pacijentima s urođenim nedostatkom zuba, Takahashi se nada da bi tretman mogao pomoći svima koji su izgubili zub.
Vrijeme sjutra u Crnoj Gori biće oblačno uz povremenu kišu, najavili su iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologuju. Ponegdje na jugu i pljusak sa grmljavinom.
Na krajnjem sjeveru i sjeveroistoku dosta suvog vremena. Vjetar uglavnom slab do umjeren, ponegdje pojačan, južnih smjerova. Jutarnja temperatura vazduha od 6 do 15, najviša dnevna od 9 do 19 stepeni.
Košarkaši Lovćena izgubili su od Danilovgrada rezultatom 64:62 u posljednjoj utakmici 21. kola Prve crnogorske lige.
Čitav meč na Cetinju bio je neizvjestan, a odlučen je na dvije sekunde prije kraja.
Prvo je Ivančević pogodio trojku za prednost Lovćena (62:60), da bi 15 sekundi prije kraja Jovović izjednačio.
Cetinjani nijesu iskoristili posljednji napad, promašio je Ratknić, da bi trijumf Danilovgrađanima – dvije sekunde prije kraja, donio Tatar.
I na ovom meču domaćin je nastupio sa samo sedam igrača, a najefikasniji je bio Ivančević sa 16 poena.
Projekcija slovačkog filma ”Invalid” održana je večeras u galeriji Centra za kulturu Prijestonice Cetinje.
“Invalid” je slovačka crna komedija u režiji Jonaša Karaseka, a radnja filma zbiva se tokom turbulentnih 1990-ih godina.
Prije projekcije filma obratio se ambasador Slovačke u Crnoj Gori, Boris Gandel.
Nakon tragičnih i tužnih dana s početka godine, željeli smo da vam donesemo malo kulture i, barem možda, malo smijeha – ako je to uopšte moguće. Ovim putem želim da se zahvalim direktorici Centra za kulturu Jeleni Milošević i profesoru Bobanu Batrićeviću, s kojima smo organizovali projekciju ovog filma – kazao je Gandel.
Ambasador je najavio da će predsjednik Slovačke, Peter Pelegrini, u maju posjetiti Crnu Goru, te da će tom prilikom sa Cetinjem biti potpisana dva ugovora.
Prvi ugovor odnosi se na bratimljenje Cetinja i grada Košice, gdje se nalazi sjedište našeg predsjednika, dok drugi ugovor predviđa saradnju između Filozofskog fakulteta iz Preševa i Fakulteta za crnogorski jezik i književnost – kazao je Gandel.
Večeras je govorio istoričar i profesor Fakulteta za crnogorski jezik Boban Batrićević istakavši da je slovačka diplomatija dala veliki doprinos za obnovu crnogorske nezavisnosti.
Ne smijemo zaboraviti da su ambasadori, diplomate i ministri poput gospode Miroslava Lajčaka i Františeka Lipke mnogo učinili 2006. godine, kada su u ime Evropske unije pratili proces crnogorskog referenduma, čime je Slovačka pozicionirana kao jedna od važnih zemalja za Crnu Goru. Naša država je, nažalost, uzvratila time što nemamo diplomatsko predstavništvo u Bratislavi, ali se nadam da će se to ispraviti u godinama koje dolaze – istakao je Batrićević.
Događaju su večeras prisustvovali ambasador Ukrajine u Crnoj Gori Oleg Gerasimenko, ambasador Austrije u Crnoj Gori Kristijan Štajner kao i delegacije ambasada Hrvatske i Slovenije.
Projekcija filma organizovana je u saradnji sa Ambasadom Slovačke, Centrom za kulturu i Fakultetom za crnogorski jezik i književnost.
Ispred zgrade Vlade održan je još jedan protest Sindikata uprave i pravosuđa. Predstavnici Sindikata ponovili su da ne odustaju od zahtjeva, među kojima su povećanje koeficijenata, izgradnja stanova za zaposlene, sedmočasovno radno vrijeme. Obratili su se i Delegaciji Evropske unije u Podgorici, tražeći hitan sastanak.
Stanje u javnoj upravi nije na zadovoljovajućem nivou, Evropa nas opominje – poručeno je s još jednog protesta Sindikata uprave i pravosuđa koji je održan ispred zgrade Vlade.
“Nema kvalitetnog socijalnog dijaloga, nema koherentnosti među državnim organima, nema nagrade prema zaposlenima i najugroženijim nivoima državne uprave, nema stimulacije, kako onda očekujete da javna uprava bude kvalitetna, efikasna i da bude na najvišem nivou kada se ne cijeni radnik”, kazao je predsjednik sindikata Nenad Rakočević.
Nakon obraćanja ispred zgrade Vlade, okupljeni su zajedno prošetali do Delegacije Evropske unije u Podgorici kako bi ambasadoru Johanu Satleru predali pismo u kojem su zatražili sastanak na kojem bi, kako su kazali, prezentovali njihovu situaciju i pokušali da pronađu rješenje.
“Prvenstveno mislimo na ono što nije ispoštovano a to je uvećanje zarada po Granskom ugovoru. Zaposleni umjesto da budu nagrađeni zbog istrorijskog rezultata i dobijanja pozitivnog IBAR-a, zarade nam čak nisu ni korigovane po mjeri koja je bila obećana Evropom sad. I Sigmin izvještaj koji se tiče reforme uprave pokazao je poražavajuće rezultate u sprovođenju reformi od Vlade”, kazao je potpredsjednik sindikata Edin Mušović.
Nakon što su predali pismo, okupljeni su se razišli uz poruku da nagomilani problemi u državnoj upravi i pravosuđu moraju postati prošlost, te da neće odustati dok se ne izbore za poboljšanje standarda i dostojanstvene uslove rada.
Izvor: RTCG
Južni Sudan se suočava sa najgorom epidemijom kolere u posljednjih 20 godina, sa više od 40.000 slučajeva zaraze od kojih su preminule 694 osobe, za manje od šest mjeseci, saopštio je danas Fond UN za djecu (UNICEF).
Najmlađa država na svijetu, pogođena nestabilnošću od dobijanja nezavisnosti od Sudana 2011. godine, proglasila je epidemiju u oktobru 2024.
“Od 28. septembra 2024. do 18. marta 2025. godine u Južnom Sudanu je prijavljeno više od 40.000 slučajeva zaraze, uključujući 694 smrtna slučaja širom zemlje. To je najgora epidemija u posljednjih 20 godina”, navodi se u saopštenju UNICEF.
Djeca mlađa od 15 godina čine 50 odsto slučajeva, dodaje se u saopštenju.
Sukobi između snaga vlade Južnog Sudana i naoružanih grupa na sjeveroistoku već nekoliko nedjelja pogoršavaju epidemiju, upozorila je nedavno međunarodna nevladina organizacija Ljekari bez granica (Medecins sans frontieres – MSF).
Zbog tih sukoba raseljeno je 50.000 ljudi od kraja februara, saopštila je prošle nedjelje Kancelarija UN za koordinaciju humanitarnih poslova (OCHA).
Kolera je akutna crijevna infekcija koja se širi hranom i vodom kontaminiranom bakterijom – vibrio cholerae. Bolest može da bude smrtonosna ukoliko se ne liječi odmah antibioticima i unošenjem tečnosti.
Prema podacima UNICEF, u periodu od januara 2024. do marta 2025. potvrđeno je više od 178.000 slučajeva kolere u 16 zemalja istočne i južne Afrike.
Angola, gdje takođe vlada epidemija kolere, prijavila je više od 7.500 slučajeva zaraze i 294 smrtna slučaja od 7. januara do 18. marta ove godine.
Izvor: Beta