Kultura

Obilježeno 140 godina od rođenja dr Pera Šoća (VIDEO)

Legat ministra u vladi kralja Nikole Petrovića dr Pera Šoća sastoji se iz 2.172 monografske publikacije, sa 3.106 priloga, većinom na stranim jezicima (francuskom, italijanskom, ruskom), periodičnih publikacija, obimne i značajne arhivske i leksikografske građe, datirane krajem XIX i početkom XX vijeka.
Obilježeno 140 godina od rođenja dr Pera Šoća (VIDEO)

Foto: RTV Cetinje

Izložbom „Čast ranjena žeže hrabra prsa”, Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević” obilježila je 140 godina od rođenja istaknutog crnogorskog kulturnog i naučnog radnika, publiciste, političara i bibliografa dr Pera Šoća.

Autorke izložbe Danijela Radulović i Marija Mašanović podijelile su materijale u 16 cjelina i svaka od njih govori o radu i interesovanjima čovjeka koji je svoj život na različite načine posvetio Crnoj Gori.

Kroz život Pera Šoća, kako je kazao potpredsjednik Skupštine Prijestonice Cetinje Mirko Stanić, možemo vidjeti kako život može biti dug i težak.

Za života Pera Šoć vidjeli smo koliko jedan um, koliko jedan veliki čovjek može da uradi za svoju zemlju. Kad dođu izazovi poput onih koje je Pero Šoć imao, ali i onih koje mi danas imamo, najbitnije je vratiti se tome ko smo i što smo i zašto se zalažemo, a život Pera Šoća, velikog naučnika, može stati u jednu riječ – borba za slobodu i borba za čast Crne Gore – naglasio je Stanić.  

Izložbu je otvorila ambasadorka Francuske An Mari Maske, koja je iskazala zadovoljstvo zbog činjenice da je postavkom istaknut čovjek koji je bio izuzetna spona između naših zemalja, kultura i jezika.

Govoriti francuski, pisati na francuskom, znači biti dio ogromne zajednice iskustava i različitih pogleda na svijet. Mogu samo odati priznanje onima koji su bili pioniri zajedničke istorije naših zemalja poput dr Šoća – kazala je francuska ambasadorka.

Dr Pero Šoć je, kako objašnjava autorka Danijela Radulović, godinama prikupljao sve što je značajno za našu domovinu, brižno čuvao, i najzad je povjerio na čuvanje našoj biblioteci da mi danas možemo sagledati “težak život naših ljudi van granica naše otadžbine i njihove emigrantske sudbine”. Posebnu pažnju, kako ističe, posvetio je dokumentovanju i čuvanju različite građe koja se odnosi na rodnu stranu istorije Crne Gore.

Tekstovi i lične zabilješke o ženama, isječci iz štampe (novina), crteži koje je prikupljao potvrđuju da je značajnu pažnju pridavao rodnim pitanjima. To ga svrstava u vjerodostojne i veoma emancipovane hroničare svakodnevnog života, karaktera, obrazovanja i hrabrosti žena u Crnoj Gori. Način na koji pisao jasno ukazuje na postojanje svijesti o rodnoj ravnopravnosti – kazala je Radulović.

Nacionalna biblioteka, kako je istakla direktorica Dragica Lompar, u svojim fondovima čuva neizmjerno kulturno bogatstvo, prikupljano vjekovima.

Danas se u okviru njenog fonda, koji sadrži preko dva i po miliona jedinica raznovrsne bibliotečke grade, nalazi i sedam vrijednih legata, odnosno privatnih biblioteka istaknutih crnogorskih kulturnih, naučnih i javnih poslenika. Naša je namjera da kroz prezentaciju vrijednih kolekcija, afirmišeno pisanu baštinu Cre Gore, kao i značajna imena crnogorske kulture koji su upravo ovoj instituciji poklonili svoje privatne biblioteke – objasnila je Lompar.

U umjetničkom dijelu programa učestvovali su studenti Fakulteta dramskih umjetnosti Anđela Marunović i Miloš Kašćelan.

Legat ministra u vladi kralja Nikole Petrovića dr Pera Šoća sastoji se iz 2.172 monografske publikacije, sa 3.106 priloga, većinom na stranim jezicima (francuskom, italijanskom, ruskom), periodičnih publikacija, obimne i značajne arhivske i leksikografske građe, datirane krajem XIX i početkom XX vijeka. U sastavu ovog legata je i obimna leksikografska građa, kao i lični predmeti dr Šoća.