Foto: CDM
Zidine Kotora podsjećaju nas na teško sticanu i čuvanu slobodu, a njegova širom otvorena vrata su poruka nacionalne dobrodošlice svima koji posjećuju Boku i Crnu Goru, kazao je predsjednik Vlade Milojko Spajić.
On je uputio čestitku rukovodstvu i građanima Kotora povodom Dana opštine i 80. godišnjice oslobođenja Kotora u Drugom svjetskom ratu.
„Vaš grad je, sa punim razlogom, jedan od najmarkantnijih nacionalnih simbola antifašizma, kosmopolitizma i beskompromisne okrenutosti univerzalnim vrijednostima duhovnosti, kulture i umjetnosti”, napisao je Spajić u čestitki.
Kako je kazao, “predstoji nam značajan investicioni ciklus” koji se posebno odnosi na infrastrukturnu revitalizaciju Zaliva i cijelog njegovog zaleđa.
„Daljim razvojem projekta Žičare, Kotor ćemo snažnije povezati sa Prijestonicom i njenim zaleđem, što će Crnu Goru učiniti vidljivijim i dostupnijim, a multiplikativni efekat na privredu, osjetnijim. Siguran sam da ćemo i u budućnosti umjeti efikasno da zaštitimo i sačuvamo sve autohtone vrijednosti koje su lična karta zemlje pred svijetom”, kazao je Spajić.
IZVOR: Vijesti
Tužiteljka Vrhovnog državnog tužilaštva (VDT) i članica Tužilačkog savjeta Đurđina Nina Ivanović podnijela je ostavku koja je i konstatovana na sjednici tog tijela.
Ivanovićeva je potvrdila “Vijestima” da je podnijela ostavku na mjestu tužiteljke VDT-a, a samim tim i na članstvo u Tužilačkom savjetu.
Ostavku sam podnijela iz ličnih razloga. Preko 35 godina sam provela u tužilačkoj organizaciji, primakla se i penzija, osjetila sam da je vrijeme da napustim funkciju – kazala je Ivanović.
Ona je naglasila da je imala krajnje profesionalan i korektan odnos sa vrhovnim državnim tužiocem Miloradom Markovićem i kolegama u VDT-u.
Tužilački savjet je, nakon što je Ivanović podnijela ostavku, konstatovao prestanak tužilačke funkcije i po automatizmu i članstvo u tom tijelu, gdje je 5. avgusta 2021. godine, imenovana iz reda tužilaca krovne tužilačke instance.
Đurđina Nina Ivanović je radni vijek provela u tužilaštvu gdje je bila zamjenica tužioca u ODT-u Podgorica, tužiteljka ODT Podgorica, a kasnije je napredovala u Vrhovno državno tužilaštvo.
Tokom 2010. godine izabrana je za specijalnu tužiteljku za borbu protiv organizovanog kriminala i korupcije, gdje je bila na čelu tužilačkog tima, a tu funkciju obavljala je sve do ljeta 2015. godine kada je formirano novo Specijalno državno tužilaštvo.
Izvor: Vijesti
U nedjelju, 24. novembra biće pretežno sunčano i toplije vrijeme.
Na sjeveru tokom jutra ponegdje po kotlinama magla, mjestimično i jak mraz, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.
Vjetar umjeren, promjenljivog smjera.
Jutarnja temperatura vazduha od -13 do 3 stepena.
Najviša dnevna do 15 stepeni.
Takmičari Kik boks kluba “Lovćen” obilježili su “Trofej Prijestonice” koji je održan u petak na Cetinju.
Kik bokseri cetinjskog kluba osvojili su šest zlatnih medalja, a pripao im je i pehar za najuspješniji klub.
Zlato su osvojili Stefan Drašković, Pavel Petrović, Dragan Muratović, Jovan Lipovina i Miloš Vojinović.
Ipak, treći “Trofej Prijestonice” ostaće upamćen i po nevjerovatnom incidentu koji se dogodio kada je sudija u ringu, Feđa Trbonja”, nakon jedne borbe peharom u lice udario trenera borca sa Kosova, Narta Mahmetija.
Mehmeti je poslije borbe koju je njegov takmičar izgubio, ušao u ring, verbalno se sukobio sa sudijom koji ga je, nakon što je pokušao da ga udalji, udario peharom.
Kada je vidio šta se desilo, Mehmeti je želio da se vrati u ring i razračuna sa sudijom, ali je obezbjeđenje reagovalo i ispratilo i njega i trenera.
Među mnogobrojnom publikom bio je prisutan predsjednik Kik boks saveza Crne Gore Ivan Strugar, ali i prvi čovjek Fudbalskog saveza Crne Gore – Dejan Savićević.
Inače, na trećem “Trofeju Prijestonice” održano je 16 borbi u pet kategorija discipline Lou kik, a nastupili su klubovi iz Crne Gore, Srbije, Kosova i Bosne i Hercegovine.
Turnir su organizovali Kik boks klub “Lovćen” i Prijestonica Cetinje, u okviru programa obilježavanja 13. novembra – Dana oslobođenja grada i Dana Prijestonice.
Warner Bros. Pictures i Legendary Pictures sa ponosom predstavljaju drugi trejler za dugo očekivani live-action film Minecraft, koji će premijerno u distribuciji BLITZ filma biti prikazan u domaćim bioskopima početkom aprila 2025. godine.
Četiri autsajdera suočavaju se sa svakodnevnim problemima sve dok ih portal ne povuče u Overworld: svijet gdje mašta nema granica, a sve je izgrađeno od blokova. Da bi se vratili kući, oni moraju da savladaju pravila ovog čudnog svijeta i da ga zaštitie od zlih Piglina i zombija.
Film će u domaće bioskope stići 3. aprila 2025. godine.
Trejler 2, daje dublji uvid u avanturističku priču ispunjenu kreativnošću, humorom i magijom, smještenu u čarobni svijet blokova koji su obilježili generacije igrača širom svijeta.
Naučnici su još 2016. godine ukazali da više od jedne trećine svjetskog stanovništva ne može da vidi našu galaksiju Mliječni put, a stvari bi mogle da budu još gore u narednim decenijama.
Zvijezde danas ostaju skrivene ispod opne koju razastire svjetlosno zagađenje nastalo neodgovarajućom ili pretjeranom upotrebom spoljnjeg vještačkog osvjetljenja.
Procjenjuje se da se svake godine svetlosno zagađenje poveća u prosjeku deset odsto, kaže Srđan Samurović, naučni savjetnik Astronomske opservatorije Beograd, za BBC na srpskom.
Zagađenje vazduha nam se čini opipljivim, ali svjetlosno zagađenje, kažu naučnici, može da bude uzrok raznim bolestima i negativno utiče na životinjski svijet.
Zato pojedine države, poput susjedne Hrvatske ili Slovenije, donose zakone kako bi uredile korišćenje spoljnog svijetla.
U Srbiji takvih propisa nema, ali postoje pomaci u istraživanju ovog fenomena koje finansira Fond za nauku, kaže Dajana Bjelajac, docentkinja Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu, za BBC na srpskom.
Situacija je daleko od idealne i moraće mnogo da se radi kako bismo riješili problem svjetlosnog zagađenja (ili bar pokušali), ali moram da naglasim da smo krenuli u dobrom pravcu – kazala je Bjelajac.
Više od 80 odsto svjetskog stanovništva i više od 99 odsto Evropljana živi pod svijetlom zagađenim nebom, upozorava izvještaj Eioneta.
Ulične svjetljike koje rasipaju svjetlost, dekorativna rasvjeta, bliješteći bilbordi, neprekidno osvijetljeni tržni centri i poslovni prostori, trepćuće reklame, zajedno čine da Evropa iz svemira izgleda kao okićena novogodišnja jelka.
Međutim, ne ugrožava okolinu svako vještačko svijetlo.
Dobro osmišljena svjetiljka, koje štedi energiju i usmjerava svetlost isključivo na ulicu po kojoj se krećemo, ne predstavlja svjetlosno zagađenje – objašnjava Bjelajac, koja je i predsjednica NVO „Carpe Noctem“.
Suprotni primjeri su „LED paneli na kojima se slike veoma brzo smjenjuju, bacajući agresivan odsjaj na ulice“, ili „reflektori upereni u nebo kako bi se osvijetlio neki komercijalni, pa čak i gradski objekat“.
Svi ovi izvori svjetlosti mogu da poremete prirodne cikluse koji utiču na rad tijela, kao i lučenje melatonina, hormona neophodnog za san.
Studije o uticaju svjetlosnog zagađenja imaju različite nalaze, a „neke pokazuju veći rizik od raka dojke, gojaznosti, dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti i problema sa spavanjem – navode naučnici u tematskom broju časopisa Science (Nauka) posvećenom svjetlosnom zagađenju.
Svjetlosno zagađenje jedan je od najmanje shvaćenih oblika zagađenja koje utiče na cjelokupni živi svijet na Zemlji – kaže Samurović.
Ono postaje sve važnije o čemu govori i inicijativa da „Kvalitet neba i pristup svjetlosti zvijezda” postane 18. cilj održivog razvoja Ujedinjenih nacija – objašnjava.
Mnoge zemlje, poput Njemačke, Francuske, Hrvatske sačinile su stroge propise koji nameću obavezno gašenje dekorativnih ili reklamnih svijetala nakon određenih sati, dok su ulična svijetla prilagođena ekološkim principima – objašnjava.
Prelazak na toplije, energetski efikasne LED sijalice još jedan je popularan pristup.
Izvor: BBC na srpskom
Viši sud u Novom Sadu odredio je pritvor do 30 dana Goranu Vesiću, ministru građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture u ostavci, dok je Jeleni Tanasković i Aniti DImovski određen kućni pritvor.
Sudije za prethodni postupak Višeg suda u Novom Sadu su nakon saslušanja, donijele rješenja kojima je prema osumnjičenima za krivično djelo teško djelo protiv opšte sigurnosti u vezi sa krivičnim djelom izazivanje opšte opasnosti, zbog uznemirenja javnosti, prema Goranu Vesiću i Nebojši Šurlanu određen pritvor do 30 dana, a prema Jeleni Tanasković i Aniti Dimovski mjera zabrane napuštanja stana uz primjenu elektronskog nadzora u trajanju od tri mjeseca.
Protiv ovih rješenja dozvoljena je žalba vanpretresnom vijeću Višeg suda u Novom Sadu.
Prijedlog za određivanje pritvora je podnijet zbog postojanja okolnosti da bi boravkom na slobodi mogli ometati postupak uticanjem na svjedoke i saučesnike, da bi mogli ponoviti krivično djelo, kao i zbog uznemirenja javnosti.
U tragediji koja se dogodila 1. novembra, kada se srušila nadstrešnica Željezničke stanice u Novom Sadu, poginulo je 15 osoba, a dvije su još u kritičnom stanju.
Izvor: NA Beograd