Društvo

Teško je kad socijalni radnik iznosi bebu iz porodilišta umjesto majke

Uglavnom su ili snižene intelektualne sposobnosti jednog roditelja, u konkretnom slučaju majke, nepoznato očinstvo, sniženi, da kažem, neki roditeljski kapaciteti, problem u mentalnom stanju majke, zavisnost od psihoaktivnih supstanci – objašnjava Srdanović.
Teško je kad socijalni radnik iznosi bebu iz porodilišta umjesto majke

Bebe /Foto: Screenshot Portal RTCG/ Ilustracija

U porodilištu Kliničkog centra od 2018. do ove godine, ostavljeno je 12 beba, u prosjeku dvije godišnje. Najčešći razlozi su nemaština porodilje, nepoznato očinstvo, a majke djecu ostavljaju i zbog problema zavisnosti. Socijalni radnici preuzimaju brigu o bebama i smještaju ih u hraniteljske porodice do eventualnog usvojenja, navodi se u prilogu TVCG.

Dvogodisnja Mika, kako je od milošte zovu, nakon porodilista stigla je u hraniteljsku porodicu.

Sa mjesec i po dana sam je uzela iz porodilišta. Više od dvije godine je kod mene. Znači ovdje i rođendane slavi i sve dječje bolesti preboluje, uči da hoda, da priča – kaže hraniteljka Nada Brajković.

Mika je jedno od dvanaestoro djece koja su u posljednjih sedam godina ostavljena u porodilištu KCCG.

Kada nijesmo u saznanju da je jedno dijete ostavljeno u Kliničkom centru Crne Gore i da ga nema ko preuzeti nakon toga kad bi trebalo da bude otpušteno iz porodilišta, budemo obaviješteni od Kliničkog centra Crne Gore, odnosno od socijalnih radnika. Tako da imamo negdje i slučajeve gdje smo kao stručni radnici morali da mi izvedemo dijete iz porodilišta i vrlo je teško negdje proći kroz tu situaciju – kaže Ivana Srdanović iz Centra za socijalni rad Podgorica

Socijalni radnici razgovaraju s biološkim roditeljima u nadi da preuzmu brigu o novorođenčetu. Ipak, dešava se da ne postoji interesovanje za svoje dijete.

Razlozi mogu biti, da kažem, različite prirode. Uglavnom su ili snižene intelektualne sposobnosti jednog roditelja, u konkretnom slučaju majke, nepoznato očinstvo, sniženi, da kažem, neki roditeljski kapaciteti, problem u mentalnom stanju majke, zavisnost od psihoaktivnih supstanci – objašnjava Srdanović.

Psihološkinja Biljana Andrijašević navodi kako svaka žena ima materinski instinkt, ali da bi postala majka mora razviti odnos s djetetom.

A malena Mika, čeka da i ona nekoga nazove majkom i osjeti porodičnu toplinu.

Ja se nadam da će neko isto nju da usvoji jer ona je zaista divno dijete. Nadam se da će ispasti neka dobra porodica i nju da uzme – zaključuje hraniteljka Nada Brajković.

Izvor: RTCG