Ekipa iz filma „Otapanje vladara“/Foto: Filmski centar
Na Međunarodnom filmskom festivalu u Roterdamu („International Film Festival Rotterdam – IFFR“) održana je svjetska premijera dugometražnog igranog filma „Otapanje vladara“, scenariste i reditelja Ivana Salatića. Film je prikazan u glavnoj takmičarskoj selekciji „Tiger Competition“.
Obraćajući se publici u punoj sali bioskopa „Pathè“, umjetnička direktorica festivala Vanja Kaluđerčić posebno je istakla vizuelnu i emotivnu snagu filma, opisujući ga kao „kinematografsko promišljanje o identitetu, izmještenosti i neraskidivim vezama između pojedinaca i zemlje koju nazivaju domom.“ Prema njenim riječima, film majstorski koristi prostor, svjetlost i boju, stvarajući svijet u kojem izgovorene riječi odzvanjaju poput melodija.
Film „Otapanje vladara“ nastao je u produkciji kuće „Meander Film“, a producenti filma Dušan Kasalica i Jelena Angelovski, nakon premijere, su istakli: „Zadovoljni smo reakcijom publike, odjekom koji film danima ima među gostima festivala kao i među kritičarima, koji objavljuju pozitivne recenzije već nakon prve projekcije. Film sada nastavlja po festivalima a uskoro će se naći i pred domaćom publikom“.
Premijeri filma je, pored brojne filmske ekipe, prisustvovala i direktorica Filmskog centra Crne Gore Aleksandra Božović, koja je istakla: „Prisustvo crnogorskog filma u glavnom programu festivala u Roterdamu značajan je uspjeh za našu kinematografiju. Salatićev film pokazuje da crnogorski autori mogu da stvaraju djela koja su relevantna na međunarodnoj sceni i koja pronalaze put do najznačajnijih svjetskih festivala.“
Ova istorijska drama, smještena u XIX vijek, prati intrigantnu priču o pjesniku i gospodaru Brda – Morlaku, koji se, suočen sa smrtnom bolešću, otiskuje na put ka jugu Mediterana u potrazi za lijekom. U pratnji svog vjernog sluge Đuka, njihovo putovanje prerasta u duboko emotivno preispitivanje odnosa između dužnosti, nostalgije i neminovnosti sudbine.
U filmu glavne uloge tumače Marko Pogačar, Luka Petrone, Vanja Matić, Vladimir Milošević, Igor Božanić, Tea Ljubešić i Jakov Zovko.
Film je realizovan uz podršku Filmskog centra Crne Gore.
NVO Media centar danas je na Cetinju održao radionicu iz projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“, na kojoj su NVO predstavljeni novine Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama kao i upoznavanje sa procesom kandidovanje njihovih predstavnika u Savjet Radio Cetinja i Cetinjskog lista.
Svaki propis sam za sebe neće osigurati nikakvu promjenu ukoliko se ne sprovode u dobroj namjeri. Ja vjerujem da sadašnje rukovodstvo Prijestonice ima dobre namjere kada je u pitanju Radio Cetinje i da će ne samo ići ka onome štio je minimum za finasiranje već i da će pojačati taj finansijki aspekt – kazao je izvršni direktor Media centra, Goran Đurović.
Novi način imenovanja članova Savjeta
Skupština Prijestonice Cetinje je objavila 9. januara 2025. poziv ovlaštenim predlagačima da imenuju svoje kandidate za članove i članice Savjeta Radio Cetinja.
Među ovlaštenim predlagačima članova Savjeta su i NVO.
Nije dozvoljeno da sve NVO učestvuju u procesu već amo one koje ispunjavaju kriterijume koji su prilično zahtjevni. Uslov osnovni je da je NVO u prethodne 3 godine morala da ima budžet iznad 2000 eura godišnje I to u onoj oblasti iz koje predlaže člana Savjeta – objasnio je Đurović.
Lokalni emiteri čine četvrtinu medijske scene Crne Gore, a prema novoj strukturi Savjeta, u tim tijelima moraju biti zastupljeni predstavnici lokalnih nevladinih organizacija.
Prijestonica Cetinje je prva krenula u proces primjene Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama.
Prijestonica je krajem prošle godine prva donijela novu Odluku i krenula u proces primjene Zakona. Svakako biće praćen od stane Media Centra u želji da sve što primijetimo eventualno neke nejasnoće i problemi koji će se moguće javiti, popravimo u nekom budućem periodu i nekim drugim opštinama – kazao je Đurović.
Media centar organizuje radionice u svih 15 opština koje imaju lokalne javne emitere u okviru projekta „Učešće nevladinih organizacija u profesionalizaciji lokalnih javnih emitera“.
Projekat ima za cilj da Skupštine opština lokalnih samouprava usvoje i primjene novu zakonsku regulativu i izaberu nove članove Savjeta u kojima ključnu ulogu imaju predstavnici NVO.
Projekat kojeg sprovodi Media finansira Evropska unija, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Zbog hitne intervencije na vodovodnoj mreži u Donjem Kraju obustavljeno je vodosnadnijevanje tom dijelu grada i trajaće do 15 sati i 30 minuta, saopšteno je iz cetinjskog „Vodovoda“ .
Do kvara je došlo u „Ulici br 32“, rečeno nam je iz „Vodovoda“, i očekuju da će intervencija na njegovom saniranju biti u roku završena.
U cilju podizanja svijesti i opšte informisanosti o značaju prevencije i redovnim ljekarskim pregledima, u Skupštini Crne Gore danas je održano predavanje povodom Evropske nedjelje prevencije raka grlića materice, a o ovoj važnoj temi govorila je dr Sanja Lekić, direktorica Instituta za onkologiju, saopšteno je iz Skupštine.
Predavanjem je poslata snažna poruka o važnosti prevencije raka grlića materice, te neophodnost podizanja svijesti o značaju redovnih preventivnih pregleda i vakcinacije protiv HPV-a. Ukazano je i na važnost ulaganja dodatnih napora u svrhu edukacije i jačanja informisanosti, kako bi se osigurala dugoročna zaštita i zdravlje žena u Crnoj Gori.
Ističući da globalno žene prednjače u učestalosti određenih maligniteta, doktorka Lekić je upozorila na zabrinjavajući podatak da je početak obolijevanja sve češće vezan za ranu životnu dob žena, odnosno reproduktivni period, kada su žene oslonac i stub društva u smislu produženja vrste i rađanja potomstva. Sa predavanja je poručeno da je obaveza cijele zajednice da se da puni doprinos jačanju prvencije, prevashodno kroz sprovođenje blagovremenih skrining programa, koji se, kako je pojašnjeno, organizuju u zdravoj populaciji kroz traženje postojanja asimptomastske maligne bolesti.
Uz podsjećanje da je vakcinacija u Crnoj Gori počela 2022. godine, tokom predavanja je istaknuto da je upravo ovaj datum istorijski za Crnu Goru, budući da je time napravljen značajan iskorak i pružena šansa budućim generacijama da u perspektivi procenat obolijevanja bude smanjen na najmanju moguću mjeru. U okviru predavanja je zaključeno da u duhu četvrtog februara, Dana borbe protiv svih malignih bolesti, ne smije biti razlika u odnosu na to ,,gdje smo rođeni, gdje radimo i živimo”.
Skupština Crne Gore nizom sličnih aktivnosti u kontinuitetu daje puni doprinos jačanju društvene svijesti i ukazuje na važnost preventive i rane dijagnostike, kao pretpostavkama uspješnog liječenja.
Rak grlića materice jedan je od vodećih uzroka obolijevanja i umiranja od malignih bolesti u ženskoj populaciji Crne Gore. Prema podacima Kliničkog centra Crne Gore, tokom 2023. godine Onkološkom konzilijumu su prikazane 93 novooboljele žene. Kod 57 žena (61%) rak grlića materice je otkriven u inoperabilnom stadijumu bolesti, što ukazuje da se u najvećem broju slučajeva bolest dijagnostikuje kada je uznapredovala, kada liječenje postaje otežano i neizvjesno, što smanjuje šanse za izlječenje. Značajno smanjenje obolijevanja i umiranja se postiže masovnim korišćenjem dostupnih preventivnih mjera – Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka grlića materice i HPV programa vakcinacije – zaključili su u saopštenju sa današnjeg predavanja.
Ministarstvo finansija donijelo je rješenje o privremenom finansiranju za februar.
Rješenje o privremenom finansiranju za februar objavljeno je danas na sajtu tog Vladinog resora, a primjenjuje se od 1. februara.
Skupština Crne Gore, zaključno sa 31. decembrom prošle godine, nije usvojila ovogodišnji budžet.
Shodno tome, Zakonom o budžetu i fiskalnoj odgovornosti je propisano da ako se zakon o budžetu države ne donese do 31. decembra tekuće, za narednu godinu, Ministarstvo finansija, do njegovog donošenja, potrošačkim jedinicama mjesečno odobrava sredstva do iznosa jedne dvanaestine stvarnih izdataka u prethodnoj fiskalnoj godini.
O budžetu za ovu godinu trebalo bi da se raspravlja na današnjoj sjednici parlamenta.
Izvor: Mina
Krivični predmeti povodom ratnih zločina u Morinju, Bukovici i Kaluđerskom lazu i zbog deportacije izbjeglica iz Herceg Novog po nalogu glavnog specijalnog tužioca Vladimira Novovića, ponovo su formirani, saopštilo je Specijalno državno tužilaštvo (SDT).
Predmeti su dodijeljeni u rad specijalnim tužiocima koji su godišnjim rasporedom poslova specijalizovani za krivična djela ratnih zločina.
“U novoformiranim predmetima su obrazovani i specijalni istražni timovi, u skladu sa Zakonom o Specijalnom državnom tužilaštvu, koji će, između ostalog, vršiti analizu ranije formiranih krivičnih predmeta povodom istih događaja u kojima su krivični postupci pravosnažno završeni, uz obavezu da pribavljaju i nove dokaze, ali i da vrše pretragu baze podataka Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove”, saopštili su iz SDT-a.
Prije ponovnog formiranja krivičnih predmeta glavni specijalni tužilac donio je planove postupanja u vezi sa predmetima ratnih zločina koji su u fazi izviđaja ili istrage, odnosno u vezi sa događajima koji su obuhvaćeni već okončanim postupcima za ratne zločine, a kojima je uredio mjere i aktivnosti koje će SDT preduzimati sa ciljem donošenja tužilačkih odluka u što kraćem roku, odnosno razmatranja pravnih mogućnosti za dalje postupanje na osnovu raspoloživih i eventualno novih dokaza.
“Donošenjem planova postupanja, u čijoj izradi je učestvovala i radna grupa koju je obrazovao i kojom je rukovodio glavni specijalni tužilac, Specijalno državno tužilaštvo je započelo sa ispunjavanjem obaveza u skladu sa Strategijom za istraživanje ratnih zločina 2024-2027. godine i pratećim Akcionim planom za sprovođenje Strategije za istraživanje ratnih zločina 2024-2025. godine”, zaključuje se u saopštenju SDT-a.
JZU Specijalna bolnica “Vaso Ćuković” Risan od subote, 8. februara, u potpunosti obustavlja rad Operacionog bloka zbog adaptacije Bloka za sterilizaciju: uklanjanje starog i ugradnje novog Sterilizatora, obavijestili su u ovoj zdravstvenoj ustanovi.
Očekivani završetak radova i stavljanje u funkciju Operacionog bloka je za tri sedmice, o čemu će javnost biti blagovremeno obavještena.
“Sve pacijente, kojima je neophodan operativni tretman, upućivaćemo u regionalne zdravstvene ustanove koje imaju operacione blokove i Klinički centar Crne Gore (klinike za ortopediju i neurohirurgiju)”, navode u saopštenju Bolnice.
Dodaju da novi Sterilizator, u vrijednosti 276.000 eura Bolnici Risan je obezbijeđen iz kapitalnog budžeta Fonda zdravstva Crne Gore.